Jak rozpocząć swoją przygodę z rolnictwem 4.0?

John Deere: potrzebne są zaledwie cztery elementy

 

  • Rolnictwo 4.0 lub rolnictwo inteligentne to rolnictwo precyzyjne. John Deere już w 1998 roku opracował precyzyjny system naprowadzania Autotrac™ oparty o technologię StarFire™ i zaangażował się w promowanie idei rolnictwa precyzyjnego.
  • Marka oferuje szereg zaawansowanych rozwiązań, a rolnicy z całego kraju mogą już teraz rozpocząć przygodę z rolnictwem precyzyjnym: potrzebne są zaledwie cztery elementy: wyświetlacz, modem JDLink™, odbiornik StarFire™ i John Deere Operations Center™.

 

Czym jest rolnictwo 4.0? 

 

Wielu może wykorzystywać termin jako marketingową etykietkę, ale jest on również synonimem zaangażowania w rozwój rolnictwa, poprawę jego efektywności oraz działanie na rzecz planety i komfort operatorów maszyn. Wszystkie nazwy: rolnictwo inteligentne, 4.0, precyzyjne oraz precyzyjna uprawa roli są zamienne, a najistotniejsze jest oferowanie rozwiązań, które faktycznie pozwolą wejść producentom rolnym na wyższy poziom prowadzenia swojej działalności. 

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju  wskazuje, że rolnictwo 4.0 skupia się na czterech obszarach: pomiarach bazujących na geolokalizacji, działaniu opartym o robotykę, transmisji danych wykorzystującej big data oraz czasie, w kontekście którego ważne są urządzenia autonomiczne.

 

 

Rolnictwo 4.0 zbiera jak w soczewce wszystkie najważniejsze wyzwania i kierunki branży. W odpowiedzi John Deere oferuje rolnikom rozwiązania kompleksowe i maksymalnie praktyczne, a przede wszystkim optymalizujące pracę dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu danych.

Rozpoczęcie przygody z rolnictwem 4.0 nie musi być skomplikowane. Jak twierdza przedstawiciele firmy, potrzebne są zaledwie cztery składowe technologii rolnictwa precyzyjnego:

  • Wyświetlacz - G5 lub G5 Plus umieszczony standardowo w nowych maszynach John Deere. Wyświetlacze przenośne stworzone w technologii rolnictwa precyzyjnego mają ekran dotykowy, istnieje też możliwość zdalnego dostępu do niego. Model G5Plus jest szybszy niż poprzednie i posiada AutoTrac™, sterowanie sekcjami i zmienne dawkowanie w standardzie, a także jest większy aż o 35% dla podniesienia wygody pracy operatora. Co istotne, można używać ich w całej flocie, a nie wyłącznie w maszynach John Deere.
  • JDLink™ – jest bezpłatna dla wszystkich maszyn John Deere wyposażonych w moduł MTG (standard dla maszyn serii 6R, 7R, 8R, 9R). JDLink™, dzięki systemowi telematycznemu, pozwala na wizualizowanie i porównanie danych z maszyn w obrębie całej floty John Deere. To jedno z głównych narzędzi pracy z danymi, dzięki niemu operator ma dostęp do danych dotyczących maszyny w czasie rzeczywistym, takich jak zużycie paliwa czy obciążenie silnika. Oprócz skutecznego przeglądu maszyny możliwa jest jej analiza i pozyskanie danych agronomicznych z wyświetlaczy maszyn John Deere.
  • Odbrionik Starfire™ – nowa konstrukcja odbiorników Starfire 7000 zapewnia uzyskiwanie jeszcze większych dokładności między przejazdami do 2,5 cm oraz do 5 lat powtarzalności dla sygnału satelitarnego SF-RTK i długoterminową powtarzalność dla sygnałów RTK. Odbiorniki Starfire 7000 śledzą obecnie aż cztery konstelacje satelit (GPS, GLONASS, GALLIELO, BEIDOU) co gwarantuje stabilność sygnału a także osiąganie pełnej dokładności w bardzo krótkim czasie. 
  • John Deere Operations Center™ – bezpłatna platforma dla każdego użytkownika, pozwalająca w pełni cyfrowo zarządzać gospodarstwem. Dostępna w wersji internetowej do użytku na komputerze lub laptopie albo jako aplikacja mobilna na smartfonie. 

 

 

Rolnictwo inteligentne jest na wyciągnięcie ręki

 

Aby ułatwić sobie start w świecie rolnictwa precyzyjnego, warto skorzystać z różnego rodzaju dofinansowań. Jak wygląda kwestia konkretnych korzyści finansowych z takiego działania? Według raportu NCBR z 2023 roku „Rolnictwo 4.0. Identyfikacja trendów technologicznych” , w Polsce aż 90% rolników stosujących technologie z obszaru Rolnictwa 4.0 uważa, że ich wdrożenie było dla nich opłacalne. 

Dofinansowania pomogą zwiększyć decyzyjność i sprawczość nad działaniami w swoim gospodarstwie, a w tym również włączyć się w tworzenie innowacji na poziomie krajowym. Raport NCBR pokazuje, że aż 100 największych polskich firm z branży rolno-spożywczej jest odpowiedzialnych za 95% ogółu innowacji w rolnictwie. Dziś każdy może włączyć się w proces innowacyjnych zmian. (red)

 

Fot. John Deere



Annonces sélectionnées