Nowa seria rozrzutników skorupowych Cynkomet

Całkowicie ocynkowane ogniowo, z homologacją europejską

 

Oferta maszyn marki Cynkomet produkowanych w Czarnej Białostockiej zostaje wzbogacona o zupełnie nową serię, całkowicie ocynkowanych ogniowo rozrzutników skorupowych z homologacją europejską. 

Pierwszymi modelami maszyn z nowej serii są rozrzutniki N-221/3-3 CS-Line, N-221/3-4 CS Line, N-264/1 CS-Line oraz N-114 „Zeus” CS-Line.

 

CS-Line zabierają 6 lub 8 ton

 

W listopadzie 2020 roku, po serii testów, do produkcji wdrożone zostały nowe modele rozrzutników skorupowych o oznaczeniu CS-Line o ładownościach 6000 i 8000 kilogramów oraz pojemnościach ładunkowych – odpowiednio- 7,6 i 9,3 m3. Z ciekawostek oraz nowych rozwiązań, które znajdziemy w wersji podstawowej maszyn, warto wymienić: 

- całkowicie ocynkowaną ogniowo skrzynię typu skorupowego z wymiennym płatem podłogi, wyposażoną w zasuwę hydrauliczną przed adapterem, hydrauliczny przenośnik podłogowy

- zawieszenie typu tandem na resorach parabolicznych współpracujące z instalacją hamulcową marki Haldex, wyposażoną w zawór ALB

- adapter rozrzucający czterobębnowy pionowy z wymiennymi nożykami

- wspornik przewodów i rozdzielacz hydrauliczny, zamontowany na obrotowym dyszlu z wymienną końcówką. 

W wersji 6-tonowej zastosowano koła w rozmiarze 400/60-15,5, natomiast w wersji 8-tonowej w rozmiarze 500/50-17. W obu przypadkach użyto nowego ogumienia.

W szerokiej palecie opcji dodatkowych znajdują się między innymi: 

- hydrauliczna podpora dyszla

- deflektor kierunku rozrzutu sterowany manualnie lub hydraulicznie

- nadstawy służące do przekształcenia rozrzutnika w przyczepę objętościową 

- nożyki adaptera o podwyższonej wytrzymałości.

 

N-264/1 – czyli kolejna generacja

 

Rozrzutnik N-264/1 to następca, produkowanego w Czarnej Białostockiej N-264 - rozrzutnika skorupowego na podwoziu tandem. Objętość skrzyni ładunkowej bez opcjonalnych nadstaw to 12,9 m3, natomiast ładowność to 14000 kg. Maszyna, poza uzyskaniem homologacji europejskiej, poprzedzonym poważnymi zmianami w układzie jezdnym, hamulcowym i elektrycznym (zastosowano osie ADR oraz system hamulcowy marki Haldex) została również w całości przystosowana do użycia technologii ocynku ogniowego. W praktyce oznacza to, że skrzynia ładunkowa, inaczej niż tradycyjna skorupa jest skręcana z wielu mniejszych elementów, będąc przy tym całkowicie szczelną. 

Ciekawostką jest również wymienny płat podłogi skrzyni ładunkowej czy obrotowy dyszel z wymienną końcówką, przystosowany do łączenia z górnym i dolnym zaczepem ciągnika. Zastosowano adapter dwubębnowy poziomy rozdrabniający z dwoma talerzami rozrzucającymi, wyposażony w unoszoną hydraulicznie klapę. 

W wersji standardowej znajdują się również dwie przekładnie hydrauliczne, napędzające przenośnik podłogowy, zasuwę hydrauliczną skrzyni ładunkowej oraz ogumienie 550/60-22,5. Opcjonalnie rozrzutnik może zostać wyposażony w nadstawy powiększające objętość skrzyni do 16,48 m3 oraz adapter dwubębnowy pionowy z dwuczęściowym deflektorem kierunku rozrzutu sterowanym manualnie lub hydraulicznie.

 

Pierwszy „na dużym kole”

 

N-114 „Zeus” to pierwszy w ofercie rozrzutnik „na dużym kole”, który firma zaprojektowała i wyprodukowała wychodząc naprzeciw wielu zapytaniom zarówno z rynku polskiego, jak i od kontrahentów zagranicznych. Pojemność ładunkowa maszyny to 17,3 m3, a ładowność - 14000 kg. Poza technologią ocynku ogniowego i rozwiązaniami bliźniaczymi zastosowanymi w N-264/1, do których zaliczają się rozwiązania konstrukcyjne oraz bogate wyposażenie podstawowe maszyny (hydraulicznie otwierany deflektor, hydrauliczna podpora dyszla czy system hamulcowy marki Haldex), na liście atutów znajdują się osie marki BPW, hydraulicznie regulowany dyszel oraz pokaźnych rozmiarów koła 580/70-38 (około 180 cm średnicy). Zastosowano również potężny adapter dwubębnowy pionowy z talerzami rozrzucającymi.

***

Wszystkie cztery modele posiadają już homologację europejską, co pozwala bezproblemowo zarejestrować je, jako maszyny rolnicze kategorii S i poruszać się po drogach publicznych. 

Maszyny z serii CS-Line zostały zaprojektowane z myślą o odbiorcach poszukujących uniwersalnych urządzeń do rozrzucania każdego rodzaju obornika, wapna, popiołów czy torfu. 

Pod względem technologicznym nie odbiegają one od maszyn proponowanych przez konkurencyjne polskie oraz zachodnie marki, a przy tym charakteryzują się wysoką trwałością zabezpieczenia antykorozyjnego, jakim jest technologia ocynku ogniowego.

Warto wspomnieć również o 24-miesięcznym okresie gwarancyjnym na całą maszynę, oraz 48-miesięcznym na elementy ocynkowane ogniowo.

W najbliższym czasie oferta serii CS-Line marki Cynkomet zostanie wzbogacona o rozrzutniki skorupowe o ładownościach od 4500 do 16000 kilogramów. (z)

 

 

Fot. Cynkomet

 



Выбранные объявления