JOSKIN Tetraliner RL z europejską homologacją do 40 km/h

Wóz transportowy sklasyfikowany jako maszyna ze sztywnym dyszlem

Tetraliner RL uzyskał europejską homologację do 40 km/h

Fot. JOSKIN

 

JOSKIN wprowadził transportowe wozy asenizacyjne Tetraliner już w 2013 roku. W 2019 roku seria ta została wzmocniona modelem „Roadliner”. Jest on obecnie znany jako Tetraliner RL, a niedawno otrzymał europejską homologację do prędkości 40 km/h.

Zmiany w przepisach dotyczących rozlewania gnojowicy wiążą się z ciągłym ograniczaniem czasu pracy na polu. Aby jak najlepiej wykorzystać ten czas, usługodawcy rolni i rolnicy używają wozów asenizacyjnych do rozlewania gnojowicy, przy czym wozy transportowe zapewniają ciągłość zaopatrzenia. Firma JOSKIN przewidziała tę sytuację, gdy ponad 10 lat temu wprowadziła na rynek serię Tetraliner. 

 

Problem z przyczepnością ciągnika rozwiązany

 

Wozy transportowe Tetraliner mają trzy osie. Przednia oś jest zamocowana pod obrotnicą, a tylna część maszyny jest wyposażona w oś tandemową, podobnie jak w doczepianej przyczepie platformowej. Dzięki takiej konfiguracji ta długa maszyna lepiej współpracuje z ciągnikiem i łatwiej pokonuje zakręty, co zwiększa bezpieczeństwo podczas transportu na wąskich drogach lub podczas przejazdu przez teren zabudowany. 

Jednakże gnojowica jest często stosowana w trudniejszych warunkach. Klasyczna konfiguracja użyta w przyczepianej platformie jest nieodpowiednia dla wozów asenizacyjnych, gdzie brak nacisku na zaczep poważnie ogranicza przyczepność ciągnika. JOSKIN rozwiązał ten problem, przesuwając przednią oś wozu Tetraliner RL do tyłu w stosunku do osi obrotu obrotnicy. Taki system pozwala na przeniesienie na oczko pociągowe obciążenia do 4 t, zwiększając przyczepność ciągnika. 

 

Nowa konstrukcja nie odpowiadała żadnej kategorii pojazdów

 

Taka przyczepiana konstrukcja z obciążeniem zaczepu nie odpowiadała żadnej kategorii pojazdów. Jednak producentowi udało się wykazać zalety tego typu maszyn i uzyskać europejską homologację wozu Tetraliner RL zgodnie z rozporządzeniem 167/2013, klasyfikując go jako maszynę ze sztywnym dyszlem. W rezultacie ten wóz transportowy może być teraz używany na wszystkich europejskich drogach.

Tetraliner RL jest dostępny w czterech wersjach: 21.000, 23.000, 26.000 oraz 28.000 l. Te wozy mogą być wyposażone w pompę próżniową lub przepływową krzywkową. Pierwsza z nich jest napędzana przez WOM i jest zamontowana w dyszlu typu V, aby zapobiec przypadkowemu kontaktowi z kołami ciągnika. Natomiast druga jest zainstalowana z tyłu zbiornika i napędzana hydraulicznie. Wozy transportowe Tetraliner mogą być wyposażone w szereg opcji, takich jak właz do napełniania w górnej części zbiornika, lejki umożliwiające zaciąganie gnojowicy do wozów rozlewających bezpośrednio z Tetralinera, turbonapełniacz (w połączeniu z pompą próżniową), ramiona ssące i tłoczące itp. Tetraliner RL jest standardowo wyposażony w pneumatyczne zawieszenie osi, zapewniające komfort jazdy, nawet przy większych prędkościach na drodze lub na polu. (red)

 

Przednią oś wozu Tetraliner RL przesunięto do tyłu 

Fot. JOSKIN



Annonces sélectionnées