Najnowsze techniki uprawy gleby

W nowoczesnym rolnictwie stosuje się szereg innowacyjnych technologii uprawy gleby. Ich celem jest nie tylko zwiększenie plonów, ale również uproszczenie prac i ich maksymalna automatyzacja, co bezpośrednio przekłada się na mniejsze wydatki i oszczędność czasu.

Uprawa tradycyjna

Uprawa tradycyjna jest stosowana już od wielu lat. Z czasem zmienia się jednak technika i wielkość maszyn, co zwiększa szybkość wykonania prac przygotowujących glebę do siewu. 

Pierwszym krokiem prac jest orka pługiem odkładnicowym. Spulchnioną, ale zarazem nierówną glebę, należy poddać kolejnym zabiegom (kultywatorowanie, bronowanie).

Uprawa uproszczona

Uprawa uproszczona pozwala pominąć niektóre zabiegi. Jest ona mniej inwazyjna od tradycyjnej. Zwykle orkę spłyca się. Pług bywa również zastępowany przez brony talerzowe lub odpowiednio przystosowany kultywator. Coraz częściej rolnicy stosują agregaty uprawowe, które pozwalają szybko przygotować glebę pod siew.

Szereg zabiegów agrotechnicznych można zastąpić agregatem uprawowo-siewnym. Jeden przejazd maszyną pozwala na oszczędność czasu, jest tańszy i chroni działkę przed nadmiernym ugniataniem roli (spulchniona gleba zapewnia lepsze warunki wodno-powietrzne bezpośrednio wpływające na wysokość plonów).

Uprawa konserwująca

W uprawach roślin jarych często stosowana jest uprawa konserwująca (tzw. mulczowanie). Nasiona sieje się wtedy bezpośrednio na przemarznięty międzyplon ścierniskowy (np. facelię lub gorczycę). Można zrezygnować z orki przedzimowej i wiosennej uprawy gleby. Częściej rolnicy wykonują jeden płytszy zabieg, który pozwala zmieszać międzyplon z glebą. Do uprawy konserwującej niezbędny jest specjalny siewnik.

Uprawa zerowa

Uprawa zerowa to wysiew roślin na ściernisko spryskane herbicydami totalnymi. Siew bezpośredni stosowany jest w celu utrzymania równowagi ekosystemu. Technologię tę wykorzystuje się zarówno do nasion, jak i rozsady. Do zabiegu agrotechnicznego niezbędny jest specjalny siewnik lub sadzarka (maszyny zwykle wycinają szczeliny w glebie, rzadziej spulchniają pasy działki).



Selected ads