Opony coraz lepsze, tylko ich brakuje

Nowe technologie, ale też… nowe ceny

Bridgestone VX-TRACTOR

Fot. Bridgestone

 

Rynek opon do maszyn rolniczych jest obecnie w stanie chaosu. Ogumienie drożeje w stopniu większym niż można by się spodziewać po wskaźniku inflacji, a jednocześnie zapanował deficyt podaży, związany w jakimś stopniu z ograniczeniami produkcji, wprowadzonymi przez producentów w okresie pandemii. Załamał się też import z Azji, na co wpływ ma m.in. „kosmiczny” wręcz wzrost frachtów.

– O ile  wcześniej nasz rynek był wręcz zalewany oponami ze Wschodu to teraz sytuacja jest obecnie odwrotna, czyli podaż nie nadąża za popytem – mówi – mówi Michał Nibelski, właściciel firmy Ditopony.pl. – Sporo problemów nastręcza import opon z Indii i Chin, nie tylko ze względu na odległe terminy dostaw, lecz także z powodu drożejących frachtów. Odnosi się wrażenie, że są to po części sztucznie napędzane podwyżki, bo jak inaczej uzasadnić wzrost opłaty za dostarczenie kontenera z towarem z 2 tysięcy dolarów na 15, a nawet 16 tysięcy? Takie dyktando przewoźników oczywiście przekłada się na ceny produktów i na obroty importerów, którzy zaczęli zachowawczo ograniczać zamówienia. Ostatnio do Europy dociera znacznie mniej towaru z Azji. Zniknęły z naszego rynku tanie chińskie opony, bo z powodu drogiego transportu one już nie mogłyby być tanie. Na rynku europejskim i polskim zaczyna się tworzyć dziura, a w efekcie sprzedaje się na pniu wszystko, cokolwiek jest dostępne. Przykładowo, ostatnio brakowało popularnych opon do ciągników, w tym do Ursusa. Trudno prognozować, jaki będzie dalszy rozwój sytuacji, czy frachty stanieją… Opony zdrożały diametralnie, nawet o 30-40 procent i, mimo że pandemia już nie wpływa istotnie na funkcjonowanie gospodarki, to nie widać skłonności do obniżenia cen. 

Tak czy inaczej trzeba na czymś jeździć, a oferta producentów opon cały czas jest rozwojowa pod względem technologicznym. Oprócz ogumienia uniwersalnego proponowane są opony dostosowane do specyficznych wymagań konkretnych maszyn. Rozwój technologiczny ogumienia i związanego z nim osprzętu ułatwia precyzyjny dobór ciśnienia w oponach i wywieranego przez nie nacisku na podłoże, co jest istotne z uwagi na unikanie nadmiernego nacisku na glebę, a jednocześnie zachowanie właściwych parametrów ciśnienia podczas jazdy po drogach. Przykładem mogą być opony Michelin, w których zastosowano technologię Ultraflex, zapewniającą udźwig podobnych obciążeń jak w oponach tradycyjnych, nie przekraczając przy tym ciśnienia 2 barów.

Producenci opon do maszyn rolniczych chcą być eko, w związku z czym m.in. szukają możliwości zmniejszenia wykorzystania mieszanek bazujących na ropie naftowej. Dla przykładu, Bridgestone zastępuje je stopniowo olejami roślinnymi, dzięki czemu mieszanka gumy jest bardziej odporna na zużycie i uszkodzenia oraz bardziej przyjazna dla środowiska.

 

Z myślą o wysokich plonach

 

Firma Bridgestone nieustannie rozwija technologie oraz wprowadza nowe rodzaje mieszanek gumy, które pozwalają na szybszą i bardziej wydajną pracę, przenoszenie cięższych ładunków, mniejsze zużycie paliwa i zbieranie większych plonów przy jednoczesnej ochronie gleby. Produkowane przez Bridgestone opony: VX-TRACTOR, VT-TRACTOR i VT-COMBINE wyróżniają się dużą szerokością bieżnika, zapewniającą większą powierzchnię styku z nawierzchnią. Ponadto unikalny profil stopki S-LINE pozwala na większe ugięcie przy niższym ciśnieniu, tym samym minimalizując ubicie gleby pod kołami. Oprócz tego w oponach rolniczych firma stopniowo zmniejsza wykorzystanie mieszanek bazujących na ropie naftowej i zastępuje je olejami roślinnymi, dzięki czemu mieszanka gumy jest bardziej odporna na zużycie i uszkodzenia oraz bardziej przyjazna dla środowiska. 

Zastosowana w oponach Bridgestone osnowa ma, według producenta, trwałą konstrukcję, która w połączeniu z optymalnie dobraną mieszanką sprawia, że opony są niezwykle trwałe i odporne na uszkodzenia. We wszystkich oponach tej marki do pojazdów rolniczych zastosowany został opatentowany wzór bloku bieżnika oparty na kształcie ewolwenty, co pozwala na zmniejszenie zużycia energii i w efekcie obniżenie zużycia paliwa. Dodatkowo bloki wraz z dużą powierzchnią styku z nawierzchnią zapewniają pożądaną trakcję i stabilność, nawet na pochyłym terenie i mokrych nawierzchniach. 

Swoje opony Bridgestone kieruje do właścicieli i osób zajmujących się gospodarstwami wiejskimi, którzy oczekują jak największej wydajności ze swoich plonów oraz komfortu z jazdy niezależnie od nawierzchni i przewożonego obciążenia. W zależności od ich potrzeb firma oferuje trzy modele opon, które sprawdzą się przy różnych obciążeniach. Dodatkowo w oponach VT-TRACTOR i VT-COMBINE została zastosowana technologia VF, w której karkas jest bardziej podatny na zginanie niż w oponach standardowych, dzięki czemu nie ma potrzeby zmiany ciśnienia w oponach przy przemieszczaniu się z pola na drogę. Również z myślą o odpowiednim ciśnieniu została stworzona aplikację Bridgestone Agricultural Tyre, gdzie można znaleźć specyfikację wszystkich modeli opon wraz z wymaganym obciążeniem i zalecanym do niego ciśnieniem roboczym.

VX-TRACTOR to wszechstronna opona, która nadaje się do działań zarówno w polu, jak i na drodze, zapewniając pożądaną trakcję i wyjątkową trwałość, nawet przy ciśnieniu napompowania do 3,0 bar i przenoszeniu ekstremalnie dużych obciążeń. Posiada solidną osnowę z 6-warstwym opasaniem bieżnika, wzmocnioną dolną powierzchnią ściany bocznej i mocny profil stopki, w celu zwiększenia trwałości. Opatentowany wzór bloku bieżnika na kształcie ewolwenty i szerszy ślad opony maksymalizują trakcję i podnoszą wydajność oraz zmniejszają poślizg i minimalizują stopień naruszenia gleby. W oponie XV-TRACTOR została zastosowana nowa generacja mieszanki, która jest dużo bardziej odporna na uszkodzenia i zużycie niż poprzednie generacje opon, dzięki zawartości olejów roślinnych, zastępujących oleje ropopochodne. 

VT-TRACTOR to opona stworzona z myślą o intensywnych działaniach w polu - dobrze wytrzymuje wysokie i stale zmieniające się obciążenia. Zwiększa produktywność w różnych warunkach dzięki właściwej trakcji i zdolności do przenoszenia większych obciążeń przy jednoczesnej ochronie gleby. Specjalna stopka S-LINE powoduje większe ugięcie opony przy niższym ciśnieniu, tym samym minimalizując ubicie gleby. Zastosowana w oponie osnowa zwiększa jej powierzchnię styku i wzmacnia nośność do 40%. 

 

Bridgestone VT-Tractor

Fot. Bridgestone

  

VT-COMBINE to opona premium, polecana przez Bridgestone na sezon żniw. Zastosowana w niej specjalna stopka S-LINE zmniejsza ingerencję opony w glebę i skraca czas przywracania jej struktury po żniwach. Opona posiada opatentowany wzór klocka opartego na kształcie ewolwenty, dzięki czemu zmniejsza poślizg, zapewnia pożądaną przyczepność i ułatwia zbiory w  trudnych warunkach. Ponadto opona VT-COMBINE sprawdzi się podczas przenoszenia większych obciążeń np.: przy podnoszeniu hedera lub pełnego zasobnika ziarna.  Opona zapewnia komfort z jazdy dzięki nachodzącym na siebie blokom i dłuższym wypustkom bieżnika oraz elastycznej konstrukcji ściany bocznej, która o wiele lepiej absorbuje nierówności terenu niż standardowa opona.

 

Bridgestone VT-Combine

Fot. Bridgestone

 

W rozsądnej cenie

 

Mimo wspomnianych na wstępie trudności, związanych z transportem opon z Azji, firma Ditopony chce wprowadzić na nowo i wypromować markę MAXAM w Polsce, jako główny dystrybutor w segmencie opon rolniczych. Planuje w roku 2022 wprowadzenie nowego segmentu opon rolniczych we wszystkich rozmiarach radialnych do ciągników i przyczep.

– Opony chińskiej marki MAXAM  były kiedyś dostępne na polskim rynku, w ofercie dużego dystrybutora – mówi Michał Nibelski, właściciel firmy Ditopony.pl. – To było w czasie, kiedy do naszego kraju trafiało bardzo dużo ogumienia ze Wschodu, do tego stopnia, że podaż przewyższała popyt. Marka MAXAM była słabo promowana i w efekcie zniknęła na jakiś czas z polskiego rynku. Teraz widzimy szansę na jej spopularyzowanie w Polsce. Czekamy na pierwsze dostawy w pierwszym kwartale 2022 roku i wtedy zaprezentujemy je i będziemy oferować klientom w całym kraju. To nie są produkty tzw. budżetowe, można je lokować na średniej półce. Cala ekspertyza inżynierska pochodzi miedzy innymi z Europy i USA. Jeżeli chodzi o fabryki i produkcję to jest ona zlokalizowana na terenie całej Azji nie tylko w Chinach. Rekomendacją może być m.in. ośmioletnia gwarancja producenta oraz zaangażowanie firmowych inżynierów w terenie, którzy pracują wraz z dystrybutorem, aby miedzy innymi pomagać farmerom w doborze odpowiedniego ogumienia oraz ciśnienia itp. Opony MAXAM są wybierane przez niektórych producentów maszyn rolniczych na pierwszy montaż, np. Deutz Fahr, Case/NewHolland, Pronar, Joskin.

„Jako wiodący światowy producent i dystrybutor opon specjalistycznych, MAXAM Tire cieszy się dobrą reputacją dzięki wiodącej na rynku jakości, niezawodności i wartości dostarczanej. Fundament naszej organizacji koncentruje się na światowej klasy praktykach inżynieryjnych i najbardziej zaawansowanych technologiach produkcyjnych w naszej branży, zapewniając najwyższą jakość produktów dla rolników i hodowców na całym świecie.” – czytamy w komunikacie chińskiego producenta.  

Seria radialnych opon rolniczych MAXAM, o wysokich osiągach, w konkurencyjnej cenie, została zaprojektowana to pełna gama ogumienia do wszystkich typów sprzętu rolniczego. Udało się to osiągnąć dzięki opracowaniu gamy opon radialnych zarówno w wersji standardowej, jak i VF ( pracującej na obniżonym ciśnieniu), aby sprostać zmieniającym się potrzebom sprzętowym rolników i hodowców na całym świecie.

Najważniejsze serie rolnicze MAXAM to AGRIXTRA i FLOTXTRA. Składająca się z sześciu serii linia AGRIXTRA polecana jest do różnych zastosowań. Zapewniając minimalne ugniatanie gleby, komfort jazdy i lepszą przyczepność, seria AGRIXTRA została zaprojektowana z myślą o nowoczesnym rolnictwie. Wszystkie opony tej serii objęte są 8-letnią gwarancją.

MS961R FLOTXTRA to ogumienie polecane do cystern i przyczep. Jest to flotacyjna opona rolnicza ze stalowym opasaniem, zapewniająca długą eksploatację, wysoką stabilność i odporność na przebicia w terenie wraz z bardzo wysoką nośnością. Jak zapewnia producent, dzięki bezkierunkowemu blokowemu wzorowi bieżnika, opona FLOTXTRA gwarantuje zarówno pożądaną przyczepność w terenie, jak i minimalne wibracje przy prędkościach drogowych.

Zaletą opony FLOTXTRA na polu jest ochrona uprawy dzięki zaokrąglonym krawędziom bieżnika, niewielkie ugniatanie gleby zapewniają szerokie występy bieżnika. Pożądany rozkład nacisków związany jest ze  sztywnością bieżnika. Wysoka przyczepność boczna osiągana jest dzięki specjalnej konstrukcji bloku w połączeniu z pożądanymi właściwościami samooczyszczającymi. 

Na drodze całkowicie stalowa konstrukcja jest wytrzymała i zapobiega  perforacji, a dopracowana geometria bieżnika ogranicza retencję kamieni i błota. Pożądana stabilność kierunkowa jest uzyskiwana dzięki ciągłemu użebrowaniu centralnemu i sztywności bieżnika.

Zatwierdzony przez OEM w USA i Europie, model FLOTXTRA jest dostępny w szerokiej gamie rozmiarów.

 

Opony MAXAM są wybierane przez niektórych producentów maszyn rolniczych na pierwszy montaż

Fot. Ditopony

 

Opony MAXAM, zapewniające pożądaną przyczepność w terenie, jak i minimalne wibracje przy prędkościach drogowych, polecane są m.in. do przyczep

Fot. Ditopony

 

Seria radialnych opon MAXAM to pełna gama ogumienia do wszystkich typów sprzętu rolniczego

Fot. Ditopony

 

Do wózków i traktorów

 

Opona 6.00-9 New Power Pneumatic to nowość w ofercie polskiego producenta Kabat Tyre. Jest to rozszerzenie oferty opon do wózków widłowych o opony pneumatyczne. Według producenta, New Power Pneumatic to wytrzymała i niezawodna opona, która sprawdzi się podczas pracy na nierównej nawierzchni (płyty betonowe, asfalt, kostka brukowa etc.), zapewniając wysoki komfort jazdy i bezpieczeństwo operatorowi wózka widłowego. Opony do wózków widłowych szczególnie narażone są na uszkodzenia, typu pęknięcia czy przetarcia podczas pracy, dlatego w oponach pneumatycznych marki KABAT zastosowano rozwiązania, które zapewniają dodatkową ochronę przed uszkodzeniami eksploatacyjnymi. New Power Pneumatic posiada rant ochronny Rim Guard, który stanowi zabezpieczenie felgi przed przetarciami i uszczerbkami na powierzchni, a wzmocniona konstrukcja ścianki bocznej stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed uderzeniami bocznymi. Opona pneumatyczna posiada szeroki profil bieżnika oraz masywne klocki, co stanowi dodatkową gwarancję dobrej przyczepności i stabilności podczas pracy wózka widłowego w trudnych warunkach. 

KABAT TYRE wprowadził do swojej oferty także nowy bieżnik SGP-06 w oponie rolniczej diagonalnej na tylną oś do traktorów, w rozmiarze 16.9-30. Kształt klocków bieżnika, mocna ścianka i zastosowana mieszanka do produkcji gwarantują pożądaną przyczepność opony do podłoża. Wzory bieżników, które są dostępne w ofercie marki KABAT pozwalają na łatwe samooczyszczanie, co wpływa na poprawę warunków jezdnych. Bieżnik SGP-06 ma 21 klocków, dlatego szczególnie polecany jest użytkownikom, dla których ważny jest komfort jazdy na utwardzonych nawierzchniach, takich jak szosa. Wzory bieżników w oponie 16.9-30 sprawdzą się w pracy ciągnika w warunkach polowych, zapewniając wysoki komfort pracy. Wytrzymałość czoła i boków opony pozytywnie wpływają na zwiększoną odporność na zużycie.

 

6.00-9 New Power Pneumatic to nowa opona Kabat Tyre do wózków widłowych 

Fot. Kabat Tyre

 

Opona KABAT TYRE w rozmiarze 16.9-30 teraz dostępna jest z nowym bieżnikiem SGP-06 

Fot. Kabat Tyre

 

Gleba pod ochroną

 

Michelin wprowadził do produkcji swoje innowacyjne opony wyposażone w unikatową i opatentowaną technologię Ultraflex. Zapewnia ona udźwig podobnych obciążeń jak w oponach tradycyjnych, nie przekraczając przy tym ciśnienia dwóch barów. Nawet przy tak niskim ciśnieniu, opony zaprojektowane w tej technologii gwarantują bezpieczniejszą jazdę po drogach publicznych i stabilność.  

Właściwości opon z technologią Ultraflex mają swoje źródło w ich wyjątkowej konstrukcji. Wzmocnione barki opon gwarantują wytrzymałość pomimo większej elastyczności boków. Innowacyjne ułożenie klocków bieżnika pod nieco innym kątem oraz ich kształt i wysokość pozwoliły zbudować opony łączące uciąg na polu z odpornością na ścieranie na szosie. Mieszanka gumy zapobiega przegrzewaniu się opony, dzięki czemu jest ona jeszcze trwalsza. Bardziej płaskie czoło opony zmniejsza ugniatanie gleby i zapewnia trwałość bieżnika. Z kolei zwiększony obszar ugięcia boku opony zwiększa komfort jazdy.

Opony z technologią Ultraflex zmniejszają ugniatanie gleby, jakie zazwyczaj powodują kombajny, umożliwiają cyrkulację wody i powietrza na uprawianym polu, jednolity wzrost plonów, a także ochronę zbiorów. Rolnicy zyskują też lepszą trakcję, oszczędność paliwa i większy komfort jazdy.

Rodzinę ogumienia z wykorzystaniem technologii Ultraflex można rozpoznać po oznaczeniach IF (Improved Flexion tyre – opona  o podwyższonym ugięciu) i VF (Very High Flexion tyre – opona o bardzo wysokim ugięciu) umieszczonych na bokach opon.

Opony Michelin, w których wykorzystywana jest technologia Ultraflex, to m.in. RoadBib, TrailXBib, AxioBib 2 i  SprayBib. 

Marka Michelin zwiększyła do siedmiu liczbę modeli dostępnych w gamie opon rolniczych RoadBib. W tym sezonie do sprzedaży weszło pięć nowych rozmiarów. 

Opona RoadBib jest modelem przeznaczonym do ciągników rolniczych o mocy powyżej 200 KM. Zaprojektowano ją z myślą o maszynach intensywnie użytkowanych na drogach.  Oferta pozwala aktualnie wyposażyć ciągniki o mocy od 160 KM do ponad 400 KM.

Kluczową cechą RoadBib jest unikalna konstrukcja bieżnika, na którą składają się połączone z centralnym żebrem 52 klocki maksymalizujące trakcję. Dzięki temu 40 proc. bieżnika opony pozostaje w kontakcie z nawierzchnią drogi, co stanowi wzrost o 60 proc. w porównaniu z inną oponą rolniczą MICHELIN MachXBib z regularnymi żebrami. Innowacyjny hybrydowy wzór bieżnika RoadBib poprawia również komfort pracy kierowcy i obniża zużycie paliwa podczas jazdy ciągnika po drodze.

Francuski producent rozszerzył także gamę opon TrailXBib. Seria opon przeznaczonych do ciągniętych maszyn rolniczych, poszerzona została o siedem nowych rozmiarów. Ogumienie to zapewnia wyższą ochronę gleby podczas prac polowych, a co za tym idzie - większe plony. 

TrailXBib zapewnia większą wydajność w porównaniu do swojego poprzednika  i umożliwia pracę przy bardzo niskim ciśnieniu, chroniąc w ten sposób glebę przed nadmiernym ugniataniem. Opona ta jest w pełni kompatybilna ze zdalnymi systemami pompowania. Umożliwia to łatwą regulację ciśnienia w oponach, w tym w maszynach ciągniętych, w czasie rzeczywistym i odpowiednio do nawierzchni lub warunków panujących na polu czy drodze. 

Z kolei Michelin AxioBib 2 to nowa gama opon VF przeznaczonych do ciągników o średniej i dużej mocy. Opony te zapewniają największą nośność wśród dostępnych obecnie na rynku opon w rozmiarze 650/65R42. 

Nowe opony zostały zaprojektowane specjalnie do stosowania w pracach, gdzie niezbędny jest duży uciąg i wysoka trakcja, czyli takich jak na przykład orka, praca z różnego typu agregatami bądź w transporcie płodów rolnych czy rozrzucaniu obornika, gdzie wymagane są ciągniki z silnikami o wysokim momencie obrotowym.

Opony te są tw pełni kompatybilne z 20- i 21-calowymi obręczami ciągników starszych typów oraz centralnymi systemami regulacji ciśnienia. 

AxioBib 2 jest kolejną oponą w grupie Michelin, którą można stosować nawet z ciśnieniem 0,6 bara. 

Przegląd nowości marki Michelin zamykają opony SprayBib, zaprojektowane z wykorzystaniem technologii  Ultraflex. Producenci sprzętu rolniczego konstruują coraz większe maszyny. Niektóre opryskiwacze najnowszej generacji mają nawet 50 metrów szerokości. Wraz ze wzrostem gabarytów maszyn, rośnie ich masa, a zatem nacisk na glebę. Z tego powodu Michelin projektując opony SprayBib, sięgnął po technologię Ultraflex.

Opryskiwacze z reguły wyposaża się w wąskie koła pozostawiające głębokie koleiny. Co więcej, opryskiwaczy używa się w okresie, gdy gleba jest  delikatna, a uprawy są we wczesnej fazie wzrostu. Niskociśnieniowe opony  SprayBib umożliwiają zmniejszenie ugniatania gleby i zapewniają lepszy uciąg z racji większego obszaru kontaktu bieżnika z podłożem, co z kolei przekłada się na obniżenie zużycia paliwa.

W porównaniu do opon produkowanych w tradycyjnej technologii, opona SprayBib dzięki zwiększonej nośności przy niezmienionym ciśnieniu umożliwia konstruowanie jeszcze większych maszyn rolniczych.

Opony SprayBib opracowano również pod kątem poprawy komfortu jazdy po szosie. Maksymalna dozwolona prędkość jazdy na tych oponach to 65 km/h, przy obciążeniu do 6.500 kg na oponę.  (zm)

 

Technologia MICHELIN Ultraflex

Źródło: Michelin

 

Gamę opon Michelin TrailXBib, przeznaczonych do ciągniętych maszyn rolniczych, poszerzono o siedem nowych rozmiarów

Fot. Michelin

 

AxioBib 2 jest kolejną oponą w grupie Michelin, którą można stosować nawet z ciśnieniem 0,6 bara

Fot. Michelin

 



Annonces sélectionnées