Kiepskie nastroje w branży maszyn rolniczych

Aż 76,63% badanych firm przewiduje pogorszenie się koniunktury

 

 

Aż 76,63% badanych firm przewiduje pogorszenie się koniunktury w branży – wynika z badania koniunktury przeprowadzonego na przełomie marca i kwietnia bieżącego roku przez Polską Izbę Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych.

 

 

Jest to cykliczne badanie powtarzane co pół roku i przeprowadzane od czerwca 2014 r. Jego efektem jest wartość liczbowa – barometr, który obrazuje nastroje panujące w branży. W ostatnim cyklu badania udział wzięło ponad 80 firm, z których ponad 80% operuje bezpośrednio z branży maszyn rolniczych lub jest z nią związana. Pozostałe reprezentowały inne branże rolnicze takie jak: nawozy, środki ochrony roślin, materiał siewny, wagi samochodowe, laboratoria zbożowe, finansowanie rolnictwa.

 

Pogorszenie koniunktury, spadek sprzedaży

 

Nie trudno się domyślać, że w związku z ogólną sytuacją związaną z epidemią koronawirusa obawy dotknęły również branże rolnicze i mocno to widać w wynikach jakie uzyskano.

 

 

W kwestii przyszłości obawy są duże, zarówno jeśli pytano ogólnie o branżę jak i o kondycję konkretnych firm. Aż 76,63% badanych firm przewiduje pogorszenie się koniunktury w branży. Pół roku temu negatywny scenariusz przewidywało 45,78% badanych.

 

 

Przedsiębiorcy również z obawami patrzą na realizację sprzedaży we własnych firmach. Gorszego wyniku niż przed rokiem spodziewa się 63,64% badanych firm, podczas gdy w październiku 2019 roku było to nieco ponad 24% przedsiębiorstw.

 

Obawy branży w związku z epidemią COVID 19

 

Zapewne negatywne nastroje związane są z ogólną sytuacja wywołaną pandemia koronawirusa. Potwierdzają to odpowiedzi na kolejne pytania, które dotyczyły bezpośrednio wpływu pandemii na branżę. Niemal wszyscy biorący udział w badaniu obawiają się sytuacji i warunków prowadzenia działalności z jakimi mamy do czynienie podczas epidemii i wyraża obawy co do sytuacji jaka będzie w przyszłości.

 

 

Niemal 80% biorących udział w badaniu przedsiębiorców, spodziewa się negatywnego wpływu na kondycję branży.

Niemal identyczne odpowiedzi uzyskano zadając pytanie o wpływ koronawirusa na funkcjonowanie przedsiębiorstw, które reprezentowali respondenci.

 

 

Najwięcej obaw przedsiębiorców związanych jest z problemami ze sprzedażą. Na ten element wskazywało najwięcej respondentów. 40,5% z nich wyraża takie obawy. Niewiele mniej, bo 37,8% firm obawia się problemów z dostawami części zamiennych, komponentów, podzespołów czy gotowych produktów. Ponad 32% firm obawia się zatorów finansowych i problemów z płynnością finansową, tyle samo ogólnego kryzysu gospodarczego, z którym zapewne trzeba się będzie zmierzyć. 

Firmy miały możliwość wyboru dwóch czynników wg nich najbardziej istotnych, które mogą mieć negatywny wpływ na ich działalność. Oprócz wymienionych powyżej, wśród odpowiedzi znalazły się jeszcze: niepewność co do przyszłości (21,6%), utrudniona obsługa klientów (18,9%), braki pracowników (9,4%).

 

Inwestycje w odwrocie

 

Obawy co do przyszłości mają wpływ na plany inwestycyjne firm. Wiele z nich rezygnuje z wcześniej podjętych decyzji inwestycyjnych (aż 42,86% firm rezygnuje z inwestycji w stosunku do 25,3% w poprzednim cyklu badania). Znaczenie mniej firm również planuje inwestycje. Teraz jest to tylko 23,38% firm, pół roku wcześniej inwestycje planowane były w ponad 45% przedsiębiorstw.

 

 

Baromert nastojów na minusie

 

Wypadkową badania jest współczynnik obrazujący nastroje w branży. Wartość poniżej zera świadczy o przewadze nastrojów negatywnych i pesymistycznych. Taką sytuacje mamy już od kwietnia zeszłego roku, kiedy to indeks po okresie pozytywnych oczekiwań ponownie zanotował ujemne wartości. Tym razem te wartości jeszcze się pogłębiły. Obecnie wartość indeksu to -3,6 i wyraźnie zmierza on w rejony wartości jakie notowane były w roku 2016.

 

Źródło: PIGMiUR

 



Выбранные объявления