Najnowsze ciągniki Valtra na wystawie AGRO SHOW 2022

Pierwsza publiczna prezentacja serii Q w Polsce

Ciągniki Valtra serii Q zobaczymy po raz pierwszy w Polsce

Fot. Valtra

 

Valtra pokaże na tegorocznej edycji targów AGRO SHOW w Bednarach nowość – ciągniki Valtra serii Q. Wirtualna premiera odbędzie się 2 września, jednak to właśnie podczas AGRO SHOW seria Q zostanie zaprezentowana szerokiej polskiej publiczności na żywo. 

 

Seria Q, czyli praca na niskich obrotach

 

Ciągniki serii Q dysponują mocą od 230 do 305 KM i plasują się pomiędzy seriami T oraz S. Jak zapewnia producent, seria Q to łatwe w obsłudze, wyposażone w inteligentne funkcje maszyny stworzone dla profesjonalnych użytkowników. Silnik AGCO Power o pojemności 7,4 litra ma największą pojemność skokową na rynku ciągników tej wielkości, co ma zapewniać niezawodność i oszczędność paliwa. Maksymalna moc jest dostępna od niskich prędkości obrotowych silnika, wynoszących 1.850 obr/min, a maksymalny moment obrotowy utrzymuje się na stałym poziomie w zakresie od 1.000 do 1.500 obr/min. Silnik o długim skoku tłoka z łatwością generuje wysoką moc i moment obrotowy dostępny w serii Q. Zasada EcoPower została zastosowana w całej gamie serii Q, dodatkowo zmniejszając zużycie paliwa. Maksymalna prędkość jazdy osiągana jest już przy 1.500 obr./min. 

Ciągniki serii Q wyposażane są w  przekładnię AGCO CVT, która jest łatwa w obsłudze. Aby utrzymać najniższe zużycie paliwa, elektroniczny układ zarządzania przekładnią serii Q automatycznie dobiera najniższe możliwe obroty silnika do wykonywanej pracy i odpowiednio rozdziela moc do układu hydraulicznego, WOM lub przekładni.

 

Prezentacja ciągników piątej generacji

 

Poza najnowszą serią Q Valtra zaprezentuje również znaną już piątą generację ciągników tej marki:

- Serię A, która dysponuje mocą od 75 do 135 KM. Wszystkie siedem modeli serii A jest dostępnych z łatwą w obsłudze przekładnią mechaniczną GL. Najbardziej popularne modele o mocy 105 i 115 KM są również dostępne z czterostopniową, elektronicznie sterowaną przekładnią Powershift HiTech4. Wszystkie ciągniki serii A są wyposażone w renomowaną przekładnię nawrotną Powershuttle, obejmującą zintegrowany hamulec ręczny. Trzycylindrowe modele A75-A95 dostępne są z przekładnią Powershift z modelu HiTech 2. Pozwala to na bardziej efektywną pracę w polu i umożliwia transport drogowy przy niższych prędkościach obrotowych silnika. Modele HiTech 2 posiadają przekładnię z 24 zakresami do przodu i 24 do tyłu. Dodatkowo wszystkie modele serii A mogą być wyposażone w reduktor (Creeper), który obniża najniższą prędkość do około 100 metrów na godzinę.

 

Nowa funkcja Smart Turn wykonuje samodzielnie manewry ciągnikiem na uwrociach

Fot. Valtra

 

- Serię G o zakresie mocy 105-135 KM, która reprezentuje zwinne, wszechstronne ciągniki kompaktowych rozmiarów (wysokość maksymalna 2,8 m, masa 5 ton). Polecane są do obsługi ładowacza czołowego. Wyposażone są w rewolucyjną przekładnię Powershift z sześcioma przełożeniami, zapewniającą pożądany dobór prędkości, a także oszczędzającą paliwo automatykę Valtra, obejmującą takie funkcje jak automatyczna zmiana przełożeń na podstawie prędkości AUTO1, Hill Hold oraz hamowanie silnikiem.

- Serię N, czyli ciągniki o mocy 135-201 KM. Wyposażone są w 4-cylindrowy Silnik SISU, spełniający normę emisji spalin Stage V, o pojemności 4,9 l. Posiadają m.in. funkcje Start Boost i Superstart, ułatwiające ruszanie pod dużym obciążeniem. Można je łatwo dostosować z poziomu dużego, czytelnego wyświetlacza na słupku A. Ten  ergonomicznie umieszczony ekran jest standardowo dostępny we wszystkich modelach. Wyświetla on wymagane informacje o ciągniku, umożliwia sterowanie kluczowymi ustawieniami i pomaga monitorować wydajność maszyny. Wszystkimi ustawieniami można łatwo sterować za pomocą pokrętła (obrotowego pierścienia) i dwóch przycisków znajdującego się przy kierownicy .

- Serię T, obejmującą ciągniki o mocy 155-271 KM, maszyny, których kluczowymi cechami są komfort, ergonomia i łatwość obsługi. Podobnie jak seria N, wyposażone są w wyświetlacz na słupku A. Sześciocylindrowy silnik AGCO Power z wysokim momentem obrotowym przy niskich obrotach  zapewnia trwałość, wydajność i moc, dzięki którym użytkownik może sprostać wymagającym zadaniom. Silniki Stage V charakteryzują się hydrauliczną regulacją luzów zaworowych i 600-godzinnym okresem międzyprzeglądowym, co przekłada się na niższe koszty serwisu i dłuższą żywotność. Dodatkowo, w ciągnikach serii T operator może cieszyć się wyjątkowym komfortem dzięki dużej, wygodnej kabinie zapewniającej pożadaną widoczność, świetnemu zawieszeniu i wielokrotnie nagradzanemu interfejsowi użytkownika SmartTouch.

 

Samodzielne manewry ciągnika na uwrociach

 

Podczas targów Agro Show firma zademonstruje swoje rozwiązania z zakresu inteligentnego rolnictwa. Dzięki nim praca rolników staje się bardziej dokładna, produktywna i zyskowna, przy mniejszym wysiłku. Kluczową zasadą projektowania rozwiązań technologicznych jest łatwość obsługi.

Najnowszym z prezentowanym rozwiązań będzie Smart Turn.

Ta nowa funkcja korzysta z automatyki pracy na uwrociach Auto U-Pilot i automatycznego prowadzenia ciągnika Valtra Guide, dopełniając automatyzację pracy polowej – wykonuje samodzielnie manewry ciągnikiem na uwrociach. Traktorzysta nie musi w ogóle dotykać kierownicy, gdy ciągnik pracuje na polu. Ta nowość zwiększa precyzję pracy polowej, oszczędza czas i paliwo, chroni glebę przed ubiciem, zaś traktorzyście pozwala poświęcić się jakości pracy. Praca z funkcją SmartTurn rozpoczyna się od wyznaczenia granicy pola i uwrocia – chyba że już zaprogramowano je w systemie Valtra Guide. Następnie kalibruje się potrzebny promień skrętu wedle rodzaju maszyny polowej, którą zagregowano z ciągnikiem oraz wykonując ostry skręt ciągnikiem w prawo i lewo. Na końcu wybiera się jeden z dwóch wariantów skrętu:

  • Tryb U-Turn: ciągnik automatycznie skręca na uwrociu ku przyległej, jeszcze nie przejechanej linii jazdy; maszyna zawraca po maksymalnym promieniu skrętu – wymaga to dość dużego uwrocia.
  • Tryb częściowego pola: ciągnik automatycznie skręca na uwrociu ku trzeciej, czwartej lub jeszcze dalej położonej linii jazdy; wymaga to mniejszego uwrocia niż tryb zawracania U-Turn. Tryb częściowego pola i U-Turn nadają się do pracy z agregatami zaczepianymi i zawieszanymi. 

***

Dodatkowo podczas targów przedstawiciele marki omówią m.in. działanie podłokietnika Smart Touch wraz z dodatkowym ekranem SmartTouch Extend. Wyjaśnią działanie automatycznego prowadzenia Valtra Guide, kontroli sekcji czy zmiennego dawkowania. Pokażą też zalety korzystania z Valtra Connect, pozwalającego na rejestrowanie i monitorowanie pracy floty ciągników. (z)



Selected ads