Rekordowe Zielone AGRO SHOW

Blisko 40 tys. zwiedzających i 150 wystawców w Ułężu

 

25-26 maja br., po raz czwarty w Ułężu i po raz osiemnasty w historii, obyła się wystawa maszyn rolniczych Zielone AGRO SHOW. Organizatorem wystawy jest Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych. To największe w kraju targi przeznaczone przede wszystkim dla rolników uprawiających rośliny zielonkowe, hodowców bydła i producentów mleka.

Jak szacuje organizator, na tegorocznej wystawie odnotowano blisko 40 tys. zwiedzających. Tegoroczna impreza była pod wieloma względami rekordowa. Pojawiło się blisko 150 wystawców, których ekspozycje zorganizowano na powierzchni o ponad 2000 m2 większej niż przed rokiem, czyli na obszarze blisko 13 tys. m2 . W pokazach wzięło udział aż 56 maszyn. 

 

Ekspozycje ma obszarze prawie 13 tys. m2

 

– Widzimy z roku na rok, że wystawa w Ułężu jest coraz bardziej znana i coraz lepiej odbierana przez rolników oraz przedsiębiorców działających w branży rolnej na tym terenie – mówi Michał Spaczyński, wiceprezes Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych. – Dzięki naszym staraniom, promocji wystawy przez ostatnie lata, udaje nam się trafić do rolników i przekonać ich, aby odwiedzali Zielone AGRO SHOW. Potwierdzeniem tego jest fakt, że tegoroczna impreza była pod wieloma względami rekordowa. Wystawiło się blisko 150 wystawców na powierzchni o ponad 2000 m2 większej niż przed rokiem, czyli na obszarze blisko 13 000 m2 . W pokazach wzięło udział aż 56 maszyn. To historyczny rekord! W tym roku musieliśmy skrupulatnie wyliczać, aby powierzchnia zaplanowanego pola na pokazy, była wystarczająca dla wszystkich biorących w nich udział. 

 

 

Bogaty program pokazów

 

Program pokazów maszyn był w tym roku bardzo bogaty. Zielone AGRO SHOW to miejsce, gdzie organizowane są największe demonstracje maszyn zielonkowych w Polsce. To okazja dla rolników – hodowców bydła i producentów mleka, aby w jednym miejscu i czasie zobaczyć tak szeroki asortyment maszyn, pracujących w takich samych warunkach polowych. W pokazach zaprezentowało się: 14 kosiarek, osiem przetrząsaczy, dwa agregaty do pielęgnacji i podsiewu, 15 pras zwijających, sześć praso-owijarek, cztery owijarki, pięć przyczep zbierających i dwie sieczkarnie.

Zielone AGRO SHOW – posumowanie pokazów maszyn zielonkowych.

 

Kosiarki precyzyjnie kopiujące teren

 

W pokazie wzięło udział 14 kosiarek (produkcji firm SIP, VICON, Krone, Fendt, Class, New Holland, McHale, Pronar, Kuhn, Pottinger, Kubota, Samasz oraz Unia). Zaprezentowano działanie maszyn o zróżnicowanej szerokości roboczej, zarówno zawieszanych z tyłu ciągnika, jak i zestawów złożonych z kosiarek czołowych i tylnych. Dużą uwagę zwracano tu na zdolność kopiowania terenu, czyli dostosowania się do nierówności podłoża przez prezentowane urządzenia. Odpowiednia praca maszyny odnosząca się do tego parametru  pozwala nie tylko na ograniczenie zużycia poszczególnych elementów urządzenia, ale i na spadek poziomu zanieczyszczenia zielonki. Wartymi zainteresowania funkcjami prezentowanych kosiarek były również możliwość regulacji szerokości pokosu oraz zabezpieczenia zapobiegające uszkadzaniu urządzeń przez przeszkody. 

 

 

Przetrząsacze bez nawijania trawy

 

Zwiedzający mieli okazję zobaczyć pracę ośmiu przetrząsaczy (wyprodukowanych przez firmy Talex, Kuhn, Fendt, SIP, Pronar, Samasz, New Holland oraz Krone). Ciekawymi rozwiązaniami odnoszącymi się do budowy tych urządzeń były zabezpieczenia zapobiegające nawijaniu się traw, regulacja kół pozwalająca na pracę przetrząsacza przy skrajach łąk, system podnoszenia karuzel HLC oraz wygodna regulacja przetrząsania. W przypadku tych maszyn również zwracano uwagę na dobrą zdolność kopiowania terenu. Każdego dnia przedstawiciele wybranych firm prezentowali sposoby regulacji ustawień oferowanych przez siebie przetrząsaczy, tak aby rolnicy mogli bez problemu dopasować je do warunków panujących na polach. 

 

 

Prasy ze zmienną geometrią bel

 

W pokazie wzięło udział także 15 pras zwijających, zarówno stałokomorowych, jak i zmiennokomorowych (wyprodukowanych przez firmy Krone, Fendt, John Deere, KVERNELAND, Maschio-Gaspardo, McHale New Holland, Class, Kuhn, Pottinger oraz Mascar). Wśród innowacyjnych rozwiązań, które można było spotkać wśród prezentowanych maszyn powinno się wyróżnić system zmiennej geometrii beli, system owijania siatką, który umożliwia ciągłą kontrolę naciągu siatki oraz możliwość owijania beli folią przez prasę stałokomorową.  

 

Praso-owijarki z kilkoma warstwami folii

 

Zademonstrowano też pracę sześciu praso-owijarek (produkcji firm Krone, GӦWEIL, McHale, Kuhn oraz Kubota wraz z Samasz). W przypadku tych urządzeń uwagę zgromadzonych zwróciły funkcje umożliwiające owijanie beli kilkoma warstwami folii w komorze prasy, dzięki czemu nie ma potrzeby stosowania siatki (choć opcja ta jest możliwa dzięki prostym zmianom ustawień przez operatora), nowe systemy przenoszenia beli i nowoczesny wał wyładunku beli oraz system Integral Rotor Technology. Duże zainteresowanie wzbudził przejazd ciągnika z praso-owijarką oraz zaczepioną z przodu zgrabiarką grzebieniową. Rozwiązanie takie umożliwia ograniczenie ilości przejazdów oraz czasu przeznaczonego na zbiór zielonki. 

 

Owijarki pracujące bez ciągnika

 

Zwiedzający mieli okazję zobaczyć pracę czterech owijarek (wyprodukowanych przez firmy GӦWEIL, McHale, Pronar i Unia). Zaprezentowano pracę maszyny stacjonarnej zdalnie sterowanej za pomocą pilota radiowego, wyposażonej w niezależny układ hydrauliczny, dzięki któremu nie musi być ona podłączona do ciągnika. Wśród rozwiązań zastosowanych w budowie owijarek samozaładowczych wyróżnić można było między innymi opatentowany systemem załadunku beli oraz wał ich  wyładunku, czujniki zrywania folii oraz sterownik Pilot Wrap.

 

 

Innowacyjne przyczepy zbierające 

 

Podczas pokazu zademonstrowano sposób działania pięciu przyczep zbierających (produkcji firm Class, Pottinger, Krone, Fendt oraz Strautmann). Ciekawymi prezentowanymi rozwiązaniami, jakie odnoszą się do tych maszyn, były łatwa możliwość zdemontowania podbieracza, pochylana hydraulicznie ściana przednia, która służy do wstępnego prasowania materiału w początkowej fazie zbioru i ułatwia wyładunek pełnej przyczepy oraz połączenie podbieracza, rolek CFS, rotora i mechanizmu tnącego.

 

 

Sieczkarnie z uchylną podłogą bębna

 

Zaprezentowano pracę dwóch sieczkarni (wyprodukowane przez firmy Krone oraz Class). Wartymi uwagi funkcjami zastosowanymi w przypadku tych maszyn były uchylna podłoga bębna i kanał wylotowy dla dużych przepustowości, automatyczne rozpoznanie stopnia dojrzałości kukurydzy i dopasowanie długości cięcia, wyposażenie sieczkarni w kamerę zamocowaną na tunelu wyrzutowym monitorującą przyczepę jadącą obok oraz wyposażenie w dozownik do zakiszacza. 

 

Agregaty pielęgnujące i siejące

 

Zwiedzający mieli okazję zobaczyć sposób działania dwóch  agregatów do pielęgnacji i siewu (produkcji firm Agro-Masz oraz APV). Do zadań elementów roboczych tych urządzeń należało rozgrabianie trawy, sfilcowań, mchów oraz innych pozostałości i nierówności, wyrywanie chwastów oraz napowietrzenie darni. Natychmiast wysiane w otwartą glebę nasiona dogniatane były przez wały. 

 

 

Bliżej maszyn

 

Tegoroczną nowością była możliwość dokładniejszego obejrzenia maszyn bezpośrednio po pokazach. Na specjalnych stanowiskach dla maszyn pokazowych, przedstawiciele producentów i dealerów odpowiadali na szczegółowe pytania rolników i przedstawiali dane techniczne prezentowanego sprzętu.

W tym samym czasie, czyli w przerwie między pokazami, prezentowano ustawienie wybranego przetrząsacza, co również cieszyło się ogromnym zainteresowaniem ze strony rolników.

–  Naszym założeniem jest, aby Zielone AGRO SHOW było nie tylko wystawą w tradycyjnym znaczeniu, ale miejscem przekazania wiedzy w sposób praktyczny. Dlatego też w tym roku został zmieniony sposób prezentacji maszyn i po raz pierwszy pokazy prowadzone były przez dwóch sprawozdawców, którzy sprawnie i profesjonalnie prowadzili show. Sądząc po reakcjach i komentarzach rolników tegoroczne pokazy możemy uznać za udane – podsumowuje Michał Spaczyński.

Podczas wystawy przygotowana była również atrakcja dla nieco młodszych jej uczestników i pasjonatów nagrywania i publikowania filmów na YouTube. Specjalnie dla nich odbyła się kolejna edycja konkursu „Zrób Show na AGRO SHOW”. Efekty pracy młodych operatorów można zobaczyć na dedykowanej stronie konkursowej oraz na youtube.

Patronat honorowy nad imprezą sprawował Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski. (z)

 

Fot. PIGMiUR



Annonces sélectionnées