Kilka maszyn w jednym zestawie

Agregaty uprawowe i uprawowo-siewne sprawdzają się w wielu gospodarstwach

Oferowany przez Agro-Tom zestaw uprawowo-siewny ATSN RS

Fot. Agro-Tom

 

Mechanizacja rolnictwa oznacza wykorzystanie wyspecjalizowanych maszyn w pracach polowych, co pozwala nie tylko je usprawnić, lecz również podnieść jakość wykonywanych czynności. Przykładem może być wykorzystanie agregatów uprawowych i uprawowo-siewnych. Połączenie w jeden zestaw maszyn uprawowych, takich jak brony talerzowe, kultywatory z urządzeniami doprawiającymi i siewnikami, jest rozwiązaniem sprawdzającym się w wielu gospodarstwach rolnych. Z takich zestawów korzystają szczególnie wielkoobszarowe farmy.

Agregaty uprawowo-siewne są dostępne w ofercie producentów nie tylko zagranicznych, ale i krajowych. Proponowane są zestawy zarówno przeznaczone dla tradycyjnych, jak i bezorkowych technologii uprawy, a także do użytków zielonych. 

W rolnictwie można wyróżnić trzy zasadnicze systemy uprawy, do których producenci oferują zestawy uprawowo-siewne. Najbardziej powszechnym jest system tradycyjny (płużny), jednakże na popularności zyskuje system bezorkowy  i siew bezpośredni (w rolę nieuprawioną). Pomiędzy maszynami stosowanymi w tych trzech systemach istnieją podobieństwa konstrukcyjne, jak aparaty dozujące nasiona, układy podawania nasion do redlic oraz systemy sterujące. Natomiast różnice dotyczą budowy sekcji uprawowej. W zestawach do uprawy tradycyjnej producenci stosują sekcje z elementami biernymi (brona talerzowa bądź kultywatory z zębami sztywnymi lub sprężynowymi) oraz aktywnymi (najbardziej powszechnym rozwiązaniem są brony wirnikowe). W uprawie uproszczonej stosowane są sekcje talerzowe bądź sztywne zęby, które spulchniają glebę, nie obracając jej. Te mają zastosowanie w uprawie pasowej. Siewniki do siewu bezpośredniego wyróżniają się nie tylko szczególną konstrukcją redlic, ale również i znacznym ich dociskiem. 

Poniżej prezentujemy aktualne propozycje kilku producentów agregatów.

 

Do różnych zastosowań

 

Oferowane przez Agro-Tom zestawy uprawowo-siewne ATSN RS i SPT RS to konstrukcje ekonomiczne i nowoczesne – zapewnia producent.

ATSN RS to połączenie dwóch maszyn: agregatu uprawowego oraz siewnika, co przyczynia się do eliminacji dodatkowych przejazdów maszyn. Uprawa gleby oraz siew odbywa się za jednym przejazdem. Zestaw przeznaczony jest do uprawy gleby i wysiewu nasion zbóż, roślin motylkowych i traw. Może pracować na glebach lekkich, średnich i średniozwięzłych: na glebach o płaskiej powierzchni, niezakamienionych, o pochyłości stoku do 10°.  

Agregat uprawowy charakteryzuje się prostą, uniwersalną konstrukcją. Wyposażony jest w talerzowy system uprawowy o średnicy 510/560 mm oraz wał oponowy, który wykorzystywany jest do zagęszczania gleby oraz transportu.  Siewnik wyposażony jest w redlice talerzowe, które mogą pracować w trudniejszych warunkach polowych. Redlica talerzowa dodatkowo wyposażona jest w koło kopiujące, co wpływa lepszą konsolidację gleby. Zestaw wyróżnia się precyzyjnym systemem dozowania i doprowadzania nasion, jak również równomiernym rozłożeniem ziarna. Występuje w wersji półzawieszanej, dzięki temu jest bardziej wszechstronna i może współpracować z mniejszymi maszynami. Zestaw dostępny jest w dwóch szerokościach: 3.0 m oraz 4.0 m.

Wyposażenie standardowe: boczne ekrany pływające, regulowane skrajne talerze, talerze na piastach bezobsługowych, talerze Ø510, oświetlenie, przekładania siewnika bezstopniowa, podest załadunkowy, sito zbiornika, aparat do wysiewu nasion drobnych, redlica dwutalerzowa z kołem kopiującym, wałek wysiewający dzielony, oświetlenie zbiornika (opcja z komputerem), wał oponowy 195/65-15.

Wyposażenie dodatkowe: talerze Ø560, włóka hydrauliczna, talerze marki OFAS, łożysko SKF, nadstawka skrzyni, ścieżki przedwschodowe, ścieżki technologiczne.

Z kolei zestaw uprawowo-siewny SPT RS to siewnik pneumatyczny. Sekcja uprawowa siewnika nabudowana składa się z agregatu talerzowego wyposażonego w talerze 510 mm, zamontowanego na piastach bezobsługowych oraz wału oponowego ułatwiającego transport maszyny. Zestaw przeznaczony jest do wysiewu nasion zbóż, roślin motylkowych i traw. 

Z powodzeniem można wysiewać nim zboża oraz rośliny o małych nasionach np. rzepak. Może pracować na glebach lekkich, średnich i średniozwięzłych: na glebach o płaskiej powierzchni, niezakamienionych, o pochyłości stoku do 10°. Zestaw uprawowo-siewny SPT RS wyposażony jest w system wysiewający posiadający dmuchawę napędzaną hydraulicznie oraz zbiornik o pojemności 1.200 l.

Maszyna wyróżnia się precyzyjnym systemem dozowania i doprowadzania nasion, jak również równomiernym rozłożeniem ziarna. Wyposażana jest w redlice talerzowe z kołami kopiującymi, które wpływają na lepsze utrzymanie warunków głębokości wysiewu. 

Dodatkowo zestaw można wyposażyć w wał dogniatający montowany na dyszlu.

SPT  występuje w wersji półzawieszanej, dzięki temu jest bardziej wszechstronny i może współpracować z mniejszymi maszynami. Zestaw dostępny jest w dwóch szerokościach: 3.0 m oraz 4.0 m. 

Wyposażenie standardowe: pneumatyczny transport nasion, podest załadunkowy, aparat wysiewający: normal/micro napędzany elektrycznie, terminal Muller-Ekotronic, redlica dwutalerzowa z kołem kopiującym, oświetlenie, sito zbiornika, plandeka rolowana, ścieżki technologiczne, ścieżki przedwschodowe, centralny docisk redlic talerzowych mechaniczny, piasty bezobsługowe, ekrany pływający, wał oponowy 26/12-12.

Wyposażenie dodatkowe: wał dogniatający montowany na dyszlu.

 

Zestaw uprawowo-siewny SPT RS to siewnik pneumatyczny

Fot. Agro-Tom

 

Kompaktowy agregat uprawowy UPH Premium służy do przedsiewnej uprawy ziemi – spulchniania wierzchniej warstwy gleby, rozbijania i kuszenia brył zaskorupiałej powierzchni pola, ugniatania podłoża dla lepszego podsiąkania wód gruntowych. Najczęściej zaleca się jego stosowanie pod rośliny wymagające dokładnej obróbki gleby, takie jak: burak cukrowy, rzepak, kukurydza, warzywa. Agregat wyposażony jest w zęby sprężynowe podwójne ciężkie. Umieszczone są na 3-rzędowej sekcji roboczej, która regulowana jest hydraulicznie. Wały zagęszczają i wyrównują warstwę gleby, poprawają strukturę warstwy siewnej i rozdrabniają bryły. Agregat wyposażony jest w wały płaskownikowe lub rurowe Ø500 i wał crosskill Ø500, co zapewnia odpowiednie przygotowanie nawet najbardziej wymagającej gleby. Maszyna występuje w czterech szerokościach: 5 m, 6 m, 7 m, 8 m.

Wyposażenie standardowe: hydraulicznie składany – system H, oświetlenie, hydrauliczna regulacja głębokości pracy, hamulce pneumatyczne/hydrauliczne, koła Ø500/50-17, wał 12-rurowy Ø500, wał płaskownikowy Ø500, wał crosskill Ø500.

Wyposażenie dodatkowe: tylna włóka wyrównująca lub wałek finish, przednia włóka wyrównująca regulowana hydraulicznie, spulchniacze śladów ciągnika, spulchniacze śladów na koła bliźniacze, wał tandem crosskill Ø500.

 

Kompaktowy agregat uprawowy UPH Premium służy do przedsiewnej uprawy ziemi

 

Wreszcie kompaktowy agregat uprawowy ST-U służy do uprawy gleby głównie po orce. Sprawdza się w warunkach wymagających, kiedy gleba jest zwięzła i zbrylona, wymagająca dokładnej uprawy oraz pozostawienia równej powierzchni pola. Najczęściej zaleca się jego stosowanie pod rośliny wymagające dokładnej obróbki gleby, takie jak: burak cukrowy, rzepak, kukurydza, warzywa. Bardzo dobre parametry pracy zawdzięcza swojej dużej  masie oraz szerokiemu wachlarzowi narzędzi uprawowych. Konstrukcja systemu transportowego uprawowego podczas pracy opiera się na wałach płaskownikowych lub rurowych. Wyposażony jest w zęby sprężynowe oraz wały.  Zęby sprężynowe mają za zadanie spulchniać glebę. Zadaniem wału jest ugniecenie i wyrównanie warstwy gleby, poprawa struktury warstwy siewnej i rozdrobnienia grudek ziemi. Włóki, w które wyposażony jest system, wyrównują warstwę gleby. Kompaktowy agregat uprawowy wyposażony jest w osiem wałów płaskownikowych lub rurowych i wały crosskill, co zapewnia odpowiednie przygotowanie nawet najbardziej wymagającej gleby. Głębokość pracy regulujemy zmieniając położenie redlic. Agregat posiada własny układ jezdny, składany na czas transportu hydraulicznie, dzięki temu jego szerokość nie przekracza 3 m i może przemieszczać się po drogach publicznych. Maszyna ma konstrukcję ramową i mocowana jest na dolny zaczep oczkowy lub kulowy. 

Występuje w dwóch szerokościach: 8 m oraz 10 m. 

Wyposażenie standardowe: gęsiostopki, hamulce pneumatyczne/hydrauliczne, oświetlenie, druga oś, koła 500/50-17, hamulec postojowy, zaczep kulowy/oczkowy, hydrauliczna stopa podporowa, wał płaskownikowy Ø370, wał rurowy Ø370, wał crosskill Ø370.

Wyposażenie dodatkowe: hydrauliczna regulacja głębokości pracy sekcji roboczej. 

 

Kompaktowy agregat uprawowy ST-U służy do uprawy gleby głównie po orce

Fot. Agro-Tom

 

Uniwersalne maszyny

 

Uniwersalny kultywator Kverneland Enduro / Enduro Pro jest polecany  do płytkiej i głębokiej pracy. Maszyna pozwala na uprawę gleby wyrównując i zagęszczając ją w jednym przejeździe, zmniejszając koszty i ryzyko utraty wilgoci dla lepszego wzrostu chwastów. Kverneland Enduro / Enduro Pro to 3-belkowy kultywator zawieszany, dostępny w szerokościach roboczych od 3.0 m do 5.0 m. Połączenie rozstawu  zębów 270/285 mm i dużego prześwitu pod ramą 870 mm, zapewnia profesjonalne mieszanie i pracę bez ryzyka blokowania się resztek pożniwnych. Maksymalna głębokość pracy to 35 cm w modelach Enduro Pro i 30 cm w Enduro. 

Maszyna jest wyposażana w zęby auto-reset Triflex o nacisku 700 kg. Ząb Triflex posiada wąską konstrukcję i specjalny kształt, zmniejszający zapotrzebowanie na uciąg, jednocześnie zapewniając pożądaną penetrację w  zwięzłej glebie. Jedną z głównych zalet zębów Kverneland Triflex jest ich wytrzymałość i trwałość. Wynika to z technologii pustego profilu, co pozwala zębowi na odchylanie boczne do 7 cm. Jest to dobre rozwiązanie do głębokiego spulchniania i pracy na ciężkich glebach z dużą ilością kamieni. Szeroki wybór elementów roboczych montowanych za pomocą śrub dłut (heat-treated lub carbide) oraz dłut typu Knock-on zapewnia łatwe dostosowanie się do różnych głębokości pracy.

Model Enduro / Enduro Pro może być wyposażony w listwy równające lub talerze równające. Są one wyposażone w zabezpieczenie za pomocą sprężyny lub gumowych amortyzatorów i pozwalają na regulację głębokości roboczej, a także kąta pracy. W połączeniu z niwelatorami bocznymi uzyskuje się pożądane wyrównanie. W wersji  Enduro Pro drugi równoległobok łączący elementy wyrównujące nie zmienia kąta pracy w czasie zmiany głębokości. Ta zmiana może być wykonana w czasie pracy z kabiny ciągnika, co ułatwia pracę operatora.

Szeroka gama wałów jest dostępna dla różnych warunków i wymagań. Odpowiedni dobór wału przyspiesza rozkład słomy. Pozostawia wyrównaną, zagęszczoną powierzchnię, czyniąc ją odporną na warunki atmosferyczne, redukuje uszkodzenia przez ślimaki i zachowuje wilgoć. Dostępny jest wał rurowy, podwójny wał rurowy, wał Actipack, wał Actiflex oraz podwójny wał Actipress.

 

Uniwersalny kultywator Kverneland Enduro

Fot. Kverneland

 

Kultywator Kverneland Enduro Pro jest polecany do płytkiej i głębokiej pracy

Fot. Kverneland

 

Pneumatyczny siewnik zbożowy Kverneland e-drill maxi plus ma wszechstronne zastosowanie i jest dostępny w szerokościach roboczych 3.0, 3.5 i 4.0 m. Jest w stanie aplikować w jednym przejeździe dwa rodzaje nasion, kombinacje nasion i nawozu, połączenie nasion ze środkiem zwalczającym np. ślimaki lub tylko jeden rodzaj nasion. Siewnik e-drill maxi plus jest specjalnie dostosowany do potrzeb rynków europejskich, gdzie coraz więcej zbóż wysiewanych jest wiosną i wymagane jest zastosowanie mieszanki różnych nasion w jednym etapie siewu. Aby zrównoważyć krótszą fazę wegetacji, aplikacja nawozów fosforowych łącznie z nasionami wspomaga początkowe kiełkowanie i rozwój roślin w najbardziej efektywny sposób. W doświadczeniach zasiewów wiosennych, plony wykazały wzrost do 25% w porównaniu z uprawami, w których nawóz został zastosowany innymi metodami.

Model e-drill maxi plus jest częścią w pełni zintegrowanej kombinacji uprawowo-siewnej brony wirnikowej z siewnikiem. Zbiornik jest zamontowany bezpośrednio na głowicy brony wirnikowej Kverneland (seria H lub seria S), co gwarantuje bliskie umieszczenie środka ciężkości, a tym samym mniejsze zapotrzebowanie na udźwig. Zbiornik o dużej pojemności 2.100 l gwarantuje wysoką wydajność i małą liczbę przestojów potrzebnych na załadunek. Można go podzielić w stosunku 60:40, 70:30 lub 100:0%, co zapewnia również możliwość wykorzystania całej pojemności do wysiewu tylko jednego rodzaju nasion. 

Siewnik e-drill maxi plus jest w pełni kompatybilny z systemem ISOBUS, jak również jest przygotowany do pracy z wykorzystaniem GPS i oprogramowania GEOCONTROL, dla automatycznej kontroli dawki wysiewu w oparciu o mapy glebowe oraz sekcji włączając/wyłączając aparaty wysiewające na uwrociach. Kverneland e-drill maxi plus posiada dwa niezależnie działające aparaty wysiewające ELDOS z napędem elektrycznym, umieszczone po obu stronach siewnika, co zapewnia dobry i ergonomiczny dostęp oraz ułatwia opróżnianie i czyszczenie zbiornika. Dzięki redlicy CX-II z podwójnym wyjściem nasiona/nawóz są precyzyjnie umieszczane w rzędzie wysiewającym tylko w jednym przejeździe.

Podobnie jak w przypadku wszystkich modeli e-drill, dawki wysiewu nasion i nawozu są kontrolowane przez dwa sprawdzone aparaty wysiewające ELDOS. Oba są kompatybilne z ISOBUS i napędzane elektrycznie, co pozwala na niezależną regulację dawki nawozu i nasion. Za pomocą sterownika operator może przeprowadzić proces kalibracji aparatu wysiewającego. Nie ma potrzeby zmieniać kół zębatych. Operator po prostu wprowadza żądane wartości do terminala i naciska jeden przycisk na aparacie dozującym, aby rozpocząć kalibrację. Próba kręcona odbywa się automatycznie. Do każdego aparatu wysiewającego dostarczanych jest pięć rolek dozujących dla drobnych i dużych nasion lub nawozu. Wymiana kół dozujących odbywa się w łatwy i szybki sposób bez użycia jakichkolwiek narzędzi.

 

Pneumatyczny siewnik zbożowy Kverneland e-drill maxi plus ma wszechstronne zastosowanie

Fot. Kverneland

 

Agregat uprawowo-siewny Kverneland u-drill to wszechstronna maszyna ciągana, do pracy zarówno w technologii konwencjonalnej po orce, jak i uproszczonej - w mulcz. Dostępna jest w szerokościach roboczych 3.0 m (sztywny) oraz 4.0 i 6.0 m (składany hydraulicznie). Dzięki kilku strefom roboczym uprawa gleby, wyrównanie, zagęszczenie, siew i docisk odbywa się w jednym przejeździe. W projektowaniu konstrukcji zwrócono w szczególności uwagę na możliwość pracy z wysokimi prędkościami (max. do 18 km/h), zapewniając jednocześnie perfekcyjne umieszczenie nasion w ziemi. Dzięki unikalnej i modułowej koncepcji ramy centralnej, agregat uprawowo-siewny u-drill spełnia wiele różnych potrzeb i wymagań rolnika.

Pojemność zbiornika dla wersji 3.0 i 4.0 m wynosi 3.000 l, natomiast dla modelu 6.0 m 4.350 l, co gwarantuje wysoką wydajność. Siewnik u-drill jest  prosty w obsłudze i w wyposażeniu standardowym jest w pełni kompatybilny z systemem ISOBUS. Posiada jeden lub dwa łatwo dostępne aparaty wysiewające ELDOS z napędem elektrycznym. Nowe oprogramowanie odciąża operatora i na bieżąco monitoruje wszystkie ważne parametry pracy maszyny. Agregat jest również przygotowany do korzystania z systemu GEOCONTROL dla automatycznej kontroli dawki wysiewu oraz sekcji włączając/wyłączając aparat wysiewający na uwrociach. Ponadto tylko jeden zawór dwustronnego działania zapewnia w pełni automatyczne zarządzanie maszyną na uwrociach.

Maszyna opcjonalnie może być wyposażona w przedni wał oponowy z kołami o dużej średnicy 800 mm, który może być szybko podniesiony całkowicie do góry. Kolejną strefę roboczą tworzą dwa rzędy karbowanych talerzy o profilu stożkowym i średnicy 460 mm z łożyskami bezobsługowymi. Głębokość pracy sekcji talerzowej jest regulowana elektrohydraulicznie za pomocą terminala ISOBUS. Tylny wał oponowy stanowi trzecią strefę roboczą. Zestaw szerokich kół o dużej średnicy 900 mm ustawionych w systemie „off-set” równomiernie zagęszcza i ugniata glebę przed redlicami wysiewającymi oraz zmniejsza siłę potrzebną do uciągu. Model u-drill jest wyposażony w redlice wysiewające CD zbudowane z dwóch talerzy metalowych o wąskim i płaskim profilu, co gwarantuje równomierne i precyzyjne umieszczenie nasion w glebie nawet przy wysokich prędkościach roboczych. Centralna regulacja głębokości siewu odbywa się elektrohydraulicznie za pomocą terminala ISOBUS. Max. docisk redlic wysiewających wynosi 100 kg i jest regulowany hydraulicznie z kabiny ciągnika. Każda redlica wysiewająca posiada rolkę dociskową 380x50 mm dla precyzyjnej kontroli głębokości siewu i optymalnego docisku nasion do dna bruzdy, aby stworzyć lepsze warunki do podsiąkania oraz szybszych i równiejszych wschodów roślin. Ostatnią strefę roboczą stanowi zagarniacz: zgrzebło typu „S” lub brona palcowa w zależności od warunków glebowych i wymagań rolnika.

 

Agregat uprawowo-siewny Kverneland u-drill to wszechstronna maszyna ciągana, do pracy zarówno w technologii konwencjonalnej po orce, jak i uproszczonej - w mulcz

Fot. Kverneland

 

Do użytków zielonych

 

APV posiada w ofercie agregaty do użytków zielonych. Są to maszyny Grünlandkombi i Grünlandprofi. 

Innowacją Grünlandkombi w zakresie pielęgnacji użytków zielonych, której od dawna oczekują hodowcy bydła mlecznego, jest lekka kombinacja, złożona z brony chwastownika i wału dogniatającego, które można rozdzielić. Agregat GK składa się z dwóch rzędów brony chwastownika z włóką wyrównującą i wału dogniatającego. Zaleta rozwiązania APV: bronę chwastownik i wał można stosować w kombinacji z tyłu. Za pomocą akcesoriów do montażu z przodu ciągnika oba narzędzia robocze można zamontować oddzielnie z przodu i z tyłu ciągnika. Wał ugniatający można także stosować oddzielnie, w innych pracach polowych. Agregat Grünlandkombi dostępny jest w trzech szerokościach roboczych (2,5 m, 3 m i 4 m) i z trzema różnymi typami wału (wał Cambridge Ø 390 mm, wał Cambridge Ø 530 mm bądź wał zębaty Ø 410 mm). Najszersza wersja agregatu weszła na rynek na początku 2022, jako odpowiedź na zapotrzebowanie rynku. W praktyce pielęgnacji użytków zielonych sprawdza się równoczesny podsiew traw siewnikami APV (siewniki pneumatyczne PS i multidozowniki MD).

Większe nierówności i kretowiska wyrównywane są za pomocą resorowanej włóki wyrównującej. Następnie dwa rzędy brony z zębami o średnicy 12 mm (opcjonalnie 10 mm) usuwając chwasty z darni, tworzą pożądane podłoże pod możliwy podsiew. Przy zamontowanym siewniku zaraz za rzędami brony i bezpośrednio przed wałem odbywa się wysiew. Ostatnią czynność roboczą, jaką jest dogniatanie materiału siewnego, wykonuje pracujący na końcu wał ugniatający.

 

Innowacja Grünlandkombi w zakresie pielęgnacji użytków zielonych: lekka kombinacja, złożona z brony chwastownika i wału dogniatającego, które można rozdzielić, czyli agregat GK

Fot. APV

 

Konstrukcja Grünlandprofi umożliwia kompleksową pielęgnację użytków zielonych podczas jednego przejazdu maszyny. Model GP dysponuje połączoną broną i wałem. Włóka wyrównująca likwiduje kretowiska i inne nierówności oraz równomiernie rozprowadza glebę. Praca włóki przygotowuje teren pod działanie zębów sprężynowych. Zęby wyrywają chwasty i sfilcowania oraz napowietrzają darń. Siewnik rozsiewa nasiona w otwartą glebę, a wał ugniatający następnie je dogniata.

Agregat Grünlandprofi jest wyposażony w cztery rzędy zębów o różnej grubości. Agresywność zębów 12 mm w dwóch pierwszych rzędach zwiększa się dzięki dużej masie całej maszyny, a w szczególności wału oddziałującego na te zęby. Ma to istotne znaczenie w pracy na mocno zachwaszczonych użytkach.

Można korzystać z wielu opcji ustawień zębów i tym samym decydować o stopniu intensywności ich pracy. Dzięki szerokim możliwościom ustawień całego agregatu można go z powodzeniem używać w działalności usługowej. Od lekkiego podsiewu po intensywną renowację użytków zielonych – model GP, według producenta,  ma sprawdzić się na każdym terenie zielonym.

Agregat GP dostępny jest w dwóch szerokościach roboczych: 3 i 6 m. Z początkiem 2022 roku do sprzedaży trafiła zmodyfikowana i ulepszona wersja 6-metrowego agregatu: GP 600 M2. W zmodernizowanej bronie układ elementów roboczych pozostał ten sam, skupiono się jednak na ułatwieniu regulacji poszczególnych elementów roboczych i zapewnieniu lepszego rozkładu masy. Zasadniczą różnicą w stosunku do poprzedniej wersji agregatu (GP 600 M1) jest to, że w nowej wersji można bardzo szybko zdemontować wał. (z)

 

Konstrukcja Grünlandprofi umożliwia kompleksową pielęgnację użytków zielonych podczas jednego przejazdu maszyny

Fot. APV

 



Ausgewählt anzeigen