Firma Knapen Trailers zaprojektowała zderzak typu pull-back, chowany do góry pod podwoziem za pomocą pilota, co pozwala zwiększyć prześwit z tyłu naczepy z ruchomą podłogą o 200 mm, do co najmniej 65 cm. To praktyczne podczas rozładunku na przykład przy wykopie lub na polu. Zapewnia większą elastyczność i łatwość obsługi podczas rozładunku. Cecha ta znacznie zmniejsza także ryzyko uszkodzeń i związanych z tym kosztów. Całkowite ustawienie zderzaka odciąganego względem podwozia w najwyższym położeniu ma dodatkową zaletę polegającą na zapobieganiu gromadzeniu się resztek ładunku na zderzaku.
Zderzak każdej naczepy czy przyczepy musi spełniać rygorystyczne wymagania ustawowe, aby zapewnić odpowiednią ochronę w przypadku zderzenia tylnego. Maksymalny prześwit, czyli odległość dolnej krawędzi zderzaka od podłoża, nie może zgodnie z prawem przekraczać 45 cm. Jednak w przypadku rozładunku m.in. na nieutwardzonej powierzchni taki prześwit pod pojazdem jest często zbyt mały, co zwiększa ryzyko uszkodzenia naczepy. W takich sytuacjach zderzak typu pull-back jest rozwiązaniem.
Zawiasy sterowane są pneumatycznie, a zmiana położenia zderzaka zajmuje niecałe 10 sekund. Automatyczny sworzeń blokujący zabezpiecza zderzak zarówno w położeniu do jazdy jak i najwyższym.
Dzięki obróbce kataforetycznej (KTL) i malowaniu proszkowemu zderzak jest odporny na korozję.
Obsługa zderzaka jest bezpieczna i łatwa, nawet z kabiny. Kierowca może przez cały czas widzieć położenie zderzaka. Na boku naczepy z ruchomą podłogą montowana jest czerwona lampka sygnalizacyjna. Gdy kontrolka jest wyłączona zderzak jest zabezpieczony w pozycji do jazdy, dzięki czemu kierowca może bezpiecznie kontynuować podróż. Jeśli lampka kontrolna jest włączona, zderzak znajduje się w najwyższym położeniu, jest zabezpieczony i gotowy do rozładunku naczepy. Gdy kontrolka miga, zderzak aktualnie się porusza i nie jest jeszcze zamocowany w żądanym położeniu.
Zderzak typu pull-back będzie dostępny w naczepach rolniczych z ruchomą podłogą serii Knapen KX od wiosny 2024 r. W ciągu roku 2024 r. to rozwiązanie będzie wprowadzane w innych pojazdach tej marki. (red)