Chcą unowocześnić edukację w branży

PIGMiUR stawia na TIM Europe

Pracownicy przede wszystkim muszą być w stanie zrozumieć nowo powstające technologie korzystające z systemów elektronicznych

 

Można postawić tezę, że jeśli światu uda się uniknąć ogromnej recesji po ataku koronawirusa, będzie to w dużej części zasługa technologii cyfrowych, które w okresie lockdawnu z powodzeniem pozwoliły funkcjonować sporej części realnej gospodarki. Ciągły rozwój technologiczny, również w branży Agro sprawia, że sektor potrzebuje nowego podejścia do kształcenia pracowników. 

Studenci i specjaliści będą musieli poznać nowy sposób pracy („smart working”) i zrozumieć, co on oznacza dla nich jako inżynierów/techników – twierdzą przedstawiciele Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych. – Pracownicy przede wszystkim muszą być w stanie zrozumieć nowo powstające technologie korzystające z systemów elektronicznych. Krótko mówiąc - muszą się przygotować na permanentne dokształcanie. Co za tym idzie muszą nauczyć się  pracować w ciągle zmieniających się warunkach. Wymaga to umiejętności analitycznych, elastyczności poznawczej oraz kreatywności. Nie mniej ważne staną się tak zwane kompetencje miękkie. Takie są wymogi współczesnego rynku pracy, do których niestety nie przygotowuje pracowników obecny system edukacji. Pojawiają się rozbieżności między potrzebami pracodawców, a umiejętnościami posiadanymi przez pracowników, czy osoby poszukujące pracy. To efekt między innymi tego, że edukacja nie nadąża za zmianami, które zachodzą na rynku pracy. Rynek potrzebuje dobrze wyszkolonych pracowników, a tymczasem nie mają oni gdzie zdobyć potrzebnych kwalifikacji, bo materiały edukacyjne nie są dostosowane do potrzeb danej branży.

 

Współpraca międzynarodowa

 

– Mając na uwadze problemy i potrzeby firm z branży maszyn i urządzeń rolniczych, gdzie system i poziom edukacji cały czas wymaga  rozwoju i inwestycji, zainteresowaliśmy się programem Erasmus Plus. Podczas spotkań w ramach organizacji CLIMMAR przekonaliśmy inne kraje, że warto się zaangażować i wspólnie opracować system, który pomoże nam w podniesieniu poziomu edukacji zawodowej – mówi Michał Spaczyński, wiceprezes i dyrektor zarządzający Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych.  

– Okazuje się bowiem, że branża maszyn i urządzeń rolniczych ma podobne problemy również w innych krajach europejskich. Wypracowanie nowoczesnych narzędzi edukacyjnych, a także zmiana wizerunku zawodu mechanika maszyn rolniczych może być wspólnym celem nie tylko dla branży w naszym kraju, ale również w innych krajach – dodaje M. Spaczyński.

Dzięki współpracy PIGMiUR w ramach organizacji CLIMMAR z innymi podobnymi podmiotami działającymi w branży w innych krajach Europy, udało się zainicjować działania, których celem będzie właśnie wypracowanie wspólnych nowoczesnych narzędzi edukacyjnych. Podstawą współpracy będzie realizacja projektu w ramach programu Erasmus Plus. Początkowo przedstawicielom PIGMiUR udało się zainteresować projektem kolegów z Holandii i Węgier. Ostatecznie do projektu przyłączyła się również Belgia i Szwecja. Realizacja projektu pozwoli na powstanie platformy TIM Europe. Tworząc ją bazować będziemy na doświadczeniach holenderskich, gdzie platforma TIM (Tech in Motion) już od jakiegoś czasu dostępna jest dla tamtejszych uczniów i studentów.  Głównym celem platformy będzie ułatwienie współpracy i wymiany między centrami kształcenia zawodowego w Europie, ale TIM Europe otwarta będzie też na innych uczestników: szkoły i firmy z krajów europejskich. 

Według Riny Hulsbosch, nauczyciela i kierownika edukacji na uniwersytecie Thomas More w Geel z Belgii, TIM to sposób na połączenie sił i służenie mechanizacji rolnictwa pod każdym względem. 

– Sektor wymaga bardziej wyspecjalizowanych techników. W tym sektorze w całej Belgii jest 700 wolnych miejsc pracy, które firmom trudno jest obsadzić. Współpraca w ramach TIM Europe podniesie świadomość tego sektora i zachęci młodych ludzi do podjęcia edukacji w zakresie mechanizacji rolnictwa – uważa Hulsbosch.

Ostatnim krajem, który zdecydował się na przyłączenie do projektu jest Szwecja. Lina Tuvesson Hallman ze stowarzyszenia handlowego MaskinLeverantörerna (ML) w Sztokholmie, uznaje projekt TIM Europe za bardzo obiecujący:

– Od dziesięcioleci promujemy zawód mechanika, mając nadzieję zachęcić młodych ludzi do wyboru technicznego szkolenia zawodowego. Widzimy, że wiele materiałów dydaktycznych nie jest aktualnych, a nauczyciele często nie mają wystarczającej wiedzy na temat nowoczesnych narzędzi i pojazdów. Chcielibyśmy unowocześnić edukację i uczynić ją lepszą. Już teraz ściśle współpracujemy z firmami, aby to osiągnąć. Jednak tworzenie podręczników i materiałów do nauki jest drogie i bardzo czasochłonne. Dlatego oferta „gotowych do użycia” narzędzi edukacyjnych Tim Europe była dla nas decydująca – tłumaczy Lina  Tuvesson Hallman.

 

Z unijnym wsparciem

 

To początkowy etap tworzenia tego projektu. Inicjatorzy chcą go rozwijać korzystając z funduszy unijnych. Złożyli wniosek na dofinansowanie  i czekają na jego rozpatrzenie.  W ramach projektu grupą docelową są studenci i pracownicy sektora Agro w krajach uczestniczących w projekcie: Belgii, Holandii, Polsce, Szwecji i na Węgrzech. Wydaje się, że projekt ma spore szanse na otrzymanie funduszy. Tym bardziej że dotychczasowe działania podejmowane w ramach platformy TIM w Holandii pokazują, że jest to przedsięwzięcie pożyteczne i potrzebne. Zdołano już przygotować spory zasób materiałów, z których już mogą korzystać użytkownicy platformy. W jej ramach docelowo ma powstać m.in. 100 książek do nauki przedmiotu. 40 z nich jest już gotowych w ramach platformy TIM działającej w Holandii. Wszystkie opracowania dostępne będą w językach: niderlandzkim, francuskim, węgierskim, polskim, szwedzkim i angielskim. Wśród nich będą pozycje zajmujące się kompetencjami miękkimi. Innym innowacyjnym technologicznie rezultatem wspólnych działań ma być prototyp wirtualnego miejsca pracy, przy pomocy którego uczniowie, w rzeczywistości wirtualnej, będą mogli przeprowadzać naprawy maszyn i urządzeń. 

– Wierzymy, że współpraca w ramach TIM Europe da wymierne korzyści i wpłynie pozytywnie na system edukacji zawodowej w naszej branży – podsumowuje Michał Spaczyński. – Liczymy, że w dłuższej perspektywie będzie to miało wpływ na poziom wykształcenia pracowników trafiających na rynek pracy i zatrudnianych przez firmy, które zrzeszone są w ramach naszej Izby. Zdajemy sobie jednak sprawę,  że będzie to proces długofalowy. Sam projekt w ramach Erasmus Plus rozpisany jest na cztery lata. Najprawdopodobniej w lipcu br. dowiemy się, czy dotacja ze środków UE zostanie nam przyznana. Dla nas jest to również nowe doświadczenie. Jesteśmy przekonani, że będzie to pierwszy krok do szeroko pojętej współpracy z naszymi zagranicznymi partnerami, a którego celem będzie podniesienie poziomu edukacji i opracowanie spójnych materiałów dla młodzieży w Europie kształcącej się w kierunku mechanika i serwisanta maszyn rolniczych. (z)

 

Fot. PIGMiUR



Annonces sélectionnées