W ofercie firmy Kverneland jednym z najnowszych produktów jest brona wirnikowa Rotago
Fot. Kverneland
Ważny krok w kierunku zrównoważonego rolnictwa, stanowi nowoczesna i ekologiczna uprawa bezorkowa, która nie tylko zapewnia wydajność, lecz także dba o środowisko naturalne i zasoby glebowe. Ten system uprawy, oparty o konserwację gleby i ograniczenie intensywności zabiegów mechanicznych, wykorzystuje narzędzia, w tym agregaty uprawowe.
System bezorkowy polega na spulchnianiu gleby bez jej odwracania, co pozwala na zachowanie resztek roślinnych na powierzchni pola. Taka uprawa zapewnia szereg korzyści, w tym mniejsze zużycie energii, większą wydajność, lepszą nośność ziemi oraz ochronę przed erozją i poprawę życia biologicznego w glebie.
W kontekście uprawy bezorkowej do podstawowych maszyn rolniczych należą agregaty uprawowe. Maszyny te bazują zwykle na bronach talerzowych, kultywatorach lub pługach dłutowych o dużych prześwitach roboczych, co sprawia, że są one mniej podatne na zapchania i lepiej radzą sobie w różnych warunkach.
Istotną cechą agregatów uprawowych jest ich uniwersalność i możliwość zastosowania w różnych systemach uprawy roli. Mogą być wykorzystywane zarówno w tradycyjnej orce, jak i w bezorkowej uprawie, co czyni je wszechstronnym narzędziem dla rolników.
Na polskim rynku agregatów uprawowych i uprawowo-siewnych widać stały popyt na nowoczesne maszyny.
Według Michała Kłosowskiego, product managera w firmie Kverneland, zauważalna jest sprzedaż maszyn o większej szerokości roboczej, na co wpływ ma ciągłe powiększanie się wielkości gospodarstw. Rolnicy również coraz częściej zwracają uwagę na szybkość wykonania prac polowych poprzez systematyczne skracanie się ,,okien pogodowych”.
– Obecnie popyt na maszyny napędzają dotacje, ale zaznaczyć trzeba, że jest on dużo niższy niż w poprzednich latach, na co wpływ ma trudna sytuacja na rynku szeroko pojętej sprzedaży płodów rolnych – komentuje Michał Kłosowski. – Rok 2024 jest i prawdopodobnie będzie dla naszej branży nienajlepszy, ale należy pamiętać, że takie lata się zdarzały i po nich nastąpiła poprawa na rynku na co również mamy nadzieję w drugiej połowie 2024 oraz w 2025 roku.
W pierwszej publikacji o agregatach uprawowych i uprawowo-siewnych zaprezentowaliśmy ofertę firm Bednar FMT, Agro-Lift, InterTech, Agro-Tom, Rolmako i Czajkowski.
Tym razem piszemy o maszynach firm Kverneland, Kuhn i Pöttinger.
W ofercie firmy Kverneland najnowszymi produktami są brona wirnikowa Rotago w kombinacji z przednim zbiornikiem i szyną redlic oraz siewnik Satio. Ciekawym rozwiązaniem jest również siewnik u-drill z dyskami MD-disc.
Brona wirnikowa Rotago jest pierwszą na rynku maszyną z koncepcją ,,pchanej przekładni”, co umożliwia regulację bez konieczności ponownej regulacji 3-punktowego układu zawieszenia ciągnika lub tylnego wału z kabiny. Równoległoboczny układ zawieszenia zapewnia, że skrzynia przekładniowa pozostaje równoległa do podłoża. Przekładnia i belka równająca mogą być podnoszone niezależnie od siebie. Wszystkie regulacje są monitorowane przez specjalną technologię czujników elektronicznych, w celu ochrony przed przeciążeniem lub niewłaściwym użyciem. Pchana przekładnia jest samonośna i lekka, co zapewnia większą elastyczność w regulacji i mniejsze zapotrzebowanie na moc.
Wraz z nowym ROTAGO F, producent wprowadził bronę wirnikową w wersji podstawowej lub w wersji ISOBUS. Obie wersje oferują belkę równającą i regulację głębokości roboczej. ROTAGO F jest dostępna w szerokościach roboczych od 4 do 6 m.
Brona ROTAGO F może być używana samodzielnie lub jako kombinacja siewna z szyną redlic f-drill CB F i siewnikiem z przednim zbiornikiem f-drill jako system pracy w jednym przejeździe. Szynę wysiewającą można szybko doczepić lub odczepić, dzięki czemu brona wirnikowa może być również używana samodzielnie.
Aby zapewnić lepsze wyważenie, dodatkową stabilność i legalny transport drogowy, dostępne jest koło podporowe, które można zamontować na bronie wirnikowej lub na szynie redlic. Nie ma potrzeby odłączania górnego łącznika. Stała siła wspierająca na kole zapewnia płynną pracę oraz zwiększa bezpieczeństwo i komfort operatora.
– Rotago to zupełnie nowa koncepcja brony wirnikowej na rynku, w której rama główna jest bezpośrednio połączona z wałem, dzięki czemu przekładnia jest umieszczona przed ramą główną i jest ,,pchana” przez ramę i wał co skutkuje lepiej umieszczonym środkiem ciężkości oraz zmniejsza wagę brony, dodatkowo przekładnia jest niezależna od ramy co wpływa na brak działania dodatkowych sił na obudowę przekładni – objaśnia Michał Kłosowski, product manager w firmie Kverneland. – Brona wirnikowa może być w pełni sterowana przez system ISOBUS, co znacznie przyspiesza ustawienie maszyny na polu i pozwala na płynną zmianę głębokości niezależnie w trakcie pracy, dzięki czemu nie ma konieczności ponownej regulacji łącznika górnego lub szyny redlic (brak konieczności zmiany np. kąta nachylenia maszyny, zaczepu ciągnika lub ustawienia szyny redlic). Brona wirnikowa Rotago, ze względu na szerokość roboczą, jest kierowana do dużych gospodarstw oraz usługodawców, ponieważ dzięki możliwości połączenia z przednim zbiornikiem oraz szyną redlic zapewnia uprawę i siew w jednym przejeździe znacznie przyczyniając się do przyspieszenia pracy oraz zmniejszenia kosztów.
Kolejną nowością firmy jest Siewnik Satio, następca popularnych siewników DL. Siewnik DL posiadał redlice CX a siewnik Satio jest wyposażony w redlice CX-II, co przyczynia się do jeszcze dokładniejszego utrzymania głębokości roboczej oraz pozwala na siew w bardzo trudnych warunkach glebowych. Dodatkowo coraz popularniejsze stają się redlice bez tylnych kółek dociskowych i są one stosowane na glebach lekkich. Dzięki specjalnemu kształtowi redlice utrzymują pożądaną głębokość roboczą. Redlice są teraz mocowane do szyny wysiewającej: dzięki ich elastycznemu mocowaniu rolnik może zmienić rozstaw rzędów w zależności od indywidualnego systemu uprawy. Fabrycznie dostarczane jest wstępne ustawienie 12,5 cm lub 25 cm. Siewniki posiadające sztywną szynę redlic o szerokościach 3 oraz 4 metry posiadać będą mechaniczny aparat wysiewający, natomiast siewniki za składaną szyną redlic o szerokościach roboczych 5 i 6 metrów będą wyposażane w znany aparat ELDOS, z elektrycznym napędem. Aparat pozwala na stosowanie między innymi zmiennego dawkowania za pomocą systemu ISOBUS.
– W siewniku Satio warto zwrócić uwagę na wprowadzenie nowego kształtu redlic, dzięki czemu nie ma potrzeby używania kółek dociskowych, co przyczynia się do zmniejszenia wagi siewnika oraz zmniejsza jego cenę zakupu – mówi Michał Kłosowski. – Siewnik Satio posiada również bardzo blisko umiejscowiony środek ciężkości co sprawia, że mogą z nim współpracować mniejsze ciągniki oraz znacznie zwiększa się widoczność wzdłuż krawędzi zbiornika. Siewnik ten może być wykorzystywany zarówno przez małe, średnie jak i duże gospodarstwa oraz usługodawców w systemie uprawy konwencjonalnej oraz konserwującej, co sprawia, że jest bardzo uniwersalny.
W segmencie agregatów uprawowo-siewnych Kvernalenad oferuje agregat U-drill w wersji standardowej do wysiewu zbóż oraz w wersji plus do wysiewu zbóż i nawozu. U-drill może być wyposażony w standardową sekcję talerzy uprawowych lub w talerze do uprawy minimalnej MD disc, które wcześniej znane były jako „Turbo Coulter" z firmy Great Plains (należy do Kverneland Group). Agregat ten wyposażony jest w wersji standardowej w jeden aparat wysiewający ELDOS a w wersji plus w dwa aparaty wysiewające. U-drill posiada szereg rozwiązań pozwalających na proste użytkowanie i są to np. szybkie zarządzanie na uwrociach za pomocą jednego przycisku, regulowany czujnik rezerwy nasion który możemy dostosować do wysiewanej rośliny jak i wielkości pól.
– Jednym z wielu atutów tej maszyny jest bardzo precyzyjny aparat wysiewający ELDOS, pozwalający na wysiew od 1 do 400 kg, co zapewnia dużą wydajność – dodaje Michał Kłosowski. – Kolejną zaletą są wyjątkowo wąskie redlice CD, zapewniające dokładne zagłębienie w glebie oraz utrzymanie odpowiedniej głębokości roboczej, co przekłada się na bardzo dobre wschody oraz zmniejszone zużycie paliwa. Tylny wał oponowy w agregacie uprawowym U-drill jest w ,,off-secie” co sprawia, że gleba ,,nie pcha” się przed wałem oraz również przyczynia się do mniejszego spalania. MD-disc zapewniają lepszą kontrolę kiełkowania chwastów, ponieważ gleba między każdym dyskiem nie jest ruszona, jak i oczyszczanie oraz cięcie resztek pożniwnych, co zapewnia pożądane środowisko do ich rozkładu. Pas łoża siewnego zapewnia każdemu rzędowi równe warunki wzrostu. Każdy talerz przypada na redlicę CD.
Agregat U-drill występuje w szerokościach roboczych od 3 do 6 metrów, co sprawia, że może być używany przez gospodarstwa posiadające ciągniki o mocy większej niż 150 KM. U-drill pozwala na wysiew wielu rodzajów roślin i jest maszyną mogącą pracować w wielu systemach uprawy.
Siewnik Satio podczas pracy
Fot. Kverneland
W segmencie agregatów uprawowo-siewnych Kverneland proponuje też agregat u-drill
Fot. Kverneland
Michał Kłosowski, product manager w firmie Kverneland
Fot. Kverneland
KUHN proponuje od niedawna zestawy uprawowo-siewne do siewu zbóż lub siewu punktowego HR 4530 RCS + BTFR 4530 / KOSMA CSM + TF 1512. Nowy, składany i innowacyjny zestaw uprawowo-siewny wyposażony jest w belkę z redlicami do siewu zbóż lub siewu punktowego. Ta maszyna, o szerokości roboczej 4,5 m, wyposażona w terminal sterujący ISOBUS, pozwala na przygotowanie łoża siewnego i siew w jednym przejeździe. Zestaw składa się z 3 lub 4 maszyn modułowych: zbiornika czołowego, brony wirnikowej, belki z redlicami do siewu zbóż i/lub sekcji wysiewających do siewu punktowego.
Przedni zbiornik TF 1512 ISOBUS o pojemności 1500 litrów (2.000 litrów z nadstawką) służy do transportu nasion lub nawozu w przypadku siewu punktowego.
Nowa składana brona wirnikowa HR 4530 RCS zapewnia przygotowanie łoża siewnego. Jest przystosowana do pracy z szeroką gamą ciągników o mocy do 300 KM. Wzmocniona przekładnia główna Duplex jest wyposażona w chłodnicę oleju, a cały układ napędowy jest chroniony przez sprzęgło przeciążeniowe. Posiada wymienne koła zębate, umożliwiające dostosowanie prędkości obrotowej wirników do warunków roboczych i oczekiwanych rezultatów.
Hydrauliczna regulacja głębokości roboczej oraz włóki wyrównującej stanowi wyposażenie standardowe i umożliwia dostosowanie maszyny do struktury gleby w czasie rzeczywistym. Brona HR 4530 RCS jest kompatybilna z wałem STEELINER (Ø 550 mm) lub MEGAPACKER (Ø 590 mm), zapewniającymi pożądane zagęszczanie gleby i nośność.
Nowa belka do wysiewu zbóż BTFR 4530 z rozstawem rzędów 12,5 lub 15 cm jest wyposażona w sekcje wysiewające SEEDFLEX 1000, zapewniające precyzję i równomierność siewu. Przesunięte względem siebie podwójne talerze zamontowane na równoległoboku zapewniają precyzyjne otwarcie bruzdy i takąż kontrolę głębokości siewu. Hydrauliczna regulacja głębokości siewu jest standardowym wyposażeniem, co stanowi istotną zaletę na przykład przy zmianie materiału siewnego.
Aby zapewnić lepsze monitorowanie i uniwersalne zakładanie ścieżek technologicznych, głowica rozdzielająca siewnika może być wyposażona w zawory VISTAFLOW na wszystkich rzędach.
Nowa belka z redlicami do siewu punktowego KOSMA CSM, przystosowana do siewu kukurydzy, składa się z 6 rzędów oddalonych od siebie o 75 cm. Dzięki kompatybilności z systemem ISOBUS i elektrycznemu napędowi spełnia potrzeby w zakresie rolnictwa precyzyjnego.
Jak wskazuje producent, w połączeniu z broną wirnikową i zbiornikiem czołowym, maszyna pozwala na przygotowanie gleby, wysiew, aplikację nawozu i rozprowadzenie mikrogranulatu w jednym przejeździe, zapewniając oszczędność kosztów robocizny, czasu i paliwa. Ten zestaw uprawowo-siewny jest również o około 25 cm krótszy od tradycyjnych kombinacji. Dzięki temu, środek ciężkości znajduje się bliżej ciągnika, a wysięg maszyny jest mniejszy. Dzięki wyposażeniu środkowych rzędów w system teleskopowy, koło transportowe przenosi ciężar jak najbliżej środka ciężkości, zapewniając komfort jazdy. Ta belka z redlicami jest również dostępna w wersji 8-rzędowej z rozstawem 75 cm dla szerokości roboczej 6 m.
Belki z redlicami są montowane na ramie wału brony wirnikowej. Zalet tego rozwiązania jest wiele: środek ciężkości znajduje się jak najbliżej ciągnika, dopasowanie, mniejsze zapotrzebowanie na siłę udźwigu, stała głębokość siewu niezależnie od głębokości roboczej brony wirnikowej i dobre kopiowanie terenu.
Ten nowy zestaw uprawowo-siewny polecany jest zarówno dla firm usługowych, jak i dużych gospodarstw rolnych.
KUHN proponuje od niedawna zestawy uprawowo-siewne do siewu zbóż lub siewu punktowego HR 4530 RCS + BTFR 4530 / KOSMA CSM + TF 1512
Fot. KUHN
KUHN: przedni zbiornik TF 1512 ISOBUS o pojemności 1500 litrów (2.000 litrów z nadstawką) służy do transportu nasion lub nawozu w przypadku siewu punktowego
Fot. KUHN
Pöttinger VITASEM to sprawdzone rozwiązania techniczne w połączeniu z nowymi detalami. Mechaniczny, praktyczny i niezawodny – tak producent określa cechy najnowszej generacji mechanicznych siewników VITASEM, polecanych dla gospodarstw o różnej wielkości. Maszyny te są dostępne w szerokościach roboczych od 2,5 do 4,0 m. Dodatkowo do przygotowania łoża siewnego można je zagregować z różnymi maszynami. Dopasowanie do lokalnych i indywidualnych warunków pracy zapewnia szeroka oferta wyposażenia.
Sprawdzone różne warianty redlic zapewniają precyzyjne odłożenie nasion w dobrze uformowany, czysty rowek wysiewu, niemal w różnych warunkach pracy na polu. Precyzyjny system dozowania multi z napędem mechanicznym lub opcjonalnie elektrycznym gwarantuje równomierne poprzeczne rozłożenie różnych rodzajów nasion.
Głównym celem liftingu siewnika było zwiększenie niezawodności działania i łatwości obsługi. Nowa generacja oferuje do 25 procent większą pojemność zbiornika na nasiona. Zapewnia to większą wydajność siewu, zwłaszcza w przypadku nasion dużych i nasion lekkich. Częstotliwość napełniania zbiornik jest rzadsza i wzrasta wydajność.
Duży otwór ułatwia napełnianie metodą Big Bag lub łopatą. Szerokie mocowanie worka ułatwia ręczne napełnianie. Szeroki pomost zapewnia bezpieczne wejście i stabilne oparcie.
Aby zwiększyć komfort obsługi, a przede wszystkim bezpieczeństwo pracy w nocy, dostępne jest opcjonalne oświetlenie wnętrza zbiornika wraz ze światłami roboczymi na maszynie.
Ulepszona próba kręcona oferuje nowy poziom komfortu obsługi. Widoczne z boku wanienki kalibracyjne umożliwiają natychmiastową identyfikację błędów i gwarantują doskonały rozkład poprzeczny. Producent umożliwia wysunięcie dwuczęściowych wanienek z boku. Całą obsługę maszyny oraz proces kalibracji można wygodnie przeprowadzić z lewej strony, co skraca czas przezbrajania.
Próba kręcona jest standardowo przeprowadzana mechanicznie za pomocą korby kalibracyjnej. Podczas kalibracji mechanicznej zliczane są obroty na terminalu. Przy pięciu ostatnich obrotach rozlega się sygnał akustyczny przygotowujący operatora do zakończenia próby kręconej. Elektryczne wspomaganie kalibracji jest dostępne jako opcja dla maszyn z mechanicznym napędem dozującym. Prostotę obsługi osiągnięto tak, jak w przypadku maszyn z elektrycznym napędem dozowania, gdzie proces kalibracji można wygodnie przeprowadzić za naciśnięciem przycisku.
W ofercie jako opcja dostępny jest również siewnik TEGOSEM, który umożliwia jednoczesny wysiew drugiego komponentu. Wysiew następuje powierzchniowo, za redlicą siewną. Przewidziane w wyposażeniu na życzenie rolki dociskowe i zagrabiacze zapewniają równomierne przykrycie nasion i ugniecenie gleby.
Siewniki mechaniczne Pöttinger VITASEM najnowszej generacji polecane są dla gospodarstw o różnej wielkości
Fot. Pöttinger
W najnowszych siewnikach Pöttinger VITASEM zbiornik na nasiona ma do 25 procent większą pojemność
Fot. Pöttinger
Obecnie poszukiwane są możliwości mieszanych technik siewu wraz z płytką uprawą gleby i jej wymieszaniem z resztkami pożniwnymi. Oto rozwiązania techniczne Pöttinger.
Ze względu na stale zmieniający się klimat i warunki pogodowe indywidualne wymagania gatunków roślin uprawnych i postęp techniczny metody uprawy stale ewoluują. Dodatkowo Krajowe Plany Strategiczne (KPS) w poszczególnych krajach UE wprowadzają rozwiązania prawne i finansowe wymuszające na producentach rolnych stosowanie praktyk wspierających założenia Zielonego Ładu (Green Deal).
Szczególne znaczenie w produkcji roślinnej mają praktyki związane z szeroko rozumianą konserwacją gleby, wynikające z norm GAEC (dobre praktyki rolnicze), a szerzej – z ekoschematów. W warunkach Polski KPS wymaga od rolników stosowania praktyk w następujących ekoschematach związanych z produkcją roślinną:
Ekoschemat – Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi. Ma być to realizowane przez tzw. praktyki:
Odpowiedzią na te wyzwania jest nie tylko bezpośrednie zainteresowanie ekonomiczne rolników oczekujących wsparcia w formie określonych premii za daną praktykę, ale też konieczność zapewnienia możliwości techniczno-organizacyjnych ich realizacji.
Większości wymagań ekoschematów związanych z uprawą roślin nie da się w prosty sposób zrealizować przy pomocy starych maszyn i technologii produkcji. Potrzebne są nowe rozwiązania, spełniające przy tym kryteria:
Szczególnym zabiegiem technologicznym w cyklu produkcji roślinnej jest siew nasion. Jest to praktycznie jedyny zabieg agrotechniczny, którego nie da się powtórzyć w cyklu produkcji – pomijając oczywiście przypadki klęskowe.
Człowiek w naturalny sposób naśladował przyrodę i zebrane wcześniej nasiona wysiewał rzutowo na powierzchnię ziemi lub świadomie sadził do ziemi w rzędach lub punktowo nasiona.
Zaletą siewu rzutowego jest zapewnienie roślinom swobodnego rozrostu. Siew rzutowy zapewnia również znacznie lepsze przezimowanie dzięki resztkom pożniwnym. Stosowanie siewu rzutowego zapewnia także spadek kosztów poniesionych na uprawę i siew. Obiektywną wadą typowego siewu rzutowego jest występowanie strat nasion, które zjadło ptactwo, czy które nie skiełkowały i nierówne ich wschody. Jednak obecnie w praktykach „Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe” techniki siewu rzutowego znajdują szerokie zastosowanie.
Siew nasion w technologii płużnej mógł być oczywiście rzutowy, jednak czysta i równa powierzchnia pola dawała możliwość efektywnego stosowania rzędowych siewników redlicowych. W praktyce był to precyzyjny siew rzutowy nasion w wyżłobienie w glebie ze względnie poprawnym przykryciem glebą.
Siew rzędowy – w tym w odmianie siewu punktowego – wymaga co prawda bardziej wyrafinowanych rozwiązań technicznych i wyższych nakładów pracy i kosztów, ale zapewnia nasionom optymalne i wyrównane warunki kiełkowania i wzrostu. Po wschodach daje lepsze przewietrzanie łanu oraz ogranicza miejscowe występowanie chwastów i chorób.
O ile w tradycyjnej uprawie płużnej zapewnienie prawidłowych parametrów pracy siewnika rzędowego było relatywnie łatwe, o tyle w technologiach uproszczonych, które stały się wyzwaniem dzisiejszych czasów, owo zapewnienie wymaga szczególnych rozwiązań technicznych.
Są one związane z koniecznością:
Siewnik w technologiach uproszczonych praktycznie już nie występuje jako osobna maszyna. Teraz to element kompleksu uprawowo-siewno-nawozowego złożonego w agregat z:
Wyzwaniem dla konstruktorów takich agregatów uprawowo-siewnych jest stabilizacja pracy. To właściwy nacisk na glebę jednostkowych elementów narzędzi, kopiowanie poprzeczne i podłużne pola – inaczej – niwelacja wpływu nierówności powierzchni oraz zmienności oporu gleby. Wymaga to zastosowania skomplikowanych rozwiązań mechaniczno-hydraulicznych regulacji pracy, przy czym poziom tej komplikacji rośnie wraz ze wzrostem szerokości roboczej i prędkości roboczej.
Uproszczone systemy uprawy wykorzystują tzw. konserwujące metody uprawy gleby. Jeśli chodzi o intensywność uprawy, zajmują one miejsce pomiędzy konwencjonalną metodą przy użyciu pługa i siewem bezpośrednim.
W konserwującej metodzie uprawy nie następuje odwracanie gleby, czyli jest to uprawa bezpłużna. Resztki pożniwne pozostają na powierzchni gleby lub na niewielkiej głębokości, dzięki czemu gleba chroniona jest przed erozją i nadmiernym wysuszaniem.
Oferowany przez Pöttinger TERRASEM w systemach uproszczonych powierzchniowych uprawy, w technice siewu bezpośredniego w ściernisko lub w mulcz (tzw. zerowa uprawa) zapewnia według producenta:
Równocześnie przyjęte w TERRASEM rozwiązania techniczne niwelują w znacznym stopniu trudności występujące przy siewie w gleby wilgotne i zwięzłe, przy dużych ilościach resztek pożniwnych i słomy.
Ze względu na zaburzanie przemiany azotu glebowego w systemach uproszczonych, należy stosować nowoczesne metody nawożenia powierzchniowego, poprzez aplikację nawozów w mulcz, bezpośrednio w pobliżu wysianych nasion. TERRASEM w wersji DZ posiada zintegrowane rozwiązanie aplikacji nawozów granulowanych w czasie siewu z możliwością różnicowania powierzchniowego dawki we współpracy z systemami GPS.
Użycie agregatu TERRASEM w technikach zerowej uprawy zapewnia oszczędność czasu i pracy, oszczędność paliwa, zmniejszone ugniatanie gleby, poprawę różnorodności życia mikroorganicznego gleby, zmniejszone wydzielanie CO2 do atmosfery i jego sekwestrację, a także niższe koszty uprawy w porównaniu do typowej technologii płużnej.
TERRASEM w podsystemie uprawy uproszczonej – uprawa pasowa (strip till).
Uprawa pasowa pozwala na pozostawienie części niewymieszanego z glebą mulczu na powierzchni, co ogranicza parowanie i erozje. Spulchnianie gleby następuje tylko w niezbędnych dla prawidłowego siewu miejscach-pasach, o szerokości kilku kilkunastu cm.
Dzięki temu struktura gleby zachowana w przestrzeniach między rzędami jest nienaruszona, a więc nie następuje uaktywnienia naturalnego zapasu nasion chwastów w tych miejscach, co ogranicza zachwaszczenie wtórne.
Powierzchnia ewaporacji (parowania z wolnej powierzchni) jest jeszcze bardziej ograniczona niż w uprawie zerowej powierzchniowej, co poprawia bilans wodny. Pozostawienie nienaruszonej warstwy masy roślinnej na znacznej części powierzchni pola pomiędzy oczyszczonymi pasami zwalnia jej mineralizację i ogranicza emisję CO2.
Niezależnie od tego uprawa pasowa realizuje wszystkie pozostałe pozytywne oddziaływania właściwe dla typowej uprawy zerowej. Jednak ujawnienie tych zalet wymaga od konstruktorów zapewnienia wyjątkowej precyzji działania poszczególnych elementów agregatu, w szczególności:
Wszystkie te warunki według producenta spełnia TERRASEM dzięki użyciu falistych talerzy uprawowych WAVE DISC, podwójnych redlic o dużym rozstawie podłużnym oraz systemowi regulacji i utrzymania głębokości, jak również nacisku jednostkowego.
TERRASEM w praktyce: międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe.
Siew międzyplonów i wsiewek poplonowych w ramach ekoschematów węglowych, szczególnie w gospodarstwach wysokotowarowych i w połączeniu z zasadami uprawy uproszczonej wymaga zastosowania nowoczesnych rozwiązań technicznych zapewniających pewność technologiczną, krótki czas wykonania zabiegu i powtarzalność uprawy.
W klasycznych rozwiązaniach uprawowych siew poplonów jest wykonywany w rolę wstępnie uprawioną pługiem lub innym narzędziem podorywkowym i nawożoną, najczęściej siewnikami rzutowymi, a następnie przykrywa się nasiona kombinacjami narzędzi uprawowych biernych.
TERRASEM zapewnia wszystkie te czynności za jednym przejazdem, przy zachowaniu zasad technologii uproszczonej. Tą maszyną można wykonać siew poplonów i międzyplonów za jednym przejazdem, zarówno w mulcz i ściernisko, ale też w rolę zaoraną pługiem.
Przygotowanie roli pod siew w mulcz odbywa się tak samo, jak w uprawie uproszczonej elementami biernymi wzruszającymi cienką warstwę gleby. Siew nasion poplonów może odbywać się rzędowo lub rzutowo w systemie siewu czystego albo w kombinacji siewu jednego gatunku nasion z nawozami albo równocześnie dwóch gatunków z nawozami lub bez. W wariancie z siewem rzutowym nasiona i nawozy są rozrzucane pneumatycznie bezpośrednio pod sekcję kół ogumionych, ugniatających mulcz. Dzięki temu są zapewnione wszystkie warunki ekoschematów węglowych właściwych dla typowej uprawy uproszczonej. (red)
Agregat Pöttinger TERRASEM
Fot. Pöttinger