Pływające cięcie teraz również z mniejszymi ciągnikami

Wprowadzając kosiarkę przednią NOVACAT ALPHA MOTION Pöttinger zrewolucjonizował rynek. Produkt ten od wielu lat cieszy się uznaniem praktyków. Teraz to sprawdzone rozwiązanie znalazło zastosowanie w nowym typoszeregu MASTER obejmującym pięć modeli: kosiarki dyskowe NOVACAT 261, 301 i 351 ALPHA MOTION MASTER oraz dwie kosiarki bębnowe EUROCAT 311 ALPHA MOTION MASTER i EUROCAT 311 ALPHA MOTION PLUS MASTER.

Kosiarka NOVACAT ALPHA MOTION MASTER kosi chroniąc darń, przez co tworzy  bazę dla paszy o optymalnej jakości.

 

Zastosowanie właściwych maszyn do zbioru jest jednym z czynników, które w istotny sposób wpływają na jakość paszy. Już od procesu koszenia kształtowana jest baza pod paszę najwyższej jakości. Pöttinger w swoich kosiarkach oferuje precyzyjne kopiowanie nierówności terenu i wysoką jakość cięcia, a także małe straty paszy i pracę bez czasochłonnej obsługi.

Nowe modele  MASTER są montowane na ciągniku na zaczepie trzypunktowym. Krótki kozioł zawieszenia przesuwa kosiarkę o 34 cm bliżej ciągnika – przesunięciu w stronę ciągnika ulega przez to również punkt ciężkości. Jednocześnie rozłożenie ciężaru między przednią i tylną osią jest wyraźnie korzystniejsze. Dzięki redukcji ciężaru o ponad 40 kg (z trójkątem Weista) zużycie paliwa jest mniejsze. Wysokość uniesienia w pozycji transportowej wynosi we wszystkich modelach 30 cm.

Dzięki wyposażeniu w nowy kozioł zawieszenia i optymalizację nowe modele kosiarek mogą współpracować efektywnie również z mniejszymi ciągnikami (ogumienie przedniej osi do maksymalnie 28“).  

Nowe modele kosiarek  przyciągają wzrok swoim designerskim wyglądem z charakterystyczną jasnoszarą ramą nośną. Dysponują sprawdzoną kinematyką zapożyczoną z ALPHA MOTION, jak również wytrzymałą belką koszącą z TRI DRIVE dla lepszego przenoszenia siły i większej żywotności.

Unikatowym rozwiązaniem ALPHA MOTION jest zmyślna kinematyka ramienia nośnego. Przy tradycyjnym zawieszeniu na nierówności  reaguje tylko ramię cięgna zaczepu. Przy koźle zawieszenia ALPHA MOTION dopasowuje się cała rama nośna. Każdy ruch kosiarki wpływa na ramię nośne i skutkuje „pływającym cięciem“. Przy opadającym terenie pochyla się, gdy teren się wznosi rama unosi się również. Dzięki temu darń nie jest narażona na uszkodzenia i przez dokładne kopiowanie ukształtowania terenu chroniona – również przy dużej prędkości jazdy i wilgotnej glebie. Konstrukcja ta również skutecznie chroni kosiarkę przed kolizją z glebą. Płynne prowadzenie  przyczynia się też do większej żywotności części zamiennych i elementów konstrukcyjnych maszyny. Punkt ciężkości kosiarki dzięki przemyślanej geometrii zaczepu znajduje się zawsze blisko ciągnika, niezależnie od pozycji roboczej.

 

Fot. producentAusgewählt anzeigen