Reprezentacja Polski na WorldSkills 2022 wyłoniona

W konkurencji Mechanika maszyn rolniczych i budowlanych wygrał Marek Wiącek

W trakcie konkursu zawodnicy musieli wykonać sześć dwugodzinnych zadań przygotowanych przez ekspertów z firm John Deere Polska oraz Komatsu Poland

Fot. PIGMiUR

 

Na terenie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego AMBEREXPO w Gdańsku po raz pierwszy odbył się ogólnopolski konkurs SkillsPoland 2021. Zwycięzcy zawodów będą reprezentować Polskę na międzynarodowym konkursie WorldSkills, który odbędzie się  12-17 października 2022 roku w Szanghaju.

W trakcie dwóch dni zmagań rozegrano konkurs, aż w 9 konkurencjach. Ta, która interesowała nas najbardziej to oczywiście mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych.. Poziom konkursu był bardzo wysoki, mimo skomplikowanych zadań postawionych przed uczestnikami. Na zwycięzców czekały liczne nagrody, ale przede wszystkim złoty medal i bilet do Szanghaju. Zawody WorldSkills w Szanghaju odbędą się w październiku 2022 r. 

Już od roku trwały krajowe eliminacje, które miały wyłonić skład drużyny, która ma reprezentować nasz kraj na tych zawodach. Ostatnim etapem tych eliminacji były zawody SkillsPoland zorganizowane przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji we współpracy z miastem Gdańsk. Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych była partnerem tego przedsięwzięcia.

 

Sześć dwugodzinnych zadań

 

W konkurencji Mechanika maszyn rolniczych i budowlanych w szranki stanęli czterej zawodnicy z polski i dwoje zawodników z zagranicy. Trzej z nich to laureaci ubiegłorocznego konkursu Młody Mechanik na Medal organizowanego przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych, czyli: Paweł Oleszczyk, Rafał Piechaczek i Sławomir Łukomski. Dzięki tzw. dzikiej karcie w konkursie udział wziął również Marek Wiącek, który reprezentował nasz kraj na tegorocznych zawodach EuroSkills 2021 w Graz, a jednocześnie jest laureatem konkursu Młody Mechanik na Medal z 2019 r. W konkursie udział wzięło również dwóch zawodników reprezentujących organizację WorldSkills Hungary, którzy nie byli klasyfikowani i traktowali te zawody jako element treningu przed zawodami WorldSkills 2022. 

W trakcie konkursu zawodnicy musieli wykonać sześć dwugodzinnych zadań przygotowanych przez ekspertów z firm John Deere Polska oraz Komatsu Poland, które jednocześnie udostępniły maszyny niezbędne do przeprowadzenia zmagań. Nad całością czuwał ekspert główny dr Mirosław Czechlowski w Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W ciągu dwóch dni zawodów zawodnicy musieli wykonać zadania polegające na: regulacji luzu zaworowego w silniku o czterech zaworach na cylinder, usunięciu usterek w układzie hydraulicznym koparki kłowej Komatsu PW160-8, zdiagnozowaniu przyczyny niedziałającego układu kierowniczego ładowarki Komatsu WA100-8, usunięciu usterek w instalacji elektrycznej ciągnika John Deere 6090M, dokonaniu testów diagnostycznych skrzyni biegów i układu hydraulicznego ciągnika John Deere 6195M oraz dokonaniu przeglądu zerowego ciągnika John Deere 6155M. Realizując wszystkie z zdań zawodnicy mieli do dyspozycji zestawy narzędzi dostarczone przez firmę Kramp.

Zwycięzcą w konkurencji Mechanika maszyn rolniczych i budowlanych został Marek Wiącek, zdobywając 95 punktów na 100 możliwych. Gratulujemy zwycięzcy i życzymy mu powodzenia na międzynarodowej arenie.

 

Zwycięzcą w konkurencji Mechanika maszyn rolniczych i budowlanych został Marek Wiącek

Fot. PIGMiUR

 

SkillsPoland obok rywalizacji młodzieży, to również możliwość spotkań, debat i dyskusji. Wydarzeniu towarzyszyły panele dyskusyjne z przedstawicielami nauki, biznesu, instytucji publicznych, warsztaty tematyczne dla nauczycieli, strefy „try a skill” dla odwiedzających, strefy partnerskie, targi  szkół i uczelni oraz wiele innych atrakcji. 

 

Czym jest WorldSkills?

 

WorldSkills to największe na świecie zawody umiejętności branżowych, które skupiają  85 państw. Rywalizacja toczy się w ponad 60 konkurencjach z sześciu obszarów: technologia informatyczna i komunikacyjna, produkcja i inżynieria, technologia budownictwa, transport i logistyka, usługi społeczne i osobiste, sztuka i moda.

Głównymi celami przyświecającymi od ponad 70 lat idei WorldSkills jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych, wymiana dobrych praktyk oraz budowanie wizerunku szkolnictwa branżowego. Zawodom towarzyszą rozmaite pokazy, występy i konferencje, a na miejsce zjeżdżają się przedstawiciele wiodących firm z całego świata, aby szukać potencjalnych pracowników i managerów. (z)

 

Źródło: Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych



Selected ads