Powiozą nie tylko trawę

Przyczepy do zbioru zielonek

Przyczepa samozbierająca do zielonki - Pronar T400R

Fot. Pronar

 

Zbiór zielonek z wykorzystaniem przyczepy samozbierającej jest jedną z dominujących technologii w polskich gospodarstwach. Jeśli jednak użytkownikowi zależy na dużej pojemności i ładowności – może zdecydować się na przyczepę współpracującą z sieczkarnią.

Mimo że system oparty na przyczepie samozbierającej nie jest najszybszy to, według ekspertów, jest najtańszy. Do obsługi takiej maszyny wystarczy jedna osoba, a oprócz zbioru trawy przyczepę można wykorzystać do siana, kiszonki czy słomy. Umożliwiają zbiór objętościowych produktów paszowych z wałów lub pokosów, ich transport i samoczynny rozładunek na przenośniki lub w miejsce składowania. Ponadto mogą być wykorzystywane jako środki transportowe do odbioru i przewożenia zielonek zbieranych sieczkarniami polowymi.

Duże możliwości załadunkowe przyczep pozwalają oszczędzić czas przy zbiorze, transportowaniu i karmieniu. Stosowane zazwyczaj szerokie ogumienie i szybkie tempo pracy nie wpływają negatywnie na strukturę gleby. Taka technologia pozwala też uzyskać równomierne rozłożenie ściętych traw na dowolnym obszarze.

Przyczepy samozbierające są nieocenioną pomocą przy zbieraniu zielonek na kiszonkę oraz zadawanie zielonek na stół paszowy. Niektóre mogą być rozbudowywane o takie elementy, takie jak walce dozujące To szczególnie przydatne, gdy rolnikowi zależy na szybkim i sprawnym nakarmieniu trzody lub bydła zaraz po opuszczeniu pola.

Przyczepy zbierające specjalne są przeznaczone wyłącznie do zbioru z wałów lub pokosów produktów takich, jak suche i półsuche siano oraz słoma. Mogą być one wyposażone w uproszczone mechanizmy tnące oraz w urządzenia dozujące. Natomiast przyczepy zbierające uniwersalne stosuje się do zbioru nisko łodygowych zielonek wilgotnych, jak i podsuszonych, przeznaczonych do kiszenia, transportu i zadawania zwierzętom. Wyposażane są w urządzenia do dokładnego cięcia roślin oraz w urządzenia dozujące pociętą zielonkę zarówno do tyłu (podczas rozładunku w silosach), jak i na boki do żłobów.

Ze względu na pełną konstrukcję obudowy ścian bocznych można je wykorzystywać także jako przyczepy do gromadzenia i transportu zielonek wysoko łodygowych zbieranych sieczkarnią polową. 

W ostatnich latach zmieniły się wymagania stawiane przyczepom zbierającym, szczególnie uniwersalnym. Uznano, że warto rozszerzyć ich przeznaczenie na zbiór zielonek do zakiszania w zbiornikach przejazdowych i silosach wieżowych oraz do zadawania zielonek w oborach przejazdowych. Wyodrębniono grupę tzw. przyczep silosowych przeznaczonych wyłącznie do zbioru zielonek na kiszonki, z możliwością zadawania rozdrobnionych zielonek bezpośrednio do skarmiania w oborach. Natomiast przyczepy specjalne, po wyposażeniu w zespół tnący krótkiego cięcia, umożliwiający zbiór zielonek do zakiszania, stały się standardem.

Popularność przyczep zbierających rośnie. Technologia produkcji kiszonek z wykorzystaniem przyczep z układem rozdrabniania i silosów, w porównaniu do zbioru za pomocą sieczkarni samojezdnych czy zakiszania w balotach, jest w przypadku większości gospodarstw wyraźnie tańsza. 

Przyczepy samozbierające proponuje m.in. Pronar i Metaltech. Do zbioru zielonek polecane są także inne przyczepy objętościowe, jak choćby maszyna marki Joskin.

 

PRONAR T400R

 

Pronar w swojej ofercie posiada przyczepę samozbierającą do zielonki - T400R. Jak informuje Piotr Grabowiecki, product manager w firmie Pronar, jest to wielozadaniowa przyczepa do każdego gospodarstwa, w którym pożądana jest wysoka wydajność. 

– Dzięki dużej ładowności 12,5 t (+4,5 t technicznie) oraz przepustowości zapewniony został szybki zbiór zielonki – zapewnia Piotr Grabowiecki. – Zastosowanie przyczep objętościowych o dużej pojemności dodatkowo daje olbrzymie oszczędności w procesie dostarczania, zbioru i transportu zebranej masy do punktów jej magazynowania lub przetwarzania. T400R jest bardzo dobrą inwestycją w gospodarstwach z dużym areałem użytków zielonych. Z jej pomocą można uprościć organizację pracy, zrezygnować ze stosowania dodatkowego sprzętu do transportu zielonki, a także zmniejszyć nakłady pracy fizycznej oraz zredukować wydatki na paliwo. 

T400R wyposażona jest w podbieracz krzywkowy o szerokości 2 metrów. 

– Zastosowanie krzywki powoduje, że ząb podbieracza w momencie kontaktu z glebą dostaje dużego przyspieszenia, w wyniku czego może zbierać materiał dokładnie i z dużą prędkością – wyjaśnia przedstawiciel Pronaru. – Podbieracz ma osiem rzędów palców podbierających, co zapewnia stały przepływ masy. Regulowane koła kopiujące zapewniają perfekcyjne i chroniące darń kopiowanie nierówności terenu. Umożliwia to zbieranie masy zielonej bez strat nawet na pofałdowanym terenie.

Sercem T400R jest rotor załadunkowy o średnicy 800 mm, z ośmioma spiralnie ułożonymi rzędami ramion wykonanych z trudnościeralnej stali. Układ tnący zawiera 45, wykonanych z hartowanej stali narzędziowej noży, a średnia długość cięcia wynosi 35 mm. 

– Każdy nóż jest indywidualnie zabezpieczony przed uszkodzeniem – wyjaśnia Piotr Grabowiecki. – W momencie uderzenia kamienia lub innego ciała stałego, nóż odchyli się, dzięki czemu ciało obce może przytępić nóż, ale go nie złamie. Po przejściu ciała obcego, nóż tnący powróci do pozycji wyjściowej. Noże można wymienić w łatwy i nie wymagający użycia specjalnych narzędzi sposób.

Konstrukcja przyczepy oparta jest na zawieszeniu z czterema pół-resorami stalowymi, z rozstawem osi 1.810 mm, z przednią osią sztywną i tylną osią kierowaną biernie, stabilizowaną i regulowaną hydraulicznie. Tylna oś skrętna minimalizuje uszkodzenia darni oraz zużycie opon podczas jazdy po asfalcie. W standardzie montowane są opony w rozmiarze 700/50 R26,5. Rama podwozia przyczepy zbudowana jest z wytrzymałych, prostokątnych, zamkniętych profili. 

– Dzięki temu przyczepa jest stabilna i wytrzymała – komentuje product manager w firmie Pronar. – Mocna konstrukcja przyczep objętościowych ma decydujące znaczenie, ponieważ musi znieść ciężką i długą pracę w zmiennych warunkach pogodowych i zróżnicowanym ukształtowaniu terenu. Dyszel amortyzowany zmniejsza przeciążenia działające na ciągnik oraz przyczepę. Płynna, sterowana hydraulicznie regulacja wysokości dyszla pozwala szybko przestawiać jego położenie z pozycji transportowej do pozycji roboczej i odwrotnie. Pozwala również łatwo ustawić wysokość zaczepu dyszla w zależności zastosowanego ciągnika.

45 noży i mocny napęd rotoru zapewniają wysoką przepustowość, dzięki czemu przyczepę charakteryzuje wysoka wydajność załadunku. Natomiast pojemność skrzyni ładunkowej 41 m3 (72 m3 dla materiału o średnim sprasowaniu) gwarantuje wysoką wydajność zbioru. T400R jest przystosowana do pracy z cięgnikami o mocy powyżej 180 KM.

Zastosowane w przyczepie systemy sterowania i kontroli pracy obsługiwane są z kabiny ciągnika, dzięki temu czynią ją łatwą i prostą w obsłudze, natomiast systemy zabezpieczeń – bezpieczną.

 

Sercem przyczepy Pronar T400R jest rotor załadunkowy o średnicy 800 mm, z ośmioma spiralnie ułożonymi rzędami ramion wykonanych z trudnościeralnej stali

Fot. Pronar

 

Pojemność skrzyni ładunkowej T400R , wynosząca  41 m3 (72 m3 dla materiału o średnim sprasowaniu) gwarantuje wysoką wydajność zbioru

Fot. Pronar

 

METALTECH ROTO

 

Przyczepa samozbierająca METALTECH serii ROTO (10 ton ładowności) to połączenie wysokowydajnego cięcia traw z możliwościami załadunkowymi i alternatywa dla dodatkowego sprzętu - sieczkarni polowych czy przyczep z nadstawami siatkowymi. Według przedstawicieli Metaltech, dzięki temu można osiągać dużą efektywność w pracy, która przekłada się na jakość kiszonki. Zaawansowana technologicznie przyczepa wyposażona jest dodatkowo w walce dozujące. Sprawiają one, że przyczepa uzyskuje możliwość równomiernego rozłożenia pociętej masy na powierzchni pryzmy. 

Przyczepa samozbierająca może być wykorzystana poza okresem zakiszania j do przewozu świeżej zielonki z przeznaczeniem do bezpośredniego skarmiania bydła. Możliwości różnorodnego zastosowania wydłużają czas jej użytkowania podczas sezonu. 

Podwozie przyczep silosowych serii ROTO składa się ze skręcanej konstrukcji ramowej z ceowników. Mocne i gładkie profile burtowe pokryte specjalną powłoką zapewniają łatwy rozładunek paszy. Wygodny dostęp do wnętrza skrzyni ładunkowej zapewnia drabinka. Przyczepy te mogą być wyposażone w zaczep górny lub dolny, powodujący mniejsze obciążenia osi przedniej. Dyszel jest łamany. Wysokie prędkości jazdy wymuszają zastosowanie wydajnego i niezawodnego podbieracza. Przyczepy w standardzie wyposażone są w koła kopiujące z regulacją wysokości, które dopasowują się do terenu, nie uszkadzając darni oraz palców podbieracza. Równe cięcie zapewnia szereg 

hartowanych i wykonanych ze stali narzędziowej noży tnących. Wychylna belka nożowa zapewnia komfort i łatwość podczas wymiany noży. Szereg czujników, w które wyposażona jest przyczepa ROTO 10 umożliwia wypełnienie przestrzeni ładunkowej przy jednoczesnym pomiarze uregulowania prędkości napędu podłogi rusztowej. Podłoga rusztowa wyposażona jest w cztery łańcuchy oraz hartowane listwy rozmieszczone naprzemiennie. 

Przyczepa ROTO 10 wyposażona jest standardowo w amortyzowaną oś tandemową, która zapewnia pełną stabilność pojazdu w różnych warunkach pracy oraz stabilność podczas pokonywania zakrętów. Koła 600/50 R22,5 zapewniają równomierny nacisk na podłoże. 

 

Wybrane dane techniczne: 

Szerokość podbieracza: 1.850 mm

Pojemność skrzyni ładunkowej: 35 m³

Wymiary gabarytowe (dł./szer./wys.): 8.850/2.550/4.000 mm

Najważniejsze oryginalne rozwiązania konstrukcyjne maszyny:

  • pięciobelkowy podbieracz o szerokości 1.850 mm, z dodatkowym obrotowym walcem dociskającym 
  • system nożowy na wysuwanej klamrze nożowej, ułatwiającej montaż i demontaż noży docinających 
  • kamery wysokiej jakości do przekazywania obrazu z wnętrza przyczepy 
  • system elektronicznej kontroli mechanizmów przyczepy 
  • hydraulicznie łamany dyszel

 

Przyczepa samozbierająca METALTECH serii ROTO (10 ton ładowności)

Fot. Metaltech

 

METALTECH ROTO: równe cięcie zapewnia szereg hartowanych i wykonanych ze stali narzędziowej noży tnących

Fot. Metaltech

 

Pojemność skrzyni ładunkowej ROTO 10 wynosi 35 m³ 

Fot. Metaltech

 

JOSKIN Silo-SPACE2

 

Mając na celu optymalizację prac przy zbiorach i zwiększenie rentowności użytkowników, JOSKIN wprowadził usprawnienia w przyczepie objętościowej Silo-SPACE2.

Jedną z największych zalet modelu Silo-SPACE2 jest szybkość działania. Konstrukcja przyczepy opiera się na trapezowej skrzyni z przenośnikiem podłogowym, co zapewnia płynny i szybki wyładunek zielonki. Faza opróżniania zajmuje mniej niż minutę, czyli odbywa się dwa razy szybciej niż w przypadku konwencjonalnej wywrotki. Jest to znaczna oszczędność czasu, która zwiększa rentowność użytkownika.

Chociaż taki zysk na czasie jest wynikiem szybkiego rozładunku, wynika on również z nowej konstrukcji tylnej części maszyny. Wysuwany zderzak i nowe rozmieszczenie świateł na klapie sprawiają, że strefa rozładunku jest całkowicie wolna od przeszkód. Te cechy zapobiegają osadzaniu się materiału, a w efekcie eliminują konieczność opuszczania stanowiska kierowcy przy każdym rozładunku w celu wyczyszczenia tylnej części przyczepy.

W tym samym celu przewody hydrauliczne do obsługi tylnej części maszyny zostały zebrane razem i dokładnie wpasowane w ramę, aby uniknąć jakiegokolwiek zatrzymywania się na niej ładunku.

Nowa koncepcja tylnej części przyczepy Silo-SPACE2 umożliwia również bardziej efektywne rozmieszczenie reflektorów LED, zapewniając lepszą ogólną widoczność na otoczenie maszyny.

Gdy przyczepa objętościowa jest wyposażona w wałki wyładowcze, boczne drzwi są niezbędne, aby dostać się do środka. Chociaż JOSKIN oferował już jeden z najlepszych na rynku wariantów dostępu do skrzyni w postaci dużych bocznych drzwi, firma proponuje teraz jedyne rozwiązanie umożliwiające użytkownikowi dostęp do wnętrza przyczepy, gdy otwarty jest hydrauliczny system jej przykrywania (w firmie JOSKIN zwany Duo-Cover) po fazie rozładunku do silosu. Są to boczne drzwi z przodu po lewej stronie. Ponieważ otwierają się one do wewnątrz, nacisk wywierany na nie, gdy przyczepa jest pełna, nie oddziałuje już na mechanizm otwierania, co ułatwia obsługę. Natomiast drabinka składa się na dwie części pod skrzynią, co zmniejsza ryzyko zahaczenia na wąskich drogach.

Optymalizacja rentowności użytkowników przyczepy Silo-SPACE2 oznacza oszczędność czasu podczas rozładunku, ale także zwiększenie pojemności. Dzięki samonośnej ramie, która zapewnia skrzyni maksymalną wysokość wynoszącą 2,28 m, jej pojemność osiąga od 44 m³ DIN w modelu 480D do 54 m³ DIN w modelu 590T, czyli 59 m³ ładunku przewożonego ze stertą o wysokości 300 mm

Jak podkreśla producent, ta przyczepa objętościowa jest więc niezmiennie królową przewozów zielonki pod względem pojemności oraz ładowności konstrukcyjnej, wynoszącego od 22 ton w modelu 480D do 28 ton w modelu 590T. Przy czym obciążenie jest optymalnie rozłożone dzięki pozycjonowaniu osi i przedniej ścianie nachylonej pod kątem 25° w stronę ciągnika, co pozwala zachować zwrotność przyczepy przy jednoczesnym uzyskaniu maksymalnej pojemności skrzyni.

W zakresie wykończenia, główne części modelu Silo-SPACE2, które mają kontakt z ładunkiem, są teraz ocynkowane, co zapewnia im wysoką odporność na korozję, a tym samym długi czas eksploatacji. Dotyczy to nie tylko ramy, ale także konstrukcji i blach podłogi skrzyni. Przy czym podłoga jest wyposażona w cztery rzędy listew z Ertalonu, na których opierają się listwy przenośnika, co ogranicza zużycie.

Przyczepa Silo-SPACE2 jest przeznaczona do jazdy z większymi prędkościami po drogach publicznych, w szczególności dzięki homologacji do 40 km/h na terenie Unii Europejskiej, zatem ważne jest, aby była jak najbardziej komfortowa. Wszystkie cztery modele są w tym celu standardowo wyposażone w układ jezdny typu Hydro-Tandem/Tridem. Ten system zawieszenia ma ugięcie wynoszące 26 cm i zapewnia pożądany rozkład obciążenia oraz maksymalną stabilność, nawet przy dużych prędkościach.

Modele Tridem są standardowo wyposażone w pierwszą oś podnoszoną, aby zmniejszyć zużycie opon podczas przejazdów bez ładunku. Opcja ta może być również przydatna w trudnych warunkach polowych, aby punktowo dociążyć ciągnik i zyskać dodatkową przyczepność.

Silo-SPACE2 jest również standardowo wyposażony w hydrauliczne zawieszenie dyszla z układem zamkniętym, podobne do tego, które jest już montowane w niektórych rozrzutnikach tej marki.

Komfort i wydajność sprzętu pracującego przy zielonce są również bardzo ważne, dlatego wałki wyładowcze zapewniają równomierny, szybki rozładunek, ułatwiając przesuwanie i rozmieszczenie kiszonki w silosach. Przednia ściana przyczepy ma otwór mierzący 750 mm i można ją połączyć z opcjonalnym hydraulicznym sterowaniem zawieszeniem dyszla, które przechyla nadwozie do przodu. Te atuty sprawiają, że operatorom silosokombajnów bardzo dobrze współpracuje się z tą maszyną na początkowym etapie pracy.

Chociaż przednia ściana zachowuje swoje podstawowe zalety, należy podkreślić, że została również zoptymalizowana i teraz jej budowa pozwala ograniczyć gromadzenie się ładunku i ryzyko awarii.

Na tym zmiany się nie kończą. Przyczepa Silo-SPACE2 ma teraz przykręcaną skrzynię. Taka konstrukcja upraszcza demontaż i zmniejsza koszty transportu kontenerem morskim. To istotne, bo nabywcy są rozsiani na całym świecie. (red)

 

Przyczepa JOSKIN Silo-SPACE2: pojemność od 44 m³ do 54 m³ DIN 

Fot. Joskin

 

Ładowność konstrukcyjna Silo-SPACE2 wynosi od 22 do 28 ton 

Fot. Joskin

 

Opróżnianie przyczepy Silo-SPACE2 zajmuje mniej niż minutę

Fot. Joskin

 



Selected ads