Firma AVR zaprezentowała kolejny model kombajnu ziemniaczanego. Spirit 5200 swoją premierę miał na Targach Agritechnica w niemieckim Hannoverze (12-18 listopada 2017).
Belgijski producent przygotował maszynę z hydraulicznym poziomowaniem, automatycznym podążaniem za redlinami, kołami wyposażonymi w funkcję automatycznego resetu oraz innymi innowacyjnymi rozwiązaniami. Model ten ma szansę stać się następcą Spirit 6200 – dwurzędowego kombajnu cenionego przez wielu największych producentów ziemniaków.
Kombajny do ziemniaków – najpopularniejsze rodzaje
Produkcja ziemniaka jest bardzo pracochłonna, a największe koszty ponoszone są na zbiór. Nowoczesne kombajny pozwalają na wykopanie bulw, odseparowanie ich od ziemi, kamieni i innych zanieczyszczeń oraz ich gromadzenie w zbiorniku. Niektóre maszyny pozwalają przenosić zebrane bulwy bezpośrednio na zestaw jadący obok kombajnu.
Kombajny od poszczególnych producentów różnią się między innymi:
• liczbą podkopywanych rzędów,
• sposobem rozładunku zebranych bulw,
• separatorami zanieczyszczeń.
Na niewielkich działkach dobrze sprawdzają się maszyny ze zbiornikiem posiadającym podnośnik podłogowy. Na dużych plantacjach stosuje się głównie kombajny z podnośnikiem wyładowczym.
Na rynku dostępne są kombajny jednorzędowe oraz dwurzędowe jednostki samobieżne z pojemnymi zbiornikami na bulwy lub bez zbiorników (w tym przypadku wykopane ziemniaki trafiają bezpośrednio na zestaw transportowy, który
jedzie obok kombajnu). Na większych działkach stosuje się również kombajny trzyrzędowe i czterorzędowe.
Spirit 5200 – wydajny kombajn ziemniaczany
AVR Spirit 5200 to wydajny kombajn ziemniaczany o długości 10,41 m, szerokości 3,30 m, wysokości 3,80 m. Maszyna waży 8 500 kg. Minimalne zapotrzebowanie na moc wynosi 90 KM. Odstęp pomiędzy rzędami można regulować na szerokość od 75 do 90 cm.
W zbiorniku mieści się około 6 ton bulw. Wysokość rozładunku sięga 4 m, dlatego do przewozu zebranych ziemniaków można wykorzystać przyczepy w różnej wielkości.
Spirit 5200 pracuje w trybie offset. Operator ciągnika, jadącego obok redlin, może sterować pracą maszyny za pomocą joysticka i obserwować parametry na wyświetlaczu.
Wytrząsacz kopiący wyposażony jest w podwójne wibratory gwiazdowe, które wykopują bulwy i wstępnie odsiewają zanieczyszczenia. Łęciny ziemniaków i chwasty są delikatnie przenoszone (przenośnik nie uszkadza bulw), a czterorzędowe rolki utrzymują bulwy, aby nie zostały one wyrzucone wraz z zanieczyszczeniami.
Pozostałości łęcin są usuwane przez przenośnik jeżowy (wyposażony w palce pęcinowe). Palce przesuwają ziemniaki w przód, a przenośnik odsiewa ziemię. Następnie masa bulw trafia na przenośnik listwowy, który transportuje ją do poprzecznego przenośnika palcowego, a rolki łęcinowe przenoszą ziemniaki na stół przebierczy (może tutaj pracować do 4 osób).
Praktyczne ogumienie
Dużym plusem nowego kombajnu ziemniaczanego od AVR są opony radialne (rozmiar ogumienia 650/65R30.5). Dzięki niskiemu ciśnieniu, pozwalają one zmniejszyć nacisk na glebę. Zbiory odbywają się w trybie offset, a ciągnik może swobodnie pracować na szerokim ogumieniu polowym, ponieważ nie jedzie pomiędzy redlinami. Gleba nie jest zbyt mocno ugniatana przejazdem ciągnika i kombajnu po jednych koleinach.