Nowe JUMBO tnie o wiele krócej

Wysokowydajna przyczepa silosowa zapewnia lepsze zagęszczenie paszy

JUMBO 8000 tnie paszę na odcinki 25 mm

Fot. Pöttinger

 

Pöttinger zmodernizował wysokowydajne przyczepy silosowe JUMBO. W nowym modelu przyczep samozbierających wprowadził jeszcze krótsze cięcie - JUMBO 8000 tnie paszę o ponad 26 procent krócej. Oznacza to jeszcze wyższą jakość paszy bez strat wydajność załadunku. 

Przepustowość nowej przyczepy z zabezpieczeniem momentu obrotowego na poziomie 3.500 Nm jest wyższa od samojezdnej sieczkarni. Rozwiązanie dostępne będzie od początku sierpnia 2022 r.

 

Efektywniej wykorzystana przestrzeń załadunkowa

 

Współczesne rozwiązania techniczne dają przyczepom możliwość najkrótszego cięcia na odcinki 34 mm. Dzięki nowej koncepcji napędu, rotorowi i belce z 65 nożami, JUMBO 8000 tnie paszę na odcinki 25 mm. Potrzebuje przy tym tylko 15 procent więcej mocy.

Noże są zabezpieczone indywidulanie i mogą omijać ciała obce. Automatyka załadunku odczytuje informacje z dodatkowego, dostępnego na życzenie czujnika zamieszczonego na uchwycie skrobaków. Proces załadunku jest optymalizowany przez cztery czujniki (moment obrotowy na rotorze, ciśnienie hydrauliczne, naprężenie materiału itd.). Nowy czujnik przekazuje informacje o zagęszczeniu wstępnym paszy bezpośrednio powyżej rotora i aktywuje podłogę rusztową, zanim pojawi się ryzyko uszkodzenia struktury paszy. JUMBO 8000 dzięki temu lepiej wypełnia przestrzeń załadunkową niezależnie od zbieranego materiału. 

 

Krótkie cięcie zapewnia duże zagęszczenie paszy

Fot. Pöttinger

 

Krótsze cięcie zwiększa zysk

 

Jednym z istotnych czynników wpływających na jakość paszy jest długość jej cięcia. Krótko pociętą paszę można lepiej zagęścić, co prowadzi do szybkiego spadku wartości pH. To zmniejsza ryzyko złej fermentacji i ma pozytywny wpływ na stabilność jakości kiszonki. Z drugiej strony pozytywnie wpływa na zdrowie zwierząt i ich wydajność. 

Kolejnym elementem niosącym korzyści z krótkiego cięcia przez JUMBO 8000 jest o 10 procent większe zagęszczenie w przestrzeni załadunkowej w porównaniu z przyczepą tnącą na odcinki 34 mm. Dzięki możliwości zwiększenia załadunku wzrasta opłacalność. Krócej pocięty materiał pozytywnie wpływa na możliwości zagęszczenia go na pryzmie. Można zredukować ilość maszyn i ludzi pracujących przy zagęszczaniu i rozkładaniu zielonki na pryzmie. 

Mimo relatywnie mniejszym odstępom między nożami, które wynoszą 25 mm, możliwe jest zastosowanie automatycznej ostrzałki do noży AUTOCUT. To również prowadzi do oszczędności paliwa i czasu. AUTOCUT gwarantuje stale ostre noże, dzięki czemu zapotrzebowanie na moc jest mniejsze i spada zużycie paliwa o nawet 20 procent. (z)

 



Annonces sélectionnées