Elektronika w nowoczesnych ciągnikach rolniczych

Najnowsze ciągników przestają przypominać modele sprzed kilkunastu czy nawet kilku lat. Producenci stawiają nie tylko na mocniejsze silniki i komfortowe wyposażenie kabin, ale także na elektronikę. To sprawia, że najnowszy pojazd rolniczy bardzo często wykorzystuje równie wyrafinowane rozwiązania, co innowacyjne samochody klasy Premium.

 

Elektroniczne panele sterowania

 

Wyposażenie kabiny coraz częściej obejmuje całą gamę elektronicznych urządzeń odpowiadających za monitoring pracy, sterowanie poszczególnymi układami lub ostrzeganie w razie nieprawidłowości. To znacznie podnosi bezpieczeństwo i wygodę pracy.

Wielu znanych producentów stosuje w kabinach wyświetlacze cyfrowe typu LCD, które obsługują szereg wskaźników opisujących parametry robocze ciągnika. Najczęściej trafiają one na panel monitorująco-sterujący, ale w niektórych pojazdach wyświetlacze LCD montowane są również pod sufitem lub na kolumnach bocznych.

 Na wyświetlaczu operator przez cały czas ma wygodny dostęp do danych, które charakteryzują pracę silnika. Na wskaźnikach można odczytać między innymi:

• prędkość obrotową silnika,

• temperaturę płynu chłodniczego,

• poziom ciśnienia oleju,

• stan paliwa,

• poziom naładowania akumulatora,

• liczbę przepracowanych godzin.

Często kontrolki nie tylko pokazują parametry, ale także ostrzegają, gdy dany element niewłaściwie pracuje. Najczęściej zagrożenie sygnalizowane jest podświetleniem kontrolki i sygnałem dźwiękowym, co pozwala operatorowi szybko zauważyć nieprawidłowość (np. zbyt niski stan oleju w układzie smarowania).

W wielu ciągnikach pojawiają się kontrolki pracy akumulatora i alternatora, filtrów powietrza, świec żarowych czy wskazujące obecność wody w paliwie.

Na wyświetlaczu panelu monitorująco-kontrolnego mogą zostać rozmieszczone także sterowane elektrycznie kontrolki wskazujące ciśnienie oleju przekładniowego. Przydatną funkcją jest kontrolka, która uruchamia głośny sygnał dźwiękowy, gdy silnik zostanie uruchomiony w przypadku niezaciągniętego hamulca postojowego. Kontrolki często wskazują ponadto poziom oleju w układzie hamowania (mogą zostać zintegrowane nawet z układem hamulcowym podpiętej przyczepy).

W niektórych ciągnikach pojawiają się kontrolki wskazujące blokadę mechanizmu różnicowego czy napęd na 4 koła.

Na monitorze osiągów mogą pojawić się dane o stanie układu zawieszenia, poślizgu kół czy łącznej powierzchni pracy.

 

Elektronika w siedzisku operatora

 

Producenci elektronikę wykorzystują również do podniesienia bezpieczeństwa i komfortu pracy operatora. Często odpowiada ona za sterowanie położeniem siedziska. Fotel może posiadać czujniki, które sygnalizują obecność kierowcy. W przypadku, gdy operator opuszcza siedzisko zapominając o zaciągnięciu hamulca postojowego lub wyłączeniu WOM, automatycznie włącza się głośny sygnał alarmowy.

 

Elektroniczne sterowanie przekładniami i innymi układami

 

Kolejnym przykładem zastosowania zaawansowanej elektroniki w nowoczesnych ciągnikach rolniczych są przekładnie. Jedną z nowocześniejszych technologii wykorzystuje rozwiązanie Power Command. Przekładnia ta posiada 19 biegów do przodu i 9 biegów wstecznych (opcjonalnie dostępne są także biegi pełzające). Radarowy czujnik prędkości jazdy automatycznie dokonuje pomiaru szybkości. Przekładnia ta posiada funkcję zmian automatycznych. W trybie „auto” biegi zmieniane są automatycznie (przy jeździe do przodu). Zmiany mogą działać w trybie polowym lub transportowym. 

Operator może zaprogramować graniczne wartości będące impulsem do zmiany biegu, ustawić tryb oczekiwania lub zaprogramować przełożenia na biegu wstecznym.

W niektórych ciągnikach dostępne są także funkcje elektronicznego sterowania wałkiem odbioru mocy oraz podnośnikiem hydraulicznym. 

 

Monitor i kamery – każdą maszynę możesz mieć „na oku”

 

Coraz częściej maszyny rolnicze przyjmują postać zaawansowanych układów, które wymagają idealnej integracji z ciągnikiem. Operator może usprawnić pracę montując kamerę i monitor – taki zestaw pozwoli na bieżąco monitorować pracę podpiętych maszyn.

Monitor montuje się w kabinie ciągnika – należy podłączyć go do źródła prądu (tzw. zapalniczki). Do monitora można podpiąć nawet kilka kamerek., które będą działać jednocześnie. Najwygodniejszym rozwiązaniem są kamery połączone z monitorem bezprzewodowo (producenci zwykle stosują technologię radiową). Kamery można montować w dowolnych miejscach (np. za ciągnikiem lub na maszynach), co pozwala obserwować widok z każdej strony pojazdu.



Ausgewählt anzeigen