Nie niszczy podłoża

CLAAS jako pierwszy producent wprowadził wraz z nowym modelem JAGUAR 960 TERRA TRAC sieczkarnię polową z fabrycznie zintegrowanym napędem. Nowa koncepcja zapewnia wysoki poziom ochrony podłoża niezależnie od panujących warunków. Inteligentny system ochrony na nawrotach zapobiega powstawaniu bruzd w użytkach zielonych i umożliwia stosowanie urządzenia przez cały rok.

Jaguar 960 Terra TRAC, sieczkarnia polowa z fabrycznie zintegrowanym napędem, zapewnia wysoki poziom ochrony podłoża

 

 

CLAAS JAGUAR 960 TERRA TRAC

 

Badania przeprowadzone w Wyższej Szkole Zawodowej w Kilonii potwierdziły, że już zastosowanie napędu o najmniejszej szerokości gąsienic wynoszącej 635 mm zapewnia ponaddwukrotnie większą powierzchnię styku (przekraczającą 1,3 m2) w porównaniu z ogumieniem w rozmiarze 800. W połączeniu z również dostępnym fabrycznie systemem kontroli ciśnienia w oponach tylnej osi Jaguar 960 Terra TRAC w przypadku trudnych warunków i wilgoci panującej przy zbiorach mniej zapada się w podłoże. Ułatwia to też pracę innym sprzętom wspomagającym zbiory. Dostępne są również dwie dodatkowe wersje gąsienic o szerokości 735 mm i 890 mm.

Na użytkach zielonych zastosowanie ma system ochrony napędu na nawrotach Terra TRAC. Podczas pokonywania zakrętów rolki podporowe dociskają się hydraulicznie do dołu, przednia rolka napędowa podnosi się, a powierzchnia styku ulega zmniejszeniu o około jedną trzecią. Pozwala to  ograniczyć szkody w darni powstające w efekcie ścinania przy nawracaniu. Pomiary wykazały, że nacisk na podłoże przy dociśniętych rolkach podporowych pozostaje poniżej poziomu maszyny kołowej.

Wieloletnie doświadczenia firmy Claas z napędem Terra TRAC sprawiają, że technika ta jest skutecznie zintegrowana w nowym modelu JAGUAR. Podwozie maszyny zostało w tym celu przedłużone o metr. Zawieszenie wahliwe umożliwia użytkowanie również w najtrudniejszych warunkach. Napęd może oscylować o 10 st. do góry i 13 st. w dół przy zastosowaniu stabilnego ogranicznika.

Jaguar 960 Terra TRAC, przy taśmie gąsienic o szerokości 635 mm, nie przekracza całkowitej szerokości 3 m i tym samym może być dopuszczony do ruchu drogowego. W przypadku szerokiej gąsienicy 890 mm maszyna nie przekracza szerokości 3,5 m. Amortyzowany napęd dopuszcza prędkość maksymalną do 40 km/h.

Przedłużony rozstaw osi prowadzi do znacznego powiększenia przestrzeni do konserwacji i pozwala zapewnić dobry dostęp przez klapy konserwacyjne nad gąsienicami. Przykładowo rozbudowa zgniatacza ziaren jest prosta w wykonaniu nad prawą gąsienicą.

W nowym modelu zastosowano sprawdzoną technologię rozdrabniania serii 900. Regulowany płynnie napęd przyrządów roboczych jest urządzeniem typowo hydrostatycznym i umożliwia wydajne przeniesienie sił przy zmiennej prędkości obrotowej. W przypadku zmiany długości cięcia system automatycznie dopasowuje prędkość obrotową przyrządu. W efekcie uzyskuje się równomierny przepływ materiału i dobrą jakość sieczki na stałym, wysokim poziomie. (z)

 

Fot. producent

 Ausgewählt anzeigen