Landini REX4 RoboShift
Fot. Landini
Marka Landini w roku obchodów swojego 140-lecia informuje o modernizacji swoich produktów i ogłasza otwarcie nowego zakładu w Campagnola Emilia (Włochy), który rozpoczął produkcję przekładni Argo Tractors, wcześniej produkowanych w innych zakładach włoskiej międzynarodowej firmy.
Wersja 120GT Dynamic ciągnika Landini REX4 zdobyła tytuł Tractor of The Year 2024 w kategorii Best of Specialized, dzięki innowacyjnym elementom, takim jak przekładnia RoboShift, zaprojektowana i wyprodukowana we włoskich fabrykach Argo Tractors.
Wszystkie wersje są wyposażone w HML i układ pełzania, dzięki czemu liczba biegów wynosi 48 do przodu + 16 do tyłu. Najważniejsze aktualizacje roku modelowego 2025 dotyczą elektrohydraulicznych zaworów suwakowych, z nową ergonomią i nowymi konfiguracjami. W kabinie wprowadzono ulepszenia, zarówno strukturalne (z płaską podłogą w celu zwiększenia komfortu operatora), jak i pod względem izolacji, która zyskała na ulepszeniach termicznych i akustycznych.
Silnik na rok modelowy 2025 pozostaje bez zmian: Deutz AG 2,9-litrowy, o mocy od 75 do 112 KM, emisja spalin Stage V dzięki filtrowi cząstek stałych DPF z pasywną regeneracją, katalizatorowi utleniającemu DOC oraz, w modelach powyżej 75 KM, katalizatorowi selektywnej redukcji emisji SCR ze zbiornikiem AdBlue, z praktycznym systemem szybkiego napełniania.
Istotną nowością jest wprowadzenie dwóch specjalnych pakietów: Dynamic i Dynamic+. Dynamic jest wyposażony w elektrohydrauliczny rewers, HML i w pełni zrobotyzowane przekładnie, zarządzane za pomocą wielofunkcyjnego joysticka SmartPilot Plus, który pozwala operatorowi szybko i intuicyjnie sterować tylnym podnośnikiem, włączaniem WOM i obrotami silnika.
Advanced Driving System oferuje elektryczne wspomaganie kierownicy, które zmniejsza obciążenie koła kierownicy, utrzymuje kierunkowość przednich kół w każdych warunkach i usztywnia układ kierowniczy wraz ze wzrostem prędkości. Funkcja Stop & Action umożliwia zatrzymanie ciągnika poprzez naciśnięcie hamulca bez użycia pedału sprzęgła.
Pakiet Dynamic+ obejmuje wszystko, co opisano powyżej, a także dodatkowe funkcje i urządzenia: 4 elektronicznie sterowane elektrohydrauliczne tylne rozdzielacze, innowacyjny wielofunkcyjny podłokietnik, zintegrowany z obrotowym fotelem (16 stopni w prawo i 8 stopni w lewo), dostępność 10-calowego monitora dotykowego Data Screen Manager (DSM) do szybkiej i intuicyjnej obsługi większości funkcji ciągnika.
W zestawie znajduje się również protokół telemetryczny Landini Fleet & Remote Diagnostics Management, a także system Landini Farm Management.
Specjalna wersja o nazwie Landini REX4 Energy jest wyposażona w generator pod maską i falownik podłączony do silnika endotermicznego, który może dostarczać energię elektryczną do gniazda przedniego i tylnego, które zasilają narzędzia elektryczne. Na przykład, jego moc 10 kW, 48 V
pozwala najnowszej generacji elektrycznych dmuchaw do mgły pracować przy niskich prędkościach obrotowych silnika, przy zmniejszonym zużyciu energii i hałasie. Kolejną zaletą jest usunięcie wału odbioru mocy, co poprawia zwrotność i zwiększa bezpieczeństwo podczas podłączania i odłączania narzędzi. Ciągnik, wyposażony w silnik wysokoprężny Deutz AG o mocy
75 KM, to model 4-080 bez SCR, kompatybilny z paliwami HVO i z okresem międzyobsługowym, który można wydłużyć do 1.000 godzin w przypadku stosowania oleju silnikowego Ultra-low Ash.
REX4 Energy
Fot. Landini
W Landini Trekker4 MY25 zastosowano nowe rozwiązania w sterowaniu jazdą, dotyczące zaworów zdalnych, platformy i zbiornika. Ciągnik jest wyposażony w filtr DPF z pasywną regeneracją, katalizator utleniający DOC i, tylko w modelach o mocy powyżej 75 KM, katalizator selektywnej redukcji emisji SCR oraz 10,5-litrowy zbiornik AdBlue. Pięć dostępnych modeli - 4-085, 4-095, 4-105, 4-110 i 4-120 - wyposażonych w silniki Deutz AG o pojemności 2,9 litra, oferuje moc od minimum 75 KM do maksymalnie 112 KM. Są one dostępne w wersjach F (sady i winnice) i M (góry, wzgórza, otwarte pola lub szczególnie rozległe sady) i są wyposażone w metalowe lub gumowe gąsienice o szerokości 450 mm.
Kabina jest teraz wyposażona w cztery hydro silent bloki, dwa z przodu i dwa z tyłu, dla lepszej izolacji przed kurzem i hałasem, w połączeniu z ergonomicznym fotelem z zawieszeniem pneumatycznym. Dostępny jest również nowy dach kategorii 4 (z filtrami z węglem aktywnym), zapewniający operatorowi bezpieczną pracę nawet podczas aplikacji chemikaliów.
Przekładnia jest dostępna z 16 biegami do przodu i 8 do tyłu; z biegami pełzającymi do przodu (lub z nadbiegiem). Po raz pierwszy w tym modelu wprowadzono 84-litrową potrójną pompę hydrauliki roboczej, a także kolejne 28 litrów na układ kierowniczy, aby przyspieszyć i ułatwić wszystkie operacje z narzędziami przednimi i tylnymi. Ciągnik jest dostępny z kabiną lub platformą.
W wersji M gąsienica może być również wykonana z 450 mm gumy. Trekker4 jest również wyposażony w najbardziej innowacyjne systemy cyfrowe, takie jak Landini Fleet & Remote Diagnostics Management (do zarządzania flotą i zdalnego serwisowania przez warsztat dealera lub firmę macierzystą) oraz Landini Farm (do zarządzania gospodarstwem z perspektywy agronomicznej i magazynowej). Interwał serwisowy silnika został wydłużony do tysiąca godzin.
Trekker4
Fot. Landini
Landini 5-085, w wersji z przekładnią Roboshift, to lekki ciągnik użytkowy odpowiedni do wielu zadań w gospodarstwie i na polu. Na poziomie wzornictwa, model 5-085 korzysta z nowego Landini Family Feeling, w komplecie z oświetleniem LED i dostępnym również z wykończeniem BlueIcon (ekskluzywne metaliczne niebieskie malowanie).
Wraz z nową przekładnią RoboShift, po prawej stronie wprowadzono nową, całkowicie przeprojektowaną konsolę, która jest wygodniejsza dla operatora. Jest ona wyposażona w nowy joystick SmartPilot, który umożliwia sterowanie wszystkimi głównymi funkcjami: tylnym podnośnikiem, przekładnią, WOM, wysprzęglaniem i elektrohydraulicznym rewersem.
Dostępny jest system ADS+, układ kierowniczy zaprojektowany głównie w celu poprawy komfortu operatora. Łączy on w sobie dwustopniowe wspomaganie układu kierowniczego z funkcją EazySteer (dostępną zazwyczaj w modelach z najwyższej półki), która umożliwia wykonanie zaledwie półtora obrotu kierownicą, ułatwiając manewry na uwrociach. Co więcej, ADS+, który jest już kompatybilny z systemami naprowadzania satelitarnego, redukuje wibracje, zwiększa sztywność kierownicy wraz ze wzrostem prędkości, a dzięki tej technologii podczas manewrowania kierownica zachowuje się dokładnie tak, jak w samochodzie i jest w stanie automatycznie się ustawić.
Pod maską znajduje się jednostka napędowa FPT o mocy 75 KM (czterocylindrowy silnik o pojemności 3,4 litra, Stage V), ale z rezerwą momentu obrotowego wynoszącą 56%, co jest unikatowe w tym segmencie. Cecha ta zapewnia maksymalny moment obrotowy porównywalny z ciągnikiem o mocy 90 KM, ale z korzyścią w postaci braku konieczności stosowania płynu AdBlue do oczyszczania spalin, co pozwala zaoszczędzić na konserwacji i zużyciu paliwa.
Ciągnik może być wyposażony w ładowacz czołowy L15, który może być obsługiwany za pomocą joysticka w kabinie.
Landini 5-085
Fot. Landini
Serie 7 Robo-Six Stage V obejmuje silniki o mocy od 190 do 225 KM: 24-zaworowa jednostka napędowa o pojemności 6,7 litra wykorzystuje DOC i SCR do oczyszczania spalin.
Główne innowacje koncentrują się w kabinie Smart Cab, mocno przeprojektowanej, która oferuje 14% wzrost przestrzeni wewnętrznej. Widoczność została poprawiona (dzięki zwiększeniu powierzchni przeszklonej o 16%), a izolacja termiczna i od hałasu została poprawiona dzięki nowemu szkłu atermicznemu Comfort Sky, opracowanemu przez Saint Gobain. Na zewnątrz znajdują się nowe światła LED zarówno z przodu, jak i z tyłu, nowe lusterka wsteczne i przeprojektowany dach, który zwiększa wysokość przestrzeni dla operatora. Wewnątrz znajduje się nowy system informacyjno-rozrywkowy, który można zintegrować z Apple Car i Android Auto oraz nowy chłodzony schowek, a także nowa deska rozdzielcza.
Nowością jest także wykończenie wnętrza z tworzyw sztucznych w stylu samochodowym oraz czterogłośnikowy system audio Alpine. Za kierownicą znajduje się przeprojektowany panel cyfrowy, który działa jak projektor do lepszego zarządzania wszystkimi funkcjami ciągnika i integruje się z 12-calowym monitorem DSM Plus umieszczonym na wielofunkcyjnym podłokietniku.
Komfort jazdy zapewnia funkcja Eazysteer do elektronicznej modulacji układu kierowniczego w połączeniu z opcjami wspomaganego prowadzenia satelitarnego oraz zawieszenie kabiny, które może regulować sztywność poprzez ingerencję w pochłanianie wstrząsów i wibracji mechanicznie lub za pomocą sterowanego elektrohydraulicznie półaktywnego systemu tłumienia drgań.
Wydajność w trybie transportowym zwiększa system Engine Brake, który w połączeniu z przepustnicą turbosprężarki umożliwia operatorowi zmniejszenie obrotów silnika poprzez uruchomienie hamulca silnikowego wraz z tylnymi hamulcami.
System Stop & Action pozwala operatorowi zatrzymać ciągnik poprzez naciśnięcie pedałów hamulca, które pełnią funkcję elementów sterujących wysprzęglaniem, umożliwiając przekładni Robo-Six płynną jazdę, porównywalną z przekładnią bezstopniową. System APS (Auto Powershift) również zwiększa komfort jazdy, gwarantując optymalny i automatyczny zakres i zmianę biegów, dzięki dopasowaniu prędkości i kontroli obciążenia.
Wysoki poziom technologiczny tego ciągnika jest gwarantowany przez Landini Fleet & Remote Diagnostics Management, system zaprojektowany do pomiaru wydajności pojazdu pod względem zużycia paliwa, godzin pracy i przypomnień serwisowych, a wszystko to zintegrowane z portalem, który pozwala menedżerom floty zmaksymalizować wykorzystanie i monitorować koszty operacyjne.
Serie 7 Smart Cab
Fot. Landini
To z kolei ciągnik specjalistyczny, w 100% wyprodukowany we Włoszech, oferujący przekładnie mechaniczne Synchro Shuttle lub Reverse Power Shuttle z modulacją 12+12 prędkości. Napędzany jest 4-cylindrowy, 8-zaworowym silnikiem Perkins o pojemności 4,4 litra, o mocy od 75 do 111 KM i maksymalnym momencie obrotowym od 256 do 416 Nm.
REX Tier 3
Fot. Landini
Ciągnik napędzany czterocylindrowy silnikiem Perkins o pojemności 4,4 litra - dostępne warianty to 100, 110 i 120, o mocy odpowiednio 92,5, 102 i 110,6 KM.
Nowością w tym produkcie jest skrzynia biegów, w której wyeliminowano dźwignię Synchro Shuttle do zmiany kierunku jazdy: w jej miejsce wprowadzono elektrohydrauliczną dźwignię rewersu po lewej stronie deski rozdzielczej oraz regulację rewersu.
Oprócz przekładni 12+12 lub 16+16 z biegiem pełzającym, dostępne są również wersje z hydraulicznym rewersem o trzech przełożeniach (H-M-L), który trzykrotnie zwiększa liczbę biegów podstawowej przekładni, zapewniając łącznie 36 biegów do przodu i 12 do tyłu oraz 48+16 z HML i biegiem pełzającym.
Wydajność hydrauliczna wspomagająca tylny podnośnik i zawory szpuli wynosi standardowo 52 litry, ale dostępna jest też nowa 60-litrowa pompa. Dedykowana pompa układu kierowniczego oferuje wydajność 30 l/min. Udźwig tylnego sprzęgu został zwiększony do maksymalnie 4.500 kg (z dwoma dodatkowymi siłownikami) dzięki opcjonalnemu elektronicznemu sterowaniu zaczepem.
Powerfarm II
Fot. Landini
***
Argo Tractors S.p.A., międzynarodowa firma z siedzibą w sercu włoskiej Doliny Motoryzacyjnej w Fabbrico (RE), projektuje, produkuje i dystrybuuje ciągniki pod markami Landini i McCormick. Posiada sześć zakładów produkcyjnych we Włoszech. (red)