Wzrost optymizmu widać w odpowiedziach dotyczących planowanych inwestycji
Fot. ZM
Na przełomie września i października bieżącego roku Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych przeprowadziła badanie dotyczące obecnej i przewidywanej koniunktury w branży.
Jest to cykliczne badanie powtarzane co pół roku i przeprowadzane od czerwca 2014 r. Jego efektem jest wartość liczbowa – indeks, który obrazuje nastroje panujące w branży.
Kolejny cykl badania potwierdził, że w wśród przedsiębiorców nadal panują dobre nastroje, dotyczące obecnej i przyszłej koniunktury w branży. O niepewności i obawach związanych z pandemią koronawirusa, które bardzo mocno odbiły się na wyniku indeksu wiosną 2020 roku, możemy już zapomnieć – twierdzą przedstawiciele PIGMiUR. Dobra sprzedaż w 2020 roku i jej kontynuacja w roku 2021 znaczenie poprawiła nastroje wśród przedsiębiorców.
Już w pierwszym półroczu 2021, w badaniu przeprowadzonym w marcu, przeważały odpowiedzi, które potwierdzały, że przedsiębiorcy oczekują dobrych wyników i optymistycznie patrzą na najbliższe miesiące. Obecnie mamy do czynienia z kontynuacją tego trendu.
Wynik barometru jest zbliżony do tego sprzed pół roku temu. Wówczas jego wartość wynosiła 0,82, a obecnie 0,72. Niewielki spadek spowodowany jest wzrostem negatywnych odpowiedzi dotyczących podejścia administracji państwowej w kwestii klimatu, dotyczącego prowadzenia działalności gospodarczej. Zapewne jest to związane z nowymi propozycjami dotyczącymi zmian w prawie podatkowym i dużą niepewnością co do tego jakie, w związku z tym, zmiany czekają przedsiębiorców w nowym roku. Obecnie nieco ponad 47% przedsiębiorców twierdzi, że warunki tworzone przez administrację państwową zdecydowanie przeszkadzają w prowadzeniu biznesu. Pół roku wcześniej takiej odpowiedzi udzieliło 28% przedstawicieli firm biorących udział w badaniu.
Zmiany widać również jeżeli chodzi o przewidywania przyszłej koniunktury i sprzedaży we własnych firmach. Jeżeli chodzi o koniunkturę w branży, część przedsiębiorców już przewiduje jej pogorszenie. Wzrost wyników, szczególnie w odpowiedzi, że raczej się ona pogorszy, jest znaczący w stosunku do wyników sprzed pół roku – obecnie 24% przedsiębiorców przewiduje, że koniunktura w niewielkim stopniu się pogorszy – wcześniej było to 14% (wykres2).
Wykres 3. przedstawia jak rozkładały się odpowiedzi dotyczące przewidywania sprzedaży we własnych firmach.
Wzrost optymizmu widać w odpowiedziach dotyczących planowanych inwestycji. Wyraźnie większy odsetek przedsiębiorców planuje w najbliższym czasie inwestycje niż jeszcze pół roku temu (odpowiedzi dotyczące planów inwestycyjnych prezentuje wykres 4).
Wypadkową badania jest współczynnik obrazujący nastroje w branży. Wartość poniżej zera świadczy o przewadze nastrojów negatywnych i pesymistycznych. Tym razem, po raz kolejny, mamy do czynienia z przewagą odpowiedzi pozytywnych. Indeks ma wartość dodatnią. Oznacza to, że wśród przedsiębiorców dominują pozytywne oczekiwania, choć nadal ich przewaga nie jest bardzo znacząca. Aczkolwiek możemy stwierdzić , że przedsiębiorcy w optymizmem patrzą w przyszłość. (z)
Źródło: Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych