Landini zasypie nas nowymi ciągnikami

Seria 6RS Robo-Six, Trekker4, REX4, REX3, Mistral2 i model 5-085

Ciagniki nowej serii 6RS Robo-Six Stage V są polecane do pracy na otwartym polu, do zbioru pasz, transportu drogowego i obsługi gospodarstwa

Fot. Landini

 

Od Lamma w Birmingham poprzez Fieragricola w Weronie do FIMA w Saragossie - będą należały do głównych wydarzeń, które w pierwszej połowie 2022 roku wyznaczą scenę dla nowych ciągników Landini. 

Marka grupy Argo Tractors  skupiła się w nowych produktach na wzornictwie i czynniku ludzkim.

 

Seria 6RS Robo-Six

 

Nową serię 6RS Robo-Six Stage V zaprojektowano z myślą o klientach poszukujących wszechstronności, wydajności i komfortu. Ciągniki te są polecane do pracy na otwartym polu, do zbioru pasz, transportu drogowego i obsługi gospodarstwa.

Gama ciągników spełniających wymogi normy emisji Stage V, dzięki zastosowaniu nowego układu redukcji emisji spalin, obejmuje modele 6-135 RS, 6-145 RS i 6-155 RS, napędzane 16-zaworowymi, 4-cylindrowymi silnikami FPT NEF 45 o pojemności 4,5 litra i mocy 135 KM, 145 KM i 155 KM. Układ napędowy i skrzynia biegów pozwalają na uzyskanie rozstawu osi wynoszącego 2.560 mm, co zapewnia dużą stabilność, a jednocześnie wszechstronność i zwrotność dzięki 55-stopniowwemu kątowi skrętu kół.

Skrzynia biegów Robo-Six z sześcioma przełożeniami Power Shift i czterema zakresami pozwala na uzyskanie 24 prędkości do przodu + 24 prędkości do tyłu, których liczba wzrasta w połączeniu z zakresem biegów pełzających do 40 do przodu + 40 do tyłu. Dwa zaprogramowane tryby pracy optymalizują wydajność silnika: Eco i Power, z których pierwszy jest ukierunkowany na utrzymanie niskiego zużycia paliwa, a drugi na zapewnienie maksymalnej wydajności, aby przyspieszyć wykonanie bieżącego zadania. Przekazanie mocy odbywa się za pośrednictwem 4-zakresowego WOM. Maksymalny rozmiar tylnych kół to 650/60R38, a dopuszczalna masa całkowita wynosi aż 9.500 kg.

Zamknięty układ hydrauliczny wyposażony jest w pompę o wydajności 123 l/min, która może obsłużyć do siedmiu zaworów (elektronicznych i montowanych pośrodku) oraz elektronicznie sterowany tylny podnośnik o maksymalnym udźwigu 7.200 kg. Przedni podnośnik dźwiga do 3.200 kg.

Według producenta, design, ergonomia, komfort i technologia zastosowana w celu poprawy warunków pracy to kolejne cechy, które sprawiają, że 6RS Robo-Six jest pożądanym partnerem na polu i w zagrodzie.

Cechą wyróżniającą nową kabinę „Landini High Vision" jest panoramiczny dach z homologacją FOPS oraz szyberdach, który zwiększa osiągi ciągnika podczas pracy z ładowaczem czołowym L40. Dostępnych jest do 14 reflektorów LED, z których osiem jest wbudowanych w dach, aby poprawić widoczność w nocy.

W kabinie zastosowano zawieszenie mechaniczne, które w połączeniu z amortyzowaną osią przednią, z niezależnymi wahaczami, dodatkowo poprawia komfort jazdy. Przedstawiciele Landini zwracają uwagę na wysoką jakość materiałów użytych do jej produkcji oraz na dbałość o design i funkcjonalność, które widać w ergonomicznie rozmieszczonych elementach sterujących, w 12-calowym monitorze dotykowym i wielofunkcyjnym joysticku.

Duży nacisk położono na zastosowanie rozwiązań, które ułatwią obsługę techniczną ciągnika. W tym kontekście nowa maska silnika otwierana pod kątem 90 stopni oraz chłodnice ułożone w układzie wachlarzowym pozwalają na łatwy, szybki i bezpieczny serwis.

System „Precision Steering Management" do kontroli i zarządzania prowadzeniem satelitarnym, funkcja ISOBUS do łączenia ciągnika i sprzętu oraz system Landini Fleet & Remote Diagnostic Management działają w synergii, aby zmaksymalizować wydajność i rentowność codziennych operacji, przy jednoczesnym utrzymaniu kosztów operacyjnych na niskim poziomie.

 

Trekker4

 

W 2022 roku zostanie również zaprezentowany Landini Trekker4, spełniający normę emisji spalin Stage V, wyposażony w filtr DPF z pasywną regeneracją, katalizator utleniający DOC oraz - tylko w modelach o mocy powyżej 56 kW - katalizator selektywnej redukcji emisji SCR i 10,5-litrowy zbiornik AdBlue.

Modele 4-085, 4-095, 4-105, 4-110 i 4-120 rozwijają moc w zakresie od 75 KM do 112 KM.

Takie same wymiary i wysokość jak w wersji Stage IIIB sprawiają, że Trekker4 nadaje się do pracy w sadach (wersja F) i w górach (wersja M). Jego stylistyka jest zgodna z nowym rodzinnym stylem, przyjętym dla nowych produktów Landini.

Najważniejsza innowacja dotyczy platformy, która jest całkowicie odizolowana do pojazdu i komory silnika. Rozwiązanie to zapewnia całkowitą izolację od ciepła i drgań, przy wyraźnej poprawie komfortu. Widoczność przednia i boczna oraz ergonomia zostały poprawione dzięki zoptymalizowanemu fotelowi kierowcy oraz całkowicie przeprojektowanej bocznej konsoli sterowania.

Jako opcja, nowa 6-słupkowa kabina, dostępna z systemem filtracji kategorii 2, klimatyzacją i radiem, chroni operatora przed kurzem, hałasem i czynnikami atmosferycznymi przez cały rok.

Przekładnia 16 + 8 wyposażona jest rewers zsynchronizowany (zaleta w porównaniu z konkurencją) i może być skonfigurowana z nadbiegiem, aby zwiększyć prędkość maksymalną do 15 km/h, lub z biegami pełzającymi, które pozwalają na osiągnięcie minimalnej prędkości 300 metrów na godzinę.

Gąsienice są dostępne w wersji stalowej lub gumowej. W wersji F o szerokości 1.100 mm. Półsmarowane gąsienice stalowe mają szerokość od 310 do 360 mm, natomiast w wersji M o rozstawie kół 1.300 mm, te same gąsienice są dostępne w szerokości 400 lub 450 mm. Gumowe podeszwy w obu wersjach mają szerokość 400 mm, a szerokość pojazdu wynosi 1.132 mm w modelu F i 1.300 mm w modelu M.

Pedały hamulca są zamontowane w stylu samochodowym i sterowane hydraulicznie, z korzyścią dla komfortu i bezpieczeństwa. Zbiorniki paliwa, jeden z tyłu i jeden z boku, są połączone ze sobą i mają łączną pojemność 85 litrów, co pozwala na dużą autonomię pracy w ciągu dnia w polu. Trekker4 posiada podwójny obwód hydrauliczny, z pompą o wydajności 28,5 l/min do układu kierowniczego i pompą o wydajności 42 l/min do zasilania podnośników oraz zaworów. Do wyposażenia można dodać trzy tylne zawory hydrauliczne, ewentualnie dwa kolejne, aby uzyskać w sumie pięć, z opcjonalnymi sześcioma przednimi szybkozłączami i regulatorem przepływu. Tylny podnośnik, ulepszony w stosunku do poprzedniej wersji i wzbogacony o opcjonalny ELS, osiąga maksymalną ładowność 3.150 kg w standardowej konfiguracji i 4.500 kg, gdy jest wyposażony w dwa dodatkowe siłowniki hydrauliczne.

 

W modelu Trekker4 gąsienice są dostępne w wersji stalowej lub gumowej

Fot. Landini

 

REX4

 

Landini REX4, gama ciągników specjalistycznych, posiada teraz silniki zgodne z normą Stage V, dzięki innowacyjnemu systemowi wykorzystującemu filtr DPF z pasywną regeneracją, katalizator utleniający DOC, a w modelach powyżej 75 KM katalizator SCR (selektywna redukcja katalityczna) oraz zbiornik AdBlue z praktycznym systemem szybkiego dostępu i szybkiego uzupełniania.

REX4 to wszechstronne ciągniki, dostępne w wersji z platformą w konfiguracjach F, GE, GB i GT oraz w wersji z kabiną w konfiguracjach V, S, F i GT. Modele REX 4-080, 4-090, 4-100, 4-110, 4-120 osiągają moc w zakresie od 75 KM do 112 KM. 4-cylindrowe, 16-zaworowe, 2,9-litrowe silniki Deutz z turbo intercoolerem i elektronicznym wtryskiem common rail zapewniają pożądane osiągi w zakresie rezerwy momentu obrotowego, lepszą reakcję i niższe zużycie paliwa. Przełącznik Engine Memo Switch zapamiętuje i szybko przywołuje najbardziej odpowiednią prędkość obrotową silnika, aby przyspieszyć pracę. Szczególną uwagę zwrócono na obsługę techniczną silnika, stosując dedykowane rozwiązania, które wydłużyły okresy między przeglądami z 500 do 1.000 godzin.

Wśród różnych konfiguracji przekładni na szczególną uwagę zasługuje nowa wersja Robo-Shift 48 + 16, z elektrohydrauliczną przekładnią nawrotną i w pełni zrobotyzowaną zmianą prędkości i biegów H-M-L pod obciążeniem, sterowaną za pomocą ergonomicznego i intuicyjnego joysticka wielofunkcyjnego.

Dostępność podwozia, zaprojektowanego specjalnie do montażu przednich i środkowych narzędzi, dodatkowo zwiększa wszechstronność tej serii ciągników.

W REX4 zastosowano również najnowocześniejsze rozwiązania zwiększające komfort pracy operatora: kabinę z zawieszeniem mechanicznym oraz amortyzowaną przednią oś, która jest dostępna również w wersji z platformą. Ergonomię i funkcjonalność dodatkowo zwiększa opcja reflektorów Full-LED, dostępna we wszystkich modelach gamy.

Łatwość prowadzenia zwiększa dodatkowo system ADS (Advanced Driving System), który może być połączony z satelitarnymi systemami naprowadzania i telemetrii.

Landini REX4 jest wszechstronnym ciągnikiem, dzięki otwartemu centralnemu układowi hydraulicznemu, wyposażonemu w pompę o wydajności 30 l/min do sterowania i 58 l/min do zarządzania narzędziami. Dostępna jest również trzecia pompa pracująca w tandemie, osiągająca całkowite natężenie przepływu 94 l /min na narzędzia, dostarczając 55 l/min przy zaledwie 1.500 obr/min silnika. Do wyposażenia można dodać do czterech zaworów tylnych (trzy mechaniczne i jeden elektrohydrauliczny z 4- lub 6-drożnym rozdzielaczem przepływu) oraz do trzy elektrohydrauliczne zawory środkowe; dostępna jest również konfiguracja z czterema całkowicie elektrohydraulicznymi zaworami tylnymi, która może być również połączona z zaworem środkowym.

 

REX4 to wszechstronne ciągniki, dostępne w wersji z platformą

Fot. Landini

 

W REX4 zastosowano najnowocześniejsze rozwiązania zwiększające komfort pracy operatora

Fot. Landini

 

REX3

 

Nowy silnik, zgodny z normą Stage V, jest również cechą wyróżniającą serię REX3. Seria ta charakteryzuje się nowym designem maski silnika, który jest zgodny z nową linią rodziny Landini, oraz innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi, które już znalazły się wśród finalistów prestiżowej nagrody Tractor of the Year 2021 w kategorii „best of specialised".

Siłą REX3 jest jego kompaktowy rozmiar, dzięki któremu ten ciągnik może być polecany do pracy w winnicach, sadach, ogrodnictwie i szklarniach: rozstaw osi 1.950 mm, minimalny prześwit 213 mm, szerokość zewnętrzna od 1.350 mm do 1.617 mm, minimalna wysokość nad ziemią koła kierownicy w wersji platformowej wynosi 1.256 mm.

Landini REX3 jest dostępny w wersjach z platformą, kabiną niskoprofilową i kabiną standardową. Kabina standardowa, dedykowana dla wersji F, zapewnia wszystkie najlepsze udogodnienia dla poprawy komfortu pracy. Inne cechy to m.in. wygodna szyna na monitor oraz zastosowanie materiałów pochodzących z przemysłu motoryzacyjnego. 4-słupkowa konstrukcja i drzwi zawieszone na tylnych zawiasach zapewniają łatwy dostęp i pożądaną widoczność we wszystkich kierunkach.

W ofercie znajdują się dwa 4-cylindrowe, 16-zaworowe, 2,5-litrowe silniki Kohler, spełniające normę Stage V, o mocy 68 KM i 75 KM. Obydwa osiągają maksymalny moment obrotowy 315 Nm przy 1.500 obr/min. 

Szybki i precyzyjny system zarządzania prędkością obrotową silnika gwarantuje przełącznik Engine Memo Switch. Autonomię działania przez cały dzień zapewnia 50-litrowy zbiornik oleju napędowego.

Przekładnia (16 + 16 biegów z zakresem biegów pełzających) wykorzystuje mechaniczny rewers z dźwignią przy kierownicy. Dostępne są również: WOM o dwóch prędkościach, przedni TUZ i WOM, dzielone szybkozłącza i wsporniki dla narzędzi montowanych pośrodku (pojedynczych lub podwójnych) oraz z przodu.

 

Kompaktowy REX3 jest polecany do pracy w winnicach, sadach, ogrodnictwie i szklarniach

Fot. Landini

 

Mistral2

 

Mistral2 przejmuje i uaktualnia nazwę znanej serii ciągników kompaktowych Landini. 1,9-litrowy, 3-cylindrowy, turbodoładowany silnik Kohler osiąga, według zapewnień producenta, najlepszy w swojej klasie maksymalny moment obrotowy (180 Nm i 200 Nm) przy 1.200 obr/min.

Dwa modele, 2-055 i 2-060, nadają się nie tylko do typowych specjalistycznych zastosowań rolniczych, ale także do prac komunalnych, takich jak utrzymanie trawników, parków publicznych. Dostępne są w konfiguracji Standard (platforma lub kabina) oraz GE (ground effect), tylko platforma.

Specjalistyczny ciągnik ma kompaktowe rozmiary, z rozstawem osi 1.790 mm, minimalną szerokością 1.260 mm, masą 1.780 kg w wersji z kabiną i maksymalną dopuszczalną masą 3.050 kg. Tylne opony, dostępne w rozmiarach 20" i 24", pozwalają wersji GE utrzymać wysokość maski silnika od podłoża na poziomie odpowiednio 1.131 mm i 1.206 mm (w wersji Standard wielkości te wynoszą 1.230 mm i 1.301 mm).

 

Napędzający ciągnik Mistral2 silnik osiąga, według zapewnień producenta, najlepszy w swojej klasie maksymalny moment obrotowy (180 Nm i 200 Nm) przy 1.200 obr/min

Fot. Landini

 

Landini 5-085

 

Wielozadaniowy model Landini 5-085 może być wyposażony w ładowacz czołowy L15, z dedykowanym ergonomicznym joystickiem dla zwiększenia wszechstronności.

Ciągnik ma zapewniać pożądane prowadzenie i łatwość obsługi dzięki rozstawowi osi wynoszącemu 2.171 mm, a tylne zwolnice mogą napędzać 34-calowe koła. Te cechy, w połączeniu z maksymalną dopuszczalną masą 5.800 kg, czynią z Landini 5-085 maszynę uniwersalną.

Precyzyjny, łatwy w obsłudze, mechanicznie sterowany tylny podnośnik w połączeniu z ELS (Ergonomic Lift System) dźwiga do 3.900 kg. Dostępny jest również elektroniczny podnośnik ze zdalnym sterowaniem umieszczonym na błotnikach. WOM jest dostępny z jedną, dwoma lub czterema prędkościami. Można wybrać przedni TUZ o udźwigu 1.600 kg z odpowiednim WOM z przodu.

Model 5-085 jest wyposażany w certyfikowany zgodnie z normą Stage V 3,4-litrowy, 4-cylindrowy i 8-zaworowy silnik FPT Turbo z intercoolerem i elektronicznym wtryskiem common rail, o mocy 75 KM i – jak zapewnia producent – najlepszym w swojej klasie momentem obrotowy m375 Nm już przy 1.400 obr/min. To osiągi, jakich można oczekiwać od ciągników o większej mocy.

Szczególną uwagę zwrócono na design i komfort operatora, przede wszystkim dzięki 4-słupkowej kabinie, która maksymalizuje powierzchnię przeszkloną, zapewniając widok dookoła. Kabina pochłania również drgania i wibracje dzięki czterem silent blokom, tworząc bezpieczne środowisko pracy i pożądaną izolację akustyczną.

Wszystkie ciągniki Landini mogą być wyposażone w satelitarne systemy prowadzenia i protokoły do zarządzania flotą i zdalnej diagnostyki.

 

Wielozadaniowy model Landini 5-085 może być wyposażony w ładowacz czołowy L15

Fot. Landini

 

***

Argo Tractors, międzynarodowe przedsiębiorstwo należące do Argo Industrial Group, z siedzibą w Fabbrico (Włochy), konstruuje, produkuje i dystrybuuje ciągniki Landini, McCormick i Valpadana. Koncern dysponuje

pięcioma fabrykami, z roczną produkcją 22.000 ciągników. Ma osiem  oddziałów handlowych na całym świecie, 130 importerów i 2.500 dilerów. (z)

 



Selected ads