Ćwierć wieku Michelin w Olsztynie

"Spadkobierca" Stomilu światowym potentatem

Powierzchnia zakładu w Olsztynie to 187 hektarów

Fot. Michelin

 

 

W środę 2 grudnia minęło 25 lat od czasu, gdy olsztyńska fabryka opon stała się częścią Grupy Michelin. Jubileusz uświetniła gala zorganizowana online. 

Dziś olsztyńskie zakłady są największym producentem ogumienia w Polsce, a jednocześnie największym pracodawcą na Warmii i Mazurach. Firma zatrudnia ponad 5 tysięcy osób, produkuje około 11 milionów opon rocznie oraz eksportuje 85 proc. swojej produkcji do krajów na wszystkich kontynentach.

 

Jubileuszowa gala w sieci

 

Podczas jubileuszowej gali online, prowadzonej przez Paulinę Gadowską-Grażul (Michelin Polska) i Adama Kornackiego, dziennikarza TVN Turbo mogliśmy m.in. obejrzeć film „Fabryka wczoraj i dziś”. 25 lat działalności podsumował Jarosław Michalak - dyrektor generalny, prezes zarządu MP SA, wspominając m.in., że Grupa Michelin zainwestowała w polską fabrykę ponad 1 mld euro. W filmie „Fabryka i ja” swoimi wspomnieniami dzielili się pracownicy firmy. Wystąpił także Florent Menegaux, dyrektor zarządzający Grupy Michelin, podkreślając, że fabryka w Olsztynie jest liderem digitalizacji w Grupie. O dokonaniach Michelin Polska mówili także Jean-Christophe Guerin, dyrektor przemysłowy, członek komitetu wykonawczego Grupy Michelin oraz Stephane Roy-De-Lachaise, sekretarz generalny regionu EUC. Gratulacje i życzenia składali przedstawiciele regionalnych władz państwowych i samorządowych. Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego podkreślił społeczne zaangażowanie firmy Michelin Polska, m.in. w obszarze służby zdrowia i kultury. Transmisję z jubileuszowej gali można obejrzeć na stronie: https://www.michelin.pl

 

Tam, gdzie był Stomil

 

Grupa Michelin rozpoczęła działalność handlową w Polsce w 1994 roku, a  2 grudnia 1995 r. ówczesny dyrektor zarządzający Grupy Michelin François Michelin podpisał z Ministerstwem Przekształceń Własnościowych umowę prywatyzacyjną, na mocy której Michelin objął większościowy pakiet akcji Stomilu-Olsztyn.

 

 

W czasie 25 lat Grupa Michelin rozbudowała i zmodernizowała fabrykę w Olsztynie (unowocześniono m.in. zakład opon rolniczych), by zwiększyć produkcję opon i półfabrykatów, a także rozbudowała magazyny. Inwestycje pozwoliły też zwiększyć zatrudnienie. Integracja olsztyńskiej fabryki z  Grupą Michelin zagwarantowała zakładowi dostęp do nowoczesnych technologii i organizacji pracy, a także zapewniła obecność na światowych rynkach.  

 

Nowoczesna fabryka

 

Fabryka jest dziś jedną z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie na świecie. Powierzchnia zakładu to 187 hektarów. Jako największa fabryka opon w Polsce zakład Michelin produkuje codziennie 35 tysięcy opon, czyli około 11 mln rocznie. W Olsztynie wytwarzane jest ogumienie do samochodów osobowych, 4x4, dostawczych, ciężarowych oraz do pojazdów rolniczych marki  Michelin, a także marek Kleber oraz BFGoodrich, również należących do Grupy Michelin. W fabryce powstają także formy do produkcji opon, kordy i mieszanka gumowa. Zakłady  mają duży wpływ na gospodarkę regionu, ponieważ współpracują z kilkuset podwykonawcami, których znaczna część to firmy z Warmii i Mazur.

Do fabryki należy też nowoczesne centrum logistyczne o powierzchni 90 tys. mkw., które jest jednym z największych magazynów Michelin na świecie i największym w Europie Środkowo-Wschodniej. Dyrekcja handlowa firmy znajduje się w Warszawie.

 

Rolnicza opona Michelin AxioBib produkowana w Olsztynie 

Fot. Michelin

 

Z ekologią im po drodze

 

Michelin w Olsztynie inwestuje w liczne rozwiązania ekologiczne. Trwa  budowa nowoczesnej ciepłowni, która umożliwi fabryce przejście na przyjazną dla środowiska energię gazową i spełnienie przyszłych wymagających norm unijnych. Firma wprowadza auta elektryczne w transporcie wewnętrznym, stosuje transport intermodalny, czyli połączenie transportu kolejowego i kołowego. Dzięki  inwestycjom środowiskowym w ostatnich kilku latach fabryka dwukrotnie zmniejszyła zużycie wody,  znacząco też ograniczyła ilość odpadów i zmodernizowała technologię ich utylizacji. Fabryka jest zakładem, który niemalże nie odnotowuje jakichkolwiek emisji na zewnątrz i ma wszystkie wymagane certyfikaty środowiskowe. 

 

Firma zaangażowana społecznie

 

Jako największa firma w regionie Michelin Polska S.A. aktywnie wspiera lokalne placówki służby zdrowia, współpracuje z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim i szkołami technicznymi, wspiera działalność społeczną i sportową. Jest mecenasem wielu instytucji kulturalnych. W czasie minionych 25 lat Michelin zorganizował wiele akcji i programów edukacyjnych o zasięgu ogólnopolskim i lokalnym. Można tu wymienić wieloletnie kampanie promujące bezpieczeństwo drogowe „Ciśnienie pod Kontrolą” i „Junior Bike” czy „Kilometry Pomocy” wspierające zakup najnowocześniejszego sprzętu leczniczego dla szpitali na Warmii i Mazurach. 

 

Światowy lider

 

Grupa Michelin jest liderem technologicznym światowej branży opon. Firma produkuje, sprzedaje i promuje produkty, usługi oraz serwisy w dziedzinie mobilności. Michelin to producent opon do samochodów osobowych, ciężarowych, sprzętu rolniczego i budowlanego, samolotów, motocykli i rowerów, a także przewodników, map, atlasów i usług digitalowych (ViaMichelin.com). Siedzibą Grupy jest Clermont-Ferrand we Francji. Firma zatrudnia na świecie ponad 125 tys. osób i jest obecna w 170 krajach. Michelin ma 67 zakładów produkcyjnych, które w 2018 r. łącznie wyprodukowały około 190 mln opon. W Polsce Grupa Michelin ma fabrykę opon w Olsztynie oraz dyrekcję handlową w Warszawie. (z)

 



Selected ads