Rekordowy wysyp maszynowych nowości

Podsumowanie XXII edycji wystawy AGRO SHOW

 

Tegoroczna Międzynarodowa Wystawa Rolnicza AGRO SHOW odbyła się w dniach 24-26.09.2021 r., jak zwykle, na terenie lotniska w Bednarach. Mimo wielu obaw i dużej niepewności związanej z roczną przerwą spowodowaną pandemią, impreza odbyła się bez przeszkód. Zwiedzający mieli okazję zapoznać się z ofertą kilkuset wystawców, którzy brali udział w tym wydarzeniu.

„Kiedy po pandemicznej przerwie przystępowaliśmy do organizacji kolejnej edycji Międzynarodowej Wystawy Rolniczej AGRO SHOW wielu z nas zastanawiało się, jak taka przerwa wpłynie na frekwencję – czytamy w komunikacie Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych, organizatora imprezy. – Czy rolnicy, którym ta impreza jest dedykowana,  nie zapomnieli o nas, czy czekają, czy przyjadą, czy może w poszukiwaniu nowości nie ograniczą się tylko do wirtualnej, cyfrowej przestrzeni. To były pytania i obawy naturalne w sytuacji, gdy świat znalazł się na zakręcie. Obawy były naturalne, ale, jak się okazało, płonne. Kolejna edycja naszej sztandarowej imprezy za nami i już możemy odetchnąć z ulgą. I podziękować tym wszystkim, którzy w tym roku pojawili się w Bednarach. Warto było podjąć wysiłek i trud, by usłyszeć od wielu z Was: „Dobrze, że nie zrezygnowaliście”, „Dobrze, że kontynuujecie”, „Dobrze, że jesteście”. Dziękujemy za cieple słowa i waszą obecność. Dziękujemy też wystawcom, którzy stanęli, jak zwykle, na wysokości zadania i przygotowali atrakcyjną ofertę.”

Okazało się, że roczna przerwa, paradoksalnie, nie tylko nie zaszkodziła, ale wręcz pomogła i jeszcze podniosła atrakcyjność AGRO SHOW. W czasie, gdy świat walczył z pandemią, producenci maszyn i urządzeń rolniczych nie siedzieli z założonymi rękami. Rezultaty tej pracy można było oglądać w Bednarach. 

W tym roku prezentowano maszyny, o których dwa lata temu mało kto jeszcze mówił i których nikt nie miał okazji zobaczyć. W efekcie to była chyba rekordowa edycja AGRO SHOW pod względem prezentowanych nowości. Kombajny o ogromnej wydajności, czy pierwsze w sektorze rolniczym maszyny autonomiczne przyciągały spragnionych nowinek technologicznych odwiedzających. Z kolei bardzo bogata, w porównaniu z poprzednim edycjami wystawy, oferta maszyn do mechanicznego usuwania chwastów z pól świadczy o umacniającym się trendzie rolnictwa opartego na naturalnych metodach uprawy. To dobrze rokuje na przyszłość. 

„Cieszymy się, bo utwierdziliśmy się w przekonaniu, które żywimy od samego początku, że bezpośredni kontakt przedsiębiorców z potencjalnymi klientami, do których kierowana jest oferta, jest najlepszą formą. Stwarza nie tylko możliwość prezentacji walorów produktów, ale też możliwość rozpoznania oczekiwań rynku. Jako organizatorzy dokładaliśmy wszelkich starań, by ta wymiana informacji między stroną podażową i popytową rynku odbywała się w jak najbardziej atrakcyjnej formie i otoczeniu. Mamy nadzieję, że to się udało.” – dodają przedstawiciele PIGMiUR. 

Potwierdzeniem tego jest zapewne ogromne zainteresowanie pokazami polowymi, które stały się już znakiem firmowym AGRO SHOW.  Także w tym roku pokazy maszyn na żywo były chyba najbardziej oczekiwanym i efektownym elementem wystawy. 

 

 

Stawiają na edukację

 

Organizatorzy wystawy zawsze stawiali na edukację. W tym roku również piątek przeznaczony był przede wszystkim dla młodzieży. To tego dnia odwiedziło wystawę ponad 120 wycieczek ze szkół rolniczych z najróżniejszych regionów kraju. Również w piątek odbył się finał konkursu Mechanik na Medal, w którym wyłoniono najlepszych mechaników maszyn w roku 2021. Laureatami zostali: Jakub Brylewski z firmy Raitech, który zajął pierwsze miejsce, Mateusz Kakareko z firmy Conractus Agro na miejscu drugim oraz Krzysztof Chodorski z POM Augustów, który zajął trzecią pozycję. 

Rolnicy chcący poszerzyć swoją wiedzę o nowych technologiach mogli wziąć udział w jednym z seminariów, które organizowane były w trakcie wystawy. W programie znalazły się tematy: „Rolnictwo precyzyjne z wykorzystaniem nawigacji satelitarnej", „Wykorzystanie nowoczesnych technologii teledetekcyjnych w pracy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin              i Nasiennictwa", „Innowacja Tu i Teraz: Efektywne wdrażanie innowacji sektora rolno-spożywczego".

W tym roku wystawę odwiedziło 125 tys. osób. Zaprezentowało się 536 firm. Organizatorzy już zapraszają za rok, na kolejna edycję targów.

 

Maszyny w działaniu

 

Goście targowi mogli obejrzeć pokazy maszyn rolniczych podczas ich pracy. W tym roku zaprezentowano działanie różnorodnego typu sprzętu.

Pracę sprzętu można było zobaczyć na żywo z trybun oraz na ekranie, na którym ukazywano zbliżenia na działanie poszczególnych elementów roboczych. Maszyny pracowały na polu pokazowym odzwierciedlającym pola uprawne - zarówno nieuprawione, jak i obsiane kukurydzą.  Nowością był udział w pokazach drona. Takie nowinki powoli stają się maszynami coraz bardziej użytecznymi w rolnictwie

Wprowadzenie w życie założeń tzw. Zielonego Ładu stawia przed współczesnym rolnictwem wiele wyzwań. Do najważniejszych z nich należy ograniczenie zużycia chemicznych środków ochrony roślin. Niepewna przyszłość glifosatu również przyczynia się do konieczności poszukiwania nowych rozwiązań. W pewnych elementach wiąże się to z powrotem do tradycyjnych metod stosowanych w rolnictwie, między innymi mechanicznego zwalczania chwastów. Współczesność wymaga jednak i daje możliwość nowego spojrzenia na tę strategię, co było jednym z elementów pokazów na tegorocznej wystawy. Zwrócono również uwagę na nowe rozwiązania w zakresie stosowania nawozów organicznych. 

W pokazie wzięły udział maszyny produkcji firm AGRO-MASZ, BEDNAR FMT, JOSKIN POLSKA Sp. z o.o., KUHN, Kujawskiej Fabryki Maszyn Rolniczych „Krukowiak” oraz Manitou. 

 

Brona mulczowa

 

Podczas przejazdu brony mulczowej dużą uwagę zwrócono na fakt, że może być ona wykorzystywana zarówno do przygotowywania pola w uproszczonej uprawie bezorkowej oraz w siewie bezpośrednim, jak i w pielęgnacji użytków zielonych. Wskazano, że kąt natarcia palców roboczych i głębokość pracy talerzy regulowane są we wspomnianej bronie siłownikami hydraulicznymi, co pozwala na łatwe dostosowanie maszyny do warunków panujących na polu. Wskazano również na dodatkowe zalety brony - przystosowanie do połączenia z siewnikiem poplonów oraz składanie hydrauliczne z zabezpieczeniem do transportu.

 

 

 

Chwastownik

 

W trakcie pracy chwastownika (brony uniwersalnej) podkreślono możliwość wykorzystania maszyny w pracach standardowych oraz na terenie użytków zielonych. Zwrócono uwagę na  hydrauliczne rozkładanie ramy chwastownika, która pozwala na dopasowanie się podczas pracy do ukształtowania terenu, co zapewnia równomierne rozłożenie nacisku oraz dużą szerokość roboczą maszyny, umożliwiającą większą wydajność oraz zoptymalizowanie kosztów paliwa, pracę z większymi prędkościami.

 

Rozrzutnik obornika

 

Podczas przejazdu rozrzutnika obornika wskazano, że wąska, specjalnie obniżona skrzynia, w połączeniu z szerokimi kołami o dużej średnicy, umożliwia łatwość jazdy i dobrą przyczepność maszyny do podłoża w każdym terenie. Podkreślono, że w maszynie tej osłonę adaptera można otworzyć na 100° i umożliwić rozrzucanie głównie przez wałki, co ułatwia pracę przy zbyt włóknistym materiale (np. świeżym oborniku). 

 

 

Ładowarka przegubowo-teleskopowa

 

Podczas pracy ładowarki przegubowo-teleskopowej podkreślono, że maszyna ta może udźwignąć 3,3 tony na wysokość 5,2 metra. Zwrócono uwagę na konstrukcję urządzenia, która zapewnia operatorowi dobry widok na cały obszar roboczy, co pozwala łatwiej manewrować maszyną na ograniczonej przestrzeni. Wskazano na dużą zwrotność sprzętu, co zaprezentowano podczas wykonywania manewrów ładowarki. 

 

 

Brona talerzowa

 

Prezentując bronę talerzową do płytkiej uprawy podkreślono, że wykorzystanie maszyny do uprawy pożniwnej może pozwolić na ograniczenie ilości zużycia chemicznych środków ochrony roślin. Podejście takie zgodne jest z założeniami obecnie wprowadzanych w rolnictwie regulacji prawnych. Zwrócono także uwagę na dużą wydajność brony. 

 

Agregat wielozadaniowy

 

W trakcie przejazdu agregatu wielozadaniowego, znajdującego zastosowanie w uprawie bezorkowej, pokazano, że maszyna ta ma cechy zarówno brony talerzowej, jak i agregatu podorywkowego, co pozwala na dokładne spulchnienie oraz wymieszanie resztek pożniwnych podczas jednego przejazdu. Wskazano, że możliwość pracy również po zdemontowaniu lemieszy pozwala na osiągnięcie większych głębokości roboczych.

 

Pług

 

Podczas pokazu pługa zwrócono uwagę, że wykorzystanie tej maszyny umożliwia precyzyjną orkę w linii aż do skaju pola oraz zakończenie orki w jednej linii. Wskazano, że konstrukcja pługa pozwala na pracę w bruździe i poza bruzdą. Podkreślono znaczenie specjalnego kształtu długich odkładnic oraz systemu umożlwiającego indywidualne unoszenia korpusów pługa.

 

Wóz asenizacyjny

 

W trakcie prezentacji wozu asenizacyjnego wskazano na nisko położony środek ciężkości maszyny oraz lekki, samonośny zbiornik ze zintegrowaną ramą. Zwrócono uwagę na wyposażenie wozu w aplikator doglebowy gnojowicy oraz kultywator z lekkimi talerzami. Podkreślono, że rozwiązanie to pozwala na jednoczesną aplikację gnojowicy oraz podorywkę oraz, że konstrukcja wozu pozwala na  ograniczanie napowietrzania gnojowicy, a w konsekwencji zminimalizowanie strat azotu.

 

 

 

Pielniki

Praca pielników została zaprezentowana na polu obsianym kukurydzą. Podczas pracy tych maszyn największą uwagę zwracano na prześwity maszyn oraz różne warianty sekcji roboczych i dużą różnorodność rozstawów. Podkreślono rangę wykorzystania w ich budowie kamer i możliwość prowadzenia maszyn z wykorzystaniem nawigacji, co pozwala na zwalczanie chwastów przy jednoczesnej maksymalizacji bezpieczeństwa w stosunku do rośliny uprawnej. Zwracano uwagę na możliwość wyposażenia niektórych urządzeń w opcjonalny sprzęt – system wysiewu nawozu lub opryskiwacz. 

 

 

***

Decyzja o zakupie nowej maszyny do gospodarstwa powinna być poprzedzona szczegółową analizą różnych rozwiązań dostępnych na rynku. Taką możliwość daje wystawa AGRO SHOW. Pozwala nie tylko na odwiedzenie stoisk wielu wystawców i rozmowę z przedstawicielami różnych firm z branży rolniczej, ale i zobaczenie działania sprzętu podczas pokazów, które odzwierciedlają warunki polowe.

 

Źródło: Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych

 

Fot. PIGMiUR

 



Ausgewählt anzeigen