Na polu jak w bamboszach

Najnowsze opony do maszyn rolniczych

Bridgestone wprowadził niedawno na rynek nową oponę rolniczą VX-TRACTOR, o większej produktywności, wydajności i przyczepności

Fot. Bridgestone

 

Najnowsze opony do maszyn rolniczych są bardziej wydajne, odporne na zużycie i mniej szkodliwe dla upraw. Można powiedzieć, że pojazdy rolnicze poruszają się na „obutych” w nie kołach, tak delikatnie, jak człowiek w miękkich bamboszach. 

Producenci ogumienia biorą też pod uwagę to, że w gospodarstwach rolnych coraz częściej korzysta się z ciągników o dużej mocy, dla których przygotowują odpowiednie opony. 

Najnowsze technologie pozwalają zmniejszyć ugniatanie gleby, niekorzystne dla wegetacji upraw. Innowacyjne rozwiązania umożliwiają dostosowanie kształtu profilu opony w zależności od ciśnienia. Do produkcji opon coraz częściej używa się też surowców i materiałów przyjaznych dla środowiska, jak np. oleje roślinne w miejsce materiałów ropopochodnych. Nowością, która powoli zdobywa rynek są gąsienice gumowe, w które mogą być wyposażane ciągniki rolniczych lub kombajny. Konstruktorzy ogumienia coraz lepiej też radzą sobie z wyzwaniem, jakim jest uniwersalność, konieczna przy użytkowaniu opon w polu i na drodze. Także do oponiarskiego światka wkracza internet. Przykładem może być internetowa aplikacja Michelin, dzięki której można dobrać odpowiednie ciśnienie w oponach, dostosowane do aktualnie wykonywanych prac i obciążeń. Francuski producent znalazł też rozwiązanie, jak pozbyć się kłopotu z przebijaniem ogumienia, proponując połączenie opony i koła w jednej stabilnej konstrukcji, która składa się ze sztywnej piasty przytwierdzonej do bieżni za pomocą elastycznych i sprężystych poliuretanowych żeber. 

Według przedstawicieli producentów i dystrybutorów ogumienia, wielu rolników w dość trudnej sytuacji ekonomicznej wybiera marki ze średniej półki, unikając droższych produktów marek premium.

 

Do ciężkiej pracy 

  

Bridgestone wprowadził niedawno na rynek nową oponę rolniczą VX-TRACTOR. Podczas projektowania firma uwzględniła potrzeby użytkowników wymagających większej produktywności, wydajności i przyczepności. Nowe ogumienia umożliwia użytkownikom szybszą pracę i transport cięższych ładunków. Projektanci opony skoncentrowali się przede wszystkim na jej maksymalnej wydajności i zminimalizowaniu zużycia, zwłaszcza na drodze.

 

Bridgestone  podkreśla, że testy wykazały, iż model VX-TRACTOR ma znacznie mniejszy poślizg, niż produkty oferowane przez konkurentów

Fot. Bridgestone

 

W modelu VX-TRACTOR zaprojektowano wyjątkowy i opatentowany wzór bieżnika, który jest dłuższy i szerszy oraz – jak zapewnia producent – charakteryzuje się nawet o 20% większą objętością w porównaniu z rozwiązaniami oferowanymi przez bezpośrednią konkurencję. Zwiększona objętość bieżnika oznacza większą jego głębokość w porównaniu do rozwiązań oferowanych przez innych producentów. Jednocześnie karkas opony zaprojektowano tak, aby zminimalizować naprężenia wewnętrzne. Dzięki temu nowe ogumienie bardzo dobrze spisuje się przy dużych prędkościach, ze znacznym obciążeniem i może pracować z ciśnieniem dochodzącym do 2,4 bara.

 

Karkas w oponach Bridgestone VX-TRACTOR wykorzystuje technologię, która pozwala na regulację ciśnienia od 0,6 do 2,4 bara 

Fot. Bridgestone

 

Użycie większej ilości gumy zwiększa wytrzymałość i ogranicza skutki zużycia, tarcia i eksploatacji. Sześciowarstwowy pas bieżnika klasy premium oraz zmniejszona i wzmocniona ściana boczna zabezpieczają oponę przed uszkodzeniami i przebiciem. Opony są produkowane z nowej mieszanki gumowej, która jest jeszcze bardziej odporna na zużycie, niż mieszanki stosowane w starszych produktach tej marki. Nowa mieszanka zawiera mniej oleju mineralnego, który częściowo zastąpiono przyjaznymi dla środowiska olejami roślinnymi, nie tylko poprawiającymi żywotność ogumienia, ale również stanowiącymi ważny krok ku bardziej zrównoważonej przyszłości. 

Producent podkreśla, że testy wykazały, iż model VX-TRACTOR ma znacznie mniejszy poślizg, niż produkty oferowane przez konkurentów. Niezależnie od tego, czy są one eksploatowane na polach, czy na drogach, pod dużymi obciążeniami, na śliskich nawierzchniach, na wzniesieniach, czy podczas transportu ciężkich ładunków, opony VX-TRACTOR spełniają najwyższe standardy.

Model VX-TRACTOR dołączył do rodziny opon Bridgestone VT-TRACTOR dla ciągników o dużej mocy i stanowi uzupełnienie serii VT-COMBINE, przeznaczonej dla kombajnów zbożowych. Karkas w oponach VX-TRACTOR wykorzystuje technologię, która pozwala na regulację ciśnienia od 0,6 do 2,4 bara, co umożliwia dostosowanie opon do każdych warunków pracy i zapewnia możliwość przenoszenia nawet najcięższych ładunków. Sprawdzony, opatentowany spiralny wzór bieżnika nadaje też oponie większą trwałość, która jest bardzo istotna dla traktorów używanych zarówno w polu, jak i na drogach. 

Przypomnijmy, że opony Bridgestone VT-TRACTOR wykorzystują technologię VF, zapewniającą mniejsze ubijanie gleby, a co za tym idzie - lepszy wzrost uprawom, szybszą pracę i możliwość transportu cięższych ładunków.  

 

Z nylonowym karkasem i innowacyjną stopką

 

Oferta opon rolniczych Continental obejmuje nowej generacji ogumienie radialne premium Tractor70 oraz Tractor85, opony do kombajnów CombineMaster, a także ostatnią nowość – rodzinę opon o profilu 65 i super szerokich – TractorMaster. Wszystkie opony rolnicze marki Continental produkowane są w nowej fabryce w Lousado w Portugalii. Jest to jeden z najnowocześniejszych zakładów, do którego przylega też ośrodek badawczo-rozwojowy, gdzie toczą się prace nad nowymi produktami, które są trwalsze, bardziej wydajne, mniej szkodliwe dla upraw i zapewniają rolnikom wysoki komfort pracy.

 

Marcin Cywiński (Continental) 

Fot. Continental

 

Tractor 70 charakteryzuje się wysoką zdolnością samooczyszczania oraz dobrą trakcją. Innowacyjna konstrukcja stopki umożliwia oponie pracę nawet przy niższych wartościach ciśnienia, przez co mniej obciąża glebę. Tractor 85 to opona odpowiednia na każdą porę roku i na wszystkie nawierzchnie. Jest wyjątkowo wszechstronna: odpowiednio wąska, aby zgrabnie wpasować się w koleinę w ziemi, ale wystarczająco szeroka, aby spełniać funkcję uniwersalnej, wytrzymałej opony rolniczej.

 

Continental Tractor 70 charakteryzuje się wysoką zdolnością samooczyszczania oraz dobrą trakcją

Fot. Continental

 

TractorMaster jest pierwszym produktem, w którym zastosowano innowacyjny wzór bieżnika w technologii D.fine. Dzięki odpowiedniemu wymodelowaniu bloków bieżnika zwiększeniu ulega powierzchnia styku opony z nawierzchnią w jej środkowej części o 5%. Tym samym ogumienie osiąga większe przebiegi w porównaniu ze standardowymi oponami. 

 

Wszechstronna opona Cobntinental Tractor 85 

Fot. Continental

 

CombineMaster to niezawodne ogumienie przeznaczone do kombajnów, które jest fabrycznie wyposażone w czujniki monitorujące ciśnienie (system ContiPressureCheck). 

Wszystkie modele charakteryzują się wyjątkową solidnością i trwałością, jednocześnie gwarantują wysoki komfort pracy, ochronę upraw i dobrą trakcję. Produkowane są z zastosowaniem innowacyjnej, opatentowanej przez Continental technologii N.flex. Konstrukcja karkasu jest wystarczająco elastyczna, aby zaabsorbować odkształcenia i powrócić po nich do pierwotnego kształtu bez trwałych zmian w geometrii opony. Natomiast innowacyjna, wyjątkowo wytrzymała stopka wykonana z jednego kawałka drutu zachowuje swój kształt i zapobiega uślizgom na feldze.

 

Continental TractorMaster jest pierwszym produktem, w którym zastosowano innowacyjny wzór bieżnika w technologii D.fine, zapewniający większe przebiegi 

Fot. Continental

 

Marcin Cywiński, menedżer ds. sprzedaży opon rolniczych w Continental Opony Polska:

– Przez wszystkie dziewięć dekad, odkąd Continental wprowadził na rynek pierwszą w Europie oponę pneumatyczną do ciągników, skupiamy się na tworzeniu nowych wydajnych rozwiązań odpowiadających na bieżące potrzeby rolnictwa. Obecnie cyfryzacja, komunikacja bezprzewodowa i automatyzacja procesów istotnie zmieniają oblicze tej branży oraz codzienną pracę rolników. Podstawą niezmiennie są jednak trwałe i bezpieczne dla upraw opony. 

Wsłuchujemy się w potrzeby rolników, próbujemy zrozumieć ich codzienne wyzwania i oczekiwania. Tę wiedzę wykorzystujemy do tego, aby tworzyć najlepsze rozwiązania technologiczne oraz poszerzać naszą ofertę opon. W ten sposób powstają innowacyjne rozwiązania stosowane w ogumieniu do ciągników, kombajnów i maszyn rolniczych. Za wyjątkowymi właściwościami opon rolniczych Continental stoją autorskie technologie N.flex, D.fine oraz innowacyjna konstrukcja stopki. Dzięki nim nasze opony spełniają swoje zadanie w każdych warunkach – przez błotniste pola, podczas ulewnego deszczu, na kamienistych ścieżkach, czy też w upalnym słońcu.

 

Continental CombineMaster to ogumienie przeznaczone do kombajnów, które jest fabrycznie wyposażone w czujniki monitorujące ciśnienie

Fot. Continental

 

Nylonowy karkas N.flex stosowany we wszystkich modelach opon rolniczych zapewnia długotrwałą wytrzymałość opon oraz duży komfort pracy. Natomiast charakterystyczna stopka wykonana z jednego kawałka drutu, niczym nić nawinięta na szpulę, gwarantuje łatwiejsze mocowanie i zapobiega uślizgom na tarczy koła. Nasze najnowsze osiągnięcie – innowacyjna technologia modelowania klocków bieżnika D.fine zwiększa powierzchnię styku opony z nawierzchnią w jej środkowej części o 5 proc. Pozwala to znacznie ograniczyć zagęszczenia gleby, przez co opony w jak najmniejszym stopniu oddziałują na straty w uprawach. Innowacja jest gruntem, na którym rozwijają się też nasze najnowocześniejsze rozwiązania takie jak system monitorowania ciśnienia w oponach ContiPressureCheck, który jest fabrycznie montowany m.in. w każdej nowej oponie do kombajnów. Prawidłowe ciśnienie ogumienia zwiększa jego żywotność, a także przekłada się na niższe zużycie paliwa. 

Wszystko to sprawia, że opony rolnicze Continental cieszą się zaufaniem klientów oraz znajdują uznanie czołowych producentów sprzętu rolniczego. 

 

Nowoczesność i szara rzeczywistość

 

Serwis Ditopony.pl (Dobre i tanie opony) zajmuje się sprzedażą opon specjalistycznych od 2012 roku. Słupska firma w swojej ofercie ma pełen wachlarz opon specjalistycznych, w tym opon rolniczych.

Jak zapewniają przedstawiciele firmy, w magazynie dostępne są opony począwszy od najmniejszych rozmiarów opon ciągnikowych  6.00-16 z przeznaczeniem do ciągników C-360, przez ogumienie typu implement (przyczepowe), do opryskiwaczy, kończąc na największych rozmiarach opon radialnych z przeznaczeniem dla najnowocześniejszych ciągników i kombajnów.

 

Michał Nibelski (Ditopony.pl): – Nowością jest opona radialna z osnową o większej wytrzymałości, zapewniająca zmniejszone ugniatanie gleby

Fot. Ditopony.pl

 

– Rynek opon w Polsce i  na świecie zmienia się bardzo szybko – mówi Michał Nibelski, współwłaściciel serwisu Ditopony.pl. – Każdy rok w tej branży jest inny. Począwszy od 2012 roku, od kiedy zajęliśmy się importowaniem i szeroko pojętą sprzedażą opon specjalistycznych, zmieniło się wiele. Na ryku pojawiło się wielu nowych producentów i nowych produktów w segmencie opon rolniczych. Wraz z nimi pojawiło się wiele firm dystrybuujących dane ogumienie. Nowe modele opon wykonywane są w specjalnych technologiach, zapewniających lepsze właściwości i parametry podczas użytkowania. Nowością w tej dziedzinie, która co prawda jest już obecna na rynku w Polsce, aczkolwiek wciąż dość mało popularna i sprzedająca się w mniejszym wolumenie w porównaniu do klasycznych opon radialnych, jest opona radialna z oznaczeniem VF lub IF. Tego typu opony posiadają inną, bardziej zaawansowaną konstrukcję, w której osnowa ma większą wytrzymałość, niż w odpowiadającej jej oponie standardowej. Zaletą tego rozwiązania jest m.in. zmniejszone ugniatanie gleby. Praca pod niższym ciśnieniem wpływa na większe odkształcenie się opony na styku z glebą, co wpływa na  zmniejszone zagęszczanie gleby kołami, a to z kolei skutkuje większymi plonami. Opony w indeksach VF lub IF charakteryzują się znacznie większą nośnością od klasycznych opon radialnych - przy zastosowaniu takiego samego ciśnienia, uzyskujemy większą nośność o nawet 40% większą. Dodatkowo udźwig opony VF, IF jest niezależny od prędkości, zatem nie ma potrzeby zmieniać ciśnienia w oponach, przemieszczając się z pola na drogę. Dzięki temu uzyskuje się oszczędność czasu i zwiększenie wydajności podczas prac.

Opony VF i IF dostępne są w standardowych rozmiarach opon radialnych jak i w rozmiarach do upraw międzyrzędziowych. Ditopony proponuje ogumienie w tej technologii takich producentów, jak Alliance, BKT, Bridgestone, Michelin. Ogumienie tego typu jest ciągle drogie, stąd też bierze się jego mała popularność.

– Zmiany w klimacie, kontrowersyjna polityka rolna rządzących, dyktando zachodnich koncernów odnośnie cen skupu płodów rolnych i żywca – miało i ma po dzień dzisiejszy wpływ na rozwój rynku oponiarskiego – dodaje M. Nibelski. – Od pewnego czasu wyraźnie widać jaki jest trend na rynku opon wtórnych. Częściej wybierane są marki ze średniej półki aniżeli opony marek premium. Nie ma się czemu dziwić. Tacy producenci jak Alliance bądź BKT oferują przyzwoite opony, które również trafiają na pierwszy montaż do producentów sprzętu rolniczego. Ich produkty są znacznie tańsze od konkurencji z Bridgestone lub Michelin.

 

Alliance Agriflex VF 372 - opony w indeksach VF lub IF charakteryzują się znacznie większą nośnością od klasycznych opon radialnych

Fot. Ditopony.pl

 

Większość powierzchni magazynowej w słupskiej firmie zajmuje ogumienie rolnicze ze średniej półki cenowej. 

– Oferujemy produkty wysokiej jakości, w przystępnych cenach, dostosowanych do trudnych i wymagających realiów polskiej wsi – komentuje nasz rozmówca. – Na rynku mamy dostępne coraz to większe i mocniejsze ciągniki. Przyczepy rolnicze również „puchną” i nabierają gabarytów. 

W segmencie implement tj. w segmencie opon przyczepowych zmieniło się niewiele.  Brak tutaj przełomowych nowinek technologicznych. Od 2012 roku pojawiają się nowe modele opon z wyższymi nośnościami, większą ilością przekładek w karkasie lub z opasaniem stalowym w jego obrębie.

Kolejną nowością, która powoli zdobywa rynek są gąsienice gumowe. Mogą być one doposażone do ciągników rolniczych lub kombajnów.

– Co prawda jest to jeszcze rzadki widok na polskiej wsi, ale wydaje mi się że sytuacja ta zmieni się i w przeciągu najbliższych lat, obecność maszyn mających w wyposażeniu nie koła, lecz gąsienice będzie większa – przekonuje Pan Michał. – Inną dziedziną jaką zajmujemy się u nas w firmie są felgi rolnicze. Na życzenie klienta możemy wyprodukować daną felgę pod określony ciągnik, który ma pracować w danych warunkach. Przykład, mamy standardowy ciągnik o szerokich oponach na przedniej i tylnej osi. Klient chce przystosować go pod pracę w uprawie międzyrzędziowej. Ustalamy z klientem jaka szerokość rozstawu wąskich kół go interesuje, a następnie po 1-2 tygodni dostarczamy pod dom gotowe do zamontowania felgi bądź kompletne koła.

 

Na pole i na drogę

 

Do sprzedaży trafia MICHELIN RoadBib – nowa opona rolnicza do ciągników o mocy powyżej 200 KM, zaprojektowana z myślą o operatorach traktorów, którzy intensywnie użytkują maszyny na drogach. Opona zapewnia trwałość, oszczędność paliwa, wysoką trakcję i bezpieczeństwo. RoadBib powstała przy współpracy z rolnikami oraz operatorami maszyn.

Ciągniki o dużej mocy, wykorzystywane w gospodarstwach rolnych i na placach budowy, przez ponad 50 proc. czasu używane są na drodze. Stanowi to 80 proc. całego przebytego przez nie dystansu, a często do ciągników dodatkowo podpięte są ciężkie przyczepy i maszyny. Konstruktorzy działów badawczo-rozwojowych Michelin stanęli przed wyzwaniem opracowania rozwiązania o wysokiej trwałości, które będzie w stanie zapewnić trakcję na twardych i agresywnych drogach nieutwardzonych, ale równie dobrze sprawdzi się na miękkiej glebie pól uprawnych. 

RoadBib posiada nową rewolucyjną rzeźbę bieżnika, która całkowicie różni się od wzorów dotychczas stosowanych w ogumieniu rolniczym. W bieżniku znajdują się 52 klocki połączone centralnym żebrem. Guma uformowana w ten sposób chroni glebę i plony przed ugniataniem oraz zapewnia o 20 proc. większą trwałość. Ponadto w przypadku użytkowania ciągnika z przyczepą RoadBib pozwala na zmniejszenie o 5 proc. zużycia paliwa przy jednoczesnym obniżeniu poziomu wibracji i hałasu w kabinie pojazdu, dzięki czemu praca operatora jest bardziej komfortowa. Ponadto w czasie pracy na polu opony zapewniają o 10 proc. wyższą trakcję. 

W Europie opona MICHELIN RoadBib jest dostępna w dwóch rozmiarach:

600/70 R30 158D/155E oraz 710/70 R42 173D/170E.

 

Łatwiej dobrać ciśnienie

 

MICHELIN RoadBib – nowa opona rolnicza do ciągników o mocy powyżej 200 KM, zaprojektowana z myślą o operatorach traktorów, którzy intensywnie użytkują maszyny na drogach

Fot. Michelin

 

Użytkownicy opon mogą skorzystać z bezpłatnej aplikacji AgroPressure by Michelin - to innowacyjne narzędzie pomagające rolnikom efektywnie wykorzystać pojazdy w gospodarstwie. Dzięki niemu rolnik może dobrać odpowiednie ciśnienie w oponach dostosowane do aktualnie wykonywanych prac i obciążeń. Pozwala to zoptymalizować siłę uciągu (wykorzystanie mocy ciągnika), zmniejszyć koszty eksploatacji (paliwo, czas pracy, przebieg opon) oraz ograniczyć ugniatanie gruntu (lepsze i większe plony). Aplikacja dostępna na portalu 365FarmNet została zaprezentowana po raz pierwszy w Polsce podczas tegorocznych targów Opolagra w Kamieniu Śląskim.

 

MICHELIN EvoBib to ewolucyjna opona o zmiennej charakterystyce pracy, w której wykorzystano innowacyjną technologię umożliwiającą dostosowanie kształtu profilu opony w zależności od ciśnienia

Fot. Michelin

 

Aplikacja jest dostępna w języku polskim i, jak zapewniają przedstawiciele Michelin, korzystanie z niej nie wymaga wiedzy technicznej. Po podłączeniu do swojego konta na www.365farmnet.pl każdy rolnik ma możliwość dołączenia modułu AgroPressure by Michelin. 

Dużą zaletą AgroPressure by Michelin jest przejrzysty układ – zalecenia dotyczące ciśnienia w oponach podane są w jasny i klarowny sposób, co pozwala szybko i łatwo dokonać najlepszego wyboru. Dodatkowo narzędzie można wykorzystać w przypadku opon różnych marek, których lista jest dostępna w module. W przypadku opon Michelin ciśnienie jest obliczane automatycznie, w przypadku innych opon rolnik oblicza ciśnienie tradycyjnie. Co ważne, rolnik przeprowadza obliczenia ciśnienia tylko raz. Dane i ich wizualizacje są przechowywane i dostępne w dowolnym momencie.

 

MICHELIN AxioBib 2 to nowa gama opon VF przeznaczona do ciągników o średniej i dużej mocy 

Fot. Michelin

 

Zazwyczaj poziom ciśnienia jest obliczany przez samego rolnika na podstawie tabeli ciśnienia opon ich producenta oraz własnej wiedzy i doświadczenia. Jednak dla każdych warunków użytkowania ciśnienie w oponach powinno być dostosowane do stanu gleby oraz masy maszyny, co jest czasochłonne. Moduł AgroPressure by Michelin oferowany we współpracy z 365FarmNet umożliwia automatyzację tego procesu. 

 

MICHELIN X Tweel to połączenie opony i koła w jednej stabilnej konstrukcji, która składa się ze sztywnej piasty przytwierdzonej do bieżni za pomocą elastycznych i sprężystych poliuretanowych żeber

Fot. Michelin

 

Innowacyjne rozwiązania 2019 

 

Podczas tegorocznych targów Opolagra firma Michelin zaprezentowała innowacyjne opony do różnych typów pojazdów rolniczych. Wśród wystawianych modeli znalazły się m.in. EvoBib, AxioBib 2 oraz X Tweel – innowacyjna opona nie wymagająca pompowania, która w istocie jest samowystarczalnym kołem.

EvoBib to ewolucyjna opona o zmiennej charakterystyce pracy, w której wykorzystano innowacyjną i opatentowaną technologię umożliwiającą dostosowanie kształtu profilu opony w zależności od ciśnienia. Przy bardzo niskim ciśnieniu (poniżej 1,2 bara) powierzchnia obszaru kontaktu EvoBib z podłożem zwiększa się, dzięki czemu ugniatanie gleby jest mniejsze, a sama opona przenosi więcej mocy ciągnika na podłoże.

Przy wyższym ciśnieniu (powyżej 2 barów) z podłożem styka się tylko środkowa, ciągła część bieżnika, gwarantując większą przyczepność i mniej drgań z korzyścią dla komfortu jazdy. Dodatkowe zalety to także oszczędność paliwa i większe bezpieczeństwo.

Taką transformację opony umożliwia innowacyjna konstrukcja karkasu, który oprócz technologii Ultraflex korzysta z „efektu zawiasu” polegającego na podnoszeniu lub kładzeniu klocków barkowych na podłożu, dzięki kontrolowanemu ugięciu boków opony. Kładąc się na podłożu, klocki barkowe w oponie z niskim ciśnieniem zwiększają obszar kontaktu bieżnika z podłożem o 20 proc. Wraz z nim wzrasta trakcja opony, która jest w stanie przenieść więcej mocy ciągnika na podłoże. Zysk trakcji to ok. 20-50 proc., co można porównać z dodatkowymi 20 KM mocy użytkowej na ziemi (dla ciągnika o mocy 300 KM)! Więcej bieżnika na podłożu to także większa ochrona gleby przed ugniataniem.

Opona jest dostępna w dwóch rozmiarach: VF 710/70 R 42 – tył oraz VF 600/70 R 30 – przód.

EvoBib o zmiennej charakterystyce profilu to opona dla rolników poszukujących zwiększenia mocy użytkowej, większej wydajności pracy na polu i oszczędności paliwa. 

MICHELIN AxioBib 2 to nowa gama opon VF przeznaczona do ciągników o średniej i dużej mocy. Według producenta opony te zapewniają największą nośność wśród dostępnych obecnie na rynku opon w rozmiarze 650/65R42.

W ciągu ostatnich lat obserwujemy dynamiczną ewolucję ciągników o średniej i dużej mocy. Coraz częściej rolnicy szukając zwiększenia produktywności, sięgają po maszyny o większych osiągach i będących w stanie rozwijać większe prędkości. Jednocześnie chcą oni mieć możliwość zamontowania najlepszego ogumienia w starszych ciągnikach, gdzie wykorzystywane są węższe obręcze. Gama opon MICHELIN AxioBib 2 jest rozwiązaniem wpisującym się w te oczekiwania. 

Nowe opony zostały zaprojektowane specjalnie do stosowania w pracach, gdzie niezbędny jest duży uciąg i wysoka trakcja, czyli takich jak na przykład orka, praca z różnego typu agregatami bądź w transporcie płodów rolnych czy rozrzucaniu obornika, gdzie wymagane są ciągniki z silnikami o wysokim momencie obrotowym.

W nowej gamie dostępne będą dwa rozmiary: VF 540 / 65R30 158D / 155E TL,  VF 650 / 65R42 174D / 171E TL.

Opony są w pełni kompatybilne z 20- i 21-calowymi obręczami ciągników starszych typów oraz centralnymi systemami regulacji ciśnienia. 

MICHELIN X Tweel to połączenie opony i koła w jednej stabilnej konstrukcji, która składa się ze sztywnej piasty przytwierdzonej do bieżni za pomocą elastycznych i sprężystych poliuretanowych żeber. W przeciwieństwie do konwencjonalnego ogumienia X Tweel nie wymaga pompowania, rozwiązując tym samym powszechny problem przebitej opony i nieprawidłowego ciśnienia.

Jak podkreślają przedstawiciele Michelin, wielu użytkowników maszyn rolniczych, chcąc zredukować przestoje wynikające z uszkodzenia opon, decydowało się na rozwiązania alternatywne, które jednak obniżały przyczepność, sterowność i komfort jazdy. MICHELIN X Tweel  w porównaniu z oponami pneumatycznymi zapewnia wiele korzyści – m.in. brak konieczności utrzymywania prawidłowego ciśnienia, łatwy montaż, odporność na uszkodzenia, większą wydajność, a także dłuższy czas użytkowania.

 

Indyjskie gumy na polskie pola

 

W tym roku firma CEAT świętuje swoje 95. urodziny. Należąca do indyjskiego koncernu RPG Enterprises spółka cały czas powiększa swój asortyment opon. Obecnie firma, której siedziba znajduje się w Mumbaju, stanowi wizytówkę RPG Enterprises i jest jednym z wiodących indyjskich producentów opon, a jej produkty są oferowane w ponad 115 krajach. CEAT wytwarza ponad 15 mln opon rocznie, w tym pełny asortyment opon radialnych i diagonalnych we wszystkich rozmiarach, dla wszystkich segmentów i zastosowań. W swoich pięciu zakładach – z których trzy znajdują się w Indiach, a dwa na Sri Lance – zatrudnia bezpośrednio 6000 osób. Od 1994 roku firma CEAT posiada certyfikat jakości ISO 9001, będąc pierwszą indyjską firmą oponiarską, która uzyskała to uważane za najwyższe i najtrudniejsze do zdobycia potwierdzenie jakości.

W 2015 roku firma CEAT wniosła swoje doświadczenie i specjalistyczną wiedzę w zakresie wytwarzania opon do pojazdów osobowych do sektora pojazdów dostawczych i terenowych, a szczególnie rolnictwa, tworząc nowy podmiot zależny – CEAT Specialty Tyres. Jeśli chodzi o rolnictwo, firma CEAT Specialty koncentruje swoje wysiłki projektowe na trzech kluczowych kwestiach: zagęszczanie gruntu, przyczepność i komfort jazdy/właściwości jezdne. 

Aby zmniejszyć zagęszczanie gleby przez pojazdy rolnicze, CEAT Specialty projektuje opony o stosunkowo dużej objętości wewnętrznej, szerokim łuku bieżnika i elastycznych bokach, co zwiększa ich powierzchnię styku. Minimalizuje to szkody wyrządzane glebie, pomagając utrzymać jej aerację i wytrzymałość mechaniczną, co bezpośrednio przekłada się na zwiększanie potencjalnej wysokości zbiorów. Aby charakteryzować się maksymalną przyczepnością, opony CEAT posiadają wyjątkowy podwójny kąt, łącząc mniejszy kąt z boku z większą liczbą klocków na powierzchni styku, co zapewnia lepsze trzymanie się podłoża na polu i innych nawierzchniach, minimalizuje poślizgi i zużycie paliwa oraz zwiększa tempo prac rolniczych. 

Aby maksymalnie zwiększyć właściwości jezdne, poprawiając komfort jazdy podczas prac na polu i przejazdów, CEAT stosuje w swoich produktach większy stopień nakładania się na siebie klocków bieżnika oraz większą ciągłość klocków bieżnika. Pręty umieszczone w środkowej części opony zapewniają jej wytrzymałość w miejscu styku klocków bieżnika, a podwójny kąt klocków i wyższe klocki w środku gwarantują komfort i odpowiednie zachowanie opony zarówno na polu, jak i na drodze.

CEAT Specialty jest jednym z największych dostawców produktów dla wytwórców oryginalnego wyposażenia (OEM) w indyjskim sektorze produkcyjnym, szczególnie do maszyn rolniczych, maszyn do prac ziemnych i przemieszczania materiałów. Wyłącznym dystrybutorem opon marki Ceat w Polsce jest bydgoska firma Moto Budrex. (zm)

 



Выбранные объявления