Wielofunkcyjny pojazd przyszłości nagrodzony

W konkursie Valtra Design Challenge 2018

<Valtra_design_challenge_jury_and_winners_2018.jpg> Zwycięzcy i jury konkursu Valtra Design Challenge 2018. Od lewej: Sam Freesmeyer, Brandon Montgomery, Tomasz Miłosz, Benjamin Miller, Jack Morris, Yuri Kozowski, Kimmo Wihinen, Hans Zachau i Paolo Grazioli.

 

 

Podczas EIMA Show w Bolonii we Włoszech ogłoszono zwycięzców konkursu Valtra Design Challenge 2018, który był skierowany do projektantów, studentów kierunków artystycznych, pracowni projektowych i dostawców z branży motoryzacyjnej z całego świata. Tegoroczne wyzwanie polegało na zaprojektowaniu wielofunkcyjnego pojazdu przyszłości – wielozadaniowej maszyny, która nie tylko będzie w stanie sprostać potrzebom użytkowników w przyszłości, ale również będzie charakteryzowała się lepszą wydajnością niż dzisiejsze maszyny specjalistyczne.

Pierwsze miejsce przyznano pracy pt. “VERTICAL” wykonanej przez austriacki zespół projektowy, w skład którego wchodzą: Benjamin Miller, Jack Morris i Alireza Saeedi. Jurorzy docenili przedstawiony przez nich prototyp za bardzo kreatywną interpretację tematu konkursu. 

- Na pierwszy rzut oka pojazd wygląda na bardzo specjalistyczny, lecz jeśli spojrzymy na całość, a nie tylko na jednostkę ciągnikową, wyłania się uniwersalna i holistyczna koncepcja przyszłości. Prototyp ten wykonuje wszystko począwszy od siewu do rozprowadzania pokarmu - skomentował członek jury Hans Philip Zachau. 

Drugie miejsce zajęli Yuri Kozowski i Paulo Biondan z Brazylii za pracę pt. “V-Icon”, z kolei na trzecim miejscu znalazł się prototyp polskiego projektanta Tomasza Miłosza o nazwie „Unit”. Wyróżnienia zdobyły prace: „Phantom” z Finlandii oraz „Centaur” z Niemiec.

 

Według jury zwycięski projekt stanowi wyzwanie dla dzisiejszego rolnictwa, reprezentującego holistyczną i wszechstronną koncepcję na przyszłość

 

- Valtra zawsze była dobrze znana z przełomowego i wizjonerskiego wzornictwa przemysłowego. Rozpoczęliśmy konkurs Design Challenge, aby podnieść świadomość na temat wyzwań, jakie stawia przyszłość przed branżą rolniczą i większością społeczeństwa. Stwarza jednocześnie projektantom możliwość zaprezentowania swoich innowacyjnych pomysłów – powiedział  przewodniczący jury i menadżer ds. industrial design i user experience Valtra Kimmo Wihinen i dodał: - Valtra Design Challenge jest największym na świecie konkursem dla projektantów maszyn rolniczych i jednym z największych w branży pojazdów terenowych. Duża liczba zgłoszonych innowacyjnych propozycji wysokiej klasy wskazuje na to, że jest zapotrzebowanie na tego typu konkursy i już rozpoczęliśmy prace nad tematem kolejnej edycji konkursu.

W skład jury konkursu Valtra Design Challenge 2018 weszli Kimmo Wihinen z Valtra, Brandon Montgomery i Sam Freesmeyer z AGCO, Hans Philip Zachau z Lighthouse Industrial Design oraz Paolo Grazioli z Frozen Design Tokyo.

Konkurs Valtra Design Challenge został w 2018 roku zorganizowany po raz drugi. Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 107 prac z 32 krajów i sześciu kontynentów. Nagrodą za pierwsze miejsce konkursu Valtra Design Challenge jest czek o wartości 10 000 euro. (z)

 

Rozbudowa miast na dużą skalę stworzy logistyczne wyzwanie dla producentów produktów rolno-spożywczych. Naturalną zaletą pionowych farm jest redukcja emisji, lecz aby sprostać rosnącym światowym potrzebom, muszą one działać na większą skalę i zwiększyć produkcję. Nasza koncepcja to kolejny krok ku bardziej produktywnym farmom pionowym - mówią Benjamin Miller i Jack Morris.

 

 

Fot. ValtraSelected ads