Wszystko, co niezbędne w chowie i hodowli

Targi Ferma – największe specjalistyczne targi dla fachowców produkcji zwierzęcej

 

Podczas 25 edycji targów FERMA, które po raz drugi odbyły się w dniach 24 – 26 lutego 2023 r. w Hali BCTW w Bydgoszczy, blisko 150 wystawców zaprezentowało bogatą ofertę wszystkiego, co niezbędne w chowie i hodowli. Począwszy od genetyki poprzez pasze i systemy ich zadawania, aplikacje do zarządzania hodowlą, leki i preparaty weterynaryjne, roboty udojowe, wyposażenie, budynki inwentarskie, maszyny do zbioru i konserwacji pasz, a także ciągniki i ładowarki. 

Impreza przyciągnęła 10.130 fachowców produkcji zwierzęcej z całej Polski, ugruntowując tym samym pozycję specjalistycznej imprezy dla profesjonalistów branży hodowlanej.

Odnotowano obecność firm z 10 państw, w tym z Korei Płd., Włoch, Finlandii, Niemiec, Francji, Holandii, Danii i Czech.

 

 

 

Konferencje, prelekcje, wykłady…

 

Targi to jednak nie tylko ekspozycja firm. Istotnym elementem była konferencja naukowo-techniczna. Pierwszego dnia targów dla hodowców bydła mięsnego, organizatorzy przygotowali m.in. panel dyskusyjny pt. „Czy rosnące koszty życia i wysoka inflacja uderzą w rynek wołowiny – co to oznacza dla perspektyw rozwoju produkcji żywca wołowego w Polsce?, w którym udział wzięli przedstawiciele związków hodowców i producentów, przedstawiciele branży mięsnej oraz eksperci rynkowi. 

Tego dnia również, w części poświęconej trzodzie chlewnej, dyskutanci starali się znaleźć odpowiedź na pytanie „Czy prawodawstwo może zniszczyć branżę?“. Panel poprowadził dr Tomasz Schwarz z UR w Krakowie. 

Z kolei branżę drobiarską organizatorzy wraz Krajową Izbą Producentów Drobiu i Pasz zaprosili na forum, gdzie rozmawiano o ochronie wizerunku branży przed atakami pseudoekologów, ubezpieczeniach od salmonelli,  czy też o aktualnych wyzwaniach w sztucznej inkubacji drobiu.

Drugi dzień targów był nie mniej interesujący jeśli chodzi o prelekcje i wykłady. Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz goście zaprosili do dyskusji na temat wpływu rosnących cen energii na produkcję mleka i całą branżę mleczarską. Również w sobotę, patron naukowy targów – Politechnika Bydgoska, przygotowała cykl wykładów dla hodowców bydła, świń i drobiu na temat m.in. biobezpieczeństwa hodowli i bioasekuracji. Z kolei Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj wraz Unią Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego, przedstawiły bogaty program paneli dyskusyjnych i wykładów, w trakcie których uczestnicy mogli znaleźć odpowiedź na pytanie „Jak budować odporność polskiego rynku drobiu? Co mówią liczby i trendy?“, czyli polskie drobiarstwo oczami ekonomistów, praktyków i specjalistów marketingu i PR.

Kujawsko Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie zaprosił do debaty z udziałem przedstawiciela MRiRW Waldemara Guby, dyrektora Departamentu Rynków Rolnych. W spotkaniu tym, którego tematem przewodnim była „Produkcja zwierzęca w dobie kryzysu“ udział wzięli również Jacek Zarzecki - prezes PZHiPBM, Bartosz Czarniak - rzecznik PZHiPTCh POLSUS i Tomasz Parzybut - prezes Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP, a całość poprowadził dyrektor KPODR Minikowo dr Ryszard Kamiński. 

 

 

 

Złote medale i znaki „Nowość”

 

Tradycyjnie już Komisja Konkursowa składająca się z członków Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej oraz KPODR Minikowo nagrodziła produkty wystawców; wręczono 10 Złotych Medali i dwa Znaki Nowość. 

 

Firmy i produkty, które zdobyły złoty medal Targów FERMA 2023:

  • MARTIN BUSSINES CONNECT Andrzej Kostrzewski - pionowy wóz paszowy MARTIN MIXMAX;
  • WRONKOWSKI Anna Wronkowska - mieszanka traw do uprawy na gruntach ornych BiPower KROWA;
  • SOWUL & SOWUL Sp. z o.o. - mieszanka międzyplonowa Podlaska;
  • BIORET AGRI MAGELLAN - podłoga antypoślizgowa;
  • BIORET AGRI - chłodzący materac wodny dla krów – AQUACLIM;
  • BM GROUP Sp. z o.o. HOOFCOUNT EXCEL - automatyczna wanna do kąpieli racic;
  • BROSSO-PASZE Sp. z o.o. CALF TMR RF - READY FEED - suchy TMR dla cieląt;
  • OVER GROUP Sp. z o.o. sp. k. Over StesStop - mineralna mieszanka paszowa uzupełniająca;
  • SKAVSKA HALE Sp. z o.o. Hala łukowa SKAVSKA HALE 13 m;
  • GEA FARM TECHNOLOGIES Sp. z o.o. - system czyszczenia strzyków FutureCow.

 

Firmy i produkty, które zdobyły znak „Nowość” Targów FERMA 2023:

  • Łukasz Sarbinowski - LUK – SAR - pakiet MS AutoHoofClean - automatyczna pielęgnacja racic;
  • GEA FARM TECHNOLOGIES Sp. z o.o. - system czyszczenia strzyków FutureCow.

 

Kolejna edycja FERMY odbędzie się w hali BCTW w Bydgoszczy, w dniach 23 – 25 lutego 2024 r. (z)

 

 

 

Fot. organizatorzy



Annonces sélectionnées