Ciągniki: zakupowe szaleństwo

Najwyższa sprzedaż nowych traktorów od czterech lat, najlepszy kwartał od sześciu lat

Marka Deutz-Fahr należy do najlepiej sprzedających się ciągników w Polsce

Fot. Deutz-Fahr

 

Marcowa sprzedaż nowych ciągników rolniczych jest najlepszym wynikiem od czterech lat. Rolnicy kupili 1.417 nowych traktorów. Jest to wynik o blisko 70% lepszy niż przed rokiem.

Takiego zakończenia pierwszego kwartału roku nikt się nie spodziewał. Na rynku traktorowym trwa zakupowe szaleństwo. Ostatni raz takie wyniki odnotowywaliśmy na koniec 2017 roku, kiedy wraz ze zmianami homologacyjnymi sprzedaż wystrzeliła sztucznie do ponad do prawie 2,5 tys. egzemplarzy. W praktyce ostatni tak dobry wynik w marcu był siedem lat temu, w 2014 roku.

1.417 nowych traktorów w marcu to wynik lepszy od ubiegłorocznego o 68 proc.! W stosunku do lutego mamy wzrost sprzedaży o 570 sztuk. Cały pierwszy kwartał kończy się wynikiem 2.874 sztuk. Jest to najlepszy wynik od 2014 roku, kiedy rynek był jeszcze wspierany programami modernizacyjnymi. 

 

Ciągniki znikają z placów dilerskich w mgnieniu oka

 

– Producenci i sprzedawcy są zaskoczeni tak dynamicznymi wzrostami sprzedaży nowych traktorów. Nadal jesteśmy w czasie pandemii, ale rynek zachowuje się zupełnie inaczej niż w ubiegłym roku. W praktyce zaczyna brakować maszyn i coraz częściej słyszy się, że na wybraną kompletację rolnik musi czekać kilka miesięcy. Dlatego zaczyna znikać wszystko co jest na placach dilerskich – mówi Tomasz Rybak, dyrektor Agritrac Polska, ekspert rynku ciągników rolniczych. – Sprzedażowy boom jest spowodowany między innymi wyższymi cenami płodów rolnych. Rolnicy czują to we własnej kieszeni i wykorzystują każdą okazję do tego aby modernizować swój park maszynowy. Optymizmem napawa również pogoda – w końcu nie ma suszy.

 

Ponad 300 maszyn New Holland

 

New Holland nie ma sobie równych. Niebieskie traktory z wynikiem 304 zarejestrowanych egzemplarzy napędzają sprzedaż całego rynku. Ostatni raz barierę 300 sztuk New Holland przebił w grudniu 2018 roku. Końcówka roku zawsze rządzi się jednak innymi prawami. Porównując marcowy wynik z wynikami historycznymi, możemy mówić o piątym najlepszym wyniku od 2010 roku.

Drugą najwyższą sprzedaż w marcu odnotowała marka John Deere. Traktory ze znaczkiem jelonka zostały zarejestrowane w liczbie 159 sztuk. Jest to wynik lepszy od ubiegłorocznego o 60 sztuk (+27%). Dla amerykańskiego producenta jest to również jeden z najlepszych wyników w ostatnich latach. Ostatni raz poziom 160 sztuk firma osiągnęła w połowie 2019 roku.

Sprzedażowe podium uzupełnia Deutz-Fahr. Niemiecka marka z włoskiego koncernu SDF zarejestrowała 151 maszyn. Podobnie jak u konkurencji, jest to jeden z najlepszych wyników w ostatnich latach, jednak tutaj jest ten wynik jeszcze bardziej spektakularny. W ostatnich 10 latach, zaledwie 14 razy traktory Deutz-Fahr sprzedawały się w większej ilości. Ostatni raz na koniec 2017 roku.

Granicę 100 sztuk sprzedanych egzemplarzy w marcu przekroczyły jeszcze trzy marki. Traktory Kubota zostały sprzedane w liczbie 146 sztuk i był to piąty najlepszy wynik w historii marki w Polsce. Po pierwszym kwartale sprzedaż marki jest wyższa od ubiegłorocznej o 37%.

Czeski Zetor ma bogatą historię z wysokimi wynikami sprzedaży, jednak 113 sztuk to i tak najlepszy wynik w ostatnich 15 miesiącach. Zetor również sprzedaje się o 38% lepiej niż przed rokiem.

Ten sam wynik – 113 sztuk w marcu - osiągnęła marka CASE IH. Po pierwszym kwartale amerykański gigant poprawił swoje ubiegłoroczne wyniki o 110 sztuk, co stanowi wzrost na poziomie 81 proc. (z)

 Выбранные объявления