Tegoroczna wystawa zgromadziła 250 wystawców
Fot. organizatorzy Agrotech
Choć jesienny termin Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej nie jest typowy, to w kieleckim ośrodku wystawienniczym nie zabrakło liderów branży maszyn rolniczych, a zwiedzający mieli okazję zapoznać się z przedpremierowymi pokazami ciągników, przyczep i bron. Między 8 a 10 października Targi Kielce odwiedziło ponad 20 tysięcy gości.
– Tegoroczne Targi Agrotech, choć mniejsze, to wciąż stanowią dobrą, a przede wszystkim pełną ofertę dla rolników – podkreślił Andrzej Mochoń, prezes zarządu Tragów Kielce.
W halach kieleckiego ośrodka nie zabrakło czołowych przedstawicieli producentów ciągników i kombajnów, ale także firm zajmujących się wytwarzaniem nasion, pasz i środków ochrony roślin. Do grona 250 wystawców tegorocznej edycji dołączyli twórcy aplikacji pomagających rolnikom na precyzyjne dozowanie nawozów czy wzmacniających pracę silników maszyn.
Tegoroczna edycja targów Agrotech była nietypowa, więc nietypowe było także otwarcie wystawy, podczas którego przyznano wyróżnienia i nagrody. W ceremonii udział wzięli, m.in. Szymon Giżyński – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Adam Derza - Okręgowy Inspektor Pracy w Kielcach, poseł Czesław Siekierski, senator Krzysztof Słoń oraz Marek Szary – zastępca dyrektora ds. ekonomicznych i rozwoju Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.
Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dr Aleksandra Hadzik wręczyła Znak Bezpieczeństwa KRUS, przyznawany maszynom i urządzeniom o wysokim poziomie bezpieczeństwa pracy w gospodarstwie rolnym. Nagrodę otrzymał Janusz Gruszczewski - właściciel Zakładu Metalowego Agromasz z Mrągowa, producent ładowaczy czołowych.
Podczas ceremonii wręczono także Puchar Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulewicza. Otrzymała go Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa za pracę na rzecz wspierania rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich.
Po raz pierwszy Centrum Kongresowe Targów Kielce gościło prelegentów i gości Światowego Kongresu Drobiarskiego. Tematy, które podjęli prelegenci dotyczyły zrównoważonego rozwój łańcucha produkcji drobiu, zarządzania i dobrostanu u stad rodzicielskich brojlerów czy hodowli w duchu rolnictwa 4.0.
Wydarzenie składało się z trzech bloków tematycznych: ekonomia produkcji, dobrostan i żywienie. W hybrydowym wydarzeniu wzięło udział ponad 100 osób.
Wśród prelegentów znaleźli się czołowi przedstawiciele organizacji rolniczych i hodowlanych z Polski i krajów Unii Europejskiej. W gronie ekspertów znaleźli się między innymi Brigitte Misonne, kierownik działu produktów zwierzęcych w Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów, Jørgen Nyberg Larsen, sekretarz generalny Europejskiego Stowarzyszenia Producentów i sprzedawców Jaj, DVM, PhD Eran Raizman, starszy specjalista ds. zdrowia zwierząt i produkcji, Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa.
Tegoroczny Agrotech obfitował w wiele spotkań: tych mniej i bardziej formalnych. Goście mieli okazję porozmawiać z Mateuszem Misiakiem, popularnym Matheo780 oraz Weroniką i Marleną, czyli GR Załogą. Youtuberzy podzielili się z fanami historią pierwszych filmów, opowieściami o ulubionych maszynach, ale także wskazówkami dotyczącymi prowadzenia konta w mediach społecznościowych.
Podczas spotkań brokerskich zorganizowanych przez Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii, przedstawiciele wystawców mogli porozmawiać między sobą. W czasie 30 minutowych rozmów face-2-face firmy prezentowały swoją ofertę i portfolio. (z)