Jednostka kombajnu może obsługiwać kilka dronów przewodowych w procesie zbioru; logistyka pojemników może być skonfigurowana tak, aby była w pełni zintegrowana z procesem zbioru (zdjęcie przedstawia dwa zespoły żniwne podczas testów terenowych w 2020 roku)
Fot. Kubota
Kubota i Tevel otrzymały nagrodę DLG Agrifuture Concept Winner 2022 za wspólnie opracowane rozwiązanie do zautomatyzowanego zbioru owoców. Nagroda została wręczona przez niemiecką organizację DLG (Deutsche Landwirtschafts-Gesellschaft), podczas niedawnej sesji online.
Firmy Kubota i Tevel połączyły swoje doświadczenie, aby rozwiązać problem niedoboru siły roboczej przy zbiorze owoców, a opracowane rozwiązanie można dopasować do każdego rozmiaru gospodarstwa dzięki unikalnemu podejściu. Modułowa koncepcja przewodowych dronów do zbioru owoców i elastycznych rozwiązań logistycznych pozwala na różne konfiguracje, spełniające indywidualne wymagania gospodarstw i gwarantuje pełną kompatybilność z ustalonymi metodami zbioru.
Yuichi Kitao, prezes i dyrektor reprezentacyjny Kubota Corporation, Yasukazu Kamada, prezes Kubota Holdings Europe B.V. oraz Peter van der Vlugt, dyrektor zarządzający Centrum Innowacji Kubota w Europie wzięli udział w ceremonii wręczenia nagród online.
Podczas tego wydarzenia Yuichi Kitao z dumą stwierdził:
– W naszej wizji na rok 2030 widzimy firmę Kubota jako wiodącego innowatora rozwiązań wspierających harmonijne życie społeczności. Nagroda DLG Agrifuture Concept Winner 2022 stanowi dla nas zachętę do kontynuowania inwestycji w zrównoważone innowacje w dziedzinie żywności, wody i środowiska.
Aby ocenić różne konfiguracje systemu, wykorzystuje się środowisko symulacyjne do optymalizacji wydajności i porównania różnych podejść
Fot. Kubota
Organizacja DLG (Deutsche Landwirtschafts-Gesellschaft) przyznała nagrody „DLG Agrifuture Concept" za pionierskie prace w dziedzinie maszyn rolniczych i inspirujące wizje przyszłości. Wizjonerskie rozwiązania w zakresie maszyn rolniczych stanowią istotny bodziec dla przyszłej rentowności światowej produkcji roślinnej. Inżynierowie z całego świata pracują nad rozwiązaniami technicznymi dla przyszłości rolnictwa, jednak nie wszystkie ich pomysły i koncepcje docierają do etapu produktu końcowego. Często ograniczenia techniczne lub prawne uniemożliwiają ich rozwój aż do osiągnięcia dojrzałości rynkowej. Wiele z tych koncepcji ma jednak potencjał, by stać się inspiracją, pobudzając rolników i innych inżynierów do myślenia w nowy sposób. Nagroda ta podkreśla znaczenie koncepcyjnej pracy nad maszynami rolniczymi dla przyszłości rolnictwa za pięć do dziesięciu lat.
– Jesteśmy szczególnie dumni z naszej współpracy z firmą Tevel. Nawiązaliśmy kooperację z jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie firm, zajmujących się zbiorem owoców. Kubota angażuje się w rozwiązywanie problemów sadowników w zakresie zapewnienia terminowości i jakości zbiorów w obliczu rosnących problemów związanych z siłą roboczą – powiedział Peter van der Vlugt, dyrektor generalny Centrum Innowacji Kubota w Europie.
Przedsiębiorstwo Tevel Aerobotics Technologies, z siedzibą w Gedera, w Izraelu, świadczy usługi zrobotyzowanego zbioru owoców na żądanie. Firma jest wiodącym światowym ekspertem w dziedzinie autonomicznych robotów latających do zbioru owoców, łączących sztuczną inteligencję z wizualizacją komputerową, zaawansowaną robotyką, inżynierią lotniczą, najnowocześniejszą kontrolą lotu oraz fuzją danych. Tevel rozwija flotę latających robotów do wykonywania zadań związanych ze zbiorem, przerzedzaniem zawiązków i przycinaniem drzew owocowych w sadach. Ponadto oprogramowanie Tevel oparte na sztucznej inteligencji (AI) umożliwi rewolucyjne sortowanie owoców u źródła, poprzez wybieranie najlepszych owoców w sadzie w optymalnym i precyzyjnym czasie.
Modułowa budowa tego systemu umożliwia wiele różnych konfiguracji, aby sprostać indywidualnym wymaganiom gospodarstwa; jedną z konfiguracji jest rój kombajnów z małymi i lekkimi jednostkami zbierającymi, w połączeniu z różnymi rozwiązaniami logistycznymi
Fot. Kubota
Firma Kubota dysponuje rozległą wiedzą w zakresie zaawansowanych technologii ciągników i narzędzi towarzyszących. Najnowsze przykłady przełomowych rozwiązań tej marki to wdrożenie i certyfikacja systemu Tractor Implement Management (TIM) oraz komercyjna premiera autonomicznego ciągnika, sadzarki i kombajnu w Japonii. Wiedza ta zostanie teraz wykorzystana we współpracy z firmą Tevel w celu dostarczenia najlepszych rozwiązań dla sadowników na całym świecie. (z)