Uniwersalne zyskują na znaczeniu

Dynamicznie rozwija się rynek rozrzutników obornika

Rozrzutnik o oznaczeniu N-264/1 to następca produkowanego w Czarnej Białostockiej N-264, rozrzutnika skorupowego na podwoziu tandem

Fot. Cynkomet

 

Polski rynek rozrzutników obornika dynamicznie się rozwija. Na szeroką skalę trwa wymiana tego rodzaju parku maszynowego. Dodatkowym atutem rozrzutników staje się ich wielozadaniowość co powoduje coraz większe zainteresowanie nabywców.

Potwierdzają to przedstawiciele producentów, m.in. Piotr Mazur, regionalny dyrektor sprzedaży SIPMA S.A., który zapowiedział wprowadzenie na rynek przez tę firmę jesienią nowego modelu rozrzutnika.  Przedstawiciele firmy Korbanek zwracają uwagę, że na rynku polskim coraz więcej nabywców poszukuje maszyn uniwersalnych, zdolnych do wykonania pracy, którą zazwyczaj wykonuje się dwoma osobnymi maszynami, tzn. rozsiewaczem do wapna i rozrzutnikiem obornika. Rośnie więc tendencja do inwestowania w maszyny, które pomogą zmniejszyć koszty zakupu dwóch osobnych maszyn oraz zużycia w dłuższej perspektywie czasu. Rolnicy poszukują też rozwiązań niezawodnych tzn. o długiej żywotności oraz oczekują równomiernego rozsiewu.

Według Tomasza Kotowicza, kierownika działu handlu krajowego sprzętem rolniczym w firmie Pronar, zwiększanie się pogłowia bydła mlecznego w Polsce sprawia, że rośnie zapotrzebowanie na rozrzutniki obornika o dużej ładowności i wysokiej wydajności. 

Dobry rozrzutnik musi nie tylko wydajnie i równomiernie rozrzucić nawóz, ale także charakteryzować się wytrzymałym podwoziem i mocną konstrukcją, która sprosta pracy w trudnych warunkach. Ze względu na przewożenie rozrzutnikami bardzo dużych ilości obornika i innych ładunków, jednym z najważniejszych ich elementów jest układ jezdny. Według przedstawicieli Pronaru obserwowana na rynku tendencja rozwoju tych maszyn to ograniczanie liczby osi. Producent z Narwi, zgodnie z panującą obecnie tendencją, dąży do ograniczenia liczby osi. Do niedawna rozrzutniki o średniej ładowności dostępne były niemal wyłącznie z układem jezdnym typu tandem. Obecnie część producentów, w tym też Pronar, oferuje linię rozrzutników na pojedynczej osi, z kołami o dużej średnicy. Według producenta z Narwi, takie koła, w połączeniu z odpowiednim bieżnikiem ogumienia, o wiele lepiej spełniają swoje zadanie. Po pierwsze, zastosowanie dużych pojedynczych kół zmniejsza zapotrzebowanie na moc, co wynika z niższych oporów toczenia. Drugą zaletą tego rozwiązania jest łatwiejsze manewrowanie maszyną oraz wyeliminowanie spychania podłoża podczas skrętów. Mimo to, układy jezdne typu tandem nadal mają zwolenników.

Układ jezdny typu tandem, dzięki znacznie mniejszej średnicy kół, mieści się pod skrzynią ładunkową, co nie wpływa na ograniczenie jej szerokości. Kolejną zaletą tego typu zawieszenia jest wysoka stabilność rozrzutnika podczas jazdy. Wynika to z faktu, że jest ono resorowane, co poprawia komfort użytkowania i bezpieczeństwo transportu.

 

Do pracy w trudnych warunkach

 

Alima Bis produkuje rozrzutniki w zakładzie w Środzie Wielkopolskiej od około 10 lat. Seria EVO SPREADER obejmuje wielkości od 6 do 16 ton ładowności oraz od 7,3 do 16,8 m3 pojemności (z nadstawkami od 8,2 do 22,3 m3) - maszyny proponowane są zarówno w wersji malowanej jak i ocynkowanej. To co wyróżnia maszyny za Środy Wlkp. wśród oferty na rynku to mocna, zwarta budowa, oraz szerokie koła, pozwalające na pracę w trudnych warunkach. Uwagę zwraca także niski próg załadunku, ułatwiający pracę z maszyną.

EVO SPREADER jest przystosowany do pracy z obornikiem, wapnem lub pomiotem kurzym. Zasięg równomiernego rozrzutu sięga, w zależności od użytego materiału i jego struktury, do 15 m.

Rozrzutnik zaprojektowano z myślą również o opcji transportowej. Ułatwia to zdejmowany adapter i możliwość zamontowania nadstawek pełnych lub siatkowych. Dzięki temu możliwy staje się transport materiałów zielonkowych. 

Do opcji dodatkowych montowanych w rozrzutnikach EVO SPREADER należą: własny system hydrauliczny, deflektory rozrzutu sterowane mechanicznie lub hydraulicznie, system wagowy, burty zwiększające pojemność, sterowanie za pomocą systemu GPS.

 

Uniwersalne rozwiązania

 

Do najciekawszych, a jednocześnie najnowszych pozycji w ofercie firmy Cynkomet, należą rozrzutniki obornika N-264/1 oraz N-114 „Zeus”.

Rozrzutnik o oznaczeniu N-264/1 to następca produkowanego w Czarnej Białostockiej N-264, rozrzutnika skorupowego na podwoziu tandem. Objętość skrzyni ładunkowej bez opcjonalnych nadstaw to 12,9 m3, natomiast ładowność to 14.000 kg. Maszyna poza uzyskaniem homologacji europejskiej, poprzedzonym poważnymi zmianami w układzie jezdnym, hamulcowym i elektrycznym (zastosowano osie ADR oraz system hamulcowy marki Haldex) została również w całości przystosowana do użycia technologii ocynku ogniowego. W praktyce oznacza to, że skrzynia ładunkowa, inaczej niż tradycyjna skorupa jest skręcana z wielu mniejszych elementów, będąc przy tym całkowicie szczelną. Ciekawostką jest również wymienny płat podłogi skrzyni ładunkowej czy obrotowy dyszel z wymienną końcówką przystosowany do łączenia z górnym i dolnym zaczepem ciągnika. Zastosowano adapter dwubębnowy poziomy rozdrabniający z dwoma talerzami rozrzucającymi, wyposażony w unoszoną hydraulicznie klapę. W wersji standardowej znajdują się również dwie przekładnie hydrauliczne napędzające przenośnik podłogowy, zasuwa hydrauliczna skrzyni ładunkowej oraz ogumienie 550/60-22,5.

 

N-114 „Zeus” to pierwszy w ofercie Cynkometu rozrzutnik „na dużym kole”

Fot. Cynkomet

 

N-114 „Zeus” to pierwszy w ofercie rozrzutnik „na dużym kole”, który firma zaprojektowała i wyprodukowała wychodząc naprzeciw wielu zapytaniom z rynków zarówno polskiego jak i zagranicznych. Charakteryzuje się pojemnością ładunkową 17,3 m3 oraz ładownością 14.000 kg. Poza technologią ocynku ogniowego i rozwiązaniami bliźniaczymi do N-264/1, którymi są rozwiązania konstrukcyjne oraz bogate wyposażenie podstawowe maszyny (hydraulicznie otwierany deflektor, hydrauliczna podpora dyszla czy system hamulcowy marki Haldex), na liście znaleźć można osie marki BPW, hydraulicznie regulowany dyszel oraz pokaźnych rozmiarów koła 580/70-38 (około 180 cm średnicy). Zastosowano również potężny adapter dwubębnowy pionowy z talerzami rozrzucającymi.

 

Łukasz Chełmiński (Cynkomet): – Obie maszyny zostały zaprojektowane z myślą o odbiorcach poszukujących uniwersalnych urządzeń

Fot. Cynkomet

 

Jak informuje Łukasz Chełmiński, dyrektor ds. eksportu maszyn rolniczych w firmie Cynkomet, obie maszyny zostały zaprojektowane z myślą o odbiorcach poszukujących uniwersalnych urządzeń do rozrzucania każdego rodzaju obornika, wapna, popiołów czy torfu. 

– Pod względem technologicznym nie odbiegają one od maszyn proponowanych przez konkurencyjne polskie oraz zachodnie marki, a przy tym charakteryzują się wysoką trwałością zabezpieczenia antykorozyjnego, jakim jest technologia ocynku ogniowego – dodaje Łukasz Chełmiński. – Warto wspomnieć również o 3-letnim okresie gwarancyjnym na elementy ocynkowane z możliwością wydłużenia do nawet 5 lat. Wszystko to nasi klienci otrzymują w bardzo konkurencyjnych cenach, w krótkim czasie.

W najbliższym czasie w ofercie firmy Cynkomet zadebiutuje również cała gama całkowicie ocynkowanych rozrzutników skorupowych o ładownościach od 4,5 do 16 ton, co, zdaniem naszego rozmówcy, powinno przyczynić się do znacznego wzrostu udziału firmy w rynku rozrzutników obornika.

 

Maszyny o długiej żywotności

 

Firma Korbanek od 2018 r. oferuje rozrzutniki obornika marki BERGMANN, jako wyłączny dystrybutor maszyn niemieckiej marki w Polsce. W zależności od pojemności i rodzaju adaptera, dostępne są serie M i TSW. Rozrzutniki serii M, jednoosiowe lub na tandemie, osiągają ładowność od 8.000 kg do 19.000 kg, pojemność od 6,8 do 15,75 m3. Stosuje się w nich  skrzynię o konstrukcji samonośnej. Wyposażane są w adaptery pionowe czterowalcowe i rozbieżną skrzynię. 

Rozrzutniki serii TSW, o ładowności 8.000-23.000 kg, jednoosiowe lub na tandemie, wyposażane są w skrzynię rozbieżną, adaptery dwuwalcowe poziome oraz tarczowe o uniwersalnym zastosowaniu. 

Odpowiadając na potrzeby rynku firma Bergmann zaprojektowała niskopodwoziowy rozrzutnik TSW na dużych kołach. 

– Maszyny Bergmann charakteryzuje dbałość o wykonanie i szczegóły oraz niezawodność – zapewnia Marcin Ułamek, specjalista produktowy z firmy Korbanek. – To co je wyróżnia na tle konkurencji to specjalna budowa adapteru poziomego, który jest konstrukcyjnie przygotowany do rozrzucania wszystkich rodzajów materiałów pochodzenia organicznego; zarówno obornika długosłomiastego jak i wszystkich materiałów sypkich takich jak torf, kurzak, wapno, kompost. Maszyny te zbudowane są z wysokiej jakości materiałów trudnościeralnych, co w praktyce skutkuje dwukrotnie dłuższą żywotnością w stosunku do konkurencji. 

Drugim unikatowym rozwiązaniem jest stosowanie hydraulicznego zawieszenia w każdej maszynie, zapewniającego stabilność i pewność prowadzenia. Na uwagę zasługuje także wykonanie łańcuchów, które testowane są w fabryce w specjalnym kanale na 130 % wytrzymałości, a także są powierzchniowo utwardzane.

O jakości pracy maszyn Bergmann świadczy fakt, że rozrzutniki tej marki jako jedyne na rynku przechodzą test DLG na równomierność rozrzutu.

 

Rozrzutniki Bergmann TSW budowane są z wysokiej jakości materiałów trudnościeralnych, co skutkuje ich znacznie dłuższą żywotnością

Fot. Bergmann

 

Rośnie ładowność i wydajność

 

Pronar wprowadza na rynek nowy rozrzutnik, Herkules N262/2, który zadebiutował  podczas ubiegłorocznej Agritechniki, a niedawno zakończyła się produkcja jego serii próbnej, co oznacza zielone światło dla rozpoczęcia produkcji seryjnej. 

 

Tomasz Kotowicz (Pronar): – Stałe zwiększanie się pogłowia bydła mlecznego w Polsce sprawia, że rośnie również zapotrzebowanie na rozrzutniki obornika o dużej ładowności i wysokiej wydajności

 

– Jako lider rynku przyczep nie tylko uważnie przyglądamy się obecnym tendencjom, ale również przewidujemy, jakie maszyny będą w stanie wyjść naprzeciw potrzebom hodowców w najbliższych latach – mówi Tomasz Kotowicz, kierownik działu handlu krajowego sprzętem rolniczym w firmie Pronar. – Stałe zwiększanie się pogłowia bydła mlecznego w Polsce sprawia, że rośnie również zapotrzebowanie na rozrzutniki obornika o dużej ładowności i wysokiej wydajności. Nasza najnowsza odpowiedź na potrzeby hodowców, czyli wprowadzany właśnie do seryjnej produkcji rozrzutnik Herkules N262/2, przy swojej pojemności do 18 m3 i szerokim na 25 m, maksymalnym rozrzutem jest w stanie sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających gospodarzy.

Herkules N262/2 pozwala na rozrzucanie obornika, torfu, kompostu i wapna z wydajnością nawet do 4 m3/min. Skorupowa budowa skrzyni ładunkowej, przyspawanej na stałe do ramy, zapewnia odpowiednio wysoką trwałość i wytrzymałość samej konstrukcji.

Maszyna została oparta  na zawieszeniu typu tandem z resorami parabolicznymi, co ewidentnie wpływa na komfort i efektywność pracy nawet w trudnych warunkach terenowych. Rozrzutnik wyposażono również w hydraulicznie regulowany i amortyzowany dyszel, co minimalizuje przenoszenie uderzeń i drgań na maszynę oraz na ciągnik. Dyszel zapewnia możliwość regulacji wysokości cięgna, co ułatwia pracę operatorowi.

Rozrzutnik można wyposażyć w jeden z dwóch typów adapterów rozrzucających:

- Dwubębnowy ślimakowy pionowy - pozwala na rozrzucanie masy w granicach 12 m.

- Składający się z dwóch poziomych walców rozdrabniających, które frezują podawany materiał, oraz z mechanizmu szerokiego rozrzutu, w którego skład wchodzą dwie  tarcze z przykręconymi do nich łopatkami. Taki zestaw rozrzucający precyzyjnie i równomiernie rozrzuca różnego rodzaju nawozy organiczne na szerokość od 12 do 25 m.

Rozrzutnik N262/2 posiada w standardzie wzmocnioną zasuwę oddzielającą skrzynię ładunkową od mechanizmu rozrzucającego. O dokładnym jej położeniu poinformuje nas czytelny wskaźnik podniesienia, umieszczony na przedniej ścianie maszyny. W standardowym wyposażeniu znajdziemy również tylną klapę osłaniającą. W przypadku wykonania z adapterem dwubębnowym pionowym są to dwie klapy otwierane na boki, a przy wykonaniu rozrzutnika z adapterem szerokiego rozrzutu klapa otwiera się do góry.

Sam rozrzutnik, mimo - jak wynika z powyższego - dość bogatego wyposażenia standardowego, można jeszcze doposażyć w celu optymalnego dostosowania pod potrzeby użytkownika. Spośród szeregu dodatkowych opcji warto wymienić m.in:

- tylną oś skrętną kierowaną biernie wraz z instalacją hydrauliczną blokady skrętu,

- elektroniczne, płynne sterowanie prędkością przenośnika podłogowego bezpośrednio z kabiny ciągnika,

- nadstawy zwiększające pojemność skrzyni ładunkowej.

 

Herkules N262/2 z Pronaru pozwala na rozrzucanie obornika, torfu, kompostu i wapna z wydajnością nawet do 4 m3/min

Fot. Pronar

 

Skorupowa budowa skrzyni ładunkowej rozrzutnika Pronar Herkules N262/2, przyspawanej na stałe do ramy, zapewnia wysoką trwałość i wytrzymałość konstrukcji

Fot. Pronar

 

Teraz rozrzutnik, za chwilę przyczepa

 

SIPMA od niedawna oferuje jednoosiowe rozrzutniki RO 800 TAJFUN (o ładowności nominalnej 8 ton) oraz RO 1000 TAJFUN (10 t). Wyposażane w uniwersalny pionowy adapter z dolnymi talerzami, przeznaczone są do rozrzucania obornika, kompostu, torfu, pomiotu kurzego i wapna. Mogą być również stosowane do transportu płodów rolnych po zdemontowaniu adaptera. Współpracują z ciągnikami wyposażonymi w dolny zaczep transportowy typu „hitch” i są w pełni przystosowane do transportu po drogach publicznych.

Sterowanie elektryczne (wyposażenie dodatkowe) zapewnia wygodne sterowanie maszyną z kabiny ciągnika. Mała wysokość załadunkowa ułatwia komfortową pracę. Dwubębnowy, pionowy adapter ślimakowy z nożami tnącymi zapewnia wysokie rozdrobnienie rozrzucanego materiału oraz duży zasięg i równomierność rozrzutu.

Noże adaptera ze stali Hardox zapewniają trwałość konstrukcji i niezawodność w eksploatacji. Hydraulicznie otwierana zasuwa tylna zamykająca skrzynię ładunkową zapobiega wypadaniu zawartości podczas transportu. Drewniane nadstawki ochronne zabezpieczają burty przed uszkodzeniami mechanicznymi podczas załadunku.

Podwójny przenośnik podłogowy z automatycznym naciągiem, napędzany hydraulicznie, zapewnia bezstopniowe regulowanie ilości rozrzucanego materiału. Resorowany dyszel (wyposażenie dodatkowe) wyposażony we wzdłużne pióra resorów poprawia komfort użytkowania.

Zastosowane ogumienie gwarantuje małe opory toczenia i naciski na podłoże, umożliwia łatwiejszą pracę i przemieszczanie w wilgotnym terenie. Samooczyszczający się profil opon zapewnia wygodną eksploatacją rozrzutnika.

Sprzęgło przeciążeniowe zabezpiecza napęd w przypadku ewentualnego zapchania. Deflektory (wyposażenie dodatkowe) zapewniają osłonę adaptera podczas transportu oraz regulują szerokość rozrzutu podczas pracy.

Mniejszy rozrzutnik (RO 800 TAJFUN) dysponuje pojemnością ładunkową 9 m3, a większy (RO 1000 TAJFUN) – 11 m3. Pas rozrzutu w obu przypadkach wynosi 5-12 m.

Według Piotra Mazura, regionalnego dyrektora sprzedaży SIPMA S.A., maszyny tej marki wyróżnia niska wysokość załadunku, sterowanie z kabiny ciągnika i uniwersalność: po demontażu tylnego adaptera jest możliwość stosowania jako przyczepy objętościowej to przewożenia zielonki lub materiałów sypkich. Dużym plusem jest możliwość rozsiewania wapna. Budowa skrzyni oraz tylnego adaptera są do tego przystosowane.

– Rozrzutniki SIPMA kierowane są do średnich i dużych obszarowo gospodarstw – dodaje Piotr Mazur. – obecnie wprowadziliśmy na rynek rozrzutnik SIPMA RO 600 TAJFUN, który zasili gospodarstwa o mniejszych powierzchniach uprawowych. Nowy rozrzutnik dostępny będzie już od jesieni 2020 r.

 

Rozrzutniki SIPMA RO 800 TAJFUN, po zdemontowaniu adaptera, mogą być również stosowane do transportu płodów rolnych 

Fot. SIPMA

 

SIPMA RO 1000 TAJFUN dysponuje pojemnością ładunkową 11 m3 

Fot. SIPMA

 

 



Annonces sélectionnées