Lekkie ciągniki trzymają się mocno

Rynek nie słabnie, oferta bogata

Ciągniki Farmall C to wszechstronne maszyny o kompaktowych wymiarach

Fot. Case IH

 

Jak wskazują producenci ciągników, większość zakupów ciągników maszyn małej i średniej mocy jest uwarunkowanych dotacjami z UE. Analizując dane z rejestracji nowych ciągników rolniczych w Polsce z ostatnich lat, można zauważyć, że segment lekkich maszyn, o mocy do 100 KM ustabilizował się na poziomie około 4 tys. sztuk rocznie, co stanowi około 40 procent wszystkich kupowanych nowych ciągników w kraju. 

W ubiegłym roku liderem w najniższych kategoriach mocy (do 50 KM) była Kubota, która w kat. 51-70 KM ustąpiła marce New Holland, a ta z kolei królowała także w kolejnej kategorii 71-100 KM. O sporej popularności mniejszych ciągników na polskim rynku świadczy choćby wysoka, druga pozycja Zetroa Major CL 80 (197 rejestracji), w rankingu najpopularniejszych modeli (w 2019 r. wyprzedził go tylko cięższy John Deere 6120M).

Początek roku 2020 przyniósł spore ożywienie na rynku ciągników. W styczniu 2020 wydano tablice rejestracyjne do 594 nowych pojazdów (to o 61% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku). Początek roku ponownie należał do ciągników New Holland (zarejestrowano 117 traktorów tej marki, co oznacza aż 225% wzrost w stosunku do stycznia ubiegłego roku),

Na drugim miejscu znalazł się Deutz-Fahr z 79 rejestracjami. Styczniowe podium zamknął czeski Zetor, odnotowujący 71 rejestracji nowych ciągników (4% mniej niż w analogicznym okresie ub. roku). Podobnie jak w grudniu, największą popularnością cieszył się kompaktowy ciągnik Zetor Major 80 (wydano tablice do 29 maszyn tego typu – o 12% więcej niż przed rokiem). Drugim miejscem, z wolumenem sprzedaży po 15 sztuk, podzieliły się ciągniki John Deere 6120M i New Holland T4.75S (to też maszyna należąca do niewielkich kompaktów). 

W styczniu Kubota była liderem w najniższej kategorii mocy – poniżej 30 KM. W kat. 30-50 KM pierwsze miejsce zajmował Farmtrac Tractors Europe. W kolejnych przedziałach mocy od 51 do 100 KM liderem był New Holland.

Według Dariusza Czamary, dyrektora handlowego w firmie Farmtrac, segment ciągników do 100 KM ma ugruntowaną pozycję na rynku, z maszynami do uniwersalnych prac rolniczych oraz upraw zielonkowych. To traktory przydatne przy zadawaniu pasz. Posiadają świetne parametry do pracy z agregatami uprawowymi i siewnymi, pługami, trzyskibowymi pługami obrotowymi.

– Obecnie na rynku polskim zmienia się specyfika uprawy sadowniczej – dodał D. Czamara. – Sukcesywnie sady jabłoniowe zamieniane są na uprawy borówki, maliny i roślin jagodowych. Te uprawy wymagają ciągników o szerokości całkowitej do 1 m, co skutkuje wymianą maszyn a przed wszystkim ciągników na te spełniające zmieniające się wymagania. Segment ciągników wąskich rośnie z każdym rokiem tak jak przyrasta uprawa wspomnianych roślin, ok 15% rocznie.

Kamil Deląg, product specialist NH AG Polska w CNH Industrial Polska, zwraca uwagę, że w ciągu ostatnich trzech lat rynek lekkich ciągników rolniczych (w przypadku marki New Holland jest to seria T5 Utility) wyglądał bardzo stabilnie, ale w IV kwartale 2019 roku pojawił się dość zauważalny trend wzrostowy do ok 1000 sztuk pośród marek zachodnich (według danych z rejestracji pojazdów). 

– Jeżeli wzięlibyśmy jeszcze pod uwagę rodzinę modeli TD5 i porównywalne modele konkurencji, to dochodzi nam kolejne ok 500 sztuk pojazdów. Czyli mówimy już o dość znaczącym segmencie wśród ciągników rolniczych – twierdzi K. Deląg. – Świadczy to wciąż o dużym rozdrobnieniu polskich gospodarstw, wbrew trendom unijnym szczególnie w Europie Zachodniej, gdzie mniejsze gospodarstwa rolne są konsolidowane i przejmowane przez większe. Dzięki temu Polska jest dość zróżnicowanym regionem rolniczym. Oprócz gospodarstw typowo obszarowych, występują liczne hodowle: bydła mlecznego, trzody chlewnej, drobiu. Wiele z tych gospodarstw nie przekracza 20 ha. Jeżeli do tego dołożylibyśmy przywiązanie emocjonalne samych rolników do swojego kawałka ziemi, to szanse na zmianę trendu i nagłe powstanie wielkich farm skupiających po kilka- kilkanaście tysięcy hektarów i które inwestują w duże maszyny, ciągniki o mocach powyżej 200 KM są jak na razie odległe. Oczywiście wszystko uzależnione jest od ekonomiki i rentowności tych małych, rodzinny gospodarstw. Jeżeli weźmiemy pod uwagę jednostkowy koszt produkcji, to oczywiście będzie on niższych na dużej farmie i tam opłacalność jest wyższa. Jednak dotacje unijne, wchodzenie w wąskie specjalizacje upraw i hodowli, wprowadzana ekologia oraz fakt, że jakość produktów może być wyższa daje szanse i możliwości na rozwój i utrzymanie się na rynku. I w tego rodzaju klientów celujemy min. z naszą serią T5 Utility. Jako producent ciągników rolniczych wciąż uważamy, że segment ciągników ok 100 KM mocy jeszcze przez długi czas będzie znaczący w Polsce. 

– W najbliższej przyszłości, możemy się spodziewać dalszego rozwoju produktów pod kątem ochrony środowiska i jak najniższej emisji wydzielanych spalin – dodaje przedstawiciel New Holland. – Marka New Holland posiada już w swojej ofercie modele napędzane bio-metanem, ale na razie są to ciągniki z segmentu większych mocy. Konsekwentnie w kolejnych seriach wdrażamy funkcje telematyki i nawigacji GPS - systemy umożliwiające łatwiejsze zarządzanie flotą ciągników i skuteczniejsze wykorzystanie ich pełnych możliwości pracy. Na razie są one dostępne w większych modelach, ale wkrótce mogą pojawić się również w tych mniejszych. Wszystko zależy od wciąż zmieniających się potrzeb klientów.

 

Zwinne maszyny pomocnicze

 

Ciągniki Farmall C to wszechstronne maszyny o kompaktowych wymiarach. To zwinne maszyny pomocnicze. Dzięki wysokości 2,57 do 2,65 m sprawdzają się w zabudowaniach.

W ich napędzie stosowane są silniki i przekładnie o wysokich osiągach. Sekret ich funkcjonalności to łatwe przełączanie pomiędzy pracą w ciasnych przestrzeniach gospodarstwa a całodniową pracą na pełnych obrotach w polu. Sprawdzają się m.in. na użytkach zielonych, w gospodarstwach hodowlanych, jak i w specjalistycznych przedsiębiorstwach, takich jak zakłady przetwórcze drobiu i zakłady warzywne.

Jak informuje Tomasz Koperski, specjalista ds. produktu, producent oferuje wiele typów przekładni, od prostej przekładni mechanicznej, po 2-stopniową Powershift z rewersem Powershuttle. Konstrukcja o niskim prześwicie i dużej mocy stanowi optymalne połączenie kompaktowego ciągnika uniwersalnego i zaawansowanych funkcji technicznych, które znamy z większych maszyn. Z uaktualnionych funkcji znaleźć możemy w nim opcjonalny podłokietnik z Multicontrollerem, udźwig podnośnika aż do 4,400 kg, trzy prędkości WOM i fabryczne przygotowanie pod ładowacz.

Wszystkie modele Case IH wyposażone są w opatentowany system HI-eSCR, dzięki czemu spełniają normy Stage IV. System selektywnej redukcji katalitycznej (SCR) Case IH to najskuteczniejsza i najbardziej zaawansowana technologia sterowania emisją spalin – twierdzi producent. Jest on dostępny zarówno w ciągnikach, kombajnach, jak i opryskiwaczach. W tej technologii obróbka gazów spalinowych odbywa się  poza silnikiem, nie zakłócając jego pracy, a wręcz poprawiając jego wydajność. Technologia Case IH Stage IIIB  nie wymaga regeneracji filtrów cząstek stałych, ani systemu recyrkulacji spalin dla  segmentu traktorów o wysokich mocach. Za sprawą technologii SCR-only, marka Case IH kontynuuje działania zmierzające do spełnienia restrykcyjnych norm etapu IV (Tier 4 Final) bez konieczności użycia filtra cząstek stałych i recyrkulacji spalin. Jest to rewolucyjne i sprawdzone rozwiązanie, które nie powoduje obniżenia wydajności silnika. Rezultatem jest większa moc maszyny i mniejszy apetyt na paliwo, a wszystko przy minimalnej emisji spalin. Firma opatentowała tę technologię silnika. Nie wymaga ona stosowania filtrów cząstek stałych, recyrkulacji spalin, nie ma konieczności konserwacji, czy stosowania oleju komplikującego redukcję spalin. DOC pomaga przy szybkim podgrzewaniu SCR. Temperatura  SCR jest kluczowa w procesie redukcji tlenków azotu. Oprócz zmian w emisji spalin powoduje również wzrost mocy i efektywności.

Jak wskazują przedstawiciele producenta, silnik tego ciągnika to znana i sprawdzona jednostka produkowana przez FPT. 4-cylindrowy motor o pojemności 3,4 l osiąga moc maksymalną (siedem wersji – od 58 do 114 KM) od 1800 do 2300 obr/min - oznacza to że nie ma potrzeby pracy na wysokich obrotach, przez co można zmniejszyć zużycie paliwa.

Ciągniki Case są sprzedawane przez CNH Industrial. Jak informuje Tomasz Koperski z CNH Industrial, sieć serwisowa jest ściśle powiązana z punktami dilerskimi. Sieć sprzedaży liczy 12 dilerów, każdy z nich posiada dwa do trzech oddziałów, więc dostęp do serwisu jest w pełni zapewniony.

 

Jak na nieduży ciągnik Farmall C zapewnia stosunkowo komfortowe warunki pracy

Fot. Case IH

 

Szczupły kompakt 

 

Farmtrac 26 – przedstawiciel kompaktowych ciągników tej marki, to ciągnik polecany m.in. do pracy w usługach komunalnych, może służyć  również w wielu zastosowaniach w sadownictwie i ogrodnictwie. Napędzany jest 3-cylindrowym silnikiem Mitsubishi o pojemności 1,3 l, stosowane są w nim mechaniczne oraz hydrostatyczne (wersja 26H) skrzynie biegów, a także podnośniki hydrauliczne MITA. Jak zapewnia producent, osiąga odpowiednią moc (26,5 KM), wysoki moment obrotowy (2700 obr./min), przy niskiej emisji zanieczyszczeń a także niski poziom hałasu i wibracji. Wszystko to łącznie daje  zwrotny i mocny ciągnik kompaktowy.

Farmtrac 26 wyposażany jest w mechaniczną skrzynię biegów o stałym zazębieniu z dziewięcioma przełożeniami do przodu i trzema do tyłu, wspomaganie kierownicy i napęd na cztery koła. Zimny start jest bezproblemowy dzięki zastosowaniem świec żarowych, a lepsze chłodzenie silnika zagwarantowane jest dzięki zbiornikowi wyrównawczemu i ciśnieniowemu układu cieczy chłodzącej. Według producenta, możliwość wyposażenia w ramę ochronną ROPS bądź , komfortową kabinę sprawiają, iż jest to ciągnik to najwyższym poziomie ergonomii i komfortu w swojej klasie.

Jak powiedział nam Dariusz Czamara, dyrektor handlowy w firmie Farmtrac, model 26 wyróżnia  duża masa własna, około1000 kg , duży udźwig podnośnika - 750 kg, niesamowita wydajność hydrauliki – 21 l we współpracy z maszynami napędzanymi hydrauliką oraz szerokość 100 cm – przydatna w sadach, ogrodach oraz jagodnikach i przy uprawach malin. FT 26, według D. Czamary, idealnie pasuje do upraw ogrodniczych, sadowniczych a także znajduje zastosowanie w gospodarce komunalnej.

 

Farmtrac 26 - szerokość 100 cm daje mu przepustkę do pracy w sadach, ogrodach oraz jagodnikach i przy uprawach malin

Fot. Farmtrac

 

Godny następca C-360

 

Z kolei Farmtrac 675DTn to model, który zapoczątkował polski trend na ciągniki o mocy około 75KM. Jest obecny w ofercie firmy już prawie 15 lat i ciągle cieszy się powodzeniem i uznaniem rolników. To dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii i najwyższej jakości wykorzystanych w poszczególnych podzespołach komponentów. Ich niezawodność to wynik zastosowania sprawdzonych rozwiązań znanych liderów branży motoryzacyjnej: Carraro (układ przeniesienia napędu i przednia oś) oraz Perkins (silnik: 854F-E34T TIER 3B, 75KM, 4-cylindrowy, o pojemności 3,4l). Stosunkowo wysoka masa własna – ok. 3,5 t, mocny podnośnik: 2650 kg oraz skrzynia mechaniczna o stałym zazębieniu 12/12 z elektrohydraulicznym WOM daje uniwersalny ciągnik do różnych prac. Nowoczesna kabina ze skuteczną wentylacją, klimatyzacją, wyciszeniem i przestronnością gwarantuje komfortowe warunki pracy. FT 675DTn przeznaczony jest dla gospodarstw o różnych potrzebach: orka, siew, nawożenie, prace gospodarcze, zbiór, transport. 

Dariusz Czamara określił FT 675DTn jako przede wszystkim ciągnik pomocniczy w gospodarstwach zajmujących się hodowlą zwierząt i produkcją mleczarską. Niegdyś bardzo popularny ciągnik C-360 obecnie zastąpiony jest modelami o wyższej mocy i o innej, nowszej technologii. Dlatego ciągnik 675 o mocy 75KM jest naturalnym następcą swojego zacnego poprzednika i dobrze się sprawdza jako ciągnik główny w małych gospodarstwach jak i ciągnik pomocniczy w średnich i dużych. Mocny przedni most pozwalający a pracę  ładowaczem czołowym o udźwigu 1400 kg daje możliwości wykorzystywania o również jako ciągnik w gospodarstwach o małym areale i zróżnicowanym profilu. Zwrócił uwagę na niesamowite połączenie skrzyni Carraro i silnika Perkins, stosunkowo wysoką masę własną ciągnika 675 (ok. 3,5 t) i udźwig zapewniający współpracę ze wszystkimi maszynami w tym segmencie mocy. Podkreślił niskie spalanie silnika Perkins, najbardziej pożądanego przez użytkowników. Przedstawiciel firmy wskazał także na przestronną kabinę, bogate wyposażenie w standardzie, obejmujące układ pneumatyczny hamulców przyczepy i system hydrauliki zewnętrznej o wydajności 55 l/min, zapewniający napędzanie wszelkich maszyn pod silnik o tej mocy.

Sieć serwisowa Farmtrac to 35 punktów dealerskich w całej Polsce oraz  trzy zespoły wyjazdowe serwisu centralnego, jako dodatkowe wsparcie.

 

Farmtrac 675DTn to przede wszystkim ciągnik pomocniczy w gospodarstwach zajmujących się hodowlą zwierząt i produkcją mleczarską

Fot. Farmtrac

 

Wyposażeniem „grzeszą” 

 

Firma ELROL jest wyłącznym importerem ciągników marki LOVOL w Polsce. Zajmuje się sprzedażą traktorów rolniczych, sadowniczych i komunalnych. Sprzedaż realizowana jest przez samą firmę oraz  przez sieć autoryzowanych dealerów. 

– Z przyjemnością oferujemy produkty firmy LOVOL, która nieprzerwanie utrzymuje pozycję lidera na rodzimym rynku (czyli w Chinach – dop. Red.), dba o wysoki poziom technologiczny produkowanych ciągników – mówi Bartosz Pszczółkowski, właściciel firmy FHU ELROL. – W swojej ofercie posiadamy oryginalne części zamienne do ciągników FOTON (wcześniej traktory były sprzedawane pod nazwą Foton – dop. Red.) i LOVOL. Świadczymy profesjonalny serwis gwarancyjny i pogwarancyjny w całym kraju.

Ciągnik rolniczy LOVOL M504, o mocy 50 KM, posiada nową panoramiczną, czterosłupkową kabinę, zapewniającą użytkownikowi wysoki komfort pracy. Została ona wyposażona w szyby gięte, okno dachowe, szyberdach, panel sterujący na błotniku, wygodne siedzisko firmy Grammer, schowek na napoje, wieszak na kurtkę, radio z USB, regulowaną kolumnę kierowniczą, halogeny, a także nowy panel wskaźników. W standardzie oferowana jest klimatyzacja.

Uwagę przykuwa modny design maszyny opracowany przez włoskie studio projektowe firmy LOVOL. Maska posiada przetłoczenie na bokach oraz soczewkowe reflektory zapewniające bardzo dobrą widoczność w nocy. Modernizacji poddana została także skrzynia biegów, która zyskała pełną synchronizację. Zmodyfikowano układ hydrauliczny - nowy rozdzielacz hydrauliczny został ulokowany na zewnątrz, natomiast przewody hydrauliczne w oplocie. Zamontowano dwuprzewodową instalację pneumatyczną do przyczep.

W wyposażeniu standardowym przewidziano: obciążniki z przodu, śrubę centralną, obciążniki na tylne koła, komplet zaczepów - górny transportowy z regulacją wysokości, dolny - listwa, skrętne błotniki z przodu oraz instalację pneumatyczną dwuprzewodową.

Ciągnik ten jest dostępny również w wersji komunalnej lub wielofunkcyjnej, z ładowaczem czołowym TUR i przednim TUZ-em. 

Jako dodatkowe opcje występują: zabudowa leśna, przedni TUZ, przedni WOM, ładowacz czołowy, ogumienie radialne, ogumienie typu garden lub przemysłowe.

Wybrane dane techniczne ciągnika: 

- moc: 50 KM przy 2400 obr/min

- silnik: 4 cylindrowy EURO IIIA, poj. 3168 cm3, model A498BT1

- maksymalny moment obrotowy 186 Nm przy 1600 obr/min

- filtr powietrza suchy dwustopniowy

- napęd: 4 x 4 załączany mechanicznie

- skrzynia biegów: synchronizowana z rewersem 12+12

- WOM: dwie prędkości 540/1000 włączany elektro-hydraulicznie

- układ hydrauliczny: 2 sekcyjny, 16Mpa

- wydajność pompy hydraulicznej 45 l/min

- wyjścia hydrauliczne: 4 szt. EURO

- udźwig podnośnika: 2200 kg na końcówkach, 1400 kg w odległości 610 mm

- układ kierowniczy hydrostatyczny ze wspomaganiem

- układ hamulcowy tarczowy mokry w kąpieli olejowej

- długość: 3600 mm (3980 mm z obciążnikami)

- szerokość: 1700 mm (zależna od rozmiaru opon)

- wysokość: 2600 mm z kabiną

- prześwit 310 mm

- rozstaw osi skrajnych: 1990 mm

- masa własna: 2480 kg

- maksymalna masa całkowita ciągniętej przyczepy z hamulcem: 8 000 kg z instalacją pneumatyczną 2-przewodową

- prędkość maksymalna: 30 km/h

- zużycie paliwa: 4 l/mth

- zbiornik paliwa o poj. 65 l

- okres gwarancji 24 miesiące lub 1000 mth

Cena netto: 72 764 zł (z klimatyzacją)

 

LOVOL M504 Premium to ekskluzywna wersja modelu M504, z jeszcze bogatszym wyposażeniem. Zyskał on nową skrzynię biegów z dwunastoma przełożeniami w przód i w tył, która pozwala rozwijać prędkość do 40 km/h. Ponadto moc ciągnika została zwiększona do 60 KM. Zwiększa to jego uniwersalność i zapewnia szerszy zakres wykorzystania. Wersja Premium charakteryzuje się napędem na przednią oś załączanym elektro-hydraulicznie. Podkreślić należy, że poprzez zastosowanie hamulca na przednią oś znacznie skróciła się droga hamowania - ciągnik hamuje teraz jednocześnie na cztery koła. Zyskał on również nowe, nisko-profilowe ogumienie radialne o profilu 20 i 28 cali firmy Treleborg. W traktorze pojawiły się zawiesia hakowe CBM, lusterka teleskopowe, kontrolka wałka WOM, kontrolka załączania napędu na przednią oś, licznik prędkości wbudowany w deskę rozdzielczą oraz gniazdo do zapalniczki, które umożliwia agregowanie z urządzeniami elektrycznymi w maszynach rolniczych. Cena netto: 80 000, 00 PLN

 

Lovol M504 oferowany jest m.in. w wersji wielofunkcyjnej, z ładowaczem czołowym TUR i przednim TUZ-em

Fot. Lovol

 

Lovol M504 Premium to ekskluzywna wersja modelu M504, z jeszcze bogatszym wyposażeniem

Fot. Lovol

 

Użyteczność priorytetem

 

New Holland, jak zapewnia Kamil Deląg, product specialist NH AG Polska w CNH Industrial Polska, wciąż inwestuje i rozwija produkty na potrzeby tego rynku ciągników lekkich. W swojej ofercie ciągników typowo rolniczych z przedziału 75-115 KM posiada aż 12 różnych modeli z czterech serii, w niezliczonej ilości dostępnych konfiguracji.

– Jesteśmy jednym z niewielu, jeżeli nie jedynym producentem posiadającym tak bogatą ofertę w tym segmencie dla naszych klientów – twierdzi K. Deląg. 

W 2017 roku w ofercie New Holland pojawiła się nowa seria lekkich ciągników o mocy od 75 do 114 KM - T5 Utility, składająca się z pięciu modeli.  Szeroki zakres wariantów przekładni napędowych i mocy silników zapewnia dopasowanie modelu dla wymagających klientów. Modele o wysokiej wytrzymałości zwiększają całkowitą dopuszczalną masę pojazdu do 6500 kg. Zastosowane rozwiązania techniczne sprawdzają się w pracach z ładowaczem czołowym, z maszynami zielonkowymi, opryskiwaczem czy rozsiewaczem nawozów. 

Seria T5 UTL jest dostępna z szerokim wyborem przekładni napędowych. Podstawowa przekładnia 12x12 Synchro ShuttleTM zapewnia tradycyjne, solidne działanie ze zmianą kierunku jazdy za pomocą rewersu mechanicznego. Model 12x12 Hydraulic Powershuttle zapewnia mechaniczne rozwiązania z połączeniem hydraulicznego sprzęgła i rewersu zmiany kierunku jazdy. Nowa przekładnia 24x24 Dual CommandTM wyposażona w biegi powershift Hi-Lo zmieniane przy pełnym obciążeniu oraz rewers elektrohydrauliczny, daje wysoką skuteczność i dużą wydajność.  

Ofertę hydrauliki przygotowano dla różnych potrzeb użytkowników. Do standardowych zastosowań rolnych polecana jest pompa o wydajności 48 litrów/minutę, z osobną pompą serwisową o wydajności 28 l/min. Opcja MegaFlowTM z z mocną pompą zapewnia wydajność na poziomie 64 litrów oleju na minutę. To daje potrzebną moc do pracy np. z ładowaczem czołowym. Nabywcy mogą dopasować pakiet hydrauliczny do swoich potrzeb. Seria T5 UTL oferuje dwa standardowe zawory zdalne tylne oraz dwa zawory środkowe, zaś liczbę gniazd hydraulicznych można zwiększyć do ośmiu dzięki opcjonalnemu rozdzielaczowi. 

Imponujący udźwig tylnego podnośnika TUZ wynoszący 4400 kg z siłownikami wspomagającymi pozwala na pracę z ciężkim osprzętem, a 3-stopniowy WOM wyposażony w prędkości ECO i prędkość uzależnioną od prędkości jazdy sprawia, że ciągnik znajduje wiele zastosowań. To wszystko znacząco redukuje zużycie paliwa, poprawia produktywność i wszechstronność.

Silnik wyprodukowany w FPT Industrial o pojemności 3,4 litra, wyposażony jest w układ Common Rail.  Mocny i bardzo cichy, rozwija od 75 do 114 KM oraz maksymalnie 457 Nm momentu obrotowego. Maksymalną moc osiąga już przy 1900 obr./min i jest ona dostępna aż do 2300 obr./min, w najczęściej stosowanym zakresie pracy. Zarządzanie prędkością obrotową silnika z ustawieniem dwóch szybkości zapewnia szybszą pracę w polu, zwiększając produktywność operatora. Przy dobrym stosunku mocy do masy, wynoszącym 31,6 kg/KM, T5 UTL redukuje ryzyko ubicia ziemi i zużywa mniej paliwa. Wpływ na niewielkie zużycie paliwa mają również takie funkcje jak tryb jazdy ECO z prędkością 40 km/h. Poza oszczędnościami związanymi z niskim spalaniem, dochodzą długie odstępy między serwisowaniem, wynoszące nawet do 600 godzin pracy, dzięki czemu można obniżyć koszty eksploatacji.  

Przestronna kabina VisionViewTM zapewnia wyjątkową widoczność dookoła. Panoramiczne szyby, szerokokątne lusterka, wąskie słupki konstrukcyjne, nowego typu ramię  przedniej wycieraczki, której kąt pracy wynosi 200 stopni, wpływają na komfort jazdy oraz poprawiają bezpieczeństwo w pracy zarówno operatora jak i osób znajdujących się w bezpośrednim otoczeniu maszyny. Pracę z ładowaczem ułatwia dostępne szerokie okno dachowe oraz wysoka, panoramiczna przednia szyba z wąskim wspornikiem połączonym z dachem. Wszystkie elementy sterowania w kabinie są ułożone ergonomicznie. W opcji dostępny jest szereg foteli, o różnym stopniu komfortu aż do wersji luksusowej z zawieszeniem pneumatycznym oraz pełnych wymiarów fotel instruktora. Wydajny system klimatyzacji poradzi sobie w najgorętsze oraz najzimniejsze dni. Proste w obsłudze radio jest zintegrowane z kabiną, dostępna jest wtyczka do gniazda AUX na odtwarzacz MP3. 

Cała seria spełnia najnowsze normy regulacji UE dotyczące poziomu emisji spalin (Tier 4A), czy normy TMR – dotyczącej bezpieczeństwa pracy.

 

Wersje New Holland T5 Utility

Model Liczba cylindrów Moc maks.

(KM) Maks. moment obr. (Nm) Rozstaw osi

(mm) Masa (kg)

T5.75 4 75 309 2 285 3 700

T5.85 4 86 351 2 285 3 700

T5.95 4 99 407 2 285 3 700

T5.105 4 107 444 2 285 3 700

T5.115 4 114 457 2 285 3 700

 

Rozbudowana sieć dealerska New Holland, pokrywająca swoim działaniem całą Polskę obsługuje klientów zarówno pod względem handlowym, dostarczając potrzebnych maszyn, jak też zapewniając bieżącą obsługę serwisową. 

 

W ciągnikach New Holland T5 Utility pracę z ładowaczem ułatwia szerokie okno dachowe oraz wysoka, panoramiczna przednia szyba z wąskim wspornikiem połączonym z dachem

Fot. New Holland

 

Producent podkreśla wyjątkowo dobrą widoczność z kabiny ciągnika New Holland T5 Utility

Fot. New Holland

 

Ciągniki New Holland T5 Utility polecane są m.in. do pracy z maszynami zielonkowymi

Fot. New Holland

 

Popracują w sadach i winnicach

 

Valtra wprowadza na rynek nowe ciągniki z Serii F, przystosowane do pracy w sadach i winnicach. Pokazano je po raz pierwszy na ostatnich targach Agritechnicach. Seria F składa się z czterech modeli o mocy od 75 do 105 koni mechanicznych. Model podstawowy ma szerokość około 1,5 metra, zaś model wąski jedynie 1,3 metra. Standardowe wyposażenie tych ciągników obejmuje kabinę z układem ogrzewania i klimatyzacji, a szerszy model jest opcjonalnie dostępny z otwartą kabiną i ramą bezpieczeństwa zabezpieczającą przed skutkami wywrotki (ROPS). Wysokość modelu z otwartą kabiną, bez układu ROPS, to jedynie 1,4 m, co sprawia, że ciągnik ten jest rozwiązaniem do prac prowadzonych w konstrukcjach zadaszonych lub pod pergolami.

Ciągniki Serii F mają niewielkie rozmiary, lecz wyposażone są w łatwy w obsłudze układ hydrauliczny oraz generują moc na WOM wystarczającą do obsługi szerokiego asortymentu maszyn. Oprócz intensywnej, specjalistycznej uprawy roślin ciągniki te mogą także wykonywać prace komunalne oraz inne zadania.

Maszyny Serii F wyposażane są w przekładnię z 24 przełożeniami dostępną z rewersem mechanicznym lub hydraulicznym z biegami Powershift. Wszechstronny układ hydrauliczny zapewnia wydajność rzędu 68 lub prawie 100 l/min, w zależności od modelu. WOM umożliwia dwie nastawy prędkości, tzn. 540+540E lub 540+1000, a także prędkość zależną napędu WOM. Czterocylindrowy silnik o pojemności 3,4 l, z układem Common Rail, jest zgodny z normami emisji wynikającymi z obowiązujących przepisów Stage III B dla wąskich ciągników.

 

Valtra Seria F

Model KM kW Moment (Nm)

F75 75 55 320

F85 85 64 365

F95 95 71 395

F105 105 77 405

 

Valtra wprowadza na rynek nowe ciągniki z Serii F, przystosowane do pracy w sadach i winnicach

Fot. Valtra

 

Wybierane przez gospodarstwa rodzinne

 

Zetor w zakresie do 100 KM oferuje dwa bestsellery na polskim rynku ciągników rolniczych. Jeden z nich to Major CL 80, który wyposażony jest w 75-konny, czterocylindrowy silnik z przekładnią 12/12 i mechanicznym rewersem. Wg analizy ATR Express jest to ciągnik dekady, ulubiony traktor polskich rolników, który od wprowadzenia na rynek sprzedał się w największej liczbie egzemplarzy ze wszystkich marek i modeli oferowanych w naszym kraju. 

Drugim modelem jest Zetor Proxima CL 90 o mocy 87 KM i przekładnią 12/12 z mechanicznym rewersem, podstawowy ciągnik serii Proxima obejmującej zakres mocy od 76 do 117 KM. Obie linie modelowe, zarówno Major jak i Proxima oferowane są w nowym designie Zetora.

Oba ciągniki cechują się wszechstronnością zastosowania. Mniejszy Major polecany jest m.in. jako ciągnik podstawowy w mniejszych gospodarstwach rolnych i w pracach z ładowaczem czołowym. Dobrze spisuje się też jako ciągnik pomocniczy w większych gospodarstwach i ciągnik do prac komunalnych w firmach zajmujących się utrzymaniem czystości, odśnieżania czy usługach w służbach miejskich. Większa Proxima to ciągnik, który z powodzeniem może pracować we wszelkich gospodarstwach rolnych, również z ładowaczem czołowym. 

Jak twierdzą przedstawiciele producenta, ciągniki te z racji swojej mocy i konstrukcji wpasowują się w potrzeby polskich rozdrobnionych gospodarstw i służb komunalnych. Mają stosunkowo prostą konstrukcję, pozbawione są skomplikowanych, wrażliwych na obsługę elektronicznych podzespołów, co przekłada się na bezawaryjną pracę i niskie koszty eksploatacji oraz ewentualnych napraw. 

– Z naszych doświadczeń oraz badań i obserwacji zauważamy, że nasze ciągniki w przeciwieństwie do większości innych marek są wybierane głównie przez gospodarstwa rodzinne – ujawniają przedstawiciele firmy Zetor. – Dużą siłą marki Zetor jest to, że posiadamy szeroką sieć serwisową w całym kraju. Nasz centralny magazyn części zamiennych usytuowany w Kaliszu oferuje łatwo i szybko dostępne części zamienne nie tylko do nowych, ale również starszych modeli ciągników Zetor , których w Polsce jest bardzo dużo i wciąż z całej Europy zjeżdżają używane kilku- a nawet kilkudziesięcioletnie egzemplarze wymagające poważnych napraw i remontów. Jesteśmy w stanie szybko dostarczyć prawie całą gamę potrzebnych części do tych ciągników. Szeroko rozwinięta sieć serwisowa w Polsce składa się z około  50 punktów  rozlokowanych u naszych dealerów. 

Jest jeszcze jedna zaleta ciągników Zetor – podkreślają przedstawicielem producenta. – Jako jedne z nielicznych są wciąż produkowane w Europie a dokładnie w Czechach. (ZM)

 

ZETOR Major CL 80 to ulubiony traktor polskich rolników

Fot. Zetor

 

Zetory Major CL 80 mają stosunkowo prostą konstrukcję, pozbawione są skomplikowanych, wrażliwych na obsługę elektronicznych podzespołów

Fot. Zetor

 



Annonces sélectionnées