Opryskiwacz zawieszany czy zaczepiany?

Analizujemy w jakich gospodarstwach sprawdzą się poszczególne rozwiązania. Największym zainteresowaniem na rynku cieszą się opryskiwacze zawieszane i zaczepiane. Czym różnią się te 2 rodzaje maszyn rolniczych i który opryskiwacz wybrać do gospodarstwa? Analizujemy zalety i wady obu rozwiązań.

 

Opryskiwacze zawieszane i zaczepiane – różnice

 

Obie maszyny spełniają dokładnie takie same funkcje, ale różnią się konstrukcją. Opryskiwacze zawieszane posiadają zbiornik, belkę, pompę i rozpylacze. Nie mają one jednak własnej konstrukcji stalowej oraz osi z kołami, dlatego zawiesza się je z tyłu ciągnika i dopiero wtedy można rozpocząć pracę.

Opryskiwacze zaczepiane mają nie tylko elementy pozwalające na wykonywanie oprysków, ale i własną konstrukcję ze stali oraz oś i koła. Maszynę zaczepia się do traktora, ale porusza się ona na własnych kołach.

 

Zalety i wady opryskiwaczy zawieszanych

 

Opryskiwacze zawieszane były popularne przed laty, obecnie ich sprzedaż odnotowała spadek. Początkowo w tej grupie produkowano wyłącznie sprzęt o niewielkiej pojemności do 1000 litrów, obecnie dostępne są także modele o pojemności do 1800-1900 l. Ich zaletą są niższe ceny w porównaniu do sprzętu zaczepianego.

Warto podkreślić dużą zwrotność takich maszyn (dzięki temu, że za ciągnikiem nie jest wleczona dodatkowa oś). To sprawia, że opryskiwacze zawieszane doskonale sprawdzają się przede wszystkim na mniejszych działkach o nieregularnych kształtach oraz na stromych zboczach (w polskich gospodarstwach bardzo często przeważają właśnie takie areały).

Kolejną zaletą opryskiwaczy zawieszanych jest to, że można je wyżej podnosić (na tylnym podnośniku ciągnika). To rozwiązanie jest idealne podczas opryskiwania wyższych roślin, ponieważ pion opryskiwacza zostanie zachowany, a my zyskamy nawet około 50 cm (opryskiwacze zaczepiane nie dają takiej możliwości).

Dodatkowo warto podkreślić, że opryskiwacze zawieszane są idealne, gdy do działek dojeżdżamy po drogach publicznych, ponieważ możemy dużo szybciej się poruszać.

Takie opryskiwacze są jednak mniej pojemne od zaczepianych i wymagają ciągnika o dużej mocy – gdy chcemy kupić sprzęt ze zbiornikiem 1000 l, traktor musi mieć moc przekraczającą 100 KM.

 

Zalety i wady opryskiwaczy zaczepianych

 

Opryskiwacze zaczepiane są droższe, ale posiadają pojemniejsze zbiorniki. W tej grupie przeważa duży sprzęt o pojemności 1500-2000 l. Dostępne są także modele ze zbiornikami 2500 l, które doskonale sprawdzają się na dużych działkach.

Plusem tego rozwiązania jest oszczędność czasu, ponieważ opryskiwacz zaczepiany szybciej przygotowuje się do pracy (nie trzeba go zawieszać na tylnym TUZ).

Warto również podkreślić, że własna oś z kołami pozwala uciągnąć maszynę ciągnikiem ze słabszym silnikiem (dla opryskiwacza o pojemności 1000 l wystarczy ciągnik z silnikiem o mocy 50 KM).



Selected ads