SONAROL Sp.j. Najda to firma z wieloletnią tradycją, oferująca szeroką gamę nowoczesnych wyrobów z branży rolniczej i budowlanej. Produkty marki Sonarol można spotkać już nie tylko na terenie Polski czy Unii Europejskiej, ale coraz częściej w krajach Azji, Ameryki a nawet Afryki. Dystrybucja odbywa się przez autoryzowane punkty sprzedaży, które służą profesjonalnym doradztwem.
Z roku na rok możemy zaobserwować dynamiczny rozwój gospodarstw rolnych, które specjalizują się w produkcji stawiając na wzrost wydajności. Jednym z elementów rozwoju jest wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań rolniczych. Firma SONAROL obserwując i analizując zmieniającą się branżę wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom oferując najwyższej jakości osprzęt jakim jest m.in. rozgarniacz pryzm RDP SNR 3000.
Rozgarnia na pryzmie lub w silosie
Rozgarniacz pryzm służy do równomiernego rozłożenia ściętej trawy na pryzmie wolnostojącej lub w silosie. Maszyna przeznaczona jest do współpracy z ciągnikiem lub ładowarką wyposażonymi w napęd WOM. Ponadto ze względu na solidną konstrukcję, a co za tym idzie, wagę ok.1150 kg jednostka, do której agregowane jest urządzanie musi posiadać minimalną moc 100 KM oraz układ z kompensacją ciśnienia i przepływu o natężeniu wydatku oleju min 40 l na minutę.
Rozgarniacz pryzm agregowany jest z jednostką za pomocą uchwytu mocowania TUZ. Maszyna może być podłączona z tyłu bądź z przodu. Agregując maszynę z ciągnikiem należy pamiętać o właściwym wyważeniu układu, gdyż podłączona maszyna ma znaczny wpływ na zmianę środka ciężkości.
Zastosowane rozwiązania techniczne w urządzeniu pozwalają na szybkie i równomierne rozłożenie ściętej masy w jednym przejeździe roboczym. Podczas rozgarniania, dzięki skrętnej ramie urządzenia operator prowadzi ciągnik/ładowarkę oddaloną od krawędzi układanej pryzmy, unikając w ten sposób niebezpiecznych manewrów wzdłuż pryzmy, jednocześnie nie tracąc czasu na dodatkowe przejazdy.
Do formowania krawędzi pryzmy maszyna jest wyposażona w gumowe burty boczne, które można złożyć lub rozłożyć. Rozkładanie ramion prawego i lewego odbywa się niezależnie od siebie za pomocą układu siłowników. Układ siłowników rozkładania ramion oraz układ siłowników skrętu ramy zasilany jest z układu hydraulicznego jednostki. Sterowanie tych układów odbywa się za pomocą liniowego rozdzielacza elektrycznego. Przy zastosowaniu tego rozwiązania wystarczy doprowadzić do maszyny tylko jedną sekcję hydrauliczną, a sterowanie tymi układami odbywa się w kabinie ciągnika lub ładowarki za pomocą sterownika.
Zakres regulacji każdego ramienia wynosi 0,4 m co daje możliwość pracy w szerokości roboczej od 3,8 m do 4,6 m przy opuszczonych dwóch osłonach.
Pracując w silosie urządzenie może mieć uniesione jedno lub obydwa ramiona.
Innowacyjna budowa
Budowa rozgarniacza pryzm nie jest skomplikowana, jednak zastosowane rozwiązania są innowacyjne i zostały opatentowane. Urządzenie składa się z następujących podzespołów:
• uchwytu mocowania TUZ;
• ramy;
• układu trzech przekładni kątowych;
• dwóch rotorów z podporami;
• dwóch rozsuwanych ramion;
• układu hydraulicznego.
Z myślą o bezpiecznej i długotrwałej pracy
Urządzenie wyprodukowane w firmie Sonarol posiada wiele rozwiązań technicznych, które gwarantują bezpieczną i długotrwałą pracę urządzenia m.in.:
1. Zastosowanie specjalnie dobranego zespołu trzech współpracujących przekładni, za pomocą których przenoszony jest napęd z zagregowanej z maszyną jednostki na elementy wykonawcze rozgarniacza pryzm. Przełożenie przekładni 1:4 powoduje zmniejszenie obrotów czterokrotnie, jednocześnie dając wzrost momentu obrotowego uzyskanego na elemencie roboczym maszyny. Właściwie dobrane przełożenia mają wpływ na ekonomikę pracy maszyny, obniżając zużycia paliwa.
2. Zastosowanie w rotorze - podzespole czynnym maszyny, odpowiednio dobranego kąta natarcia, który ma styk z rozgarnianym materiałem wpływa na ekonomikę pracy. Kąt ten został dobrany w sposób doświadczalny. Optymalne nachylenie jest kompromisem pomiędzy oporami stawianymi przez zagłębianie się rotora w pryzmie, a efektami rozkładania materiału.
3. Dzięki innowacyjnemu dodaniu łopatki natarcia i łopatki odkładczej na końcówce rotora uzyskujemy lepsze rozbicie zwitek trawy i równomierne rozłożenie jej na pryzmie.
4. Dwa siłowniki umożliwiają skręt maszyny, dzięki temu jej zawieszenie jest stabilne, eliminowane są wszelkie niekontrolowane drgania, a skręt maszyny wykonywany jest płynnie bez zbędnych przeciążeniowych szarpnięć.
5. Dobór odpowiednich osłon zapobiega przed nadmiernym zagłębieniem się maszyny w pryzmę, co wpływa na jakość pracy. Osłony o średnicy 790 mm oraz ich odpowiednie wyprofilowanie powoduje optymalne ślizganie się rozgarniacza po równanym materiale, powodując jego równomierne rozłożenie i zagęszczenie na całej powierzchni roboczej.
6. Zastosowanie zaworów zwrotnych bliźniaczych sterowanych przeciążeniowo zapobiega przed samoistnym i niekontrolowanym rozkładaniem się ramion osłon gumowych.
Firma SONAROL Sp.j. Najda zapewnia, że rozgarniacz pryzm model: RDP SNR 3000 to inwestycja w nowoczesne urządzenie, jakość i dbałość o środowisko.