Obchodzą się ze zbożem jak z jajkiem

Coraz bogatsza oferta kombajnów

Producenci i dystrybutorzy kombajnów zbożowych liczą na ożywienie sprzedaży po zachwianiu na rynku spowodowanym jego nasyceniem w wyniku zakupów na końcu poprzedniego PROW.

 

Oferta jest coraz bogatsza. Najnowsze kombajny zbożowe wyposażane są w liczne systemy usprawniające pracę na polu, zwiększające wydajność, dokładność pracy i poprawiające komfort operatora. Należą do nich systemy poziomujące maszyny poruszające się na zboczach, zapobiegające nadmiernemu zapyleniu powietrza, regulujące kierunek wyrzutu słomy, w zależności od panujących warunków (np. wiatr). Do kolejnych modeli trafia napęd gąsienicowy chroniący glebę przed nadmiernym ugniataniem. Udoskonalane systemy koszenia i omłotu zapewniają pozyskiwanie ziarna o wyższej jakości.

Poniżej prezentujemy wybrane najnowsze modele kombajnów zbożowych kilku rynkowych potentatów.

 

CLAAS LEXION 600 – na kołach i na gąsienicach

 

Jednym z najnowszy kombajnów na rynku jest CLAAS LEXION 600, wyposażany w silniki Mercedes Benz, nowy rozdrabniacz słomy, mechaniczny napęd rozdzielacza promieniowego i CEMOS AUTOMATIC, a w nim funkcje AUTO SLOPE i AUTO CLEANING.

Do serii LEXION 670 – 620 należą trzy modele z sześcioma wytrząsaczami o szerokości bębna 1.700 mm oraz dwa modele z pięcioma wytrząsaczami o szerokości bębna 1.420 mm. Modele 670 i 630 są dodatkowo dostępne w wersji MONTANA z poziomowaniem maszyny na zboczach.

Wszystkie nowe modele LEXION 600 są wyposażone w silniki Mercedes Benz. Specjalne prowadzenie powietrza zapobiega unoszeniu się pyłu. Powietrze jest zasysane z góry przez chłodnicę i tłoczone w stronę silnika oraz po bokach w dół. W połączeniu z automatycznym zasysaniem pyłu system DYNAMIC COOLING pozwala na rzadsze czyszczenie.

Stałą optymalną jakość rozrzutu sieczki zapewnia rozdrabniacz słomy o zwiększonej o 50 mm średnicy. Dzięki większej średnicy siekacza materiał można szybciej i tym samym lepiej rozdrobnić. Większy komfort dla operatora wynika z możliwości sterowania nożami przeciwstawnymi i listwą tarcia w sieczkarni słomy bezpośrednio z kabiny. Także przestawienie na zbiór pokosu możliwe jest we wszystkich nowych modelach LEXION 600 wygodnie poprzez przycisk w kabinie.

 

 

Nowe modele LEXION 670, 660 i 650 są dostępne w opcji z nowym rozdzielaczem promieniowym, który jest napędzany mechanicznie i charakteryzuje się wyjątkowo efektywnym przenoszeniem siły. Oprócz niskiego zużycia paliwa mechaniczny napęd gwarantuje stałą liczbę obrotów rotorów wyrzucających, tak że w każdych warunkach zapewniony jest równomierny rozdział słomy. Rozdzielacz promieniowy jest połączony z dostosowaniem kierunku wyrzutu. Kierunek wyrzutu automatycznie koryguje rozdział słomy przy niesprzyjających warunkach jak np. przy bocznym wietrze lub podczas żniw na zboczu.

System AUTO SLOPE także na nierównym terenie gwarantuje optymalną czystość ziarna i minimalne straty - automatycznie steruje liczbą obrotów dmuchawy i dostosowuje je na bieżąco do nachylenia kombajnu na polu. W celu zmniejszenia strat następuje automatyczne zmniejszenie obrotów pod górę. W dół następuje natomiast zwiększenie liczby obrotów, w celu zapewnienia wystarczającego czyszczenia. 

Kolejną pomoc dla operatora i optymalną czystość ziarna zapewnia AUTO CLEANING, system sprawdzony już w serii LEXION 700. Oprócz liczby obrotów dmuchawy system automatycznie steruje otwarciem górnego i dolnego sita. Dbają o to liczne czujniki, które stale rejestrują różne wartości w kombajnie i co sekundę dostosowują wymagane ustawienia do aktualnych warunków.

Po LEXION 670 firma CLAAS oferuje teraz także model LEXION 660 z chroniącym glebę napędem gąsienicowym TERRA TRAC. Koło napędowe, koło jezdne i wałki podpierające podwozia są zawieszone hydropneumatycznie i dzięki temu zapewniają lepszy komfort jazdy. Przy gąsienicach o szerokości 635 mm całkowita szerokość kombajnu nie przekracza 3,49 m.

 

FENDT IDEAL – delikatne traktowanie ziarna

 

Fendt IDEAL to nowo opracowany kombajn zbożowy, który na rynek ma trafić w 2019 roku, także pod marką Massey Ferguson. Konstruktorzy szczególną uwagę poświęcili wydajności, wysokiej jakości ziarna i słomy, niezawodności, prostocie i logice, a także unikalnej technologii czujników zapewniającej optymalne ustawienie maszyny.

– Seria maszyn to modele o mocy 451, 538 i 647 KM. Kombajny IDEAL 9 i IDEAL 8 napędzane są silnikami MAN, a IDEAL 7 - silnikiem AGCO. Dzięki temu osiąga się najwyższe przepustowości przy efektywnym zużyciu paliwa – powiedział Marcin Tomaszewski, produkt specjalista ds. kombajnów Fendt Polska. 

Wysoka jakość ziarna i efektywne powierzchnie o dużej wydajności decydują o dobrym zbiorze. Sprzyja temu unikatowy rotorowy system omłotu i separacji Helix. Wszystkie ziarna są oddzielone bez pogarszania jakości słomy. Przyczynia się do tego najdłuższy rotor na rynku o imponującej długości 4,84 m i średnicy 600 mm. Aby w szczególnie delikatny sposób został traktowany zbierany plon i aby zagwarantowane było stałe obciążenia rotora, spirale wciągające, listwy młócące i palce rotora są rozmieszczone spiralnie wokół rotora, podobnie jak DNA. Proces wymaga mniejszej mocy i zwiększa przepustowość i wydajność maszyny przy zachowaniu wysokiej jakości słomy i ziarna. Ponadto charakteryzuje się łatwością dopasowania do różnych panujących warunków zbioru. Kombajny IDEAL 8 i 9 wyposażone są w podwójne rotory z układem młócącym Helix, natomiast IDEAL 7 z pojedynczym rotorem z układem młócącym Helix.

Kolejną innowacją jest montaż drugiej podłogi w przedniej części zespołu omłotowego (IDEALbalanceTM). W wyniku tego podsiewacz jest wypełniony bardziej z przodu zbieranym materiałem, natomiast tylna podłoga powrotna przechwytuje materiał z obszaru separacji i rozprowadza po tylnym obszarze podsiewacza. W ten sposób optymalnie wykorzystuje się całą długość podsiewacza, zbierany materiał jest rozłożony równomiernie, a wydajność jest maksymalizowana.

To, że obie podłogi są jeszcze wyprofilowane, umożliwia także osiągnięcie optymalnej i równomiernej przepustowości nawet na zboczach. Z nachyleniem do 15%, straty są niższe w porównaniu do tradycyjnych kombajnów. Zaletą tego jest to, że nie są wymagane żadne inne potrzebne ustawienia przez operatora.

Fendt IDEAL jest wyposażony w największy zbiornik ziarna dostępny na rynku kombajnów. Ma pojemność 17.100 l (18 procent więcej niż obecne wysokiej wydajności kombajny zbożowe). Decydującym ogniwem skutecznego łańcucha żniw jest najszybsza zdolność opróżniania, która wynosi 210 l/s - to najszybszy wydatek rozładunku na rynku (według producenta o 32 proc. szybszy od następnego konkurenta). Maszyna posiada nowy system sterowania ScrollSwing, dzięki temu operator nie musi ciągle przemieszczać się w przód i w tył, aby równomiernie napełniać przyczepy. Rura wyładowcza podczas wyładunku ziarna może być przemieszczana tam i z powrotem za pomocą pokrętła obrotowego na wielofunkcyjnym joysticku. Wraz z hydraulicznym dostosowaniem szybkości opróżniania przez Streamer Gates osiąga się optymalny i delikatny proces wyładunku ziarna ze zbiornika.

Wąska rama pojazdu (1,40 m) zapewnia więcej miejsca na najszersze warianty kół transportowych i napędu gąsienicowego. Dlatego też IDEAL spełnia aktualne przepisy ruchu drogowego o maksymalnych szerokościach zewnętrznych poniżej 3,30 m i 3,50 m. W przypadku modelu IDEAL 9 już przy szerokości zewnętrznej poniżej 3,30 m przy użyciu 26-calowych gąsienic TrackRide jego powierzchnia kontaktu z podłożem wynosi 2,55 mkw. i zapewnia niski nacisk na glebę.

Firma AGCO opracowała automatyczny system podłączenia przyrządu żniwnego AutoDock: elementy mechaniczne, elektryczne i hydrauliczne zostaną połączone za pomocą przycisku na terminalu w zaledwie 5 sekund.

Automatyczne podłączenie przyrządu żniwnego współpracuje z kodem RFID, urządzenia AgTag, który zamontowany jest na każdym zespole żniwnym. Dzięki temu kombajn automatycznie rozpoznaje typ przyrządu żniwnego. W menu terminala Vario 10.4 '' kod RFID wywołuje ostatnie ustawienia dla przyrządu żniwnego, na przykład wymiary i ustawienia czułości dla automatycznej regulacji przyrządu żniwnego. Operator jest więc znacznie odciążony.

Aby uzyskać dużą wydajność, kombajn musi być równomiernie zasilany zbieranym materiałem. Zapewnia to nowy przyrząd żniwny PowerFlow, który teraz dostępny jest o maksymalnej szerokości roboczej 12,20 m.

Specjalnie dla kombajnu IDEAL opracowano system IDEALharvest. System z czujnikami masy akustycznej (MADS), przedstawia wyświetlając stan obciążenia zespołu omłotowego i czyszczenia w czasie rzeczywistym. Czujniki są montowane wzdłuż rotorów i skrzyni sitowej i rozpoznają przepływ materiału wewnątrz maszyny, jak również powstałe straty.

Zastosowanie czujników MADS, połączonych z kamerą jakości ziarna, umożliwia wyświetlanie strat ziarna, udział uszkodzonych ziaren i czystości ziarna. Operator widzi na iPadzie proces przedstawiony graficznie, czy materiału jest więcej w przedniej lub tylnej części, czy po prawej lub po lewej stronie. Za pomocą aplikacji SmartConnect może wybrać strategię danych dla danego zbioru plonu między dopuszczalnymi uszkodzeniami, stratami ziarna i czystością przedstawioną graficznie w postaci ilustrowanego trójkąta „magii" na iPadzie. Ponadto operator ustala proporcję pomiędzy przepustowością maszyny a jakością plonu. Maszyna automatycznie dostosowuje się do tych wymagań i reaguje na zmieniające się warunki zbioru, np. może  dostosować szczelinę klepiska i prędkość obrotową rotorów przy natrafionych uszkodzeniach ziarna.

 

JOHN DEERE S770 – kombajn zautomatyzowany 

 

Niezależne testy wykazały, że wykorzystanie potencjalnych możliwości kombajnu przez różnych operatorów może się różnić nawet o 20%. Interaktywna Regulacja Kombajnu (ICA2) w modelu JOHN DEERE S770 automatycznie zapewnia stałą wydajność koszenia bez względu na warunki i eliminuje konieczność regularnie wykonywanych ręcznych ustawień przez operatora. Zaletą wyróżniającą ICA2 na tle innych systemów jest kontrolowanie zarówno układu młócącego, jak i układu czyszczącego.

 

 

Niewielki wzrost ilości pozyskiwanego ziarna to duży wzrost zysku. Dlatego oferta John Deere obejmuje szeroką gamę zespołów żniwnych, umożliwiającą dobranie rozwiązania do zbieranych upraw i używanego kombajnu. Do wyboru są zespoły z tradycyjnym przenośnikiem ślimakowym (600R, 600F, 600X) oraz z aktywnymi taśmami do transportu materiału (700PF, 700D) w wielu różnych szerokościach do 12,2 m.

Zespoły żniwne 600R mają  wiele elementów klasy premium, w tym płyty podające ze stali nierdzewnej, przenośnik ślimakowy o dużej średnicy i liniowy napęd noży. Model 600F z elastyczną listwą tnącą pracuje szybciej i kosi dokładniej na nierównym terenie, co minimalizuje straty przy zbiorze wyległych lub splątanych roślin. Zespoły żniwne 600R i 600F z zestawem do rzepaku charakteryzują się najniższym współczynnikiem strat ziarna dzięki największej odległości przenośnika ślimakowego od kosy.

Z kolei zespół żniwny 600X wyróżnia się najdłuższym na rynku stołem, o długości regulowanej w zakresie do 800 mm - można regulować bez wychodzenia z kabiny. Polecany jest do zbioru różnych upraw. Zapewnia krótki czas przystosowania do zbioru innej uprawy, wynoszący poniżej 3 minut. 

Zespół żniwny 700PF wyposażony jest w funkcję aktywnego podawania roślin kłosami do przodu, co zapewnia równomierny przepływ materiału — dzięki temu maszyna może pracować z wydajnością zbliżoną do maksymalnej. To rozwiązanie polecane do zbioru niskich zbóż lub długich i wyległych roślin, ponieważ przenośnik ślimakowy przechwytuje wyłącznie skoszony materiał. 

Zespół żniwny 700D jest wyposażony w funkcję aktywnego podawania roślin kłosami do przodu za pomocą pasa zamiast ślimaka. Konstrukcja ta nie powoduje mieszania plonów jak w tradycyjnym zespole żniwnym z przenośnikiem ślimakowym i pasuje do kombajnów rotorowych serii S, w których płynne podawanie zapewnia lepszy omłot i separację. Kąt koszenia jest regulowany hydraulicznie, a wysokość ścierniska można ustawić nawet na 38 mm w przypadku zbioru bardzo niskich lub wyległych upraw. Dostępny jest również zestaw do zbioru rzepaku.

Kombajn S700 umożliwia łatwą obsługę zgodnie z preferencjami operatora. Wszystkie elementy sterujące zostały umieszczone w jednym miejscu. Nie trzeba rozglądać się po kabinie, szukając różnych wyświetlaczy, ani sięgać do niewygodnie rozmieszczonych przełączników. Wszystko jest logicznie pogrupowane i zlokalizowane w jednym miejscu. Wyświetlacz CommandCenter 4. generacji został całkowicie przeprojektowany z wykorzystaniem tych samych prostych zasad nawigacji co w smartfonie. Operator może łatwo przechodzić pomiędzy ekranami, przeciągając je palcem, uruchamiać potrzebne aplikacje i dostosowywać układy ekranów do własnego stylu pracy. Zmieniono też koncepcję nawigacji, zmniejszając liczbę kliknięć potrzebnych do przejścia w żądane miejsce.

Ergonomiczna konstrukcja nowej wielofunkcyjnej dźwigni sterującej CommandPRO zapewnia podobnie bezproblemową obsługę jak wielofunkcyjne kontrolery gier. Można sterować wszystkimi podstawowymi funkcjami jedną ręką. Nowa dźwignia umożliwia jeszcze lepsze dostosowanie do potrzeb operatora dzięki zastosowaniu siedmiu programowalnych przycisków.

Obracając kółkiem na dźwigni sterowania napędem hydrostatycznym, można przełączać między ekranami wyświetlacza bez potrzeby zdejmowania dłoni z dźwigni w krytycznych sytuacjach, kiedy ręczne sterowanie jest niezbędne (np. w przypadku upraw wyległych lub przy koszeniu na uwrociu).

Indywidualne ustawienia dźwigni CommandPRO wprowadzone przez poszczególnych operatorów można zapisać za pomocą oszczędzającej czas funkcji konfiguracji sterowania. Operator sam decyduje, w jaki sposób będzie pracować — może indywidualnie skonfigurować wysuwanie/chowanie zespołu żniwnego 600X, prędkość pasa 700D, otwieranie pokrywy zbiornika ziarna, składanie ślimaka wyładowczego, kierunek rozrzucania rozdrabniacza, przechylanie przenośnika pochyłego i wiele innych funkcji.

Jeśli kombajn obsługują różni operatorzy, będą zadowoleni z możliwości zapisania wszystkich indywidualnych ustawień dźwigni sterowania napędem hydrostatycznym wielofunkcyjnej dźwigni sterującej CommandPRO i wyświetlacza za pomocą oszczędzającej czas funkcji konfiguracji sterowania.

System zagospodarowania resztek pożniwnych oferuje maksymalnie trzy różne systemy rozdrabniające do wyboru. Każdy z nich gwarantuje równomierne rozprowadzenie rozdrobnionej słomy od momentu rozpoczęcia zbioru lub dokładne uformowanie jej w pokos, pozwalający na otrzymanie wysokiej jakości beli.

Wszystkie systemy wyposażone są w funkcję przełączania wyrzutu, pozwalającą dostosować kompensację rozprowadzania w zależności od kierunku wiatru. Systemy zagospodarowania resztek pożniwnych Intermediate i Premium są wyposażone w rozdrabniacz do bardzo drobnego cięcia przy użyciu 100 noży. 

Przekładnia ProDrive pozwala na jazdę z prędkością nawet 25 km/h, co umożliwia szybsze dotarcie na miejsce pracy. W polu przekładnia zapewnia wyższy moment obrotowy i ze względu na bezstopniową regulację prędkości pozwala obsłużyć większy areał w krótszym czasie.

 

NEW HOLLAND – siłacz CR Revelation

 

Projektując nowy kombajn New Holland CR Revelation zwiększono jego wydajność do 10%, dzięki udoskonaleniu przepływu masy żniwnej i rotorom Twin Pitch Plus. Moc najsilniejszego kombajnu w branży wzrosła do 700 KM. 

Wiele cech nowych kombajnów CR zwiększa już i tak ogromną pojemność i wydajność, utrzymując jednocześnie niską ilość popękanych ziaren, a nawet zmniejszając ją.

Nowe, sterowane zdalnie z poziomu kabiny łopatki rotora z płynną regulacją pomiędzy położeniem szybkim a wolnym pozwalają osiągnąć – według producenta - najlepszy w klasie poziom sterowania przepływem masy żniwnej i zmniejszyć zużycie energii. Ta funkcja, oferowana jako wyposażenie opcjonalne w czterech najbardziej wydajnych, 22-calowych modelach, pozwala zwiększyć wydajność kombajnu.

Funkcja ustawiania segmentów klepiska w położeniu wyjściowym z poziomu kabiny ogranicza przestoje maszyny w przypadku usterki klepiska. Ułatwia ona szybkie ustawianie klepisk w położeniu wyjściowym - operator musi tylko opróżnić rotory, zatrzymać kombajn, automatycznie przywrócić pierwotne położenie klepisk. W ten sposób może zaoszczędzić 20-30 minut w porównaniu z ręcznym wykonaniem tej operacji.

Trzy najbardziej wydajne modele posiadają również w wyposażeniu rotory TwinPitch Plus z cepami o długości ok. 76 mm, które pozwalają  zaoszczędzić energię. Te cechy, w połączeniu z kolejnymi udoskonaleniami, obejmującymi wyższe osłony rotora w dwóch mniejszych, 17-calowych modelach, głęboko penetrującą, dynamiczną rolkę DFR i większą moc, pozwalają zwiększyć wydajność kombajnów CR nawet o 10%. 

Kombajn CR10.90, wyposażony w najsilniejszy na świecie silnik i rekordzista świata w zbiorze pszenicy w ciągu ośmiu godzin, ponownie podniósł poprzeczkę osiągów dzięki zwiększeniu mocy o 50 KM. Największy kombajn w branży rozwija aktualnie moc 700 KM, aby zapewnić maksymalną wydajność przy zbiorze każdej uprawy roślinnej.

CR8.80, większy z 17-calowych modeli CR, również może się pochwalić większą mocą maksymalną, wynoszącą obecnie 517 KM, dzięki czemu jest najsilniejszą maszyną w segmencie kombajnów z wąską ramą.

Nowy system zagospodarowania resztek pożniwnych umożliwia drobniejsze cięcie resztek i ich lepsze rozprowadzanie na większej szerokości. 

Wprowadzone udoskonalenia w szarpaczu słomy, obejmujące wzmocnienie rotora, dłuższe noże przeciwbieżne i zwiększenie szybkości roboczej, umożliwiają drobniejsze cięcie słomy i redukcję jej długości o 50%.

Rozrzutnik plew został całkowicie zmodyfikowany i zastosowano w nim opatentowany pneumatyczny system transportu masy żniwnej w miejsce tradycyjnego systemu. Zwiększono do ok. 13,7 m szerokość rozrzucania resztek pożniwnych, którą można regulować z poziomu kabiny. Udoskonalono wydajny układ rozrzucania słomy Opti-SpreadTM poprzez zastosowanie silniejszych o 25% silników hydraulicznych, łopatek w kształcie litery „V” i usuwających zanieczyszczenia zgarniaczy. Pozwoliło to ulepszyć rozrzucanie resztek i zwiększyć szerokość rozrzucania do ok. 13,7 m, a także zmniejszyć zużycie elementów.

 

ROSTSELMASH – w rozsądnej cenie

 

Rostselmash to rosyjski producent kombajnów zbożowych, znany za wschodnią granicą od 1929 r., w całej historii firmy sprzedał łącznie ok. 2,8 mln kombajnów, w ostatnich latach produkuje ok. 6.500 sztuk rocznie, co daje ok. 40% produkcji na rynku europejskim. Generalnym importerem Rostselmash w Polsce, zapewniającym serwis i obsługę pogwarancyjną jest KORBANEK Sp. z o.o. W ofercie Rostselmash dostępne są modele kombajnów o tradycyjnym systemie omłotu z wydajnym i oszczędnym silnikiem CUMMINS. 

 

 

NOVA to kombajn wyposażony w bęben młócący o średnicy 600 mm, cztery wytrząsacze słomy oraz zbiornik na ziarno o pojemności 4.500 l. Kombajn ten napędzany jest silnikiem Cummins o mocy 175 KM. Polecany jest dla rodzinnych gospodarstw rolnych. Kompaktowość i zwrotność sprawiają, że ten kombajn jest nieoceniony dla wydajnej pracy na małych polach o złożonych konturach. Do kombajnu dostępne są hedery od 4, 5 i 6 metrów.

VECTOR 425 to kolejny model o tradycyjnym, jednobębnowym systemie omłotu, uznany już na polskim rynku ze względu na niezawodność w czasie eksploatacji. Zbiornik na ziarno 6.000 l wyposażony jest w hydropulsatory ułatwiające wysyp ziarna. Silnik  Cummins 228KM, największa powierzchnia klepiska i średnica bębna młócącego na rynku (aż 800 mm) - to atuty, które przekładają się na wyjątkową w tej klasie kombajnów wydajność. Z relacji użytkownika modelu Vector 420, wiemy, że przepracował w usługach w zbożu i kukurydzy ok. 3.000 ha w ciągu 4,5 roku, co daje niesamowity wynik. 

ACROS 595 plus to następny model z oferty Rostselmash. Kombajn wyposażony w  silnik 6 cyl. Cummins 333 KM, obracane klepisko, elektrycznie regulowane sita o powierzchni 5,2 mkw. oraz rozrzutnik plew. Wytrząsacze słomy są zamknięte, w standardzie wyposażone w czujniki strat, co pozwala monitorować proces omłotu . Dwusekcyjny wentylator łopatkowy wraz z 2-kaskadowym systemem czyszczenia równomiernie oczyszcza ziarno.  Klimatyzacja, chłodziarka, sprężarka powietrza, hydropulsatory ułatwiające wysyp oraz niezależny układ niedomłotów są wyposażeniem standardowym.

Największy model kombajnu o tradycyjnym systemie omłotu to RSM 161. Wyjątkowo oszczędny silnik Cummins 380KM, zbiornik na ziarno 10.500 l, luksusowa kabina, najnowszej generacji komputer pokładowy Adviser III, niezależny układ domłacający, sześć wytrząsaczy słomy o imponującej pow. 6,1 mkw, to mocne strony kombajnu. Zastosowano tu 2-kaskadowy układ czyszczenia ziarna Opti Flow z wykorzystaniem technologii sita falistego o pow. aż 7,1 mkw. oraz wielosekcyjny wydajny wentylator, który napędzany jest hydraulicznie. Unikalny system omłotu Tetra Processor został opatentowany. Składa się z czterech bębnów o łącznej powierzchni omłotu aż 3,3 mkw., co pozwala zebrać nawet 45 t/godz.

Największym i najbardziej wydajnym w ofercie ROSTSELMASH jest kombajn rotorowy TORUM 770, którego zbiornik na ziarno ma pojemność 12.300 l. Wyposażony w silnik Cummins QSG 12 (520 KM, stage IV), podajnik pochyły o regulowanym kącie gardzieli z szybkozłączem hydraulicznym, luksusową kabinę, komputer pokładowy z pamięcią zdarzeń ułatwiającą diagnostykę. Zwiększony prześwit, mały promień skrętu ułatwiają manewry na polu. Wyjątkowym rozwiązaniem, nad którym pracowali rosyjscy inżynierowie jest obrotowe klepisko, które pozwala unikać tzw. martwych stref i zapychania się kombajnu. Aby ułatwić serwisowanie maszyny, klepisko podzielono na trzy sekcje. Wyładunek ziarna jest możliwy w ciągu 2 minut. Rotor jest napędzany bezstopniową przekładnią CVT sterowaną hydraulicznie, co zapewnia płynną i dokładną zmianę obrotów oraz dużą siłę nośną. Również w tym modelu sprężarka powietrza jest w standardzie. 

Według przedstawicieli firmy proste rozwiązania techniczne, bogate wyposażenie standardowe, niedrogie części zamienne i wysoka wydajność czynią z kombajnów Rostselmash maszyny o najlepszym stosunku jakości do ceny. (JM)

 

Fot. producenci

 



Выбранные объявления