Czas kosić zielonki

Najnowsze maszyny do zbioru

Oferta maszyn do zbioru zielonek jest bogata i ciągle na rynku pojawiają się nowe konstrukcje. Kosiarki, zgrabiarki, przetrząsacze, prasy, czy przyczepy są produkowane z coraz lepszych materiałów, zwiększa się ich wydajność i ergonomię obsługi. Nowoczesne fabryki zapewniają precyzje wykonania.

 

Poniżej prezentujemy najnowsze propozycje kilku krajowych producentów takiego sprzętu.

 

Nie trzeba wysoko ładować

 

Spółka POM-EKO, należąca do grupy kapitałowej EKO-POM, od ponad 20 lat produkuje i dostarcza na rynki europy zachodniej i rynek krajowy najnowocześniejsze przyczepy rolnicze. Typoszereg PWT/TWT to nowoczesne przyczepy rolnicze dwuosiowe trzystronnego wywrotu. Jak poinformował nas Maciej Faliński, dyrektor handlowy EKO-INVEST (spółka grupy EKO-POM zajmująca się sprzedażą), rozwiązania, które wyróżniają produkty tej firmy od konkurencji to m.in. możliwość otwierania portalowego ścian bocznych. Po wyjęciu środkowego słupka uzyskuje się swobodny dostęp do przyczepy. Jest to wygodne rozwiązanie, aby włożyć do przyczepy np. palety, czy bigbagi. Kolejna cecha to duża wytrzymałość konstrukcji ze względu na zastosowanie wysokogatunkowej stali DOMEX, o podwyższonej wytrzymałości, a co za tym idzie – niższa masa przyczepy. Zaletą jest też 100-procentowa szczelność – zastosowanie profilu aluminiowego wraz z gumową uszczelką. Według M. Falińskiego są to najniższe przyczepy na rynku - mała wysokość płaszczyzny podłogi od podwozia, mają też największy rozstaw osi spośród konkurencji. Dodatkowe zsypy boczne zapobiegają sypaniu się płodów rolnych pod koła. Przedstawiciel EKO-INVEST zwraca też uwagę na dyszel typu Y, który zmniejsza promień skrętu, podest wyposażony w kratę ocynkowaną oraz wszystkie połączenia obrotowe i suwliwe wyposażone w smarowniczki.

Producent deklaruje możliwość polakierowania przyczepy na dowolny kolor oraz wprowadzenia dodatkowego wyposażenia na indywidualne zamówienie.  – Jesteśmy elastyczni – podsumowuje M. Faliński.

 

 

Rama podwozia i rama górna przyczep wykonywane są ze stabilnych profili giętych, a podłoga ze stali o wysokiej wytrzymałości. Zsyp środkowy tylny uruchamiany jest dźwignią. Ściany i nadstawki zapewniają szczelność nawet przy transporcie zbóż, nasion rzepaku i materiałów sypkich. Wykonywane są z blachy profilowanej firmy Bowa, wychylne podczas wywrotu na boki i do tyłu. 

Wywrot - trzystronny, z jednym siłownikiem 4-stopniowym, przystosowanym do hydrauliki ciągnika, z zaworem ograniczenia skoku.

 

Przykładowe modele przyczep EKO-POM

 

PWT 16

Ładowność 12.100 kg

Masa własna 3.900 kg

Długość całkowita z dyszlem 7.220 mm

Szerokość całkowita 2.550 mm

Ściany stalowe: wysokość 600 mm

Nadstawki stalowe ścian: wysokość 600 mm

Wymiary wewn. skrzyni: dług./szer./wys. - 5.250/ 2.430/1.240 mm

Kubatura skrzyni ładunkowej 16 m3

Wysokość podłogi od podłoża 1.380 mm

Kąt wywrotu na boki/do tyłu 45/55 st.

Rozstaw osi 3.270

 

TWT 18 (tandem wywrotu trójstronnego)

Ładowność 15.200 kg

Masa własna 4.800 kg

Długość całkowita z dyszlem 7.220 mm

Szerokość całkowita 2.550 mm

Ściany stalowe: wysokość 800 mm

Nadstawki stalowe ścian: wysokość 600 mm

Wymiary wewn. skrzyni: dług./szer./wys. - 5.250/2.430/1.440 mm

Kubatura skrzyni ładunkowej 18 m3

Wysokość podłogi od podłoża 1.530 mm

Kąt wywrotu na boki/do tyłu 45/55 st.

Rozstaw osi 1.450 mm

 

Kosiarka precyzyjnie kopiująca teren

 

Pronar, krajowy lider produkcji maszyn rolniczych, znany jest z innowacyjnych konstrukcji. Przykładem jest nowa kosiarka rozdrabniająca KPR500. Jak poinformował Konrad Sienicki, konstruktor na Wydziale Wdrożeń w Pronarze, maszyna bazuje na sztywnej i mocnej ramie, składającej się z pokładu głównego oraz dwóch skrzydeł, poruszających się w zakresie od 25 st. do dołu i do 93 st. w górę. Takie rozwiązanie w połączeniu ze specjalnie zaprojektowanym systemem zawieszenia sprawia, że kosiarka precyzyjnie kopiuje teren. Dyszel oraz zawieszenie kół pokładu głównego i skrzydeł kosiarki tworzą konstrukcję zawieszenia. Wszystkie te elementy są ze sobą zsynchronizowane poprzez układ cięgien w taki sposób, że KPR500, podnosząc się na dyszlu i kołach zachowuje stały kąt w stosunku do podłoża, niezależnie od wysokości uniesienia (dzięki temu zmiana parametrów koszenia nie wymaga dodatkowej regulacji położenia kosiarki w stosunku do podłoża).

 

 

Potężne noże sprawiają, że jest to maszyna uniwersalna, przeznaczona do koszenia dużych areałów. Znajdzie ona zastosowanie przy wielu pracach, np. ścinaniu i rozdrabnianiu traw, chwastów, koszeniu ściernisk i zarośli. Masa KPR500 wynosi około 2800 kg, a moc obsługującego ją ciągnika nie powinna być mniejsza niż 120 KM (88 kW). W wyniku zastosowania trzech głowic tnących (jedna osadzona na pokładzie głównym i dwie po skrzydłach) uzyskano 5 m szerokość roboczą. 

KPR500 jest wyposażona w mocne przekładnie oraz wały gwarantujące bezawaryjny napęd na głowice tnące. Każda z głowic posiada trzy solidne noże zapewniające pewne cięcie oraz właściwe rozdrobnienie materiału koszonego. Sprawna i precyzyjna regulacja wysokości koszenia (25-400 mm) nie wymaga dodatkowych narzędzi i odbywa się poprzez zmianę liczby płyt dystansowych ograniczających skok siłownika odpowiedzialnego za unoszenie całej kosiarki. Kosiarka jest wyposażona w łańcuchy ochronne oraz specjalne płozy na skrzydłach i pokładzie, wykonane z materiału odpornego na ścieranie.

Cztery koła pokładu głównego są zamontowane wahliwie w dwóch parach, dlatego kosiarka płynnie porusza się po podłożu niezależnie od topografii terenu. Dzięki poruszaniu się KPR500 w czasie koszenia na sześciu kołach, następuje właściwe rozłożenie nacisku maszyny na podłoże, co nie powoduje żłobienia głębokich kolein.

Transport kosiarki odbywa się na czterech kołach, ze złożonymi hydraulicznie skrzydłami oraz uniesionym maksymalnie do góry pokładem głównym (w celu zapewnienia maksymalnego prześwitu). W takiej konfiguracji szerokość oraz wysokość maszyny nie przekracza 3 metrów. Wyposażeniem dodatkowym kosiarki, warunkującym bezpieczne poruszanie się po drogach publicznych, są tablice ostrzegawcze oraz tylne oświetlenie.

 

Dokładne dwie karuzele

 

Zgrabiarki Pronar ZKP800 to największe spośród maszyn tego typu  oferowanych przez producenta z Narwi (produkowane w fabryce Pronaru w Strabli). Jak poinformował Sylwester Węgrzyn, przedstawiciel handlowy Pronaru, niedawno zmodernizowano, stosowany w ZKP800 układ kopiujący. Jest on oparty na trzech parach kół osadzonych wahliwie pod każdą z karuzel zgrabiających. Taka konstrukcja układu pozwala na bardziej dokładne zgrabianie skoszonego i przesuszonego materiału oraz zmniejszenie prawdopodobieństwa mechanicznego uszkodzenia wirujących elementów, wynikającego z dużych nierówności terenu. Maszyna dobrze spisuje się w terenach górskich.

W dwukaruzelowej zgrabiarce podsuszona zielonka traktowana jest zawsze tylko przez jeden wirnik. To istotna zaleta w przypadku zbioru roślin motylkowych o delikatnych listkach i kwiatostanach, takich jak np. lucerna czy koniczyna. Optymalizację pracy zgrabiarki zapewniają: płynna regulacja szerokości roboczej (od 7 do 8 m) za pomocą systemu hydrauliki zewnętrznej ciągnika oraz możliwość ustawienia szerokości zgrabianego wałka w zakresie 0,9-1,9 m. Pozwala to pobierać wałki przez prasy belujące wszystkich obecnych na rynku producentów.

 

 

Przy zalecanej prędkości jazdy 10 km/h i formowaniu wałków o szerokości 1,9 m, ZKP800 w ciągu godziny może zgrabić około 10 ha łąki. Wpływ na wydajność ma oczywiście kształt łąki, umożliwiający wykonywanie nawrotów bez konieczności dodatkowych przejazdów czy odczepiania maszyny.

Głębokość pracy każdej z dwóch karuzel maszyny jest regulowana mechanicznie (w zależności od jakości darni). W zgrabiarce zastosowano przekładnie renomowanego producenta. Palce grabiące są wykonane z bardzo wytrzymałej stali. Nawet po wygięciu przez przeszkodę do 120 st. powracają one do pierwotnego położenia. 

Komfort pracy maszyny zwiększa zastosowanie w niej amortyzatorów drgań.

Połączenie tylnych kół zgrabiarki za pomocą drążków z trzypunktowym układem zawieszenia ciągnika zapewnia swobodne manewrowanie maszyną oraz ułatwia przejazdy wąskimi i krętymi drogami.

Łatwość manewrowania dużą i ciężką maszyną jest najbardziej użyteczna w pracy na łąkach o małych areałach, gdzie cały materiał jest zgrabiany bez strat (nawet na ostrych łukach), a wałki zielonki są równe na całej długości, co pozwala na szybką i nieprzerwaną pracę prasy belującej.

Optymalną pracę, ważącej prawie 2 tony zgrabiarce, zapewnia współpraca z ciągnikiem o mocy nie mniejszej niż 80 KM. Pronar, oprócz dwukaruzelowej ZKP800, produkuje zgrabiarki jednokaruzelowe:

ZKP300, ZKP350 i ZKP420 o szerokościach roboczych odpowiednio: 3; 3,5 i 4,2 metra.

 

Nowoczesne z nowej fabryki 

 

Dynamiczny rozwój firmy SaMASZ, wynikający z ekspansji na rynkach zagranicznych wpłynął na decyzję o budowie nowej fabryki w Zabłudowie, w której produkcja ruszyła na początku tego roku. Firma zatrudnia obecnie ponad 700 pracowników, a w perspektywie kilku lat planuje się wzrost zatrudnienia do 1.400 osób.

Według Leszka Szulca, dyrektora ds. technicznych i produkcji nowa fabryka to nie tylko większa przestrzeń, ale również nowoczesne technologie. Pierwszym sztandarowym procesem, jaki został uruchomiony wraz z otwarciem nowej fabryki to w pełni zautomatyzowana linia malarska z chemicznym przygotowaniem powierzchni – fosforanowanie cynkowe, malowaniem kataforetycznym - KTL oraz automatyczną proszkową kabiną malarską. Cały proces zapewnia wysoką odporność antykorozyjną i jest powszechnie wykorzystywany w wymagającej branży automotive. Kolejne etapy to automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych.

Jakość produkowanego sprzętu i zaawansowane rozwiązania konstrukcyjne powodują, że maszyny z logo SaMASZ spełniają wysokie wymagania, stawiane przez użytkowników, szczególnie dotyczące jakości pozyskiwanej paszy. Zastosowanie nowych technologii i bardziej wytrzymałych materiałów w połączeniu z przemyślanymi procedurami badawczo-rozwojowymi przyczyniają się do powstawania innowacyjnych, nowoczesnych i wydajnych maszyn, pozwalających zaoszczędzić czas, paliwo, a tym samym pieniądze.

Jak stwierdził Andrzej Panasiuk, dyrektor ds. rozwoju, produkty SaMASZ zmieniają na plus nie tylko jakość i wydajność pracy, ale także bezpieczeństwo i ergonomię zarówno w trakcie użytkowania i obsługi jak również w transporcie. Na wygodę korzystania z maszyn wpływa również poszerzenie standardowych wersji o dodatkowe funkcje i wyposażenie, ułatwiające pracę, obsługę i przechowywanie. Projektując nowe rozwiązania konstruktorzy pamiętają też o nowoczesnym wyglądzie i stylistyce, ponieważ klienci na ich podstawie w dużej mierze interpretują właściwości produktu. 

Przykładem nowoczesnej maszyny jest nowa kosiarka dyskowa tylna z centralnym zawieszeniem - XT 390. Zastosowane nowoczesne rozwiązania  konstrukcyjne całkowicie zmieniają nie tylko jakość pracy, ale także komfort transportu. Według producenta jest to obecnie największa kosiarka na świecie o tak dużej szerokości roboczej, montowana na trójpunktowym układzie zawieszenia, transportowana w pozycji skośnej, której wysokość transportowa nie przekracza 4 m (dokładnie 3,99 m).

Dużą zaletą maszyny jest możliwość jej złożenia podczas transportu do pozycji ukośnej, co eliminuje tzw. martwe punkty, czyli niewidoczne w żadnych lusterkach przestrzenie, znajdujące się z boku i z tyłu ciągnika. Zapewnia to  bezpieczniejsze kierowanie i łatwiejsze manewrowanie pojazdem zarówno na drogach publicznych, jak i na wąskich droga polnych.

W standardowej wersji najnowszej konstrukcji firmy SaMASZ przewidziano możliwość pozostawienia maszyny na placu w pozycji transportowej. Na szczególną uwagę zasługuje unikatowe zabezpieczenie najazdowe, złożone z hydraulicznego bezpiecznika zintegrowanego z zaczepem i korpusem maszyny, wspieranym przez innowacyjny system odciążenia hydropneumatycznego. Co ważne, sterowanie systemem odbywa się za pośrednictwem nowoczesnego i wygodnego pulpitu sterującego umieszczonego w kabinie ciągnika. 

Cały system najazdowy skutecznie wspiera zastosowanie największego dostępnego na rynku odchylenia listwy tnącej na pierwszym dysku, które wynosi ponad 50 cm z unoszeniem min. 30 cm i samodzielnym powrotem listwy tnącej do pozycji roboczej.

Maszyna, dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, w stu procentach spełnia wysokie wymagania, stawiane współczesnym hodowcom. Składa się na to bezkonkurencyjna szerokość koszenia, która pozwala zaoszczędzić czas, paliwo, a tym samym pieniądze oraz wysoka jakość uzyskanej paszy. Kosiarka jest wyposażona w listwę tnącą PerfectCUT, która zapewnia lekką pracę i precyzyjne cięcie, a specjalnie wyprofilowane i hartowane płozy ścieralne i ślizgowe skutecznie odprowadzają brud pod listwą tnącą i zabezpieczają skoszoną zielonkę przed zanieczyszczeniem.

Nowa kosiarka bijakowa SaMASZ NANO 150 Hydro zaprojektowana została do współpracy z małymi ładowarkami. Zawieszenie to innowacyjna konstrukcja z wahaczami ułożonymi na poliuretanowych tulejkach. Zaczep wahadłowy kosiarki, który został stworzony specjalnie pod współpracę z ładowaczem czołowym, umożliwia bardzo duży zakres kopiowania w trzech płaszczyznach, co pozwala na wydajne i bezpieczne koszenie nawet najbardziej nierównych powierzchni. 

Maszyna zaczepiana jest do określonego pojazdu za pomocą specjalnie dobranej ramki z szerokiej oferty ramek zaczepowych. Wyposażona została w regulowane za pomocą pierścieni dystansowych piankowe koła jezdne, które określane są jako nieprzebijalne. Wspomagają one kopiowanie terenu, a ich specjalne wypełnienie gwarantuje długą żywotność.

Kosiarka NANO 150 Hydro, podobnie jak inne kosiarki bijakowe firmy SaMASZ, posiada wydajne wały bijakowe, charakteryzujące się spiralnym ułożeniem bijaków, podwójnym zachodzeniem i funkcją samoczyszczenia wału kopiującego.

Prezentowana maszyna to ciekawa propozycja dla posiadaczy ładowarek czołowych. Jej zastosowanie zwiększa wykorzystanie i funkcjonalność tego typu pojazdów.

 

Łatwe w obsłudze

 

Firma Talex wzbogaciła swoją ofertę o gamę wysokiej jakości zgrabiarek karuzelowych, przeznaczonych do pielęgnacji łąk i pastwisk. Jak zapewnia producent, maszyny są proste w obsłudze i utrzymaniu, wzbogacone w szereg funkcjonalnych rozwiązań, które poprawiają komfort użytkowania. Zastosowanie wysokiej jakości komponentów i staranność wykonania gwarantują solidność, niezawodność i wysoką wydajność. Maszyny przeznaczone są do zgrabiania skoszonego materiału roślinnego, np. nisko łodygowych roślin zielonych oraz podsuszonego siana.

Talex produkuje dwa typy zgrabiarek: 360 i 420. Zgrabiarka karuzelowa SPYDER 420 (szerokość robocza 4,2 m) posiada 11 ramion, z których sześć jest składanych do transportu. Każde ramię uzbrojone jest w cztery zęby zgrabiające wykonane z wysokiej jakości materiału. 

Zgrabiarka karuzelowa SPYDER 360 (szerokość robocza 3,6 m) posiada dziewięć ramion, z których cztery są składane do transportu. Każde ramię uzbrojone jest w trzy zęby zgrabiające. 

W obu modelach konstrukcja składanego ramienia oparta jest na zasadzie zawiasu, co umożliwia szybką i prostą obsługę. W obu też przekładnia napędowa wykonywana jest przez renomowanych producentów (Comer, Starosielski). Tu i tu osłona formująca pokos pozwala na ustawienie szerokości pokosu w pięciu różnych pozycjach. Fartuch brezentowy wykonywany jest z wysokiej jakości materiału, dodatkowo usztywniony sześcioma elementami sprężystymi. System dwóch cięgien sterujących pozwala na płynną pracę skrętu zaczepu do 20 st. w lewo lub w prawo i usztywnia maszynę w trakcie transportu.

Mechaniczna regulacja wysokości zgrabiania pozwala precyzyjnie ustawić pozycję zębów. Podwozie wyposażone w tandem  pozwala na właściwe ułożenie maszyny względem terenu.

W wyposażeniu standardowym przewidziano m.in. wałek przekaźnika mocy, fartuch ochronny, mechaniczną regulację wysokości przetrząsania.

Z kolei kosiarki dyskowe tylne Talex z serii CUT powstały w odpowiedzi na rosnące potrzeby użytkowników. W nowej serii zastosowano szereg unowocześnień, które znacznie zwiększają komfort pracy z maszyną. Kosiarki produkowane są w czterech szerokościach roboczych: 2,1 m 2,5 m 2,8 m i 3,2 m.

Zastosowano w nich bezpiecznik najazdowy - w przypadku najechania na przeszkodę odchyla zespół tnący do tyłu o 15 st. Siłownik hydrauliczny ułatwia manewrowanie i transport maszyny. Sprężyny systemu odciążenia zmniejszają nacisk listwy na podłoże, zwiększając żywotność listwy tnącej. Unoszenie przedniej części osłony ułatwia dostęp do listwy tnącej w przypadku konieczności wymiany noży lub uszkodzonego zespołu łożyskowania. Każdy dysk listwy tnącej (Comer) jest zabezpieczony przez zdefiniowane miejsce pękania i w razie kolizji jest wyłączany z układu napędowego.

Mechanizm ułatwiający nawracanie umożliwia przejazd nad pokosami.

Zakres pracy listwy systemu kopiowania terenu wynosi 0-8 stopni.

Jedną z najnowszych maszyn  produkowanych przez Talex jest czterowirnikowy przetrząsacz Tornado 550. Sterowanie układem hydraulicznym odbywa się w tej maszynie z jednej sekcji. Siłowniki hydrauliczne ułatwiają rozkładanie maszyny do pozycji pracy/transportowej. Wersja ciągana zapewnia łatwą i szybką agregację maszyny z ciągnikiem (o mocy od 35 KM) przy użyciu zaczepu, ponadto wymaga mniejszego zapotrzebowania mocy. 

Zastosowano pięć bezobsługowych przekładni wykonanych przez włoską firmę Comer. Osłony przekładni zapobiegają nawijaniu się na traw. Mechaniczna regulacja kąta przetrząsania zapewnia precyzyjne wyregulowanie pozycji zębów względem skoszonej masy.

Wydajność przetrząsacza o szerokości roboczej 5,5 m producent określa na 5,5 ha/h.

 

Z samochodowymi genami 

 

Zasław oferuje przyczepy do przewozu bel: D745-14 i D746-20. Są to pojazdy trzyosiowe, ze składanymi półkolistymi ścianami, wykonane na solidnej ramie z dwuteownika. Jak podkreśla producent, jest to rozwiązanie zaczerpnięte z naczep samochodów ciężarowych, które dobrze sprawdza się w pojazdach o dużej długości (w D745-14 ramy posiadają specjalne przetłoczenia, dzięki którym są nieco lżejsze, ale zachowują pełną wytrzymałość). Obydwa modele charakteryzują się długością platformy 9.920 mm z możliwością wysuwu tylnego 1.000 mm zabezpieczanego sworzniem. Pozwala to na załadunek 36 bel 1,2 m (poza drogami publicznymi ze względu na przekroczoną wysokość 4,04 m można jeździć z trzema poziomami bel słomy, co pozwala załadować ok. 48 szt.). Przyczepy mają ładowność 14.300 kg (D745-14) oraz 20.000 kg (D746-20). Pojazdy wyposażane są w nowe koła, które zapewniają bezpieczeństwo (jak zapewniają przedstawiciele firmy – istnieje mniejsze prawdopodobieństwo wystrzału niż w przypadku kół regenerowanych, stosowanych niekiedy przez innych producentów dla obniżenia ceny pojazdu). Przyczepy D745-14 mają w standardzie koła 500/50R17" a przyczepy D-746-20 koła 385/55R22,5 lub opcjonalnie za dopłatą koła 445/45R19,5. Manewrowanie tak długimi przyczepami ułatwia dyszel w kształcie litery Y oraz zderzak tylny, który jest uchylny oraz demontowalny.

Bezpieczeństwo przewożonych bel zapewnia gładka podłoga oraz wyeliminowanie rantów na obrzeżu, które mogłyby uszkadzać podczas załadunku siatkę oraz folię. Bele można mocować pasami do dziewięciu par otworów w obrzeżu na całej długości pojazdu oraz trzech par uchwytów na końcu pojazdu jak i pięciu uchwytów na ścianach przedniej i tylnej, co zapewnia dogodne warunki do bezpiecznego upięcia ładunku w wielu konfiguracjach. (JM)

 

Fot. producenci

 



Выбранные объявления