Kubota bliżej latających robotów do zbioru owoców

Japońska firma inwestuje w Tevel

Zbieranie jabłek za pomocą latającego autonomicznego robota

Fot. Kubota

 

Pomimo roku  pełnego niepewności  związanej  z pandemią Covid-19 firma Kubota niezmiennie skupia się na przyszłości i inwestuje 20 milionów dolarów w firmę Tevel, lidera branży latających autonomicznych robotów do zbioru owoców.

 

Latający zbieracze

 

Założona w 2017 roku w Izraelu firma Tevel opracowuje autonomiczne latające roboty do zbioru owoców łącząc sztuczną inteligencję z rozpoznawaniem obrazów, zaawansowaną robotyką, inżynierią lotniczą, najnowocześniejszą techniką kontroli lotu oraz odbiorem i syntezą danych. Wyzwania technologiczne, jakie napotkała firma zostały już pokonane i produkty mają wejść na rynek w 2021 roku. Rozwiązanie firmy Tevel zapewnia wysoką wydajność przy niskich kosztach, a także wysoką elastyczność, która umożliwia zbiór wielu rodzajów owoców. 

Strategiczna pozycja firmy Kubota jako lidera w rolnictwie i produkcji sprzętu na świecie w połączeniu z firmą Tevel ma wspomóc rozwój technologii automatyzujących zbiór owoców oraz umożliwić uruchomienie działalności w zakresie rozwiązań wykorzystujących te technologie, co przyczyni się do oszczędności pracy i poprawy wydajności w rolnictwie.

– Dzięki naszej inwestycji w Tevel nawiązaliśmy współpracę z jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie firm zajmujących się zbiorem owoców. Firma Kubota stale angażuje się w rozwiązywanie problemów napotykanych przez producentów owoców w zakresie terminowości i jakości zbiorów oraz coraz częstszych problemów związanych z zatrudnieniem, z jakimi borykają się obecnie rolnicy – wyjaśnia Peter van der Vlugt, dyrektor generalny Centrum Innowacji Kubota w Europie.

 

Gdy brakuje rąk do pracy

 

Inwestycja w Tevel stanowi dla Kubota rozwój filozofii innowacji w celu stworzenia nowych możliwości biznesowych, produktów i usług w dziedzinie rolnictwa. Globalizacja przedsiębiorstw stoi obecnie w obliczu punktu zwrotnego z powodu pandemii Covid-19. Grupa Kubota zamierza rozwijać działalność biznesową opartą na społecznościach lokalnych.

Każdego roku na świecie produkuje się ponad 800 milionów ton owoców na obszarze 70 mln hektarów, co daje roczną wartość rynkową wynoszącą 1 bilion dolarów. Rolnicy wydają rocznie 100 miliardów dolarów na zbiór owoców i zatrudniają na krótkie okresy ponad 10 mln pracowników tymczasowych zbierających owoce. Coraz trudniej jest znaleźć, rekrutować, przeszkolić i zatrudnić takich pracowników sezonowych i zapewnić im tymczasowe zakwaterowanie. Znalezienie pracowników terenowych w sezonie zbioru oraz ich wydajność to najpoważniejsze ograniczenia dla rolników, stanowiące zagrożenie dla ich inwestycji i rentowności w danym sezonie, a także dla zdolności do zebrania wszystkich owoców w krótkim czasie, co zapewni im konkurencyjność. Ponadto, ze względu na komplikacje związane z przekraczaniem granic i podróżami międzynarodowymi w czasie pandemii, kryzys spowodowany przez Covid-19 jeszcze bardziej pogłębił niedobór siły roboczej i zwiększył ryzyko w produkcji owoców ograniczając dostępność pracowników-migrantów. Dlatego też rozwiązanie firmy Tevel, zapewniające niezawodny łańcuch dostaw, przyczynia się do zwiększenia światowego bezpieczeństwa żywnościowego.

 

O firmie Tevel

 

Firma Tevel Aerobotics Technologies z siedzibą w pobliżu miejscowości Gedera w Izraelu świadczy usługi w zakresie zautomatyzowanego zbioru owoców. Opracowuje ona latające autonomiczne roboty wyposażone w sztuczną inteligencję, sprawdzone w zbieraniu jabłek, brzoskwiń, nektaryn i śliwek. Planowane są testy z kolejnymi owocami, takimi jak cytrusy i awokado. Firma chce stanąć na czele rewolucji w rolnictwie autonomicznym, co oznacza zapewnienie rozwiązań będących odpowiedzią na kolejne wyzwania związane z niedoborem siły roboczej – szczególnie z myślą o najbardziej pracochłonnych zabiegach agrotechnicznych, jak  przerzedzanie zawiązków czy opryskiwanie selektywne. (z)

 



Selected ads