Wodorowy ciągnik rolniczy dla Charier

Droższy w eksploatacji, ale jest krokiem do ambitnego celu

 

Francuska firma Charier, ma ambicję odegrania roli pioniera w mobilności wodorowej dużych maszyn. Przedsiębiorstwo działa w różnych sektorach związanych z robotami publicznymi (roboty ziemne, inżynieria lądowa, budowa dróg, rozbiórka budynków itp.). Zdecydowało się na wprowadzenie do floty swoich pojazdów ciągnika rolniczego John Deere 6210R, przebudowanego przez firmę e-Néo na zasilanie wodorowe.

W zakresie mobilności Charier od kilku lat wprowadza do swojej floty pojazdy elektryczne. Ponieważ producenci nie są obecnie w stanie zaspokoić potrzeb firmy w zakresie napędzanych wodorem pojazdów do robót publicznych, postanowiła skorzystać z modernizacji napędu, mimo że eksploatacja modelu wodorowego ma kosztować trzy do czterech razy więcej niż jego odpowiednika z silnikiem Diesla.

 

Przerobiony już nagrodzony

 

Gdy projekt rozpoczął się w połowie 2020 roku, zamiarem przedsiębiorstwa była przebudowa dwóch pojazdów: ciągnika rolniczego i 20-tonowej koparki gąsienicowej. W przypadku koparki szybko jednak okazało się, że byłby problem z tankowaniem wodoru na placach budowy. Ten pomysł odłożono zatem na później, a skoncentrowano się na ciągniku.

John Deere 6210R budowany w latach 2011-2014 w niemieckiej fabryce w Mannheim jest wyposażony w napęd na cztery koła. Ważąca 7 ton maszyna jest standardowo wyposażana w 6-cylindrowy silnik wysokoprężny o pojemności 6,8 litra. Zasilany ze zbiornika o pojemności 455 l rozwija moc 210 KM. Firma e-Neo z siedzibą w Brouzils w Vendée specjalizuje się w konwersji pojazdów cieplnych na pojazdy elektryczne zasilane bateriami i/lub wodorowe ogniwa paliwowe. W miejsce silnika spalinowego wstawiła akumulator o pojemności energetycznej 48 kWh oraz silnik elektryczny o mocy 115 kW, który rozwija maksymalny moment obrotowy 1.140 Nm. Z przodu ciągnika dodano skrzynię z ogniwem paliwowym i zbiornikami, które mogą pomieścić 8,4 kg wodoru. 

 Ciągnik został w lutym br. nagrodzony przez Narodową Federację Robót Publicznych we Francji w konkursie dotyczącym innowacji w dziedzinie robót publicznych kategorii „Wydajność i dekarbonizacja maszyn”.

 

Mobilna stacja tankowania

 

Aby rozwiązać kwestię tankowania ciągnika wodorem zwrócono się do firm wyspecjalizowanych w tej dziedzinie. Te zaś chciały przede wszystkim sprzedać Charier stację za 500.000 euro lub nawet za 1 milion euro. Natomiast Europe Technologies zaoferowała interesujące rozwiązanie: instalację mobilną z rozliczaniem opartym na zużyciu. Z tą firmą Charier podpisał kontrakt. Stacja tankowania znajduje się w kontenerze zdeponowanym w agencji przedsiębiorstwa w La Turballe. Będzie można na niej tankować zielony wodór, dostarczany przez firmę Lhyfe z Nantes, z jej elektrolizera w Bouin w Vendée. Ciężarówka będzie transportować kontener co tydzień na dystansie 75 km, aby zatankować wodór . (z)



Selected ads