Środki smarne Shell dla rolnictwa

Posezonowy serwis maszyn rolniczych

Wysokiej jakości oleje i smary pomagają maksymalizować czas pracy, zwiększać żywotność i zredukować przestoje ciągników oraz podłączonych do nich urządzeń

Fot. Shell

 

Kompleksowy przegląd i serwis maszyn rolniczych po sezonie to ważna czynność konserwacyjna, która pomaga w utrzymaniu sprawności oraz wydajności pojazdów i urządzeń wykorzystywanych w gospodarstwie. Obejmująca między innymi środki smarne, przekłada się na niższe wydatki na części zamienne, obniżając koszty eksploatacji.

 W najbardziej intensywnym okresie prac polowych ciągnik, kombajn czy inna maszyna często pracuje nawet kilkanaście godzin na dobę. Wszystkie elementy poddawane są ogromnym przeciążeniom i siłom. Dlatego zadbanie o maszynę po pracy jest równie ważne jak przygotowanie jej do sezonu. Właściwa konserwacja może wydłużyć żywotność maszyn oraz zminimalizować ryzyko problemów w kolejnym sezonie. Efekty to mniej nieplanowanych przestojów, niższe wydatki na naprawy oraz zmniejszone ślady zużycia sprzętu, co będzie istotne w momencie odsprzedaży. 

 

Przegląd to podstawa

 

Podstawą jest ogólny przegląd - dokładna kontrola pojazdów i maszyn, ze zwróceniem uwagi na ewentualne uszkodzenia czy luzowanie elementów. Pozwala wyłapać problemy wymagające naprawy i przemyśleć potrzebę wymiany zużytych części. Przegląd powinien objąć również kontrolę poziomu płynów eksploatacyjnych, na przykład płynu hamulcowego czy płynu chłodniczego. 

Kolejnym krokiem, którego nie wolno pominąć, jest wymiana olejów pracujących w maszynach. Dotyczy to oleju silnikowego, ale też przekładniowego i hydraulicznego. Coraz nowsze ciągniki, siewniki, rozrzutniki, opryskiwacze, kombajny są wykorzystywane w różnych warunkach pogodowych i terenowych, co wiąże się z narażaniem ich na gwałtowne oraz ekstremalne przeciążenia. Nie ma przesady w stwierdzeniu, że montowane w nich silniki i podzespoły, takie jak przekładnie czy mosty, mierzą się z obciążeniami podobnymi do tych spotykanych w sportach motorowych. Wysokiej jakości oleje i smary pomagają maksymalizować czas pracy, zwiększać żywotność i zredukować przestoje ciągników oraz podłączonych do nich urządzeń.

 

Korzyści ze stosowania właściwych środków smarnych

 

Jak wynika z badań Shell, 68 procent rolników twierdzi, że ich priorytetem jest maksymalizacja żywotności istniejącego sprzętu. Jednocześnie 48 procent badanych rolników przyznaje, że do czasu wystąpienia awarii konserwacja sprzętu bywa przez nich traktowana drugoplanowo. Tymczasem właściwa  obsługa serwisowa pozwala uniknąć nieprzewidzianych przestojów i związanych z nimi wydatków.

Z kolei koszty koniecznych napraw często znacznie przewyższają oszczędności wynikające z wyboru tańszego oleju lub smaru.

 

Oleje rekomendowane przez producentów części i maszyn rolniczych

 

Warunkiem osiągania oszczędności jest stosowanie środków smarnych, które posiadają aprobaty producentów oryginalnego wyposażenia OEM. Jedną z firm wytwarzających takie oleje i smary jest Shell, który ściśle współpracuje z największymi producentami części oraz maszyn rolniczych, w tym: Deutz, Massey Ferguson, John Deere czy ZF.

– Truizmem jest stwierdzenie, że każda maszyna czy ciągnik powinny być utrzymane w odpowiednim stanie technicznym i systematycznie serwisowane, ale nie ma lepszego rozwiązania procent – mówi Cezary Wyszecki, doradca techniczny w dziale Sprzedaży Dystrybucyjnej środków smarnych w Shell Polska. – Nawet błaha awaria i przestój generuje straty, zwłaszcza w okresie intensywnych prac polowych. Mając to na uwadze, firma Shell opracowała odpowiednią ofertę środków smarnych, dzięki którym rolnicy mogą zwiększyć produktywność maszyn wykorzystywanych w gospodarstwie. Prosta i jasna kombinacja produktów oraz wysoka jakość, będąca wynikiem współpracy z największymi producentami maszyn rolniczych, dla których produkujemy środki pod ich markami własnymi, gwarantują niezawodność maszyn. Dzięki wdrożeniu efektywnej gospodarki smarnej można zmniejszyć koszty operacyjne nawet o 30 procent.

Sztandarowym rozwiązaniem Shell do maszyn i pojazdów rolniczych jest olej silnikowy Shell Rimula. Gama Rimula składa się z innowacyjnych produktów, które powstały na bazie mineralnej, pół- czy syntetycznej. W rolnictwie najbardziej popularne są dwa produkty: Shell Rimula R5 LE 10W-40 i Shell Rimula R4 L 15W-40. Przy ich tworzeniu wykorzystano wieloletnie doświadczenie naukowców i inżynierów firmy w zakresie środków smarnych i ochrony wysoce obciążonych silników wysokoprężnych. Zastosowane dodatki pozwalają na efektywną ochronę przed działaniem kwaśnych związków powstających podczas spalania oleju napędowego, obciążeń termicznych, jak też powstawaniem osadów na tłokach czy w skrzyni korbowej. Dzięki powyższym własnościom oleje Shell mają wpływ na ograniczenie zużycia paliwa i wydłużenie okresów pomiędzy wymianami.

 

W rolnictwie najbardziej popularne są dwa oleje: Shell Rimula R5 LE 10W-40 i Shell Rimula R4 L 15W-40

Fot. Shell

 

Innym produktem Shell, który znajduje zastosowanie w maszynach i pojazdach rolniczych jest olej przekładniowy Shell Spirax. Oleje z tej gamy zostały stworzone z myślą o pracy w mocno obciążonych układach skrzyń biegów, mostach i układach hydraulicznych. Zapewniają efektywne smarowanie w szerokim zakresie temperatur, co lepiej chroni współpracujące elementy, wydłużając ich żywotność, oraz interwały okresów serwisowania.

 

Nowoczesna technologia i optymalne działanie

 

Oferta Shell obejmuje uniwersalny olej przekładniowo-hydrauliczny Spirax S4 TXM lub Spirax S6 TXME czyli produkt typu UTTO (Universal Tractor Transmission Oil) zaprojektowany w celu zapewnienia optymalnych właściwości smarnych w układach z mokrymi hamulcami, przekładniowych, hydraulicznych oraz innych pomocniczych.

 

Oferta środków smarnych przekładniowo-hydraulicznych Shell obejmuje m.in. uniwersalny olej Spirax S4 TXM

Fot. Shell

 

– Dobór odpowiedniego środka smarnego uzależniony jest od konkretnego pojazdu, warunków jego wykorzystania i wymogów określonych przez producenta. Na szczęście w przypadku oleju Spirax S4 TXM sprawa jest łatwiejsza – podkreśla Cezary Wyszecki z Shell. – Długa lista aprobat pozwala na zastosowanie tego produktu w większości skrzyń biegów i układów hydraulicznych ciągników. Nie bez znaczenia jest również rozpoznawalność i zaufanie do marki. W przypadku Shell za środkami smarnymi stoi nie tylko wieloletnie doświadczenie, ale też nowe rozwiązania, współczesne osiągnięcia i technologie. Nasze rozwiązania uwzględniają również działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i zmniejszania negatywnego wpływu na środowisko naturalne, co w rolnictwie ma szczególne znaczenie.

Czynności serwisowe powinny objąć również wymianę filtrów, które są odpowiedzialne za wyłapywanie zanieczyszczeń z układów. Założenie nowych filtrów: paliwa, powietrza, oleju silnikowego oraz hydraulicznego pozwoli utrzymać czystość układu smarowania i zapewnić lepszą jakość pracy maszyn. Zmniejsza także ryzyko wystąpienia awarii wynikającej z gromadzenia się opiłków, kurzu czy innych zabrudzeń.

 

Skuteczna ochrona również podczas postoju

 

Aby zapobiec korozji warto nasmarować elementy narażone na kontakt z wilgocią. Z kolei smarowanie części takich jak łożyska, sworznie, przeguby pozwoli utrzymać ich ruchomość nawet po dłuższej przerwie w eksploatacji. Do takich prac można wykorzystać smary z rodziny Shell Gadus, na przykład Shell Gadus S2 V220AC 2. To specjalistyczny, niezawodny, odporny na wymywanie przez wodę smar, który wydłuża czas pracy bez konieczności częstych dosmarowań, chroniąc tym samym środowisko i portfel użytkownika. Smary Shell Gadus dostępne są w opakowaniach o różnych pojemnościach, również w ułatwiających aplikację kartridżach.

Kończąc podstawowe prace serwisowe, opłacalne jest sprawdzenie ciśnienia w oponach. Zwłaszcza w oponach z możliwością zmiany ciśnienia w zależności od rodzaju prac. Pomoże to zachować ich prawidłowy kształt i stan oraz zmniejszyć ryzyko uszkodzenia podczas postoju. 

Dobrą praktyką jest zachowanie dokumentacji przeprowadzonych prac serwisowych. Pomaga to śledzić historię konserwacji i podejmować odpowiednie działania w przyszłości. Z kolei zaplanowany z odpowiednim wyprzedzeniem i realizowany harmonogram działań ułatwia utrzymanie maszyn 

i pojazdów w dobrym stanie. Warto również pamiętać, że wybierając części zamienne, środki smarne i płyny eksploatacyjne należy kierować się zaleceniami producenta. W przypadku wątpliwości lub braku odpowiedniej wiedzy technicznej i umiejętności można skonsultować się z profesjonalnym serwisem maszyn rolniczych. (z)

 

Cezary Wyszecki (Shell): – Firma Shell opracowała ofertę środków smarnych, dzięki którym rolnicy mogą zwiększyć produktywność maszyn wykorzystywanych w gospodarstwie

Fot. Shell

 

 



Выбранные объявления