Uniwersalna maszyna w wersji elektrycznej

Ładowarka kołowa Weidemann 1390e

 

Zalety pracy z maszyną z napędem elektrycznym już sprawdziły się na rynku – twierdzą przedstawiciele firmy Weidemann. – Znacznie poprawiły się warunki pracy dla operatora i jego otoczenia oraz warunki bytowe zwierząt. Dzięki wyeliminowaniu emisji CO2, hałasu i cząsteczek sadzy wszystkie wymagane prace w przestrzeniach wewnętrznych i na zewnątrz mogą być wykonywane w przyjemny sposób przy jednoczesnym zachowaniu znanej wydajności.

 

Elektryczna opłaca się

 

Bieżące koszty energii są znacznie wyższe w przypadku maszyny napędzanej silnikiem wysokoprężnym niż w przypadku maszyny napędzanej elektrycznie. Wyższe koszty zakupu maszyny elektrycznej amortyzują się po pewnym czasie i w ten sposób, patrząc z perspektywy całego okresu użytkowania, jest to nawet bardziej ekonomiczna inwestycja. Ponadto w wielu krajach działają programy wspierające w celu redukcji CO2, tak więc dzięki nim można relatywizować wyższe koszty nabycia. W połączeniu z własną instalacją fotowoltaiczną ukazują się kolejne korzyści ekonomiczne. Maszyna elektryczna punktuje również mniejszym nakładem na konserwację względem maszyn z silnikiem spalinowym poprzez brak wymiany oleju silnikowego i filtrów – nie trzeba również czyścić chłodnicy.

 

Od 2.700 do 3.200 kg

 

Nowy model 1390e firmy Weidemann w zależności od wyposażenia ma masę  roboczą w zakresie od 2.700 do 3.200 kg. Ciężary wywracające prosto ustawionej maszyny z łyżką mieszczą się w przedziale od 1.670 do 2.280 kg. Do wyboru dostępne są bezpieczny dach operatora, składany bezpieczny dach operatora i kabina. Elektryczna ładowarka oferuje klientom wiele nowych funkcji i opcji indywidualnego wyposażenia i pracy zgodnie z wymaganiami.

 

 

Trzy warianty akumulatora

 

Akumulator litowo-jonowy 96 V jest dostępny w trzech wariantach, tak aby można było dostosować czasy pracy maszyny elektrycznej do zakładowych wymagań roboczych: wersja standardowa wynosi 14,1 kWh, dostępna jest też wersja 18 kWh i 28 kWh. Dzięki temu możliwy jest maksymalny czas pracy 5,3 h.

Wbudowany system zarządzania akumulatorem (BMS) umożliwia bezpieczną i wydajną eksploatację, ponieważ przykładowo temperatura akumulatora jest przez cały czas monitorowana i wykluczone jest głębokie rozładowanie.

W wyposażeniu przewidziano wygodny w użyciu elektryczny hamulec postojowy z funkcją Auto-Hold i Hill-Hold. Układ hamulcowy odzyskuje energię przez tzw. rekuperację, co dodatkowo wydłuża czas pracy maszyny.

 

Ładowanie można przyspieszyć

 

Standardowo zamontowana jest ładowarka pokładowa 3 kW. Można wybrać drugą ładowarkę pokładową 3 kW, aby zwiększyć moc ładowania łącznie do 6 kW i skrócić czas tej operacji. W najlepszym przypadku może on wynosić 1,8 h (od 20 do 80%).

Proces ładowania odbywa się poprzez łatwo dostępne gniazdo z tyłu maszyny. Wbudowana skrzynka kontrolna przy kablu ładowania przez cały czas monitoruje proces ładowania i w połączeniu z BMS dba o bezpieczne i wydajne ładowanie maszyny.

 

Dwa silniki

 

W maszynie zastosowano dwa oddzielne silniki elektryczne (moc zgodnie z ECE R085): jeden do układu jezdnego (33,1 kW) i drugi do napędu hydrauliki roboczej (21,2 kW). Dzięki temu zmniejszono zużycie energii, ponieważ moc pobierana jest tylko wtedy, gdy jest potrzebna.

 

Złącza hydrauliczne Flat-Face

 

Seryjnie zamontowane złącza hydrauliczne Flat-Face można łatwo wyczyścić - dbają one o mniejsze zanieczyszczenie całego systemu hydraulicznego. Podczas podłączania przyłączy hydraulicznych nie dochodzi do żadnego wycieku, dzięki czemu ręce, maszyna, osprzęt dodatkowy i podłoże pozostają czyste. Ze złączami hydraulicznymi Flat-Face osprzęt dodatkowy można podłączyć również pod ciśnieniem, co zapewnia oszczędność czasu. Wszystkie typy złączy są montowane w ten sam sposób, dzięki czemu są łatwo dostępne.

 

Kinematyka

 

Weidemann oferuje we wszystkich maszynach odpowiednią do ich wielkości kinematykę. Standardem w modelu 1390e jest kinematyka P o wysokości załadunku 3 m, która przekonuje do siebie dokładnym prowadzeniem równoległym na całym obszarze podnoszenia. Dostępna jest również dłuższa wersja P-kinematyki, która zwiększa wysokość podnoszenia o 20 cm. Ponadto  dostępna jest również kinematyka P-Z z wysokością załadunku 3,20 m, która stanowi połączenie kinematyki P i Z. Jak to określa producent - umożliwia znaczną siłę skrawania i ma dokładnie dopasowane prowadzenie równoległe.

 

Kabina 

 

Kabina modelu 1390e w konstrukcji z czterema kolumnami i panoramiczną szybą tylną zapewnia bardzo dobrą widoczność i charakteryzuje się dużą ilością miejsca w tej klasie wielkości. Do wyboru dostępne są jedno- lub dwuczęściowe drzwi z uchylanym oknem oraz wentylacją szczelinową.

Ogrzewanie kabiny jest szczególnie ważne w maszynie elektrycznej, ponieważ zużywa ono dużo energii i w przypadku działania zmniejsza czas pracy maszyny. Koncepcja ogrzewania firmy Weidemann umożliwia dostarczenie ciepła dokładnie tam, gdzie jest to właśnie wymagane. Elektrycznie podgrzewana szyba przednia i tylna zapewniają pożądaną widoczność przy każdej pogodzie, a opcjonalne ogrzewanie panelu dachowego zapewnia przyjemne ciepło, które dociera do operatora z góry.

– Modelem 1390e wprowadziliśmy elektryczną wersję dużej i mocnej maszyny Hoftrac, która w sensowny sposób uzupełnia nasze portfolio produktów zero emission – mówi Bernd Apfelbeck, dyrektor handlowy.

Elektryczna ładowarka polecana jest m.in. dla gospodarstw rolnych i hodowlanych. Możliwość wyposażenia w różne sprzęgi holownicze sprawia, że maszyna jest elastyczna w zastosowaniu. (red)

 

Fot. Weidemann



Selected ads