Agro Show znowu przeżywało oblężenie

23. edycja Międzynarodowej Wystawy Rolniczej

Wystawę w ciągu trzech dni odwiedziło ponad 71 tysięcy osób

Fot. ZM

 

Podczas 23. edycji Międzynarodowej Wystawy Rolniczej AGRO SHOW na lotnisku w Bednarach, zorganizowanej w dniach 23-25 września 2022,  na ponad 131 tysiącach metrów kwadratowych swoją ofertę zaprezentowało w tym roku 641 wystawców. Wystawę w ciągu trzech dni odwiedziło ponad 71 tysięcy osób. 

Liczna była reprezentacja wystawców zagranicznych. W tym roku zaprezentowało się aż 99 firm spoza Polski. Były wśród nich także firmy zza naszej wschodniej granicy, z Ukrainy. W tym roku na AGRO SHOW przygotowano osobne narodowe stoisko Ukrainy. Cieszyło się ono wielkim zainteresowaniem zwiedzających. 

Co roku „na Bednary” zjeżdża czołówka firm z branży rolniczej, które reprezentują wszystkie sektory tej strategicznej gałęzi naszej gospodarki. Nie inaczej było i tym razem. 

„W ten sposób ziszcza się idea, która nam jako organizatorom przyświeca od samego początku: by stworzyć miejsce, platformę, na której dochodzi do bezpośrednich spotkań, kontaktów, rozmów i wymiany poglądów między dostawcami i odbiorcami – podsumowuje organizator, Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych. – Taka platforma ma nie tylko wymiar czysto ekonomiczny i marketingowy. Z pewnością daje efekt synergii i impuls do rozwoju całej branży.”

Rolnicy nie wahają się sięgać po najnowsze zdobycze techniki. Było to widać podczas tegorocznego AGRO SHOW choćby podczas pokazów maszyn autonomicznych.za nami. Skala i rozmach tego wydarzenia już dawno sytuują je wśród największych rolniczych imprez na świecie. Tegoroczna wystawa odbyła się w dniach 23-25 września, jak zwykle na terenie lotniska w Bednarach. Sprzyjająca pogoda pozwoliła wszystkim uczestnikom na pełne zapoznanie się z szeroką ofertą przygotowaną przez wystawców.

„Trudno wyrazić słowami jak tęskniliśmy za tym, by na AGRO SHOW wróciła „normalność”. By nie krępowały nas już covidowe ograniczenia i aby wystawa na nowo rozwinęła szeroko skrzydła – dodają organizatorzy z PIGMiUR. – Wydaje nam się, że to się udało. Dowodem były opinie, którymi na bieżąco dzieliliście się Państwo z nami (…). Jak zawsze, nie zawiedliście nas Państwo i tłumnie przybyliście na lotnisko w Bednarach. 

 

 

Pokazy maszyn podczas pracy 

 

Podjęcie decyzji o zakupie maszyn rolniczych poprzedzone jest zawsze dokładną analizą dostępnych na rynku modeli. Możliwość zobaczenia wielu z nich w jednym miejscu, spotkania z przedstawicielami poszczególnych firm oraz szansa obejrzenia wielu nowoczesnych urządzeń w trakcie ich pracy jest najlepszym sposobem na wybór maszyn pod kątem indywidualnych potrzeb. 

Zwiedzający Agro Show mieli okazję uczestniczyć w pokazach pracy nowoczesnych maszyn wyprodukowanych przez firmy KUHN, EuroMilk, Wienhoff, Unia, JOSKIN, maszyn autonomicznych produkcji FARM DROID, NAIO TECHNOLOGIES i APPOINTELLI oraz myjki  gorącowodnej firmy Ehrle Sp. z o.o. 

Tegoroczne prezentacje rozpoczynał przejazd samojezdnego opryskiwacza KUHN. Belka opryskowa mająca rozpiętość od 28 do nawet 50 m, która umieszczona jest z przodu przed kabiną, zwróciła dużą uwagę widzów. Podkreślony został tu komfort pracy operatora, a także duże jego bezpieczeństwo. Zaznaczono, że belka z systemem DYNAPULSE EVO jest przygotowana do zastosowania w przyszłości systemu indywidualnej selekcji chwastów i punktowego oprysku herbicydem KUHN i-spray, co jest istotną kwestią w dobie ograniczania zużycia środków ochrony roślin. Widzów zainteresowały także takie elementy budowy opryskiwacza, jak pełne oświetlenie LED, zbiornik główny wykonany ze stali nierdzewnej o pojemności 5.000 lub 6.000 litrów oraz 6-cylindrowy silnik maszyny. 

 

Tegoroczne prezentacje rozpoczynał przejazd samojezdnego opryskiwacza KUHN

Fot. ZM

 

Podczas tegorocznych pokazów zwrócono uwagę na rolę nawozów organicznych w zrównoważonej produkcji roślinnej oraz dobie wysokich cen i niepewnej dostępności nawozów mineralnych. Podkreślono także wpływ odpowiedniego odczynu gleby na przyswajalność składników pokarmowych przez rośliny. Z tych względów w kolejnym etapie pokazu zaprezentowano maszyny do stosowania nawozów organicznych oraz wapna. W przypadku rozrzutników obornika zwrócono uwagę na możliwość wyboru zawieszenia, trwałość, wydajność pracy oraz możliwość zamiany na przyczepę do kiszonki. Zaprezentowano zwrotność maszyn oraz podkreślono cechy budowy poszczególnych adapterów. W trakcie prezentacji wozu asenizacyjnego zwrócono uwagę na budowę jego zbiornika. Opisano sposób działania węży rozlewowych zakończonych redlicami. Wskazano na fakt dużej równomierności aplikacji nawozu, która możliwa jest do osiągnięcia z wykorzystaniem prezentowanego wozu. Opisano szybki sposób napełniania maszyny oraz łatwość jej obsługi. Podczas pracy rozsiewacza wapna zwrócono uwagę na jego wyposażenie w adapter dwutarczowy, z tarczami do wysiewu nawozów granulowanych oraz wapna. Opisano zawieszenie typu boogie z tylną osią skrętną oraz zasuwki hydrauliczne umożliwiające ograniczenie wysiewu jedynie do prawej lub lewej strony. Uwagę widzów zwrócił fakt, że znoszenie materiału przez wiatr zostało ograniczone w tym rozsiewaczu do minimum dzięki zastosowaniu specjalnych fartuchów. 

 

Rozrzutnik obornika EuroMilk

Fot. ZM

 

Wóz asenizacyjny Wienhoff

Fot. ZM

 

Rozsiewacz wapna firmy Unia

Fot. ZM

 

Rozrzutnik obornika marki Joskin

Fot. ZM

 

Maszyny pracują same

 

Duże zainteresowanie zebranych wywołały prezentowane podczas pracy maszyny autonomiczne. Wkraczające na rynek tego typu są najlepszym dowodem na wysoki poziom nowoczesności współczesnego rolnictwa. Podczas pracy maszyn autonomicznych podkreślano ich wielozadaniowość, wydajność, precyzję oraz możliwość wykorzystania w różnych uprawach. Zwracano uwagę na ich rolę w dobie mniejszej dostępności ludzi do pracy w rolnictwie, a także ograniczania zużycia chemicznych środków ochrony roślin. Opisywano sposób napędzania poszczególnych maszyn oraz wskazywano na nowoczesne systemy wykorzystywane w ich pracy. Podkreślano również fakt, że pomimo tego, że maszyny te nie przypominają standardowych urządzeń wykorzystywanych w rolnictwie, coraz częściej wykorzystywane są z powodzeniem na polach.

Tegoroczne pokazy kończyła prezentacja myjki gorącowodnej. Podkreślano łatwość jej obsługi oraz szybkość pracy. Zwracano uwagę na parametry takie jak wydatek wody oraz ciśnienie robocze. Zaznaczono również aspekt ekonomiczny wykorzystania prezentowanego urządzenia. 

Maszyny biorące udział w pokazie zostały  zgłoszone przez ich producentów lub regionalnych przedstawicieli. Były to firmy KUHN-Maszyny Rolnicze Sp. z o.o., EuroMilk, Wienhoff, Unia Sp. z o.o., JOSKIN Polska Sp. z o.o., FARMSYSTEMS, INTERHANDLER Sp. z o.o., VANTAGE Polska Sp. z o.o. oraz Ehrle Sp. z o.o.

 

Dużym zainteresowaniem cieszyły się prezentacje maszyn autonomicznych

Fot. ZM

 

Autonomiczny wielozadaniowy robot polowy ROBOTTI, prezentowany przez VANTAGE Polska, nie potrąci człowieka 

Fot. ZM

 

Mechanik na medal

 

Tegoroczny konkurs Mechanik na Medal to już 11 edycja tego wydarzenia. Tak jak w latach ubiegłych po eliminacjach online, które odbyły się wiosną, w finale wzięło udział pięciu najlepszych uczestników. Finałowa rywalizacja składała się z zadań praktycznych, które uczestnicy rozwiązywali w Zespole Szkół Przyrodniczych na poznańskim Golęcinie , i zadań teoretycznych, do których uczestnicy stanęli w niedzielę 25 września, podczas wystawy AGRO SHOW. Po zsumowaniu wszystkich punktów laureatami konkursu zostali:

1 miejsce – Łukasz Kucharczyk – Chempest S.A.

2 miejsce – Konrad Ostrowski – Contractus Agro

3 miejsce – Wojciech Pryzmont – Synchro Sp. z o.o.

 

Podczas wręczania nagród laureatom konkursu Mechanik na Medal

Fot. PIGMiUR

 

Student na medal

 

W finale konkursu, który odbył się 23 września podczas wystawy AGRO SHOW wzięło udział pięciu uczestników, którzy wcześniej wypełniali testy online i uzyskali w nich najlepsze wyniki.  W trakcie finału zmagali się z zadaniami praktycznymi, które obejmowały takie zagadnienia jak układy silników Diesla, układy hydrauliczne i kierownicze, układy elektryczne i elektroniczne, układ przeniesienia napędu, przegląd zerowy (przedsprzedażny).

Ostatecznie po podliczeniu wszystkich punktów laureatami zostali:

1 miejsce – Marek Wiącek z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

2 miejsce – Rafał Piechaczek z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

3 miejsce – Adam Ogrodowicz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Zwycięzca konkursu Marek Wiącek brał już udział w konkursie EuroSkills i ze względu na wymogi regulaminowe nie będzie już mógł uczestniczyć w kolejnej eliminacji SkillsPoland. Zatem jako trzeci w rywalizacji w listopadzie w zawodach SkillsPoland weźmie udział Karol Szczygielski z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. (z)

 

Laureaci konkursu Student na medal

Fot. PIGMiUR

 

Goście i wystawcy na targach chętnie sięgali po najnowsze wydanie naszego magazynu Best-Agri.com

Fot. ZM

 



Выбранные объявления