Transport kiszonki w wersji XXL

Przyczepa objętościowa Joskin SILO-SPACE2

Joskin Silo-Space2 ma większe limity w zakresie ładowności i zwrotności

Fot. Joskin

 

Model Joskin Silo-Space2 jest przyczepą objętościową nowej generacji, zoptymalizowaną w celu znacznego zwiększenia wydajności dla rolników i usługodawców rolnych. Nowa wersja łączy w sobie wszystkie mocne strony swojej poprzedniczki, przyczepy Silo-Space, dzięki którym odniosła ona sukces rynkowy (układ jezdny, przenośnik podłogowy, zawieszenie itp.). Silo-Space2 ma większe limity w zakresie ładowności i zwrotności. 

Jej konstrukcja opiera się na stożkowej skrzyni z przenośnikiem podłogowym, co zapewnia płynny i szybki wyładunek zielonki. Samonośna rama umożliwia maksymalne zwiększenie wysokości skrzyni ładunkowej, nadając jej wyjątkową pojemność ładunkową (do 59 m sześc. ze stertą!). Zbudowana na solidnej bazie, przyczepa Silo-Space2 ma również hydrauliczny układ jezdny JOSKIN, który sprawia, że jest stabilna i dobrze się prowadzi na drodze i na polu.

 

Nowa skrzynia

 

Model Silo-Space2 ma nową skrzynię ładunkową, która została zaprojektowana w oparciu o mocne strony poprzednika. Koncepcja połączenia „obniżonej” ocynkowanej ramy z nadwoziem o jednolitej konstrukcji umożliwiła zwiększenie wysokości skrzyni ładunkowej (2,28 m wewnątrz) i zmniejszenie masy własnej przyczepy, co przekłada się na większą pojemność transportową i dłuższą żywotność. Trapezowy kształt skrzyni został zachowany: szerokość o 4 cm większa z tyłu niż z przodu pozwala na wystarczające rozluźnienie zielonki podczas rozładunku, co umożliwia szybkie i całkowite opróżnienie skrzyni. Tylna klapa ma duży prześwit, a dzięki temu, że otwiera się pod tak znacznym kątem, rozładunek przebiega płynnie i bezproblemowo. Do obsługi klapy służą dwa siłowniki dwustronnego działania, chronione ramionami klapy oraz sprężynowy zamek mechaniczny, zapewniający skuteczne zamknięcie. Całkowicie zmieniła się ściana czołowa - pomalowana i perforowana (nieodbijająca światła reflektorów pracy ciągnika) przednia burta umożliwia maksymalny załadunek, jednocześnie zapewniając użytkownikowi pożądany widok na wnętrze skrzyni. W tym celu producent nadał jej nachylenie pod kątem 22 stopni, a system zawiasów i siłowników usprawnia operacje rozładunku, wypychając materiał i wspomagając jego zsuwanie. Taki mechanizm gwarantuje, między innymi, jeszcze większą powierzchnię ładunkową. Opuszczenie ściany czołowej jest bardzo przydatne podczas napełniania przez sieczkarnię jadącą przed przyczepą.

 

Silo-Space2 ma nową skrzynię ładunkową, o zmniejszonej masie własnej 

Fot. Joskin

 

Ocynkowana rama

 

Konstrukcja podwozia została całkowicie zmieniona. Bazując na doświadczeniu zdobytym dzięki sprzedaży tysięcy przyczep Silo-Space na całym świecie, od momentu ich pojawienia się w ofercie firmy w latach 90, inżynierowie podjęli wyzwanie i zdołali połączyć wytrzymałość, ergonomię i oszczędność w zupełnie nowej zintegrowanej ramie. W Silo-Space2 rama jest zintegrowana z konstrukcją nadwozia, tworząc w ten sposób jednolitą koncepcję, która ma na celu zmniejszenie masy własnej i podwyższenie skrzyni ładunkowej, by zwiększyć jej pojemność. Całość oparta jest na profilowanych rurach o wymiarach 250 x 100 x 6 mm i ocynkowanej ogniowo (w ocynkowni grupy JOSKIN) konstrukcji szkieletowej ze stali HLE. Z tyłu zintegrowana rama kończy się chowanym zderzakiem. Podczas rozładunku jest on hydraulicznie wsuwany pod maszynę, żeby nie gromadził się na nim wyładowywany materiał. System ten minimalizuje także ryzyko ewentualnych strat ładunku i gubienia go na drodze publicznej.

 

Komfortowe zawieszenie w standardzie

 

Silo-Space2 to maszyna, która przez większość czasu pracy porusza się z dużą prędkością po drogach publicznych, dlatego ważne jest, aby była jak najbardziej komfortowa. W związku z tym JOSKIN postanowił wyposażyć wszystkie maszyny Silo-Space2 w zawieszenie dyszla. W modelach dwuosiowych standardowo jest ono mechaniczne. Zawieszenie składa się z zestawu piór resorowych, umieszczonych poprzecznie między dyszlem a ramą, zapewniając pożądaną amortyzację w przypadku wstrząsów lub ruchów. W modelach trzyosiowych dyszle są wyposażone w system oleopneumatyczny - dwukierunkowe hydrauliczne siłowniki oraz zbiorniki azotu o dużej pojemności. Według producenta, nic nie zapewni większego komfortu! Ponadto sterownik w kabinie ciągnika umożliwia również zmianę nachylenia nadwozia. Jest to stosowane przy rozpoczynaniu pracy, do wjeżdżania na pole czy na hałdy lub po prostu do przenoszenia dodatkowego ciężaru na tylną oś ciągnika, szczególnie w trudnych warunkach podczas zbiorów. Poza tym wszystkie maszyny Silo-Space2 są standardowo wyposażone w przykręcane podwozie Hydro-Tandem/Tridem. Ten system zawieszenia ma ugięcie wynoszące 24 cm i zapewnia pożądany rozkład obciążenia oraz stabilność, nawet przy dużych prędkościach.

 

Victor Joskin, założyciel i właściciel firmy Joskin

Fot. Joskin

 

Przenośnik podłogowy

 

By przez długi okres eksploatacji zagwarantować solidność i wytrzymałość przenośników podłogowych przyczep Silo-Space2, standardowo są stosowane  dwa przenośniki łańcuchowe, napędzane przez dwa silniki hydrauliczne z bocznymi przekładniami. Ich listwy, z profili zamkniętych, są ułożone naprzemiennie, zapewniając jednolite rozłożenie obciążenia. Łańcuchy cechują się dużą wytrzymałością na rozciąganie. Dwa zestawy czterech prowadnic z Ertalonu, umieszczone po obu stronach ocynkowanej podłogi skrzyni, zapobiegają ocieraniu się o siebie stalowych elementów w postaci przenośnika i podłogi skrzyni. Obydwa silniki hydrauliczne zapewniające posuw przenośnika podłogowego mają po dwa biegi - pierwszy służy do rozruchu i stopniowego zwiększania mocy przenośnika, a drugi zapewnia szybki i równomierny rozładunek. Napęd mechaniczny jest nadal dostępny jako opcja.

 

Jeszcze większa wszechstronność

 

Wszystkie przyczepy Silo-Space2 są w standardzie przygotowane do różnego osprzętu, co pozwala łatwo je doposażyć, zarówno w momencie składania zamówienia, jak i później (nawet po latach). Do najciekawszego wyposażenia opcjonalnego należą: wałki wyładowcze, siatki osłonowe DUO-COVER i nadstawki hydrauliczne.

 

Producent inwestuje

 

Jak poinformował Victor Joskin, założyciel i właściciel firmy Joskin, w 2022 roku, po nieco spokojniejszym okresie, jaki nastąpił wskutek wydarzeń makroekonomicznych, firma wznowiła inwestycje w maszyny produkcyjne.  

– Przede wszystkim należy wymienić nowy zbiornik o pojemności 41 m³ na azot w zakładzie w Soumagne do zasilania pięciu stołów roboczych wycinarek laserowych CO2, które pracują na trzy zmiany – powiedział Victor Joskin. – W tym samym dziale zainstalowano dwie laserowe wycinarki światłowodowe o mocy 15 kW do grubszych blach o wymiarach 4 x 2 m, jak również dwie laserowe wycinarki światłowodowe Bystronic o długości 8 m. Technologia światłowodowa charakteryzuje się znacznie większą szybkością pracy, niemal całkowitym brakiem deformacji obrabianych obszarów blach oraz znacznie mniejszym zużyciem energii. Do gięcia, oprócz nowej dwukierunkowej prasy automatycznej DAVI 3 m, która musiała czekać na koniec lockdownu, zainstalowana została prasa krawędziowa 1.000 ton ze stołem o długości 9 m i całym osprzętem do precyzyjnego pozycjonowania elementów, a także systemem kontroli kąta gięcia.

W dziale obróbki skrawaniem każdy, kto odwiedzi firmę JOSKIN, na pewno zwróci uwagę na ramiona załadowcze, Armin, które zastępują człowieka przy załadunku i rozładunku tokarek i centrów obróbczych. Warto również odnotować nową tokarkę CNC Iemca z automatycznym podajnikiem prętów oraz drugie poziome centrum obróbcze, dzięki czemu łączna liczba maszyn wynosi 27, w tym 19 maszyn Okuma.

W dziale cięcia zostanie zainstalowany trzeci laser do rur i profili. Poza tym, w sektorze spawania, do 14 już działających w Belgii i Polsce robotów dołączą trzy nowe, a do przechowywania wzorników i małych serii części do spawania przewiduje się automatyczne magazyny wieżowe, Kardex.

Oprócz tego możemy wymienić kolejne maszyny planowane na najbliższą przyszłość, takie jak nowe giętarki czy dodatkowe roboty spawalnicze. Wszystkie te inwestycje mają na celu utrzymanie wysokiej jakości naszych narzędzi oraz zwiększenie naszych możliwości produkcyjnych.

– W ciągu ostatnich trzech lat włożono wiele wysiłku w ewolucję naszych maszyn. Prace te miały na celu przede wszystkim zwiększenie łatwości ich obsługi, poprawę ergonomii, ułatwienie ich czyszczenia i konserwacji oraz ułatwienie wymiany zużytych części. Podjęto również prace nad standaryzacją komponentów w celu zwiększenia szybkości dostaw części zamiennych i skrócenia czasu produkcji maszyn. Wykorzystaliśmy również niedostępność komponentów na rynku, aby opracować własne rozwiązania i tym samym jeszcze bardziej zwiększyć naszą samowystarczalność – dodał Victor Joskin. (z)



Selected ads