Środki ochrony roślin dozowane jak w aptece

Amazone DirectInject do opryskiwaczy

Aktywacja DirectInject w terminalu AmaTron 4

Fot. Amazone

 

Firma Amazone znalazła się wśród laureatów Innovation Award Agritechnica 2022, otrzymując srebrny medal za nowy system bezpośredniego zasilania DirectInject. System umożliwia szybkie, elastyczne i zależne od zapotrzebowania dodawanie środków ochrony roślin podczas oprysku. Laureatów nagrody ogłosiła komisja innowacji DLG (Niemieckiego Towarzystwa Rolniczego).

DirectInject może być stosowany w jednoosiowych opryskiwaczach UX 01 z seryjną komunikacją ISOBUS oraz systemem indywidualnego przełączania rozpylaczy AmaSwitch lub AmaSelect z wysokociśnieniowym systemem cyrkulacji DUS pro.

Wymagania w zakresie ochrony roślin stawiane rolnikom i sprzętowi stale rosną. Ważnym punktem jest tu elastyczność wyboru środków ochrony roślin w polu. Z punktu widzenia upraw często konieczne jest reagowanie specyficznymi produktami i środkami jedynie w konkretnych, wydzielonych obszarach. Istnieją też różne obowiązki związane z chronionymi strukturami i wodami powierzchniowymi, które rolnik musi uwzględniać, wybierając środki ochrony roślin. Wymagania te dotyczą elastyczności w ochronie roślin i stoją w sprzeczności z rozwojem strukturalnym, w kierunku opryskiwaczy polowych o wyższej wydajności powierzchniowej oraz bardziej ekonomicznej pracy.

 

Wyposażenie DirectInject ze zbiornikiem 50 l i pompą w schowku UX 01 Super

Fot. Amazone

 

Budowa systemu

 

Amazone poprzez System DirectInject po raz pierwszy wprowadza na rynek rozwiązanie polegające na bezpośrednim dozowaniu środków ochrony roślin, rozwiązujące opisany konflikt interesów. Środki ochrony roślin można dozować lub nie podczas aplikacji, w zależności od zapotrzebowania. Szczegółową cechą DirectInject, w porównaniu z konwencjonalnymi systemami, jest szybki czas reakcji w procesie zasilania i kompletna integracja z obiegiem cieczy roboczej oraz systemem obsługi opryskiwacza polowego. 

Dzięki DirectInject można reagować indywidualnie, w określonych miejscach na potrzeby uprawianych roślin, jak również oszczędzić na środkach ochrony roślin i dodatkowych przejazdach opryskiwaczem polowym. Pozwala to zaoszczędzić czas, koszty i troszczyć się o środowisko. DirectInject składa się z dodatkowego zbiornika mieszczącego 50 l, z odpowiednią techniką dozowania, umieszczonego z prawej strony maszyny, w schowku opryskiwacza UX 01 Super. Dzięki temu zbiornik jest łatwo dostępny i bezpieczny do napełniania. Dzięki integracji komponentów w schowku wszystkie podzespoły są ponadto optymalnie zabezpieczone.

Dużą zaletą tej technologii jest to, że DirectInject może pracować z nierozcieńczonym środkiem ochrony roślin. Mieszadło mechaniczne gwarantuje, że środki ochrony roślin mające tendencję do rozwarstwiania się są utrzymywane w stanie jednorodnym.

 

Wysięgnik posiada dwie oddzielne linie zasilające, żółtą i zieloną, które są przełączane zdalnie

Fot. Amazone

 

 

Zbiornik DirectInject, z zintegrowanym sitkiem do łatwego i bezpiecznego napełniania

Fot. Amazone

 

Stosowanie w polu

 

Jeżeli operator opryskiwacza polowego np. na określonej powierzchni stwierdzi, że znajdują się tam niepożądane chwasty, naciskając przycisk w kabinie może aktywować dozowanie DirectInject. Do cieczy roboczej ze zbiornika głównego jest wtedy dozowany dodatkowy produkt ze zbiornika DirectInject. Dwuprzewodowy system rozwiązuje problem optymalnej reakcji występujący w systemach konwencjonalnych. W drugim przewodzie cieczy w belce polowej znajduje się wstępnie zmieszana ciecz robocza ze zbiornika głównego oraz środka ochrony roślin ze zbiornika DirectInject. Po aktywacji wtrysku bezpośredniego mieszanka jest dozowana przez wiele miejsc zasilania w belce polowej poprzez korpusy z rozpylaczami. Te krótkie drogi cieczy bezpośrednio w belce polowej prowadzą do krótkich czasów reakcji na polu. Dzięki wysokociśnieniowej cyrkulacji DUS pro ciecz robocza w przewodzie ma zawsze wyregulowane ciśnienie oprysku, nawet gdy rozpylacze są zamknięte. Po włączeniu bezpośredniego zasilania cyrkulacja ta zostaje zamknięta, dzięki czemu ciecz robocza ze zbiornika głównego nie miesza się z produktem ze zbiornika DirectInject.

 

Resztki i mycie

 

Ze względu na to, że DirectInject może wykorzystywać nierozcieńczony środek ochrony roślin, ilości niewykorzystane po aplikacji można odprowadzić z powrotem do oryginalnych pojemników. Przed aplikacją nie trzeba więc wiedzieć, ile środka ochrony roślin faktycznie będzie potrzebne, ani też nie trzeba utylizować zmieszanych pozostałości cieczy. Po aplikacji można umyć cały system w sposób zautomatyzowany i zdalny z kabiny ciągnika. W tym celu wszystkie komponenty zostały zintegrowane w pakiecie Comfort opryskiwacza polowego. Daje to użytkownikowi odpowiedni poziom bezpieczeństwa i pozwala zaoszczędzić czas. Rolnicy korzystający z DirectInject chwalą go za to, że teraz mogą dużo elastyczniej reagować stosując ochronę roślin na wydzielonych polach i obszarach. Tam, gdzie wcześniej niemożliwa była zróżnicowana i natychmiastowa aplikacja, można zareagować podczas jednego przejazdu roboczego. Rezultat to optymalny stan upraw oraz oszczędność czasu i środków ochrony roślin.

 

System bezpośredniego zasilania

 

Zalety systemu: elastyczne, szybkie i odpowiadające zapotrzebowaniu stosowanie środka ochrony roślin; oszczędność czasu i kosztów pracy, kosztów maszyn, środków ochrony roślin; optymalny stan upraw; ochrona środowiska. (z)

 

Mieszadło mechaniczne i dysza czyszcząca w zbiorniku DirectInject

Fot. Amazone

 



Selected ads