Praca w upale – podpowiadamy, jak ustrzec się przed pożarem maszyny

Fala ogromnych upałów, które od jakiegoś czasu panują nad całą Polską szczególnie doskwiera rolnikom, którzy znajdują się w samym środku żniw. Pośpiech, aby możliwie, jak najszybciej zebrać zbiory, słaby stan techniczny kombajnów i innych maszyn oraz połączenie kurzu z temperaturami znacznie przekraczającymi 30 stopni C mogą doprowadzić do pożaru w polu. Jak się go ustrzec?

Pożary kombajnów i pras

 

W drugiej połowie lipca i na początku sierpnia straż pożarna zanotowała bardzo dużą liczbę pożarów, do których doszło na polach. Rolnicy obecnie intensywnie pracują kombajnami i prasami, a ogromne temperatury w pełnym słońcu sprawiają, że nawet najmniejsza iskra może rozniecić bardzo niebezpieczny pożar, który prosto z maszyny przeniesie się na sąsiednie pola z wysuszonymi zbożami lub słomą i dalej na zabudowania gospodarcze.

Niestety całkowite wyeliminowanie zagrożenia jest niemożliwe. Podpowiadamy jednak sprawdzone sposoby, które pozwolą pozbyć się przyczyn najczęściej prowadzących do zapalenia się maszyn pracujących w polu.

 

Sprawdź stan techniczny maszyny przed sezonem

 

Przed sezonem żniwnym niezbędne jest bardzo dokładne sprawdzenie stanu technicznego maszyn. Przyczyną pożarów kombajnów i pras bardzo często są drobne wycieki łatwopalnego paliwa lub oleju. Dokładne sprawdzenie szczelności elementów układu paliwowego jest podstawą.

Na zapalenie szczególnie narażone są okolice silnika, kolektora wydechowego oraz elementy ruchome, ponieważ to w tych miejscach jest generowana najwyższa temperatura. Po zjechaniu z pola należy sprawdzać, czy nie osadzają się tutaj pozostałości środków smarnych (w razie konieczności, trzeba oczyścić zabrudzone powierzchnie).

 

Uwaga na kurz i pozostałości słomy

 

Kombajny zbożowe, prasy do słomy i inne maszyny rolnicze bardzo często ulegają zapłonowi pod wpływem kurzu roślinnego i słomy. Materiały te są łatwopalne, a wielu rolników ignoruje ich nadmierne nagromadzenie się.

Bardzo ważne jest usuwanie plew i słomy z okolic:

• silnika,

• układu wydechowego,

• przewodów elektrycznych,

• łożysk.

Drobna iskra z kolektora mogłaby wywołać tutaj pożar.

Bezpieczeństwo znacznie podniesie wieczorne oczyszczanie kombajnu i prasy sprężonym powietrzem (np. kompresorem drogowym), które pozwoli usunąć łatwopalny kurz. Czyszczenie wodą pod wysokim ciśnieniem nie jest polecane, ponieważ plewy mogą gromadzić się wtedy w zakamarkach, a wilgoć doprowadzi do rozwoju ognisk rdzy.



Ausgewählt anzeigen