Zautomatyzowane kombajny mądrzejsze od operatora

Najnowsze modele maszyn żniwnych z budzącą uznanie techniką

Nowy przyrząd żniwny PowerFlow dla kombajnu Fendt Ideal w najszerszej wersji osiąga szerokość roboczą 12,20 m

Fot. Fendt

 

Najnowsze modele kombajnów zbożowych to maszyny nafaszerowane systemami elektronicznymi, które w dużym zakresie wyręczają operatora podczas pracy. Zautomatyzowane układy pozwalają zwiększyć wydajność pracy i uzyskać plon o wyższej jakości.

Producenci maszyn żniwnych, w tym kombajnów, borykają się z problemami nie tylko spowodowanymi przez wojnę w Ukrainie, ale również przez zakłócenia w dostawach podzespołów z innych części Europy, takich jak części do układów elektrycznych czy np. łożysk. Potwierdza to m.in. Marcin Tomaszewski, product specialist gold harvesting Fendt Poland AGCO Sp. z o. o.

Przedstawiciel Fendt zwraca uwagę, że mimo kłopotów, z którymi mają do czynienia w zasadzie wszyscy producenci maszyn, rynek kombajnów ogólnie jest dość stabilny, rośnie popyt na kombajny zbożowe powyżej 400 KM. Sprzedaż maszyn jest w dużym stopniu uzależniona od dotacji z unijnych programów wsparcia do zakupu maszyn oraz od cen płodów rolnych.

– W zeszłym roku zrealizowaliśmy założony plan sprzedaży tj. sprzedaż do pierwszych kilku klientów końcowych, oraz został realizowany plan pokazów podczas zbioru zbóż i kukurydzy – mówi Marcin Tomaszewski.

 

Z unikatowym rotorowym systemem omłotu i separacji

 

Marka Fendt jest dostawcą kombajnów zbożowych dla szerokiej gamy klientów tj, dla małych i średnich gospodarstw, firm usługowych i dużych przedsiębiorstw rolnych. 

Największą i najnowszą serią kombajnów tej marki jest IDEAL. Są to maszyny polecane m.in. dla dużych rodzinnych gospodarstw, przedsiębiorstw rolnych i firm usługowych. W ubiegłym roku cztery takie maszyny już trafiły do nabywców.

Fendt IDEAL to nowo opracowany kombajn zbożowy. W trakcie prac rozwojowych firma AGCO ściśle współpracowała ze swymi centrami kompetencji na całym świecie i każda z konstrukcji została opracowana w taki sposób, aby zapewnić pożądane rezultaty w każdych warunkach omłotu. Szczególną uwagę poświęcono wydajności, jakości ziarna i słomy, niezawodności, prostocie i logice, a także unikatowej technologii czujników, zapewniających optymalne ustawienie maszyny.

Nowy kombajn dostępny jest w trzech wariantach, o mocy 451, 538 i 647 KM. Ideal 9 i Ideal 8 napędzane są silnikami MAN, a model 7 - silnikiem AGCO. Dobór silników uwarunkowany był osiągnięciem wysokiej przepustowości przy efektywnym zużyciu paliwa.

Wysoka jakość ziarna i efektywne powierzchnie o dużej wydajności decydują o pożądanym zbiorze. Jak zapewnia producent, właśnie to oferuje nowa seria kombajnów zbożowych Ideal, z unikatowym rotorowym systemem omłotu i separacji Helix. Wszystkie ziarna są oddzielane bez pogarszania jakości słomy. Przyczynia się do tego najdłuższy rotor na rynku o imponującej długości 4,84 m i średnicy 600 mm. Aby w szczególnie delikatny sposób został traktowany zbierany plon i dla zagwarantowania stałego obciążenia rotora, spirale wciągające, cepy młócące i palce rotora są rozmieszczone spiralnie wokół rotora, podobnie jak DNA. Proces wymaga znacznie mniejszej mocy i  znacznie zwiększa przepustowość i wydajność maszyny przy zachowaniu wysokiej jakości słomy i ziarna. Ponadto charakteryzuje się łatwością dopasowania do różnych panujących warunków zbioru. Kombajny Ideal 8 i 9 wyposażone są w podwójne rotory z układem młócącym Helix, natomiast  Ideal 7 w pojedynczy rotor z układem młócącym Helix.

Kolejną innowacją jest montaż drugiej podłogi w przedniej części zespołu omłotowego w modelach Ideal 8 i 9. W wyniku tego podsiewacz jest wypełniony bardziej z przodu zbieranym materiałem, natomiast tylna podłoga powrotna przechwytuje materiał z obszaru separacji i rozprowadza po tylnym obszarze podsiewacza. W ten sposób lepiej wykorzystuje się całą długość podsiewacza, zbierany materiał jest rozłożony równomiernie, a wydajność jest maksymalizowana.

Fakt, że obie podłogi są jeszcze wyprofilowane, umożliwia także osiągnięcie optymalnej i równomiernej przepustowości nawet na zboczach. Z nachyleniem do 15%, straty są niższe w porównaniu do tradycyjnych kombajnów. Zaletą tego rozwiązania jest to, że nie są wymagane żadne inne ustawienia przez operatora.

W zależności od modelu i wersji kombajnu dostępny jest zbiornik ziarna o pojemności 12.500 l oraz 17.100 l. Decydującym ogniwem skutecznego łańcucha żniw jest szybkość opróżniania, która wynosi 210 l/s (w zbiorniku ziarna 17.100 l) – to, jak zapewnia producent, najszybszy wydatek rozładunku na rynku. Ideal posiada nowy system sterowania ScrollSwing, dzięki któremu operator nie musi ciągle przemieszczać się w przód i w tył, aby równomiernie napełniać przyczepy. Rura rozładowcza podczas wyładunku ziarna może być przemieszczana tam i z powrotem za pomocą pokrętła obrotowego na wielofunkcyjnym joysticku. Wraz z hydraulicznym dostosowaniem szybkości opróżniania przez Streamer Gates osiąga się pożądany i delikatny proces wyładunku ziarna ze zbiornika.

Wąska rama pojazdu (tylko 1,40 m) zapewnia więcej miejsca na najszersze opcje kół transportowych i napędu gąsienicowego. Dlatego też Fendt Ideal spełnia aktualne przepisy ruchu drogowego o maksymalnych szerokościach zewnętrznych poniżej 3,30 m i 3,50 m. W przypadku modelu Ideal 9, już przy szerokości zewnętrznej poniżej 3,30 m, przy użyciu 26-calowych gąsienic TrackRide, jego powierzchnia kontaktu z podłożem wynosi 2,55 m² i zapewnia niski nacisk na glebę.

Krótki czas przygotowania kombajnu do pracy w polu zwiększa efektywność żniw. Dlatego firma AGCO opracowała automatyczny system podłączenia przyrządu żniwnego AutoDock. Dzięki niemu przyrząd żniwny jest szybko i pewnie podłączany do kombajnu: elementy mechaniczne, elektryczne i hydrauliczne zostają połączone za pomocą przycisku na terminalu w zaledwie 5 sekund.

Automatyczne podłączenie przyrządu żniwnego współpracuje z kodem RFID, urządzenia AgTag, który zamontowany jest na każdym zespole żniwnym. Dzięki temu kombajn zbożowy automatycznie rozpoznaje typ przyrządu żniwnego. W menu terminala Vario 10.4 '' kod RFID wywołuje ostatnie ustawienia dla przyrządu żniwnego, na przykład wymiary i ustawienia czułości dla automatycznej regulacji przyrządu żniwnego. Operator jest więc znacznie odciążony.

Aby uzyskać dużą wydajność, kombajn musi być równomiernie zasilany zbieranym materiałem, co zapewnia nowy przyrząd żniwny PowerFlow, który teraz dostępny jest o maksymalnej szerokości roboczej 12,20 m.

Specjalnie dla wysokowydajnego kombajnu Ideal opracowano system IDEALharvest. Kombajn z czujnikami masy akustycznej (MADS), przedstawia, wyświetlając, stan obciążenia zespołu omłotowego i czyszczenia w czasie rzeczywistym. Czujniki są montowane wzdłuż rotorów i skrzyni sitowej, i rozpoznają przepływ materiału wewnątrz maszyny, jak również powstałe straty.

Zastosowanie czujników MADS, połączonych z kamerą jakości ziarna, umożliwia wyświetlanie strat ziarna, udział uszkodzonych ziaren i czystości ziarna. Operator widzi na iPadzie, proces przedstawiony graficznie w czasie rzeczywistym, czy materiału jest więcej w przedniej lub tylnej części, czy po prawej lub po lewej stronie.

Operator za pomocą aplikacji SmartConnect może wybrać strategię danych dla danego zbioru plonu między dopuszczalnymi uszkodzeniami, stratami ziarna i czystością przedstawioną graficznie na iPadzie. Ponadto, operator ustala proporcję pomiędzy przepustowością maszyny a jakością plonu. Maszyna automatycznie dostosowuje się do tych wymagań i reaguje w czasie rzeczywistym na zmieniające się warunki zbioru. Na przykład system IDEALharvest może automatycznie dostosować szczelinę klepiska i prędkość obrotową rotorów przy natrafionych uszkodzeniach ziarna.

Przestronna kabina Vision gwarantuje pożądaną widoczność jak również prostotę obsługi. 

Marcin Tomaszewski zwraca uwagę na systemy odciążające operatora przy kombajnie tj. systemy w pełni automatyzujące ustawienia odnośnie założonej strategii zbioru tj. najlepsza jakość ziarna (mało uszkodzeń) najlepsza czystość ziarna, czy najmniejsze starty ziarna.

Producent oferuje program dodatkowej przedłużonej gwarancji dla kombajnów zbożowych nawet do pięciu lat, dostosowany do indywidualnych potrzeb klienta.

 

Kombajny Fendt nowej serii Ideal wyposażane są w unikatowy rotorowy systemem omłotu i separacji Helix

Fot. Fendt

 

Gąsienice TrackRide w kombajnie Fendt Ideal zapewniają niski nacisk na glebę

Fot. Fendt

 

Z łagodnym systemem omłotu i separacji

 

Ponad 45 lat temu, wprowadzenie przełomowej dla kombajnów technologii Twin Rotor zrewolucjonizowało technikę zbioru plonów. Najnowsza generacja kombajnów New Holland CR Revelation stanowi kontynuację tej tradycji, zapewniając wysoką jakość ziarna i słomy dzięki łagodnemu systemowi omłotu i separacji. 

Najbardziej zaawansowany model, CR10.90, to zarazem najmocniejszy i najbardziej wydajny przedstawiciel serii CR Revelation, który osiąga moc 700 KM. Innowacyjne funkcje i technologie, takie jak układ automatyzacji pracy kombajnu IntelliSense, układ zdalnej regulacji łopatek rotora Dynamic Flow Control, funkcja ustawiania klepisk w położeniu wyjściowym, technologia Dynamic Feed Roll i zupełnie nowy, opatentowany system zagospodarowania resztek pożniwnych Opti-Spread Plus o dużej szerokości roboczej, utrzymują wysoką pozycję maszyn serii CR Revelation w gronie najbardziej zaawansowanych i wydajnych kombajnów na świecie. 

Kilka klat temu, we wsi Wragby (Wielka Brytania) kombajn CR10.90 pobił rekord w ilości zbieranej pszenicy, uzyskując w rzeczywistych warunkach, podczas ośmiu godzin pracy, maksymalną wydajność 135 ton/godzinę. Jak twierdzi jego producent, do tej pory rekord ten nie został pobity.

Serię dwurotorowych kombajnów CR, produkowanych w Belgii w Zedelgem, tworzą modele: CR7.80, CR7.90, CR8.80, w których średnica wirników wynosi 432 mm (17”) oraz jednostki o rotorach o średnicy 559 mm (22”) – CR8.90, CR9.90 i CR10.90.

Podobnie jak w kombajnach w pozostałych segmentach, również w maszynach CR stosowane są silniki produkcji Fiat Power Train. Zależnie od modelu, są to jednostki napędowe Cursor 9, Cursor 11, Cursor 13 lub Cursor 16.

System automatyzacji pracy kombajnu IntelliSense maksymalizuje przepustowość, minimalizuje straty ziarna, uszkodzenia ziarna i jego zanieczyszczenia, minimalizuje także tzw. niedomłoty. Użytkownik przed rozpoczęciem pracy wybiera rodzaj uprawy, maksymalne obciążenie silnika i maksymalną prędkość z jakimi chce pracować oraz jedną z czterech strategii systemu InetlliSense (najlepsza jakość ziarna, ograniczone straty, maksymalna wydajność, stały przepływ masy). System kontroluje automatycznie parametry pracy kombajnu (prędkość obrotową rotorów, kąt łopatek rotorów, prędkość obrotową wentylatora, szczeliny otarcia sit, prędkość jazdy). 

Pierwszym istotnym układem systemu jest IntelliCruise, tempomat, który gwarantuje automatyczną kontrolę prędkości jazdy. Algorytmy zostały ponownie zdefiniowane, aby lepiej reagować na zmieniające się warunki na polu i poprawić płynność działania układu. Zmieniająca się ilość masy obciążająca heder powoduje w konsekwencji zmiany w napięciu pasa napędu hedera. Czujnik zlokalizowany przy napinaczu wykrywa je, przesyła informacje do komputera, który automatycznie zmniejsza lub zwiększa prędkość jazdy.

Następnym układem automatyzacji IntelliSense jest elektryczna regulacja łopatek rotorów - Dynamic Flow Control. Układ wpływa na zmianę ilości obrotów materiału wokół rotorów, w czasie pracy maszyny, adaptując parametry omłotu i separacji.

Kolejny element systemu IntelliSense to specjalna kamera jakości ziarna GrainCam. Kamera wykonuje i przetwarza zdjęcia ziarna transportowanego do zbiornika i na ich podstawie jest w stanie określić ilość zanieczyszczeń czy uszkodzeń ziarna. Kamera oświetla ziarno promieniami UV, które rozjaśniają skrobię, jeśli ziarno jest uszkodzone. Informacje z kamery wykorzystywane są przez system InetelliSense do automatycznej zmiany prędkości rotorów czy kąta ustawienia łopatek.

Innowacyjne, opatentowane czujniki obciążenia sit, w połączeniu z czujnikami strat ziarna dostarczają informacji o zmianach w obciążeniu materiałem kosza sitowego.

W nowych kombajnach CR Revelation zastosowano ponadto siłowniki podnoszenia hedera o większej średnicy, co wpływa na poprawę precyzji automatycznej kontroli jego wysokości, pompę i silniki hydrostatyczne o większej wydajności, oraz nową dwuzakresową skrzynię biegów (tryb polowy  do 17 km/h oraz drogowy  do 25 km/h).

Pojemność zbiorników ziarna w kombajnach CR wynosi od 10.500 dm3 do 14.500 dm3. Prędkość rozładunku największych zbiorników została zwiększona do 157 l/s.

Maszyny CR dostępne są również w wersjach za napędem gąsienicowym, co wpływa na zmniejszenie ugniatania gruntu, dzięki rozłożeniu ciężaru maszyny na większej powierzchni niż w przypadku napędu kołowego.

 

Kombajny New Holland CR Revelation zapewniają wysoką jakość ziarna i słomy dzięki łagodnemu systemowi omłotu i separacji

Fot. New Holland

 

Pojemność zbiorników ziarna w kombajnach New Holland CR wynosi od 10.500 dm3 do 14.500 dm3

Fot. New Holland

 

Maszyny New Holland CR dostępne są również w wersjach za napędem gąsienicowym, co wpływa na zmniejszenie ugniatania gruntu; na zdjęciu - gąsienice SmartTrax

Fot. New Holland

 

 

Wyjątkowa różnorodność wariantów i wyposażenia

 

Wprowadzona niedawno na rynek seria średniej klasy kombajnów CLAAS TRION została uznana przez międzynarodowe jury za FARM MACHINE 2022 (Maszyna Rolnicza Roku 2022) w kategorii kombajnów zbożowych. 

Seria Trion z szeroką gamą 20 wersji po raz pierwszy została zaprezentowana i wprowadzona na rynek europejski latem 2021 r. pod hasłem „Fits your farm”. Zaczynając od maszyny z pięcioma wytrząsaczami o mocy 258 KM, a kończąc na 435-konnym kombajnie hybrydowym z dwoma rotorami - niemal wszystkie modele mają możliwość wyposażenia w szeroką gamę funkcji, takich jak podwozie gąsienicowe TERRA TRAC, przenośniki taśmowe pochyłe, wyrównanie nachylenia podwozia MONTANA czy różne poziomy rozbudowy systemu wspomagania operatora CEMOS. Ponadto wprowadzono nowy Claas GPS PILOT z terminalem CEMIS 1200 do automatycznego, sterowanego przez GPS kierowania kombajnem Trion.

Za sprawą 20 nowych kombajnów serii Trion firma Claas kontynuuje rozpoczętą w 2019 roku ofensywę modelową w technologii maszyn żniwnych. Tym samym w ciągu zaledwie dwóch lat ten producent wymienił prawie całą gamę swoich kombajnów. Różnorodność wariantów i wyposażenia nowoczesnej serii Trion, zgodnie z mottem „Fits your farm” („Stworzony dla Ciebie”), według przedstawicieli Claas, w tej klasie kombajnów nie ma sobie równych.

Nowe kombajny tej marki są kierowane do różnych segmentów klientów: od rodzinnych gospodarstw z tradycjami, poprzez zorientowane na wydajność duże gospodarstw, aż po zaawansowane technologicznie przedsiębiorstwa usług rolniczych. 

W szczególności dzięki czterem wyjątkowym cechom Trion ma spełniać  szerokie wymagania praktyków na całym świecie. Charakteryzuje się wysoką zdolnością adaptacji do potrzeb gospodarstwa i uprawy podczas zbiorów – z prostą, bez potrzeby użycia narzędzi i szybką zmianą rodzaju uprawy oraz wieloma typami i szerokościami przyrządu żniwnego do 12 m lub 12 rzędów. Także indywidualne warianty wyposażenia dla kabiny i komfortu oraz podwozia i napędu według producenta nie mają sobie równych.

Do wysokiej wydajności tych maszyn w różnych warunkach zbioru przyczynia się technologia omłotu APS w połączeniu z systemem czyszczenia JETSTREAM, dużym zbiornikiem ziarna i wysoką prędkością wyładunku. Prosty, wydajny i bezobsługowy układ napędowy w połączeniu z inteligentną technologią silnika z systemem DYNAMIC POWER ogranicza zużycie paliwa.

Precyzja kombajnów, dzięki zastosowaniu najnowszych technologii i systemów wspomagania, takich jak CEMOS AUTOMATIC do zautomatyzowanego zbioru, przyczynia się do optymalizacji wydajności i wysokiego komfortu obsługi.

Niezawodność serii Trion potwierdziły testy przeprowadzone w różnych regionach świata. Łatwa i szybka konserwacja w połączeniu z dłuższymi okresami między przeglądami i wygodnym dostępem do napędu oszczędza czas i ułatwia kalkulację kosztów.

Za sprawą trzech nowych serii modeli Trion firma Claas oferuje niespotykane dotąd spektrum – od maszyny z pięcioma wytrząsaczami o mocy 258 KM do kombajnu hybrydowego z rotorem podwójnym o mocy 435 KM. 20 nowych modeli ma przekonywać szeroką gamą najnowocześniejszych systemów wspomagania, komfortem jazdy i obsługi oraz wydajnością.

Gama maszyn Trion zasadniczo dzieli się na trzy serie z kombajnami wytrząsaczowymi i kombajnami hybrydowymi oraz z dwiema szerokościami kanału omłotowego:

  • model 500 - z pięcioma wytrząsaczami, system omłotu APS Walker, szerokość kanału 1.420 mm;
  • 600 - z sześcioma wytrząsaczami, system omłotu APS Walker, szerokość kanału 1.700 mm;
  • 700 - z systemem omłotu APS Hybrid (Trion 710-730 z rotorem pojedynczym Roto PLUS, Trion 750 z rotorem podwójnym Roto Plus), szerokość kanału 1420 mm.

Oprócz wielu nowych koncepcji separacji w oferowanym zakresie mocy wszystkie serie mają możliwość wyposażenia w najnowocześniejsze funkcje. Dlatego też w konfiguratorze znajduje się teraz nie tylko sześć wersji z podwoziem gąsienicowym Terra Trac, lecz także sześć maszyn z wyrównaniem nachylenia podwozia Montana. Ponadto wszystkie modele Trion są wyposażone w nową kabinę klasy premium. 

Oddzielanie wstępne we wszystkich modelach Trion odbywa się za pomocą zespołu młócącego APS z bębnem przyspieszającym (średnica 450 mm) i dużym bębnem młócącym (średnica 600 mm), co zapewnia równomierny przepływ materiału o dużym natężeniu i pozwala na długie dni pracy. Około 90 procent ziaren zostaje już w tym miejscu łagodnie wymłócone. Prędkości obrotowe wszystkich trzech bębnów można zsynchronizować poprzez terminal CEBIS w kabinie. Regulacja klepiska wstępnego i klepiska młocarni w CEBIS odbywa się równolegle i również w sposób synchroniczny. Hydrauliczne zabezpieczenie przed przeciążeniem umożliwia jazdę na granicy wydajności maszyny, zapobiega blokadom i chroni przed uszkodzeniami spowodowanymi przez ciała obce. Trzy segmenty przeznaczonego do różnych roślin omłotowych i warunków omłotu klepiska wstępnego Multicrop można w razie potrzeby łatwo wymienić przez chwytacz kamieni. Klepisko główne w zależności od wymagań może zostać wyposażone w różne segmenty, przy czym na życzenie jeden segment klepiska może stanowić segment wymienny.

W maszynach 500 i 600 za oddzielanie końcowe odpowiada odpowiednio pięć lub sześć klawiszy wytrząsacza o powierzchni oddzielania wynoszącej 6,25 m2 lub 7,48 m2. Seryjnie stosowany jest tutaj Multifinger Separation System (MSS), który równomiernie rozluźnia warstwę słomy i w ten sposób zwiększa wydajność oddzielania, szczególnie w przypadku wysokiej wilgotności słomy.  

Modele 720 i 730 w obszarze oddzielania finalnego pracują z rotorem pojedynczym. We flagowym modelu serii, Trion 750, do oddzielania finalnego zastosowano natomiast rotory podwójne. We wszystkich modelach Trion z APS Hybrid i Roto Plus możliwa jest regulacja prędkości obrotowej rotorów z kabiny bezstopniowo i niezależnie od prędkości obrotowej zespołu młócącego APS. Hydrauliczne przestawianie pokryw rotorów (modele 720/730: na życzenie manualnie) umożliwia zamykanie do czterech segmentów rotorów i tym samym zmniejsza obciążenie skrzyni sitowej przy suchej słomie.

Aby sprostać wymogom wysokiej przepustowości, wszystkie maszyny Trion posiadają wysokowydajny system czyszczenia JET STREAM z dmuchawą turbinową, hydraulicznym wariatorem dmuchawy i podwójnie wentylowanym stopniem opadania dla czyszczenia wstępnego. Sito górne i sito dolne mają łączną powierzchnię 5,1 m2 w modelach 500 i 700 oraz 5,8 m2 w modelu 600. System czyszczenia 3D z aktywnym sterowaniem poprzecznym zapewnia utrzymanie pełnej wydajności czyszczenia nawet przy 20-procentowym nachyleniu bocznym. Podczas młócenia w górę stoku i w dół stoku prędkość obrotowa dmuchawy jest korygowana automatycznie dzięki funkcji Auto Slope. W kombajnach Trion 700 opcjonalny system czyszczenia 4D również zapewnia stałą wydajność na zboczach.

W zależności od potrzeb wszystkie modele nowej serii można wyposażyć w różne systemy automatyki i wspomagania operatora stanowiące elementy Cemos Automatic i Cemos Dialog, które nie tylko zwiększają wydajność, lecz także optymalizują efektywność i jakość omłotu, odciążając przy tym operatora.

Auto Crop Flow wykrywa skoki obciążenia podczas oddzielania wstępnego i finalnego oraz na silniku i w razie potrzeby ogranicza przepływ materiału do zespołu młócącego.

Cruise Pilot automatycznie steruje prędkością jazdy w trzech wstępnie wybieranych trybach: „Tempomat” zapewniający stałą prędkość jazdy, „Stała przepustowość”, zapewniająca równomierne wykorzystanie wydajności wszystkich jednostek nawet w bardzo zmiennych warunkach zbioru oraz „Maksymalna przepustowość z kontrolą strat”, zapewniająca konsekwentne młócenie na granicy wydajności maszyny.

Auto Slope przy nachyleniu wzdłużnym kombajnu dostosowuje liczbę obrotów dmuchawy turbinowej w taki sposób, aby wydajność czyszczenia pozostała stabilna.

Cemos Auto Cleaning: prędkość obrotowa dmuchawy oraz otwory sita górnego i dolnego są automatycznie dostosowywane do zmieniających się warunków omłotu.

Cemos Auto Threshing: szczelina klepiska młocarni i prędkość obrotowa zespołu młócącego APS są automatycznie dostosowywane do warunków omłotu.

Cemos Auto Separation: funkcja z systemem APS Hybrid automatycznie dostosowuje prędkość obrotową rotorów i pozycję pokryw rotorów do zmieniających się warunków zbioru.

Wysoka przepustowość wymaga równie wysokiej wydajności podczas wyładunku i odpowiednio dużej pojemności zbiornika ziarna. W zależności od modelu i wersji zbiorniki ziarna mają pojemność 8.000, 9.000, 10.500, 11.000 lub 12.000 litrów. Prędkość rozładunku wynosi od 90 do 130 l/s. Duży kąt wychylenia rury rozładowczej, wynoszący 105 stopni sprawia, że operator podczas rozładunku ma dobrą widoczność na końcówkę rury. Opcjonalnie Profi Cam zapewnia bezpośredni, szerokokątny widok na przyczepę lub nadbudowę pojazdu transportowego, umożliwiając w ten sposób przewidujący i jeszcze bardziej precyzyjny rozładunek. Montowana na życzenie, regulowana uchwytem wielofunkcyjnym Cmotion końcówka obrotowa rury wyładowczej umożliwia precyzyjny rozładunek także podczas jazdy.

W przypadku pozostawania słomy na polu całą pracę wykonują dostępne siekacze słomy i rozdzielacze. Alternatywnie do standardowego siekacza Standard CUT z 52 nożami w modelach Trion 400 i 700 z wąskim kanałem omłotowym i 64 nożami w modelu 600 z szerokim kanałem, kombajny nowej serii można także wyposażyć w siekacz słomy Special Cut z 72 lub 88 nożami. Szerokość i kierunek rozrzutu można ustawiać ręcznie lub elektrycznie za pośrednictwem CEBIS.

Dostępny dla dużych szerokości roboczych rozdzielacz promieniowy równomiernie rozdziela słomę i plewy na całą szerokość roboczą. Zarówno dla rozdzielacza standardowego, jak i promieniowego dostępna jest funkcja automatycznego dopasowania kierunku wyrzutu, która w przypadku wiatru bocznego i na zboczach automatycznie i zależnie od ustawionej czułości dostosowuje kierunek wyrzutu dla zapewnienia równomiernego rozdzielania.

Wszystkie cztery modele Trion napędzane są najnowszą generacją sześciocylindrowych silników Cummins: w serii 500 i w modelu Trion 640 pracuje silnik Cummins B6.7 zgodny ze Stage V o pojemności 6,7 l, a w modelach 650, 660 i 700 – Cummins L9 zgodny ze Stage V o pojemności 8,9 l. Swoją prędkość nominalną jednostki common rail osiągają już przy 1.900 obr/min, natomiast dla prędkości transportowej wystarczy ciche i oszczędne 1.650 obr/min. Ponadto wszystkie silniki są wyposażone w system automatycznej regulacji mocy Dynamic Power. Jeśli nie jest wymagana pełna moc silnika – na przykład podczas odkładania pokosu – sterownik silnika redukuje moc i tym samym ilość wtryskiwanego oleju napędowego do wymaganego poziomu obciążenia. Ten inteligentny układ sterowania pozwala zaoszczędzić do 10 procent paliwa. 

W serii Trion dostępność modeli z wyrównaniem nachylenia podwozia Montana i podwoziem gąsienicowym Terra Trac jest większa niż kiedykolwiek. W kombajnach Trion Montana następuje wyrównanie nachylenia bocznego o maks. 18 procent, a nachylenia wzdłużne o maks. 6 procent. Modele Trion Montana  dysponują również napędem na wszystkie koła Power Trac, funkcją dostosowywania czyszczenia Auto Slope oraz opcjonalną, załączaną elektrycznie blokadą mechanizmu różnicowego kół przednich. We wszystkich koncepcjach podwozia dla każdego z dwóch biegów dostępne są dwa stopnie jazdy.

W nowej serii Trion dostępnych jest sześć modeli z napędami Terra Trac i trzema szerokościami gąsienic od 635 mm do 890 mm, w tym także Trion 530 Terra Trac z pięcioma wytrząsaczami. Ten ostatni, podobnie jak model 700 Terra Trac z wąskimi gąsienicami, ma szerokość transportową poniżej 3,29 m, z gąsienicami 735 mm nie przekracza szerokości transportowej 3,49 m. Modele Trion Terra Trac serii 600 z gąsienicami 635 mm mają szerokość transportową 3,49 m. Wszystkie modele Terra Trac, tak samo jak maszyny na kołach, mogą osiągać prędkość transportową do 30 km/h (w zależności od kraju).

Kombajny Trion można łączyć z wieloma przyrządami roboczymi Claas. Oprócz przyrządów żniwnych ze ślimakiem Cerio ze stałym stołem, dostępne są  przyrządy żniwne Vario, taśmowe Convio oraz składane. 

Nowa kabina oferuje więcej miejsca zwłaszcza w obszarze głowy i stóp i opcjonalnie może zostać wyposażona w obustronnie obracany o 30 stopni fotel skórzany dla zapewnienia optymalnej pozycji siedzącej przez długi czas pracy. Dostępne są podnóżki, które pozwalają operatorowi na przyjmowanie komfortowych pozycji siedzących. Większe szyby przednie i boczne oraz węższe słupki A zapewniają pożądaną widoczność na przyrząd roboczy i otoczenie. 12-calowy terminal CEBIS z wyświetlaczem HD o wysokiej rozdzielczości i dużym kontraście gwarantuje czytelność w różnych warunkach oświetleniowych i zapewnia trzy indywidualnie regulowane główne obszary wyświetlania. Cemos Dialog i Cemos Automatic są teraz zintegrowane w terminalu CEBIS. Możliwa jest obsługa dotykowa lub za pomocą pokrętła/przycisku. Ponadto wszystkich ustawień zespołu młócącego i czyszczenia można dokonywać za pomocą przycisków bezpośredniego dostępu znajdujących się w prawej części podłokietnika.

Terminal CEBIS i podłokietnik można niezależnie od siebie dostosowywać do potrzeb operatora w zakresie ergonomii. Dostępny joystick wielofunkcyjny CMOTION umożliwia operatorowi stałą kontrolę nad najważniejszymi funkcjami w celu szybkiego reagowania i może zapamiętać do siedmiu indywidualnych ustawień.

30-litrowy chłodzony schowek, pakiet świateł LED z zakresem oświetlenia 360 stopni oraz wycieraczka przedniej szyby z zakresem ruchu 360 stopni uzupełniają pakiet. (z)

 

Kombajny Claas Trion cechuje wyjątkowa różnorodność wariantów i wyposażenia

Fot. Claas

 

W kombajnach Claas Trion szerokość i kierunek rozrzutu z siekaczy słomy można ustawiać ręcznie lub elektrycznie za pośrednictwem CEBIS

Fot. Claas

 

Nowa kabina w kombajnach Claas Trion zapewnia więcej miejsca zwłaszcza w obszarze głowy 

Fot. Claas

 



Выбранные объявления