LION 503 C to według producenta rozwiązanie na każde warunki pracy
W ofercie Pöttinger w listopadzie pojawiły się nowe modele składanych bron wirnikowych - LION 403 C i LION 503 C, o szerokościach roboczych 4,0 i 5,0 m. We współpracy z ciągnikami o mocy do 320 KM sprawdzają się w najcięższych warunkach pracy.
Podczas prac konstruktorskich nad nowymi modelami szczególny nacisk położono na aktualne i spodziewane w przyszłości wymagania rynku dotyczące obsługi i elastyczności w zastosowaniu. Wszystkie miejsca obsługi regulacji i ustawienia maszyny są tak zlokalizowane, aby operator miał wygodny i bezpieczny do nich dostęp. Praktyka pokazuje, że korzystanie z możliwości dopasowania maszyny do warunków pracy jest wówczas w pełni wykorzystywane, gdy obsługa jest prosta i bazuje na wielokrotnie stosowanej skali. W kombinacji ze składaną szyną wysiewającą zestaw stanowi uniwersalne, wydajne i sprawne urządzenie.
Kompaktowa konstrukcja
Koncepcja składanej ramy została opracowana z uwzględnieniem aktualnych wymagań rynku: kozioł zawieszenia i cała składana rama są osadzone na maszynie. Efektem tego jest krótka i zwarta budowa brony, która jest do 30 cm krótsza niż w przypadku innych maszyn tego typu. Dzięki temu punkt ciężkości został przesunięty bliżej tylnej osi i przez to przednia oś jest mniej obciążona. Do transportu po drogach obydwa modele można złożyć do szerokości 2,55 m. Przejazd po drogach publicznym może zatem odbywać się bez przeszkód.
Rozwiązanie na różne warunki pracy
Moc ciągników wzrasta, wzrastają przy tym również możliwości wykorzystania maszyn w pracy Oprócz zastosowania brony wirnikowej do pracy solo konieczne jest wykorzystanie jej również szerzej. Takim elastycznym rozwiązaniem jest możliwość kombinacji brony z zawieszanymi siewnikami z przednim zbiornikiem na ziarno. Dzięki zwartej i krótkiej budowie ciężar siewnika został przesunięty do przodu. To ma pozytywny wpływ na właściwości jezdne ciągnika.
Obydwa modele LION są wyposażone w cztery wirniki na metr szerokości roboczej. Dzięki temu przy dużych szerokościach roboczych możliwa jest współpraca z mniejszymi ciągnikami.
Łatwa regulacja ustawienia głębokości roboczej
Obsługa i łatwy dostęp do maszyny to kwestia podstawowa w przypadku bron wirnikowych. Głęboka uprawa powinna dawać możliwość zaoszczędzenia paliwa. W bronach z typoszeregu LION 103 C można szybko i łatwo, z boku maszyny ustawić głębokość roboczą zapewniającą dobre przygotowanie gleby do siewu. Wystarczy wyciągnąć zatyczkę, przesunąć bolec i ustawić żądaną głębokość roboczą, w krokach co ok. 1 cm.
Automatyczne prowadzenie szyny uderzeniowej
Dużą zaletą szyny uderzeniowej jest to, że jej prowadzenie na głębokości odbywa się automatycznie przez wał. Dzieje się to niezależnie od pozycji przy ustawianiu głębokości roboczej. Szyna uderzeniowa jest stale prowadzona we wcześniej zdefiniowanej odległości od gleby i nie zmienia swojego położenia względem zębów, ani ustawionej wysokości od gleby. To opatentowane rozwiązanie skutkuje zawsze dobrze przygotowaną glebą do siewu i równomierną strukturą gruzełkowatą, również przy zmieniających się warunkach glebowych.
Oferta wałów na każdy typ gleby
Ostatni etap procesu przygotowania gleby do siewu zamykają wały. Do wyboru są wał ugniatający zębaty, pierścieniowo-zębaty i gumowy. Wały: zębaty i pierścieniowo-zębaty są oferowane w dwóch średnicach.
W kombinacji z siewnikiem Pöttinger AEROSEM FDD powstaje wydajny zestaw do siewu. (z)
Fot. Pöttinger