Prezes UOKiK postawił zarzuty spółce cukrowej

Postępowanie w sprawie wykorzystywania przewagi kontraktowej wobec rolników

Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK: – Oprócz postępowania przeciwko Pfeifer & Langen wszcząłem postępowanie wyjaśniające, w którym sprawdzimy, czy pozostali producenci cukru w Polsce nie wykorzystują przewagi kontraktowej względem rolników w podobny sposób

Fot. UOKiK

 

 

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie przeciwko Pfeifer & Langen Polska, w związku z tym, że spółka może w nieuczciwy sposób wykorzystywać swoją przewagę kontraktową wobec rolników. Urząd przyjrzy się również praktykom innych producentów cukru. 

Spółka Pfeifer & Langen to jeden z największych producentów cukru w Polsce. Zastrzeżenia Prezesa UOKiK budzą postanowienia w umowach z rolnikami, zgodnie z którymi plantatorzy mogą kupować nasiona tylko od Pfeifer & Langen. W przypadku użycia innych nasion spółka zastrzegła sobie prawo odmowy zakupu buraków. 

– Działania Pfeifer & Langen pozbawiają plantatorów swobodnego wyboru nasion odpowiednich, na przykład do rodzaju gleby czy lokalnych warunków pogodowych. Dlatego wszcząłem postępowanie w związku z podejrzeniem nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej. Jeśli zostaną użyte nasiona zakupione z innego źródła, koncern cukrowy odmówi przyjęcia buraka, wtedy cały trud rolnika pójdzie na marne – powiedział Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK. Spółce Pfeifer & Langen grozi kara do 3 proc. obrotu. 

 

Koncerny cukrowe pod lupą UOKiK

 

To nie pierwsza interwencja UOKiK na rynku produkcji cukru. W 2019 r. Urząd wydał decyzję, w której przyjął zobowiązanie spółki Sudzucker Polska do zmiany praktyk niekorzystnych dla rolników. 

– Ochrona polskich rolników to ważna część działalności Urzędu. Dlatego oprócz postępowania przeciwko Pfeifer & Langen wszcząłem postępowanie wyjaśniające, w którym sprawdzimy, czy pozostali producenci cukru w Polsce nie wykorzystują przewagi kontraktowej względem rolników w podobny sposób – dodał Tomasz Chróstny.

 

Postępowanie wobec 100 podmiotów na rynku rolno-spożywczym

 

Rynek rolno-spożywczy znajduje się pod baczną obserwacją Prezesa UOKiK. Niedawno zakończyły się postępowania wobec stu największych podmiotów na tym rynku. Po interwencji Prezesa Tomasza Chróstnego większość przedsiębiorców w toku postępowania UOKiK wypłaciła zaległe pieniądze dostawcom i usunęła kwestionowane zapisy z polityki handlowej oraz zawartych kontraktów. Działania podmiotów, które nie zmieniły swoich praktyk Urząd bada w ramach postępowań wyjaśniających z w sprawie  nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej. Są to Auchan Polska, Eurocash, Makro Cash and Carry Polska, SCA Intermarche.

UOKiK apeluje: Przedsiębiorco, rolniku, jeżeli działasz w branży rolno-spożywczej i twój duży kontrahent wykorzystał sytuację związaną z COVID-19, aby zmienić warunki współpracy na twoją niekorzyść lub nie płaci w terminie – zawiadom UOKiK. Uruchomiliśmy specjalny formularz, który ułatwi ci zgłoszenie nieprawidłowości. Wejdź i wypełnij: https://ankieta.uokik.gov.pl/formularz-zgloszenie-przewaga/.

 Выбранные объявления