Dane maszyny są importowane z konta 365FarmNet i stale aktualizowane
Podczas ostatnich targów Agritechnica firma Michelin zaprezentowała nowatorskie narzędzie dla rolników. Bezpłatna aplikacja AgroPressure by Michelin dostępna na portalu 365FarmNet pozwala dobrać odpowiednie ciśnienie w oponach do aktualnie wykonywanych prac i obciążeń. Dzięki temu rolnik może zoptymalizować siłę uciągu (wykorzystanie mocy ciągnika), zmniejszyć koszty eksploatacji (paliwo, czas pracy, przebieg opon) oraz ograniczyć ugniatanie gruntu (lepsze i większe plony).
Bezpłatne rozwiązanie jest dostępne na portalu 365FarmNet m.in. w języku polskim, a korzystanie z niego nie wymaga wiedzy technicznej. Po podłączeniu do swojego konta na www.365farmnet.pl każdy rolnik ma możliwość dołączenia tego modułu.
Zaletą AgroPressure by Michelin jest przejrzysty układ – zalecenia dotyczące ciśnienia w oponach podane są w klarowny sposób, co pozwala szybko i łatwo dokonać wyboru. Dodatkowo narzędzie można wykorzystać w przypadku opon różnych marek, których lista jest dostępna w module. W przypadku opon Michelin ciśnienie jest obliczane automatycznie, w przypadku innych opon użytkownik oblicza ciśnienie tradycyjnie. Co ważne, przeprowadza obliczenia ciśnienia tylko raz. Dane i ich wizualizacje są przechowywane i dostępne w dowolnym momencie.
Zazwyczaj poziom ciśnienia jest obliczany przez samego rolnika na podstawie tabeli ciśnienia opon ich producenta oraz własnej wiedzy i doświadczenia. Jednak dla każdych warunków użytkowania ciśnienie w oponach powinno być dostosowane do stanu gleby oraz masy maszyny, co jest czasochłonne. Moduł AgroPressure umożliwia automatyzację tego procesu.
Prawidłowo napompowane opony w maszynach rolniczych zwiększają siłę uciągu i zmniejszają ryzyko ugniatania gleby. Ponadto pomagają obniżyć koszty eksploatacji poprzez mniejsze zużycia paliwa oraz wydłużenie czasu użytkowania opon.
Funkcjonalność modułu AgroPressure by Michelin
• Obliczenie prawidłowego ciśnienia w oponach dla każdego rodzaju prac polowych, w zależności od używanego sprzętu i nawierzchni.
• Automatyczne ostrzeganie w przypadku zwiększonego ryzyka ugniatania gleby oparte o informacje na temat stanu nawierzchni i pogody.
• Integracja różnych parametrów w celu stworzenia najbardziej dokładnych zaleceń dotyczących typu opony, poziomu ciśnienia, warunków gruntowych czy pojazdu i możliwość ręcznej regulacji parametrów (np. obciążenia) w celu obliczenia optymalnego ciśnienia.
• Dane maszyny są importowane z konta 365FarmNet i stale aktualizowane.
• Symulacja różnych scenariuszy dotyczących ryzyka ugniatania gleby (we współpracy z Uniwersytetem Terranimo w Bernie).
Fot. Michelin